Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Supravietuirea in Bucuresti la peste 40°

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostPoeOvidiu, on 30 iunie 2017 - 19:55, said:

Adevarul e ca romanul e plangacios. Traim de cel putin 2000 de ani la temperaturile astea vara si la alea scazute iarna. Si cred ca nici AC nici CT nu sunt atat de vechi Posted Image
  Eu aplic metoda clasica , ma retrag in pivnita ca e racoare si am puse cateva beri pe rafturile alea Posted Image

View Postadisz, on 30 iunie 2017 - 18:19, said:

Se descurca la fel cum se descurca alte zeci sau sute de milioane de oameni din alte parti ale lumii care traiesc in conditii identice.Bine,nu chiar identice,pentru ca aia nu au la dispozitie forumul Softpedia,unde fiecare vine si se smiorcaie pentru orice.

Problema e si diferenta relativ brusca de pe o zi pe alta & umezeala. Eu am observat unde locuiesc, o crestere brusca de 10 grade (doar si pana la 25) se resimte si e un disconfort general. Si prin alte tari sunt probleme de la canicula (a se vedea Spania & Portugalia si incendiile recente). Britanicii se plang cand trece temperatura peste 25, nu-i bai Posted Image  . Oricum, cu temperaturile astea de peste 30-35 nu e de glumit, cei care au probleme medicale sunt afectati.

#38
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
belesti ochii toata ziua prin toate magazinele cu aer conditionat pana trece canicula. :lol:
eu, la mine la tara aici am pat in curte si dorm afara cand e prea cald in casa iar ziua ma mai bag la racoare in beciul casei. Am cam vizitat beciul in ultimele 2 zile. :lol:

#39
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcolombo2003, on 30 iunie 2017 - 16:34, said:


Bine ca nu esti curios sa stii cum fac dragoste pe temperaturile astea... Posted Image Posted Image

De la distanta :D

#40
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Dimineață un duș, doua ore tenis de camp pe la pranz (într-un parc), duș din nou. Doua pahare cu vin alb pe seara. Cam asta a fost ziua de astăzi (+cateva ore pe la serviciu, mai mult in treacăt). Ziua caniculară a trecut.

#41
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostNeaceasca85, on 30 iunie 2017 - 19:52, said:

Se traieste, dar prost, nu prea poti dormi calumea sau sa depui efort fizic intens, eu de exemplu acum trebuie sa dau cu aspiratorul prin toata vila, nu s-ar putea asta fara AC, mai e si cea mai penibila functie a organismului denumita transpiratie, urasc sa transpir, prefer sa-mi fie frig decat cald pentru ca la frig nu transpir. Imi place la nebunie sa intru in bataia AC-ului daca sunt transpirat, ceea ce nu ar face prea multi in Romania, o natie de frigurosi "trasi de curent".

Iar pe cei care put a transpiratie imi vine sa-i iau la bataie. Spala-te cu apa si sapun si da-te cu deodorant macar dimineata, schimba tricoul/camasa macar la 2-3 zile, apoi incearca sa-ti asiguri conditii sa nu transpiri.

Sa inteleg ca tu nu stii de ce transpira corpul uman si cat de trist este cand nu mai poate sa faca asta corespunzator, nu?

#42
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Parerea mea ca pentru tara asta A.C. este cam scump.
Noi avem cultura asta de cumpara Iphone si a merge pe autobuz fara bilet.
Avem traditia in a monta centrala termica si a sta in frig ca s-au scumpit gazele.

Citeam pe la zoso pe blog https://www.zoso.ro/...ci-facem-nimic/ si citez
"Dar se vând aparate de aer condiționat, care vor fi folosite de câteva ori, va veni prima factură la curent și vor rugini stând."

Noi avem cultura asta sociala, statul sa faca transport gratuit, telefoanele smart sa fie ieftine si jocurile pentru calculator oricum sunt gratuite ca majoritatea romanilor nu ne permitem sa cumparam calculatoare gaming, de licenta si soft cumparat nici sa nu glumim.

Edited by Lenevo, 01 July 2017 - 08:26.


#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLenevo, on 01 iulie 2017 - 08:24, said:

Parerea mea ca pentru tara asta A.C. este cam scump.
Noi avem cultura asta de cumpara Iphone si a merge pe autobuz fara bilet.
Avem traditia in a monta centrala termica si a sta in frig ca s-au scumpit gazele.
.......
AC-ul chiar nu se " adreseaza " pirlitilor . Sint persoane care nu pot avea asa ceva .
Pt un om normal , nu este o investie fabuloasa , iar curentul consumat este nimic fata de confortul cistigat .
Chiar si cu AC , cind se poate , poate fi folosit numai pe ventilator , iar in casa se mai pot folosi ventilatoare care cresc confortul .
Nu inteleg de ce " rate " pt un AC . Azi am luat un AC sa inlocuiesc unul uzat moral , la un pret mai mult decit ok , 12000
/ 12 mil ...

Edited by 86-APP, 01 July 2017 - 12:26.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarab, on 30 iunie 2017 - 17:49, said:

Va fi tocmai maine!Posted Image
37 in urcare acuma.

View PostLenevo, on 01 iulie 2017 - 08:24, said:

Parerea mea ca pentru tara asta A.C. este cam scump.
Pai este dar cateodata n-ai in cotro...

#45
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
acuma in zona mea de munte, este 28 si se raceste ca sa inourat.
vad masini din sudul tarii cu batrani si familii cu copii si sunt incantati de zona si de apa minerala naturala care iese din pamant.
poti sta linistit pe o patura la umbra unui copac si sa dormi.
pe cativa , i-am directionat catre locuri cu izvoare reci si pot culege ceva fragute si hribi.
suiti pe tren si suportati 12 ore pana in bucovina ca sa stati o saptamana de concediu.
sau cu masina si va puteti plimba pe muntii Calimanii sau la Bicaz si Colibita , lacuri de munte .
pensiuni sunt full cu preturi super accesibile.
sau cu cortul , oamenii care au terenuri in munti , sunt primitori , chiar eu am lasat cativa intro zona super cu cortul , numa i-am rugat sa nu lase gunoi nicaieri.
deci...?

#46
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postredbotos, on 01 iulie 2017 - 13:38, said:

...
deci...?

Deci nu merita... stai si scrii pe forum in loc sa pui niste pastrav la cobza. Chiar m-ai enervat rau. Habar n-am in care dintre sate stai dar poate ma supar cand vad cum aberezi cu apa minerala, ciuperci, fructe de padure, branza de oi, alivenci, chisleag,etc si vin sa dau cu tine de pamant, indiferent cat esti de mare la cei 1,90m ai tai si peste 100 kg.
Pune si tu niste manele, gratare, bere la bidoane si va veni lumea...

#47
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
manele in muntii bucovineii?Posted Image Posted Image Posted Image
mai bine rock sau altceva .
sau o populara  seara la foc de tabara cu vitelul in protap si vin rosu.

#48
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postzyraxes27, on 30 iunie 2017 - 16:44, said:

mi-a spus cineva ca a scapat de gandacii de bucatarie dupa niste zile toride de genul asta. Cica a s-au topit de cat de cald era, ,nu stiu cat adevar e.

Nooo, aia rezista si la atac nuclear. Dimpotriva, pe caldura le e cel mai bine.

View Post86-APP, on 01 iulie 2017 - 12:24, said:

AC-ul chiar nu se " adreseaza " pirlitilor . Sint persoane care nu pot avea asa ceva .


Zau? Sunt pe la 1000-1200 de lei, asta e salariul minim...

View PostNeaceasca85, on 30 iunie 2017 - 19:52, said:

Se traieste, dar prost, nu prea poti dormi calumea sau sa depui efort fizic intens, eu de exemplu acum trebuie sa dau cu aspiratorul prin toata vila, nu s-ar putea asta fara AC, mai e si cea mai penibila functie a organismului denumita transpiratie, urasc sa transpir, prefer sa-mi fie frig decat cald pentru ca la frig nu transpir. Imi place la nebunie sa intru in bataia AC-ului daca sunt transpirat, ceea ce nu ar face prea multi in Romania, o natie de frigurosi "trasi de curent".

Iar pe cei care put a transpiratie imi vine sa-i iau la bataie. Spala-te cu apa si sapun si da-te cu deodorant macar dimineata, schimba tricoul/camasa macar la 2-3 zile, apoi incearca sa-ti asiguri conditii sa nu transpiri.

Transpiratia e o functie normala a organismului, nu exista "asigura-ti conditii sa nu transpiri"...corpul uman nu transpira de moft...ci pentru ca asa se regleaza temperatura (homeostazia) si chiar se elimina unele substante care nu mai sunt necesare(unele toxine de exemplu)...stiti ca zilnic eliminam prin pielea de pe tot corpul aproape aceasi cantitate de "Deseuri" ca si prin rinichi? De aia transpiratia "pute"... Solutia este evident spalarea cat mai deasa! si nu tampeniile de antiperspirante pline de chimicale care nu fac decat sa blocheze eliminarea toxinelor si asta evident nu este ceva bun.
Apoi, pe canicula conteaza mult sa te hidratezi suficient si sa ai un regim alimentar adecvat, adica bazat doar pe fructe si legume. Fara alcool, grasimi, mancaruri sarate. Eu nu inteleg cum pot manca unii ciorba calda acum pe canicula, sau mancare gatita fierbinte, sau carnuri grase, sau mancare picanta/sarata sau chiar lapte. Si eu eram lesinat si la 30 de grade inainte cand faceam asa...dupa ce m-am prins ce trebuie sa mananc pe canicula, acum n-am niciun stres, pot sa ies acum afara , al 37-38 si nu simt vreun disconfort accentuat, nu ma simt lesinat sau gata sa cad pe jos ca atunci cand mananc mancare gatita sau beau alcool. Doar daca lumea s-ar prinde de niste chestii de bun simt precum asta...e aiurea ca , in nebunia zilnica, ne scapa niste lucruri de bun simt si ne facem singuri viata grea... Meniurile bazate pe fructe(de ex mult pepene rosu) acum pe temperaturile astea sunt mana cereasca! Dar cand zic fructe, inseamna ca mananc DOAR fructe pana la cina, nu bag fripturi, garnituri , eventual grasimi si la urma fructe ca desert...aia e cea mai mare tampenie. Si pepenele, evident, GOL, nu cu paine! Iar berea e la fel, contrainidcata acum pe caldura...poate sa fie recea ca gheata, nu racoreste deloc...

Edited by epetroiu, 01 July 2017 - 14:19.


#49
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postepetroiu, on 01 iulie 2017 - 14:14, said:

....

Zau? Sunt pe la 1000-1200 de lei, asta e salariul minim.......
Este adevarat , dar sint destui care traiesc ca vai de ei , numai din lene si nesimtire . Prefera comoditatea de a nu avea ceva , si traiesc ca acum 70-80 de ani . Mai precis putorile . Nu baga gaze ca IE scumpe , si se mai descurca de un lemn , nu masina de spalat ca doar are nevasta ...chestii de genul . Sa nu spun cite putori de genul asta am vazut pe la blocuri ... Au ramas intr-un apartament primit pe vremuri de la partid , si  n-au mai facut nimic . Totul este invechit , putrezit , muzeu al anilor 70 . Astia sint aia care fac baie toti intr-o apa . Crezi ca astia isi monteaza AC ? Astia sint acum prin magazinele care au AC ...asa supravietuiesc .

#50
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Tocmai i-ai descris pe votantii pesede mari amatori de latrina 3 :lol:

#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


View Postepetroiu, on 01 iulie 2017 - 14:14, said:


Nooo, aia rezista si la atac nuclear. Dimpotriva, pe caldura le e cel mai bine.



Zau? Sunt pe la 1000-1200 de lei, asta e salariul minim...



Transpiratia e o functie normala a organismului, nu exista "asigura-ti conditii sa nu transpiri"...corpul uman nu transpira de moft...ci pentru ca asa se regleaza temperatura (homeostazia) si chiar se elimina unele substante care nu mai sunt necesare(unele toxine de exemplu)...stiti ca zilnic eliminam prin pielea de pe tot corpul aproape aceasi cantitate de "Deseuri" ca si prin rinichi? De aia transpiratia "pute"...  / .

Transpirația pute în principal din cauza bacteriilor care descompun substanțele eliminate odată cu ea.



#52
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostRealThing, on 01 iulie 2017 - 14:46, said:

Tocmai i-ai descris pe votantii pesede mari amatori de latrina 3 Posted Image

Nu generaliza...

#53
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Situatia la ora 16:00

[ https://i.imgur.com/3zB6aCK.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/QpDOZvO.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/SDuFtBL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E careva de la Giurgiu?

#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcaiuscorneliu, on 01 iulie 2017 - 14:50, said:

Transpirația pute în principal din cauza bacteriilor care descompun substanțele eliminate odată cu ea.

Transpiratia pute din cauza alimentelor pe care le ingeri.  Transpiratia unui om care tine post sau a unui vegetarian nu miroase a nimic.

Edited by rosix, 01 July 2017 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate