Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Audi A4 B8 sau VW Passat CC

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Silviu123V

Silviu123V

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017
SalutPosted Image , ma numesc Silviu am 17 ani ( fac 18 in septembriePosted Image ) si doresc ca in decursul acestui an sa achizitionez una dintre cele doua masini mentionate in titlu cu motor de 2.0 tdi de 140 hp la CC  respectiv 143 hp  la Audi ( manuale ambele) , cu un buget de 9000 euro maxim  si as dorii sa stiu  care din cele doua masini(fiabilitate drumuri ro, consum, confort, dotari,etc) , ce probleme pot aparea in timp ( stiu ca orice masina are probleme indiferent de marca deci...) , avantaje si dezavantaje pentru cele doua masini etc.
Va multumesc !


P.S  Rog moderatorii sa mute topicul daca nu am postat bine.

Edited by Silviu123V, 30 June 2017 - 20:07.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce as vrea sa am parinti ca ai tai...

on. A4 oricand.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
O iei care e mai buna, in 9000 o sa dai de multe sh-uri de care doresti tu in stare proasta, esti cam la limita cu bugetul pt un b8 sau cc. As alege CC datorita designului, iar A4 b8 mi-as lua doar cu 3.0tdi sau motor mare pe benzina.

#4
Silviu123V

Silviu123V

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017
Intentionez sa iau masina din strainatate, iar motor mai mare de 2.0 tdi nu am nevoie caci sunt din Satu Mare iar masina o voi folosii mai mult pentru deplasarea la scoala .
Intr-adevar ca design CC e superior, dar nu iti iei o masina doar pentru ca e frumoasa  ci te uitit sa fie si fiabila , daca iti iei o masina doar pentru ca arata bine dar fiabilitate ioc e ca si cum ti-ai lua nevasta frumoasa dar nu stie gati...

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Passat CC e un Passat normal cu alta forma. Platforma tehnica e la fel ca la Golf si A3.
A4 are o platforma superioara folosita de A4, A6 si A8.
Eu am si Passat si A4 si nu mai intru in detalii pt. ca am repetat de prea multe ori dar A4 este incompartabil mai bun fata de Passat. E ca si cum ai compara Logan cu Megane.
A4 are platforma folosita de A8, Mercedes S sau BMW 7. Intrtinerea costa ceva mai mult dar placerea e pe masura.
Passat (simplu sau CC ca e tot aia) are platofrma simplificata folosita de masinile mai ieftine ca Polo, Golf, Moldeo, Mazda 6, Avensis etc.
Daca vrei calitate te uiti la A4, 3, C si mai sus.
Daca vrei ieftineala te uiti la Passat, Modeo, Mazda 6, Avensis si mai jos.
Daca tot esti la varsta la care intelegi cum e cu paranteza deschisa atunci vizualizeaza asa:
[Polo, Fiesta...Passat, Mondeo] < [ A4, 3er, C ... A8, 7er, S]
Passat e la limta de sus a ieftinelilor, A4 e la limita de jos a masinilor de lux.

Edited by Kroghy, 30 June 2017 - 21:00.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu conteaza ca e din strainatate sau din tara. O masina buna costa, nu ti-o da nimeni la 9000euro, mai ales in afara unde au preturi mai mari.
De departe gandul ca iei o masina sh si vrei sa fie fiabila sau ca sigla o face sa fie fiabila. Totul tine de noroc. Poti sa iei un Mercedes si sa stai in service toata ziua si poti sa iei un Fiat care sa mearga mult si bine. Iar intre CC si A4 la motorizari nu exista diferente, au aceleasi motoare, difera doar designul , iar la a4 are suspensii mai complexe si o sa coste ceva mai mult schimbul lor.

#7
Silviu123V

Silviu123V

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017
Cand spun fiabila ma refer : din 5000 in 5000 km sa pice turbo , injectoarele etc
Daca mai pica ceva in 10.000-15.000 km e ceva normal ,  e de asteptat la o masina cu 200.000 km , la bucse , suspensii e de asteptat sa nu tina mult avand in vedere drumurile Patriei .
Am gasit oferte chiar bune pe autoscout24 , iar dupa ce cumpar masina intentionez sa o trec printr-o revizie , piesele si reparatiile nefiind o problema , ceea ce vreau cu adevarat e ca atunci cand conduc masina sa imi ofere senzatia de confort si sa fie cat de cat sprintena .

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Silviu123V, on 30 iunie 2017 - 21:15, said:

Cand spun fiabila ma refer : din 5000 in 5000 km sa pice turbo , injectoarele etc
Daca mai pica ceva in 10.000-15.000 km e ceva normal ,  e de asteptat la o masina cu 200.000 km , la bucse , suspensii e de asteptat sa nu tina mult avand in vedere drumurile Patriei .
Am gasit oferte chiar bune pe autoscout24 , iar dupa ce cumpar masina intentionez sa o trec printr-o revizie , piesele si reparatiile nefiind o problema , ceea ce vreau cu adevarat e ca atunci cand conduc masina sa imi ofere senzatia de confort si sa fie cat de cat sprintena .
Ce vrei tu, nu-ti poate garanta nimeni. Cu atit mai mult la un sehas.
Totusi, sa iei masina de 9000 la un copil, fara experienta, cu asa putere ca alea de-ti doresti, mi se pare cam mult. In fond, e problema parintilor! Eu, daca as fi legiuitor n-as permite celor cu "vechime" sub 1 an sa mearga cu masina mai "mare" de 60CP.
ON: din cele doua eu as lua Audi-ul.

Edited by _R_A_D_U, 30 June 2017 - 21:41.


#9
Silviu123V

Silviu123V

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017
Nu sunt ” pasionat ” de viteza , masina in principiu vreau sa o tin pentru perioada scolii/facultatii, in plus consider necesar motorul diesel caci in weekend-uri as pune 2 atv-uri pe remorca sa merg la munte ( deci cam 800kg minim incarcatura) .

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mergi prin oras, sau prin piata si urca-te in ambele si vezi care iti place mai mult sau in care te simti mai bine.  E suficient motorul ala de 140cp, merge cu 200km/h destul de ok :)). CC-ul e destul de stabil cu suspensia sport si jante pe 18, am avut ocazia sa ma speriu de cateva ori :))

#11
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

 Kroghy, on 30 iunie 2017 - 20:49, said:

Passat CC e un Passat normal cu alta forma. Platforma tehnica e la fel ca la Golf si A3.
A4 are o platforma superioara folosita de A4, A6 si A8.

A4 are platforma folosita de A8, Mercedes S sau BMW 7. Intrtinerea costa ceva mai mult dar placerea e pe masura.


Passat si a4  sunt pe platforme diferite.
Totusi,GOLF si A3 impart platforma cu Leon si Octavia,caci sunt compacte...Passatul e cu totul alta mancare de peste.
Cand afirmi ca A4 e pe platforma de A8 Posted Image)..asta iti spui seara la culcare ca sa dormi mai bine? Cum poti sa spui asa ceva? realizezi ca A8 e mai lung cu vreun metru si mai lat cu cel putin 20 de cm?
Ce scornesc unii domle..

material de studiu https://en.wikipedia...Group_platforms

Edited by R-Alex, 30 June 2017 - 23:36.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
El se refera la suspensii... a4 are multilink ca a8-ul, passat-ul are mcpherson pe fata si un semi multilink / independenta pe spate.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Silviu123V, on 30 iunie 2017 - 21:15, said:

Cand spun fiabila ma refer : din 5000 in 5000 km sa pice turbo , injectoarele etc
Daca mai pica ceva in 10.000-15.000 km e ceva normal ,  e de asteptat la o masina cu 200.000 km , la bucse , suspensii e de asteptat sa nu tina mult avand in vedere drumurile Patriei .
Am gasit oferte chiar bune pe autoscout24 , iar dupa ce cumpar masina intentionez sa o trec printr-o revizie , piesele si reparatiile nefiind o problema , ceea ce vreau cu adevarat e ca atunci cand conduc masina sa imi ofere senzatia de confort si sa fie cat de cat sprintena .
Mazda 6. Asta e masina pe care o cauti.

Edited by ericmario, 01 July 2017 - 01:22.


#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 Silviu123V, on 30 iunie 2017 - 20:44, said:

masina o voi folosii mai mult pentru deplasarea la scoala .

E buna si trotineta, bicicleta pt asa ceva, daca mergi pe trotuar ai sanse sa nu apari la stiri, oricum lumea s-a schimbat si de regula cine e complexat tre sa iasa in evidenta cu ceva, daca asta e scopul ia un BMW si ai rezolvat complexul. La partea cu nevasta....cred ca esti depasit daca vrei doar sa-ti gateasca, exista restaurante pt asa ceva, nevasta frumoasa se ia pt prieteni ;) Nu sunt convins ca intelegi ce vreau eu sa zic, dar te cam bagi intr-o zona unde n-ai suficient credit ca sa stai in convorbire :))

#15
Silviu123V

Silviu123V

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017

 xcit, on 01 iulie 2017 - 05:37, said:

E buna si trotineta, bicicleta pt asa ceva, daca mergi pe trotuar ai sanse sa nu apari la stiri, oricum lumea s-a schimbat si de regula cine e complexat tre sa iasa in evidenta cu ceva, daca asta e scopul ia un BMW si ai rezolvat complexul. La partea cu nevasta....cred ca esti depasit daca vrei doar sa-ti gateasca, exista restaurante pt asa ceva, nevasta frumoasa se ia pt prieteni Posted Image Nu sunt convins ca intelegi ce vreau eu sa zic, dar te cam bagi intr-o zona unde n-ai suficient credit ca sa stai in convorbire Posted Image)



Nu cred ca ai face zilnic 50 km cu bicileta. Nu e vorba de a iesii in evidenta ci necesitatea unei masini pentru deplasarea zilnica pentru vreo 4-5 ani , avand in vedere ca nu o voi exploata in conditii grele ca sa zic asa.

 ericmario, on 01 iulie 2017 - 01:20, said:

Mazda 6. Asta e masina pe care o cauti.

Raman la VW sau Audi .

Edited by Silviu123V, 01 July 2017 - 08:38.


#16
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Am CC-ul din 2008 , 0 km .
Multumit de el , are acum 209.000 km .
Schimbat la el pana acum oalele de la telescoapele fata si senzorul + ceva supapa de la turbosuflanta .
Reviziile pana la 100K la Porshe Buc Vest ( scump ca dracu` , in jur de 1.200 lei ) la fiecare 15K .La una dintre revizii i-au facut o resoftare .
Dupa , la un service aproape de birou , 500 lei .
Consumul super-decent ( ex pe autostrada , 140-150 , doua persoane , 5,7 litri/suta )

LE Motor 2,0TDI , cutie manuala 6+1

Edited by motanul13, 01 July 2017 - 09:46.


#17
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
Silviu123V-----tu ai 17 ani de cand ? ma refer de cand ai inceput sa-i calculezi? si daca se poate cand a fost prima ta postare pe forumul asta, fara ca sa ma refer la postarea cu acest pseudonim facut ieri?

#18
Silviu123V

Silviu123V

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017

 elvaligreco, on 01 iulie 2017 - 20:04, said:

Silviu123V-----tu ai 17 ani de cand ? ma refer de cand ai inceput sa-i calculezi? si daca se poate cand a fost prima ta postare pe forumul asta, fara ca sa ma refer la postarea cu acest pseudonim facut ieri?

Am facut 17 ani in 27 septembrie 2016, iar prima postare e acest topic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate