Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

hipnoza ma poate ajuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Am nevoie de ajutor.
Eu nu sunt ca ceilalți oameni. Nu pot exprima ce gândesc și ce simt. Dacă mă simt rău nu pot face altceva decât să aștept să-mi treacă durerea.
Am observat că abia atunci când eram singur și făceam o plimbare (mai lungă) sau doar în unele momente, tot când eram singur, îmi veneau mai multe idei despre cum sunt eu și cum stau lucrurile. Îmi venea câte-o avalanșă de gânduri. Într-un timp le scriam mult în notițe pe mobil.
Am fost la psihologi gratuiți, odată la liceu dar aia nu chiar contează, apoi la cel al universității, apoi el a plecat și am fost la una la o asociație.
Nu le puteam exprima față în față care îi adevărata problemă.
În ultimul timp tot am o idee care mă obsedează. Dacă există psiholog mai avansat care știe hipnotiza. Adică dacă nu reușesc nicicum să spun totul față în față să intre în mintea mea și să pot să-i spun ceea ce nu i-aș putea spune altfel.
Cred că psihoterapeut se numește. Dar neapărat care știe hipnoză.
În ultimul timp am tot ținut legătura cu frate-meu, de când i-am scris că iarăși mă simt rău. I-am tot descris zile din viața mea iar acum mi-a zis să respect asta
https://www.dropbox.....12.54.png?dl=0
Adică timp de 2 săptămâni să nu mă mai gândesc la mine ci doar cum să îi fac fericiți, cum să le fac o plăcere altora. În primul rând mi-e imposibil ca în fiecare zi să nu mă gândesc la mine, apoi chiar nu cred că asta e soluția pentru mine, că va funcționa.
Am căutat pe net ieri psiholog cu ședințe online, dar m-am pierdut în site-urile ce le-am găsit. Gratuit, doar de aș face cu bilet de trimitere, însă acum e vară și n-o să prea am când să mă duc la Alba câte-o zi pentru o ședință. Eu stau la munte. Și nici nu știu dacă la stat există așa ceva, să mă poată hipnotiza.
Zic hipnoză fiindcă, cred că e singura mea speranță. Chiar și să pot scrie cuiva prin mesaje oricând ce gândesc și cum mă simt mi-e greu și nu pot să formulez. Apoi să țin jurnale cu ce fac în fiecare zi e și mai obositor, că trebuie să trec multe detalii. Și nici scrisul nu mă ajută.
Să discut mereu cu cineva m-ar ajuta dacă ar putea fi o persoană conectată mereu la mine, să poată vedea ce gândesc, ce simt, tot.
Deci ce aș putea face? Există o șansă cu hipnoza, cum am scris eu? Sau ce mi-a zis frate-meu, e chiar posibil să mă ajute?
Vă rog să mă ajutați, de câțiva ani buni sunt așa și nici cui mă ascultă nu îi pot spune cum stau lucrurile cu mine, NU reușesc să mă exprim.
Și nici psihiatria nu mă ajută la nimic. Am fost la unul, mi-a dat cipralex, nu mi-a făcut nimic. Eu nu înțeleg cum se exprimă ceilalți atât de ușor. Oricine consider că se exprimă mai ușor, știe ce simte.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Ăia care afirmă că există hipnoză sunt doar niște hoți care storc bani de la oameni dezorientați.
Ieși afară, fă-ți prieteni,  comunică etc. Dacă nu-ți faci acum curaj să vorbești, nimeni nu te poate ajuta.

Edited by red46, 01 July 2017 - 15:01.


#3
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Nu!

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Cauta o psiholoaga buna si va scoate totul din tine, nu o sa mai ai timp sa te gandesti la cai verzi pe pereti..Posted Image
Ceva de genul asta, o sa spui tot....Posted Image

Attached Files


Edited by baribalu, 01 July 2017 - 14:57.


#5
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Primul pas e sa te cunosti pe tine insuti!
Poti sa-si explici nickname-ul cum a ajuns acolo?

#6
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
Exista hipnoza pentru simplu fapt ca exista in dictionar...
Nu te ajuta hipnoza sa  spui ce gandesti...
Spune,tasteaza,scrie ce gandesti cat timp traiesti...dupa ce mori nu mai valorezi nimic.

Sa nu uiti sa gandesti normal.

Edited by leul_nostru, 01 July 2017 - 15:12.


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Un psiholog normal, nu mai avansat te poate ajuta, fara hipnoza.

#8
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

 dannyetlv, on 01 iulie 2017 - 14:38, said:

Eu nu sunt ca ceilalți oameni. Nu pot exprima ce gândesc și ce simt.Dacă mă simt rău nu pot face altceva decât să aștept să-mi treacă durerea.
Din câte știu eu, persoanele cu autism au astfel de probleme, gen nu-și înțeleg emoțiile și nu știu nici cum să le exprime. Parcă Sindromul Asperger e o formă mai.. light de autism; mulți dintre ăștia nu ajung să fie diagnosticați fiindcă simptomele pot fi oarecum subtile (depinde de caz, tho'), însă le afectează viața în mod negativ. Google it.
Bine, nu înseamnă că ai autism, dar merită o încercare dacă simți că te roade ceva.

Edited by Ghici_Cine, 01 July 2017 - 15:12.


#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 red46, on 01 iulie 2017 - 14:49, said:

Ăia care afirmă că există hipnoză
Daca zici tu ca nu exista...

#10
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 baribalu, on 01 iulie 2017 - 14:55, said:

Cauta o psiholoaga buna si va scoate totul din tine, nu o sa mai ai timp sa te gandesti la cai verzi pe pereti..Posted Image
Ceva de genul asta, o sa spui tot....Posted Image
Si ce sa inteleg prin psiholoagã buna? Unde sa caut?

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 dannyetlv, on 01 iulie 2017 - 14:38, said:

Am nevoie de ajutor.
Mie nu mi se pare ca tu ai probleme atat de mari in exprimare, asa cum afirmi. Cine ti-a spus tie ca trebuie sa spui la "psiholog" TOT ce gandesti si ce simti ? Sunt foarte multe lucruri pe care ei le stiu, fara sa le explici tu. Sau stiu sa te intrebe in asa fel incat sa obtina de la tine informatiile care le sunt necesare.
Pe de alta parte cred ca ti-ai format o parere despre psihologi si psihoterapeuti, dupa modelul consilierilor din scoala sau psihologul de la Asociatie. Calificarea de psihoterapeut, psihogul care se specializeaza in psihoterapie presupune cu mult mai mult decat niste cunostinte in psihologie pe care le are un psiholog.
Si nu in ultimul rand, ce te-a determinat sa crezi ca ai nevoie de un psiholog ? Care este "adevarata problema" ( asa in mare) sau din ce zona este ?

Edited by Cr1spy, 01 July 2017 - 16:28.


#12
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

 dannyetlv, on 01 iulie 2017 - 14:38, said:

Eu nu înțeleg cum se exprimă ceilalți atât de ușor.


Ai terminat scoala?

#13
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

 5w30, on 01 iulie 2017 - 16:38, said:

Ai terminat scoala?
Crezi că baieții din fața blocului l-au învățat să scrie corect gramatical și cu diacritice? D'oh, e evident că a terminat-o.
El voia să spună că nu se poate exprima verbal cum trebuie.

#14
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Ghici_Cine, on 01 iulie 2017 - 16:43, said:


Crezi că baieții din fața blocului l-au ĂŽnvățat să scrie corect gramatical și cu diacritice? D'oh, e evident că a terminat-o.
El voia să spună că nu se poate exprima verbal cum trebuie.
Da, asta e problema.

#15
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Dar in scris?

#16
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,957
  • Înscris: 14.08.2006
Nu te ajuta cu nimic hipnoza, ai un exemplu concret? Cel mai simplu este sa investesti in domeniul care-ti place si care-l stapanesti..plecand de acolo incearca sa-i ajuti pe altii si incet incet vei comunica pe folosindu-te de domeniul tau de expertiza; fa voluntariat. Nu o sa fie nimeni care sa te poata ajuta daca tu nu sti care-s punctele tale forte, ptr. ca nu le vei permite sa te ajute. Unii canta, altii scriu poezii, nu toti stiu sa comunice verbal, deci nu te mai stresa atat, gaseste doar modalitatiile conformatbile ptr. tine si baga actiune!

Edited by meanman, 01 July 2017 - 17:04.


#17
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017
Eu zic să te duci la un psiholog și să nu dai bani pe ședințe de hipnoză pentru că oricum nu te vor ajuta la nimic.
:)

#18
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Cr1spy, on 01 iulie 2017 - 16:27, said:


Mie nu mi se pare ca tu ai probleme atat de mari in exprimare, asa cum afirmi. Cine ti-a spus tie ca trebuie sa spui la "psiholog" TOT ce gandesti si ce simti ? Sunt foarte multe lucruri pe care ei le stiu, fara sa le explici tu. Sau stiu sa te intrebe in asa fel incat sa obtina de la tine informatiile care le sunt necesare.
Pe de alta parte cred ca ti-ai format o parere despre psihologi si psihoterapeuti, dupa modelul consilierilor din scoala sau psihologul de la Asociatie. Calificarea de psihoterapeut, psihogul care se specializeaza in psihoterapie presupune cu mult mai mult decat niste cunostinte in psihologie pe care le are un psiholog.
Si nu in ultimul rand, ce te-a determinat sa crezi ca ai nevoie de un psiholog ? Care este "adevarata problema" ( asa in mare) sau din ce zona este ?
Mi-e destul de greu sa explic. La fel de greu ca atunci cand încercam să explic cuiva de ce am avut gânduri sinucigaşe . La fel ca visele, că mi-e greu uneori să îmi explic si mie ce am visat. Dacă nu aveam aceste probleme eram mult mai fericit, nu stiam ce ii suferința. Am avut libertate,  bani de la părinți deci alt Copil in locul meu ar fi avut o copilărie foarte bună si o viață foarte bună fara atatea emotii ce păreau ca ma omoară. Is sigur că nici tu n-ai înteles ce am scris. M-Am tot gândit si răzgândit la cum sa scriu întrebarea si ieri si azi. De asta am nevoie de psiholog ce stie hipnotică, ca sa "intre" în mine. Si ce îmi place si ce nu îmi place să fac e o intrebare grea. Chiar nu stiu cum sunt asa si unde să cer/caut ajutor exact.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate