Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Problema router

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
EdKode

EdKode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.01.2013
Salut!

Azi, fara a ma pricepe prea bine la routere si fara sa ma informez inainte, am tras o fuga pe la un magazin si mi-am cumparat un router ASUS RT-N12+ cu scopul de a inlocui router-ul Huawei HG668B care vine la pachet cu netul de la Telekom. Motivul principal ar fi pentru o acoperire mai buna a semnalului Wi-Fi. Mentionez ca netul e prin ADSL, 16Mb/s, de unde si problema.
Dupa cum spuneam, nu ma pricep la routere. Cand am vrut sa-l instalez, am conectat cablul Ethernet din PC in router, sursa de alimentare si cand am vrut sa conectezi si cablul DSL, surpriza... router-ul nu are port DSL ca router-ul Huawei HG655B, ci doar port WAN, care nu se potriveste. Din cauza asta, led-ul cu globuletul nu se aprinde si in control panel-ul router-ului spune 'cablul de retea nu este conectat'. Intrebarea, doar sa ma asigur, e: nu fac eu ceva bine sau mi-am luat teapa? Daca nu se mai poate face nimic o sa-l folosesc ca range extender, desi era mai bine daca il puteam folosi ca router. Merci!

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Îți trebuie router care "știe" DSL.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
trebuia sa cumperi un router care stie ADSL
http://www.pcgarage....eneral-adsl-da/

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Iti merge si asta ce l-ai luat in combinatie cu ala de la Telekom; trebuie in primul rand sa reconfigurezi ala de la Telekom in modul PPPOE Bridge, dupa care bagi cablu in WAN la asta nou si il configurezi cu user si parola de la Telekom. Uite aici un tutorial: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cfA9ro9Mft0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by meanman, 01 July 2017 - 16:58.


#5
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Dar de ce toata lumea cumpara router nou cu gandul ca raza wirelessului va fi mai mare decat la cel vechi?
De obicei nu e cazul sau diferentele sunt neglijabile.

Un router nou e (posibil) mai  bun pentru ca are hardware mai puternic si viteza prin wireless sau fir este mai mare, unele servicii in plus (vpn,ftp,dlna), conexiuni mai bune(100/1000 fata de 10/100, sau wireless ac vs b sau g) si altele dar nu raza wirelessului mai mare.

Nu ai luat teapa tot il poti folosi dar nu poti sa-l scoti pe al telekomului din retea, il folosesti cum ai zis tu, ca range extender.

#6
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017
Trebuie să îți cumperi un router care știe DSL.
:)

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Legi cablul LAN - WAN, dezactivezi wireless-ul de pe Huawei și gata.

#8
EdKode

EdKode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmeanman, on 01 iulie 2017 - 16:57, said:

Iti merge si asta ce l-ai luat in combinatie cu ala de la Telekom; trebuie in primul rand sa reconfigurezi ala de la Telekom in modul PPPOE Bridge, dupa care bagi cablu in WAN la asta nou si il configurezi cu user si parola de la Telekom. Uite aici un tutorial:

Care cablu? Ethernet? Posted Image

Edited by EdKode, 01 July 2017 - 21:43.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Din moment ce routerul are un standard RJ45 (adica ,in limbaj popular,de internet), si nu RJ11 (adica de telefon) ,eu ma gandesc la un cablu ce leaga cele 2 routere.Asta e varianta cea mai simpla.Dar eu nu m-as chinui sa fac autentificare in retea pe celalalt router,mai degraba as configura acel asus ca punct de acces si aia e.La ce viteze iti livreaza comunistii nu are rost sa te chinui cu setari avansate,decat poate daca faci trafic mare intre dispozitivele tale (gen,ai un media server in casa si faci streaming catre tv/etc).

#10
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Mai bine pui routerul nou in alta incapere si-l treci pe AP , asa extinzi acoperirea cu routerul nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate