Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Update BIOS MB ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013
Bună, am un pc cu o MB cumpărată acum vreo 5 ani. Indiferent de sistemul de operare instalat, si de driverele instalate, browserele merg greu cu lag, cu lipsa  de redacție la comenzi etc. Internetul e fiberlink 300, procesorul e un I5 Sandy Bridge si ram am 8 gb... Și pe net merge jalnic. În rest pc-ul zboară. Considerați că un update la BIOS m-ar ajuta?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Suna mai degraba a aproblema de router decat de computer. Incearca sa bagi cablul de WAN direct in computer si sa verifici cum merge netul in cazul ala.

Daca faci un test pe speedtest.net de valori obtii la latenta si largime de banda?

Uite, de exemplu la mine, pe direct sau prin router obtin aceleasi rezultate (net 250 down, 100 up):

Attached File  Capture.JPG   15.91K   11 downloads

Edited by ro_explorer, 01 July 2017 - 17:14.


#3
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013
La fel face și cu cablul de net băgat direct în pc!

#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ce sistem de operare, ce browsere ?
Era minunat sa spui excat modelul placiide baza, sa vedem daca exista update BIOS si ce noutati aduce.
Dar 99,99% nu te ajuta la problema ta.

Poate este netul prost acolo, ai probat alt calculator ?
Cum e legat la net, direct / router ?

Edited by roxanaRabinowitz, 01 July 2017 - 17:18.


#5
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

View PostroxanaRabinowitz, on 01 iulie 2017 - 17:17, said:

Ce sistem de operare, ce browsere ?
Era minunat sa spui excat modelul placiide baza, sa vedem daca exista update BIOS si ce noutati aduce.
Dar 99,99% nu te ajuta la problema ta.

Poate este netul prost acolo, ai probat alt calculator ?
Cum e legat la net, direct / router ?

Gigabyte Z68A D3H. Așa  face de când am acest MB, și cu netul vechi și cu cel pe fibră. Acum am W7, dar tot așa făcea și cu W10. Browsere Mozilla și Chrome.

Edited by cutinastefan, 01 July 2017 - 17:30.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Se prea poate sa ai o problema cu sistemul de operare. Poti incerca ceva rapid (iti fura doar 30 min din viata);'
Fa download la un iso de Ubuntu (de la ei de pe site). Pune-l pe un sitck usb si booteaza-l. Din ubuntu live fa testele de retea si vezi daca se comporta la fel ca atunci cand bootezi sistemul de operare original de pe disc.

Concluzia o sa vina rapid Posted Image ...

Edited by ro_explorer, 01 July 2017 - 17:23.


#7
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

View Postro_explorer, on 01 iulie 2017 - 17:23, said:

Se prea poate sa ai o problema cu sistemul de operare. Poti incerca ceva rapid (iti fura doar 30 min din viata);'
Fa download la un iso de Ubuntu (de la ei de pe site). Pune-l pe un sitck usb si booteaza-l. Din ubuntu live fa testele de retea si vezi daca se comporta la fel ca atunci cand bootezi sistemul de operare original de pe disc.

Concluzia o sa vina rapid Posted Image ...
Am să încerc când am să ajung acasă , dar cum spuneam, pe w10 și pe w7 tot așa...

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Oooo, asta inseamna la tine diverse sisteme de operare ?! Posted Image
Diverse browsere ce inseamna ?
IE din Windows 7 si IE din Windows 10 ??? Posted ImagePosted Image

Poate este netul prost acolo, ai probat alt calculator ?

Edited by roxanaRabinowitz, 01 July 2017 - 17:35.


#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
N-am vazut cind ai editat raspunul cu modelul placii de baza.
Oricum, pe pagina oficiala ai ceva BIOS-uri: https://www.gigabyte...v-10#support-dl
Doar ca nici unul nu pomeneste nimic de placa retea sau macar ceva generalist, gen Fix problems :)
Fiecare BIOS este EXACT pentru anumite lucruri, complet diferite de problema ta.
Deci nu iti recomand.

Si mai intreb si a treia oara : Poate este netul prost acolo, ai probat alt calculator ?
Sau, daca zici ca ai router, macar pe wireless, dar pe niste laptop/telefon/tableta cit de cit capabile, nu niste petarde.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Daca tot ai windows 10 acela iti arata utilizarea hardului, care pun pariu ca e 100%

#11
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

View Postro_explorer, on 01 iulie 2017 - 17:11, said:

Suna mai degraba a aproblema de router decat de computer. Incearca sa bagi cablul de WAN direct in computer si sa verifici cum merge netul in cazul ala.

Daca faci un test pe speedtest.net de valori obtii la latenta si largime de banda?

Uite, de exemplu la mine, pe direct sau prin router obtin aceleasi rezultate (net 250 down, 100 up):

Attachment Capture.JPG

View Postro_explorer, on 01 iulie 2017 - 17:23, said:

Se prea poate sa ai o problema cu sistemul de operare. Poti incerca ceva rapid (iti fura doar 30 min din viata);'
Fa download la un iso de Ubuntu (de la ei de pe site). Pune-l pe un sitck usb si booteaza-l. Din ubuntu live fa testele de retea si vezi daca se comporta la fel ca atunci cand bootezi sistemul de operare original de pe disc.

Concluzia o sa vina rapid Posted Image ...

View PostroxanaRabinowitz, on 01 iulie 2017 - 19:21, said:

N-am vazut cind ai editat raspunul cu modelul placii de baza.
Oricum, pe pagina oficiala ai ceva BIOS-uri: https://www.gigabyte...v-10#support-dl
Doar ca nici unul nu pomeneste nimic de placa retea sau macar ceva generalist, gen Fix problems Posted Image
Fiecare BIOS este EXACT pentru anumite lucruri, complet diferite de problema ta.
Deci nu iti recomand.

Si mai intreb si a treia oara : Poate este netul prost acolo, ai probat alt calculator ?
Sau, daca zici ca ai router, macar pe wireless, dar pe niste laptop/telefon/tableta cit de cit capabile, nu niste petarde.

View Postmodoran, on 01 iulie 2017 - 19:57, said:

Daca tot ai windows 10 acela iti arata utilizarea hardului, care pun pariu ca e 100%

Deci viteza prin router e down 297, up 154, ping 2 ms. În ubuntu nu face așa ! Pe alt pc nu face așa ! Din router se mai ”adapă” prin cablu un receiver Yamaha vTuner (care merge ireproșabil), un Smart TV Samsung (cu un browser safari mai primitiv, dar nici ăsta nu face figurile pe care le face mozilla de pe pc), wireless-ul merge foarte ok pe o ”petardă” Allview A5 Smiley și pe un Galaxy S7 Edge... HDD-ul e cam la 20%, cpu la 10% și ram la 30%... Principalele probleme apar pe Mozilla pe site-urile : Facebook (practic inutilizabil după 2-3 scroll-uri), pe romaniatv, pe olx, pe emag, pe orice legat de platforma google. Pe chrome, Facebook merge, dar după câteva scroll-uri trebuie să aștept și un minut până se încarcă o poză sau un filmuleț...
Până și pe Allview se încarcă mult mai repede !

Attached Files


Edited by cutinastefan, 02 July 2017 - 11:01.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcutinastefan, on 02 iulie 2017 - 10:59, said:

În Ubuntu nu face așa ! Pe alt pc nu face așa !
In cazul asta e o problema de instalare. Ai un plugin de la browser care o ia razna sau un serviciu de la OS care incepe sa iti ingenunchieze PC -ul .
Sterge cace-ul de la browser(e) si dezactiveaza serviciile de update de la OS ... vezi cum merge.

Edited by ro_explorer, 02 July 2017 - 11:13.


#13
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

View Postro_explorer, on 02 iulie 2017 - 11:12, said:

In cazul asta e o problema de instalare. Ai un plugin de la browser care o ia razna sau un serviciu de la OS care incepe sa iti ingenunchieze PC -ul .
Sterge cace-ul de la browser(e) si dezactiveaza serviciile de update de la OS ... vezi cum merge.
Tot așa prost merge...

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta, sincer , nu stiu. Daca zici ca pe Ubuntu nu face asta e clar ceva legat de windows iar eu, din experienta, decat sa incerc sa repar un windows mai bine dau un format si reinstall :).

#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Testeaza alt driver/versiune LAN, daca zici ca e clean clean.

#16
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

View Postro_explorer, on 02 iulie 2017 - 11:46, said:

In cazul asta, sincer , nu stiu. Daca zici ca pe Ubuntu nu face asta e clar ceva legat de windows iar eu, din experienta, decat sa incerc sa repar un windows mai bine dau un format si reinstall Posted Image.
Pe Windows 7 Home Premium x64 și pe Windows 10 Home x64 proaspăt instalate, fără alt software, așa face și IE-ul, și Mozilla și Chrome, fără vreun addon sau alte plugin-uri !

View Postxxvirusxx, on 02 iulie 2017 - 11:48, said:

Testeaza alt driver/versiune LAN, daca zici ca e clean clean.
Unde găsesc și de unde știu că sunt compatibile alte drivere/LAN decât cele de pe pagina Gigabyte, sau decât cele pe care Windows le aduce prin update-urile lui ? Există vreun soft care să găsească problema ?
Mallwarebytes și Kaspersky și Bitdefender nu mi-au găsit nimic !

Edited by cutinastefan, 02 July 2017 - 11:58.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

Quote

Pe Windows 7 Home Premium x64 și pe Windows 10 Home x64 proaspăt instalate, fără alt software, așa face și IE-ul, și Mozilla și Chrome, fără vreun addon sau alte plugin-uri !

ups, am ratat bucatica asta ... alieni ... situatia clar ma depaseste. Posted Image

#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Debifeaza Allow computer to turn of this device, si vezi daca face la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate