Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gazon partial uscat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Salutari,
Am pus anul trecut in August gazon rulouri, in afara de udat nu i-am facut nimic. Din primavara arata ca in pozele atasate, are iarba uscata (tip pai) printre iarba verde, pe toata suprafata. In zonele de langa gard e mai mult uscat decat verde. Pe la vecini il vad verde si cu iarba mai groasa, gazon tot rulou, tot anul trecut pus. As avea nevoie de sfaturi pentru a-l face sa arate bine.
Multumiri

Attached Files



#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Inainte sa pui rulourile cu gazon ai turnat pe terenul ala si niste pamant negru cu ceva ingrasamant? Cand uzi gazonul, dimineata sau seara?..preferabil este sa-l uzi seara

Edited by bogdan181180, 01 July 2017 - 09:32.


#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
am patit si eu cu gazonul meu asa. pt a mai reduce din firele galbene am tuns gazonul de 2 ori pe saptamana si apa din belsug. il udam de 2 ori pe zi (dimineata devreme si seara dupa ce apune soarele). dupa vreu 3 sapt si-a revenit.

#4
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
nu am pus pamant negru, am folosit pamantul care era acolo, cu pamantul respectiv am nivelat. Cei de la care am cumparat rulourile au zis ca rulourile au ingrasamant. Anuk trecut arata ok, pana prin toamna cand a inceput sa se transforme in ce arata acum, am presupus ca e normal pentru ca vine iarna si se usuca :)
Il ud doar seara, manual, il tund cu treapta a doua la masina de tuns cam o data pe saptamana, mi se pare ca nu creste foarte repede, comparativ cu anul trecut

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E prea cald afara.

Nu cred ca ai ce sa-i faci. Ca in aprilie- mai, nu are cum sa arate.. La vecini...ti se pare ca arata bine de la departare...  Daca mergi aproape sa-l studiezi, e ca si al tau.

Edited by mariovrs, 01 July 2017 - 10:59.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Apa, apa, apa, si eventual exista si niste nutrienti/ingrasaminte.Daca te multumesti doar sa-l stropesti asa, in dorul lelii, nu vei avea gazon "de poza" niciodata. E adevarat, apa costa. Dar daca ai un foraj, (nu neaparat adanc, poate fi si o fantana) cu hidrofor,  se schimba gazonul.Ca oricum, apa tratata de la robinet,nu e cea mai buna si la udat.Sa vezi diferenta dupa fiecare ploaie "ciobaneasca" la toate plantele si ierburile cum arata, ca noi noute!

#7
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 myshyk, on 01 iulie 2017 - 11:53, said:

Apa, apa, apa, si eventual exista si niste nutrienti/ingrasaminte.Daca te multumesti doar sa-l stropesti asa, in dorul lelii, nu vei avea gazon "de poza" niciodata. E adevarat, apa costa. Dar daca ai un foraj, (nu neaparat adanc, poate fi si o fantana) cu hidrofor,  se schimba gazonul.Ca oricum, apa tratata de la robinet,nu e cea mai buna si la udat.Sa vezi diferenta dupa fiecare ploaie "ciobaneasca" la toate plantele si ierburile cum arata, ca noi noute!
Așa cum a spus și myshyk : apă apă și iar apă și tuns. Nu ar strica ( de fapt ar face foarte bine și o aerisire în primăvară) și tuns măcar 1 dată pe săptămână.

#8
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001
Daca nu ai masina pentru aerisire sau scarificare, poti incerca ce am facut si eu: iei o grebla sanatoasa, cu dinti de metal, si tragi bine prin gazon, fara jena. O sa iasa o gramada de "fan" cu paie scurte, de fapt iarba uscata, chiar m-am mirat ce mult a iesit. Apoi niste ingrasamant NPK (Azomures) si dupa aceea udat bine (sau inainte de o ploaie mare). Intr-o saptamana si jumatate deja o sa vezi rezultatele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate