Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Efectele apei reci

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De vreo doua zile sunt la mare. Si e prima data cand am intalnit o apa criminal de rece. Acum sa spun patania.
Ieri nu intra nimeni in apa. Sau intrau stateau maxim 1 minut si ieseau. Cum nu merg decat o data pe an la mare mi-am facut curaj si am intrat. Prima senzatie, apa infernal de rece. Am inceput sa fac cateva exercitii in apa, si parca m-am obisnuit cu apa. Dupa ceva timp, a aparut o senzatie de fierbinteala. Desi apa era rece ca gheata. Am ales sa o ignor. Urmatoarea senzatie a fost de usturime a pielii. Si apoi o durere a gleznelor si a genunchiurilor, ca o durere de oase, nu stiu cum sa zic. Ei, aici am abandonat lupta cu apa si am iesit afara. Dupa 5-10 minute de stat la soare senzatia de usturime a disparut. La fel si durerea, care a disparut la putin timp dupa ca am iesit din apa.
Se pare ca apa a avut 17 grade ieri, conform meteo de pe net. Care sunt efectele apei reci asupra organismului? Sunt normale acele senzatii?
Le azi nu am mai intrat in mare!

Edited by XL700VA, 01 July 2017 - 16:19.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am fost ca un peste in copilarie. Am crescut langa apa si in plus, am fost si pescar. Cand intram in apa rece, cred ca tendoanele se contractau sau nu stiu exact, ideea este ca faceam ceea ce numeam "carcei". Nu-mi amintesc de alt fel de dureri.

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Apa rece caleste organismul, reduce durerea si inflamatiile, stimuleaza sistemul imunitar, poate sa vindece si cele mai grave boli inclusiv cancerul. Citisem pe un site povestea unui rus, care avea cancer in stadiu terminal si a decis sa se sinucida. Asa ca s-a dus la un lac in toiul iernii, a intrat in apa foarte rece, a inaintat incet pana i-a ajuns apa la gat, dar pe urma s-a razgandit si a iesit. Cand s-a intors acasa a constatat ca avea corpul amortit, nu mai simtea durerea de la cancer si a putut sa doarma linistit noaptea, a doua zi simtindu-se putin mai bine. Cand durerile i-au revenit, s-a dus din nou la lac, a facut iar o baie in apa rece ca gheata simtindu-se la fel bine.
A repetat baile reci in fiecare zi timp de cateva saptamani pana s-a facut bine iar cancerul i-a disparut complet.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, are numai beneficii... insa ne auzim peste cativa ani cand o sa aveti probleme cu reumatis/zmul :)

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si marmota ? Marmota ce facea ? Posted Image

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca era pe TNR, as crede si eu acea poveste, dar cand o spui ca si cum s-a gasit miracolul vindecarii cancerului, pt care de mii de ani se cauta, cand colo era la doar o scufundare distanta ... lasa-mi 5 minute sa pot rade linistita.

initiator - fierbinteala de care zici, e normala, receptorii din piele au sesizat diferenta de temperatura si faptul ca pierde caldura in mod excesiv si rapid, astfel ca a reactionat, la fel ca si iarna, adica reduce fluxul sanguin de la nivelul pielii si este redirectionat catre zonele importante, de aici si problemele de care spui cu articulatiile.

dupa ce ai iesit din acel mediu nociv pt organism, functiile au revenit la normal. nu e nimic ciudat, ci doar sistemul defensiv al oricarui organism viu cu sange cald, adica de conservare a energiei.

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

View PostMemeito, on 01 iulie 2017 - 16:39, said:


A repetat baile reci in fiecare zi timp de cateva saptamani pana s-a facut bine iar cancerul i-a disparut complet.
lightpoint, on 19 iunie 2017 - 14:26, said:
In fond cancerul este boala creata de pacatele omului(ca mai toate bolile de altfel) fie de propriile pacate fie din pacatele parintilor(sau a altor generatii).

Deci apa rece vindeca pacatele.

Astept premiul nobel.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si barbatii fac cistita! In plus rece la picioare sau sezut nu face deloc bine la prostata. In final si sistemul circulator se resimte la soc termic. Bine ca nu ai racit!

Copii fac galci de la apa rece.

Azi apa a avut 15 grade doar.

Edited by arab, 01 July 2017 - 17:01.


#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMemeito, on 01 iulie 2017 - 16:39, said:

Apa rece caleste organismul, reduce durerea si inflamatiile, stimuleaza sistemul imunitar, poate sa vindece si cele mai grave boli inclusiv cancerul. Citisem pe un site povestea unui rus, care avea cancer in stadiu terminal si a decis sa se sinucida. Asa ca s-a dus la un lac in toiul iernii, a intrat in apa foarte rece, a inaintat incet pana i-a ajuns apa la gat, dar pe urma s-a razgandit si a iesit. Cand s-a intors acasa a constatat ca avea corpul amortit, nu mai simtea durerea de la cancer si a putut sa doarma linistit noaptea, a doua zi simtindu-se putin mai bine. Cand durerile i-au revenit, s-a dus din nou la lac, a facut iar o baie in apa rece ca gheata simtindu-se la fel bine.
A repetat baile reci in fiecare zi timp de cateva saptamani pana s-a facut bine iar cancerul i-a disparut complet.
E puterea credintei insumata cu efectele apei reci asupra corpului afectat. Se pare ca scaderea temperaturii corpului e benefica in cazul trupului suferind. Efectele acestea s-au mai observat si in alte cazuri.

Edited by pacopaco1967, 01 July 2017 - 17:09.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
divagarea directiei de provenienta a durerilor este una, dar de aici pana la a vindeca in mod miraculos, e o cale lunga tare, de nici macar luminita nu se intrezareste la capatul tunelului.

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMemeito, on 01 iulie 2017 - 16:39, said:

Apa rece caleste organismul, reduce durerea si inflamatiile, stimuleaza sistemul imunitar, poate sa vindece si cele mai grave boli inclusiv cancerul. Citisem pe un site povestea unui rus, care avea cancer in stadiu terminal si a decis sa se sinucida. Asa ca s-a dus la un lac in toiul iernii, a intrat in apa foarte rece, a inaintat incet pana i-a ajuns apa la gat, dar pe urma s-a razgandit si a iesit. Cand s-a intors acasa a constatat ca avea corpul amortit, nu mai simtea durerea de la cancer si a putut sa doarma linistit noaptea, a doua zi simtindu-se putin mai bine. Cand durerile i-au revenit, s-a dus din nou la lac, a facut iar o baie in apa rece ca gheata simtindu-se la fel bine.
A repetat baile reci in fiecare zi timp de cateva saptamani pana s-a facut bine iar cancerul i-a disparut complet.
Corect, dar incomplet.  Pt a te vindeca, trebuie ca apa sa te acopere complet si sa inghete asa.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostMemeito, on 01 iulie 2017 - 16:39, said:

Apa rece caleste organismul, reduce durerea si inflamatiile, stimuleaza sistemul imunitar, poate sa vindece si cele mai grave boli inclusiv cancerul. Citisem pe un site povestea unui rus, care avea cancer in stadiu terminal si a decis sa se sinucida. Asa ca s-a dus la un lac in toiul iernii, a intrat in apa foarte rece, a inaintat incet pana i-a ajuns apa la gat, dar pe urma s-a razgandit si a iesit. Cand s-a intors acasa a constatat ca avea corpul amortit, nu mai simtea durerea de la cancer si a putut sa doarma linistit noaptea, a doua zi simtindu-se putin mai bine. Cand durerile i-au revenit, s-a dus din nou la lac, a facut iar o baie in apa rece ca gheata simtindu-se la fel bine.
A repetat baile reci in fiecare zi timp de cateva saptamani pana s-a facut bine iar cancerul i-a disparut complet.

esti unul dintre cei care da share la site-urile alea gen cocoon "2 alimente din bucataria ta care vindeca cancerul rectal" ?

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Adică sîntem în iulie, afară sînt 40 de grade la umbră și apa mării are 15 grade? A ajuns v'un ghețar pe aici?

#14
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
http://www.meteoprog...water/BlackSea/

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
posibil ca ai uitat de volumul de apa si zona in care ai acele 40 de grade. ca sa nu mai mentionez si de timpul de expunere la acea oarecare temperatura ridicata

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)La ce oră a fost "întâmplarea"?
Apa are diferite temperaturi la diferite ore ale zilei.
2)Temperatura ta care era?
Posibil ca tu să fii răcit(sau să ai o infecție în organism),răceală pe care să nu o simți în mod normal datorită tinereții,însă,când organismul intră în contact cu apa rece,să iasă la suprafață răceala.
3)Organismul tău are o temperatură,apa are o temperatură mult mai mică,iar diferența dintre cele 2 să dea acea senzație descrisă.

P.S.:
Senzația de usturime a pielii posibil să fie acele "frisoane".
Iar acele dureri să fie un început de "romantism"(reumatism).

Edited by ASCENDED, 01 July 2017 - 18:36.


#17
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004

View PostXL700VA, on 01 iulie 2017 - 16:18, said:

De vreo doua zile sunt la mare. Si e prima data cand am intalnit o apa criminal de rece. Acum sa spun patania.
Ieri nu intra nimeni in apa. Sau intrau stateau maxim 1 minut si ieseau. Cum nu merg decat o data pe an la mare mi-am facut curaj si am intrat. Prima senzatie, apa infernal de rece. Am inceput sa fac cateva exercitii in apa, si parca m-am obisnuit cu apa. Dupa ceva timp, a aparut o senzatie de fierbinteala. Desi apa era rece ca gheata. Am ales sa o ignor. Urmatoarea senzatie a fost de usturime a pielii. Si apoi o durere a gleznelor si a genunchiurilor, ca o durere de oase, nu stiu cum sa zic. Ei, aici am abandonat lupta cu apa si am iesit afara. Dupa 5-10 minute de stat la soare senzatia de usturime a disparut. La fel si durerea, care a disparut la putin timp dupa ca am iesit din apa.
Se pare ca apa a avut 17 grade ieri, conform meteo de pe net. Care sunt efectele apei reci asupra organismului? Sunt normale acele senzatii?
Le azi nu am mai intrat in mare!


Offtopic:

Da" pisica?
Ce face pisica?
Pe unde mai doarme pe căldurile astea?
Să ne arăţi poze cu ea acasă la tine când ajungi!
Să nu o laşi acolo!

Edited by Many, 01 July 2017 - 18:47.


#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postradunic, on 01 iulie 2017 - 17:39, said:

Adică sĂŽntem ĂŽn iulie, afară sĂŽnt 40 de grade la umbră și apa mării are 15 grade? A ajuns v'un ghețar pe aici?
Cam asa ceva.

View Post5w30, on 01 iulie 2017 - 17:41, said:

Exact. Site-ul arata in zona Mangalia (care e langa Jupiter unde sunt eu) 16 grade.

View PostMany, on 01 iulie 2017 - 18:43, said:




Offtopic:

Da" pisica?
Ce face pisica?
Pe unde mai doarme pe căldurile astea?
Să ne arăți poze cu ea acasă la tine cĂąnd ajungi!
Să nu o lași acolo!
Pisica face bine. Doarme sub masina.
Attached File  20170630_152246.jpg   512.56K   27 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate