Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gradinamax.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008
Ce bine ca am gasit acest forum, tocmai era sa plasez o comanda foarte mare pe gradinamax. Mi se pareau dubios de mici preturile si am zis sa caut pareri pe net. M-a "convins" raspunsul tendentios al "reprezentantului juridic", fix genul de tepar care face pauza de dat peste nas pe internet intre rezervari in Dubai

#56
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Deci exista in continuare. Hai sa-i facem de ras peste tot, poate inchid. Dl. Juridic a amutit?

#57
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
Anul trecut am comandat si eu niste hortensii si au venit asa niste bețe. Le-am pus in pamant special pentru plantele astea. Bețe au ramas forever. Anul asta am comandat niste conifere...am vrut anumite specii. Au venit saptamana asta niște panarame de cațiva centimetri partial uscate. Tot ce s-a scris aici este perfect adevarat. Sunt niște excroci. Am cumparat plante la dimensiuni mai mari din magazinele de bricolaj si nu am avut probleme cu ele. Și de la lidl am cumparat. Diferenta de preț e nu e semnificativa dar macar le poți alege. Nu mai cumparati fara sa le vedeti. Iși bat joc de oameni.

#58
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Da, exista in continuare, din pacate, dar nu pentru mult timp. COVID-ul a deschis calea multor alte pepiniere serioase care vand online. Nu mai vorbesc de sictirul cu care te intampina unele din voci la telefon (nu toate, or fi si nevinovati prin firma aia :D).
Ca idee, ce mi-au vandut mie. De remarcat ca artarul ala e cel mult un zarzar nenorocit, frunzele n-au nicio treaba cu cele de artar. Ce rasaduri am comandat de la ei au fost niste mizerii, pe care nu le-as luat nici gratis. Le returnez, sa vedem cum procedeaza cu restituirea banilor. Abia astept sa calce stramb aici ca sa duc reclamatia mai departe, cum merita.
Inteleg ca am fost unul din clientii norocosi carora macar le-au venit plante vii.

Attached Files


Edited by Ira_Melanox, 12 April 2021 - 08:30.


#59
prescura

prescura

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2021
Eu am comandat de la ei și nu am avut probleme. Bine, nu știu cum stă treaba cu pomii, dar cu semințele e totul ok. Părinții mei au o curte și se ocupă ba cu un solar, ba mai îngrijesc un start cu legume, nimic de genul agricultură la nivel ridicat. Și le-am tot cumpărat semințe de legume și flori de la gradinamax. Acum 1 an sau 2 am luat și câțiva butași de trandafiri și s-au prins fără probleme. Probabil depinde de experiența fiecăruia, așa cum se întâmplă și dacă mergi în magazinele clasice de pe la noi.

#60
catalin_ionascu

catalin_ionascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.06.2014
Salut! Eu cred ca fiecare e indreptatit sa isi spuna opinia, insa nu doar despre gradinamax ci si despre firmele de curierat cu care colaboreaza. Adica am citit recenzii de la persoane care zic ca le-au venit produsele uscate... asta tine cumva si de conditiile de transport, de seriorizatea livratorilor, de zona unde livreaza... Eu sunt de parere ca fiecare mai bine sa-si solutioneze problemele direct cu furnizorul, in sensul in care pe site exista formular de contact, numar de telefon, call center, adresa, orice... dar sa posteze pe net recenzii negative doar daca furnizorul nu a facut nimic in privinta asta. De ce zic asta? Eu am comandat la gradinamax chiar acum 2 luni seminte si totul a fost ok, transport rapid si seriozitate. Dar inteleg ca la plante vii e mai riscant, aici recunosc ca nu m-am incumetat inca dar o voi face. Oricum, la fel patesti si cu alti furnizori, e un domeniu foarte dificil si zic sa-i mai intelegem si pe oameni Posted Image
Bafta si la cat mai multe comenzi onorate cu succes!

#61
elena_theovna10

elena_theovna10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2021
Mie mi-au venit butașii de trandafiri cățărători super bine ambalați, hidratați și toate cele. Fără uscături sau alte chestii. Plus niște semințe de salvie medicinală ca să-mi plantez în jardiniera din balcon. Totul e foarte ok. Sunt de acord cu ce spune @catalin_ionascu. Contează foarte mult cine se ocupă de transport, mai ales dacă vorbim de material săditor viu. Trebuie îndeplinite niște condiții. Și sunt unele firme de curierat care nu îndeplinesc aceste condiții. Dar, per total, eu sunt mulțumită și o să-mi mai comand de la ei niște pomi columnari.

#62
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Una e sa vina plantele alterate, alta e sa vina niste buruieni vandute ca altceva - cum foarte bine se vede in imagine ca este cazul acelui "artar japonez". De asemenea, "rasadurile" au venit bine udate, insa intr-un stadiu de evolutie destul de jalnic - deci degeaba se incearca aruncarea vinei pe curieri Posted Image

Foarte interesant si modul de solutionare a reclamatiilor... se inchid de fapt fara sa fie solutionate, si se cere returul marfii de o calitate evident indoielnica pe cheltuiala clientului. Ceea ce e departe de modul de actiune al altor comercianti seriosi - care au trimis in secunda doi de la solicitarea de retur un AWB de printat, iar a doua zi a venit curierul pentru preluarea returului.

Intelegere da, am destula, dar nu pentru tepari tupeisti.
Interesante si unele din posturile de mai sus, care le iau apararea Posted Image Nu pot sa nu remarc conturile cu un singur post, create special in ziua acelui post - bat nitel la ochi. Un gest cam de aceeasi factura cu tentativele alea de pus pumnul in gura facute de un "reprezentant juridic" cateva pagini mai in spate, in acest thread. Atitudinea nociva si mincinoasa fata de clienti e cu atat mai evidenta, si trebuie expusa, astfel incat viitorii clienti sa stie cu cine au de a face. Asa e, mai usor si mai ieftin sa mintiti si sa manipulati, decat sa va corectati greselile si practicile comerciale.

Edited by Ira_Melanox, 05 May 2021 - 14:57.


#63
Bluedisco

Bluedisco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2015
Salut! Confirm faptul ca aceste geambasi de plante sunt niste excroci. Sub 50% din ce am achizitionat de la ei a fost conform cu prezentarea de pe site.

#64
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

Quote

Semințele, miceliul de ciuperci și produsele similare, se vor expedia a doua zi după plasarea comenzii, în funcție de disponibilitatea în stoc a produselor.

Quote

Nu trebuie să aștepți săptămâni sau luni pentru primirea comenzilor, deoarece vom comasa și vom trimite în același timp toate comenzile tale plasate înainte și în timpul sezonului de plantare!

Doar ce am solicitat anularea comenzii pe care am dat-o la inceputul lui februarie. Aceasta continea seminte de flori si o iedera, toate in stoc si teoretic livrabile. Mi s-a spus ca se vor livra la finalul lunii - inceputul lui martie Posted Image

#65
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Asa fac. Cei care au scris de bine mai sus au o singura postare si cont facut special ca sa salveze imaginea hotiei. De ce la disponibilitate nu scriu livrabil in perioada x sau y sa stie omul cand poate reveni. Ei vor banii acum si marfa la vara.

#66
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Am crezut ca au probleme doar pe partea de plante in ghiveci, credeam ca semintele se vor trimite imediat, adica nu e ca si cum sunt produse de ei ...
Domnisoara cu care am vorbit la telefon mi-a spus ca "se livreaza cand este si perioada semanarii" Posted Image sau "oricum nu este perioada semanarii", nu mai retin exact. Asta m-a enervat de fapt foarte tare.

#67
nelutuianco

nelutuianco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.03.2008
Am luat de la ei vita de vie si mi-au trimis niste plante inmultite prin inradacinare (cordite puse in pamant si care au prins mustati) nu prin altoire pe portaltoi.Vita de vie a venit sub forma de plante de 10 cm in ghivece de panselute si eu pregatisem initial gropi de jumatate de metru fiecare. Atat de seriosi sunt incat nici nu precizeaza acest lucru pe site. Dar cica vand soiuri care mai de care. Un cunoscator stie foarte bine rolul portaltoiului in rezistenta plantei. Stau la o strada de ei si m-au trimis cu plantele la curier, ca ei nu le iau direct iar comentariile de pe site normal ca sunt cenzurate.

#68
nelutuianco

nelutuianco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.03.2008
Sa mai radem putin cu gradinamax

Attached Files



#69
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pai nu e galben?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate