Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Aer conditionat portabil. Pareri ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#91
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Problema cu zgomotul este simpla, pur si simplu astea portabile sunt insuportabile, dupa orice standard sau masuratoare.
Aparate de perete, unitatile interne silentioase au in jur de 20-22dB, ce depaseste 25dB este sesizabil, la 30dB este deranjant iar la 40 este tare, chestiile alea au 50-66dB adica suna ca un motor diesel turat adica mai mult decat deranjant, insuportabil.
Eu am avut unul pentru o zi, a doua zi l-am returnat.
Singurul loc unde se poate utiliza este in spatii comerciale unde zgomotul ambiental face dificila chiar si o conversatie,
Acum folosesc unul Mitsubishi, nu mobil, care are 21 dB si este relativ silentios, se putea si mai bine, nu as accepta unul cu 25dB.
Eu nu am vazut cu 2 tuburi, exista doar unul de evacuare caldura, aerul din camera il recircula si raceste dar nu uita, foarte important, se produce apa din condes aer de ordinul litrilor la cateva ore, apa care se accumuleaza sau se scurge pe furtun.Trebuie sa fii mereu atent la evacuarea apei.

#92
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008

 rich1974, on 13 aprilie 2018 - 06:53, said:

si sa mai fii constient de o chestie extrem de importanta: ZGOMOTUL. in magazin, nu iti dai seama prea bine din cauza zgomotului de fond din magazin. in schimb acasa, in liniste, aparatul este destul de zbomotos. sa nu crezi ca este ca unul split.
daca vrei sa te ajut cu diferite idei in privinta asta, ar trebui sa pui planul zonei unde vrei sa pui aparatul si vorbim.
eu mi-am adaptat aparatul meu pentru a avea doua tuburi, altfel nu facea mai nimic. poate si la dumneata ar fi valabila chestia asta, in conditiile in care nu vei gasi in Romania aparat cu doua tuburi.
normal, comerciantii vor vrea sa iti vanda orice, sa nu te lasi pacalit. poti sa iei si un aparat cu un tub pe care sa il adaptezi. dar trebuie sa aibe grile distincte pentru fiecare circuit de aer. la grila de admisie pentru condensator se poate adapta un tub, asa cum am facut eu. vezi ca am pus niste poze mai inapoi.
se poate niște poze cu modificările? Am și eu unul portabil și poate îl pot modifica. Mulțumesc

#93
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vezi mai inapoi ca am niste poze. dar depinde de aparatul dumitale. ar fi folositoare niste poze cu aparatul pe care il ai.
al meu e bagat momentan undeva cam rau, imi e greu sa fac poze. dar te ajut cu mare placere.

#94
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018
Salutare tuturor,

Pe site-ul Trotec de AC-uri portabile din Germania exista modelul Trotec PAC 3550 PRO si este in stoc de la mijlocul lunii Mai.

Pretul: 350 euro (fara TVA) + 40 euro (tva inclus) transportul pana Romania

Detalii tehnice:
  • 2 tuburi de evacuare
  • Nivelul de zgomot masurat in DB pt. puterea sunetului produsa in cele 3 trepte de viteza la distanta de 1 metru este: 50/52/55 dB(A)
  • apa produsa de condens: o parte este stocata in tancul intern de 2 litri (pt. golire trebuie ridicat de la sol aparatul), iar o parte este scoasa prin tubul de evacuare
Mai multe detalii aici: https://uk.trotec.co...s/pac-3550-pro/

#95
riccetto80

riccetto80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2013
Sincer nu inteleg chestie asta cu 2 tuburi de evacuare...

unu trage aer inaintru, unu da aer cald afara.

problema i ca ala ca trage, o sa tragă aer cald ca celalt tub da pe afara,fiind amandoua tub unu foarte aproape de celalt...

Cum sa fie asa ceva, mult mai bine, chiar nu inteleg.

iar, daca i adeverat ca ala cu un singur tub, trage aer de pe inantru camera, ala cu 2 tuburi, împinge aer rece spre afara camerei.

#96
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
Salut, ai comandat cumva acel trotec?

#97
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 riccetto80, on 07 mai 2018 - 14:40, said:

Sincer nu inteleg chestie asta cu 2 tuburi de evacuare...

unu trage aer inaintru, unu da aer cald afara.

problema i ca ala ca trage, o sa tragă aer cald ca celalt tub da pe afara,fiind amandoua tub unu foarte aproape de celalt...

Cum sa fie asa ceva, mult mai bine, chiar nu inteleg.

iar, daca i adeverat ca ala cu un singur tub, trage aer de pe inantru camera, ala cu 2 tuburi, împinge aer rece spre afara camerei.
nu intelegi din cauza ca nu stii principiul pe care functioneaza un aer conditionat. pe asta se bazeaza si producatorii cand vand prostii de aparate cu o singura conducta.

#98
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
Mizerii, AC-uri portabile si nu prea :)))) Ma manca in palma si pe mine, pana cand le-am studiat si am pus de tip split, 2 bucati Inverter. Brici, fara zgomot...deranj samd! La AC-ul portabil tot ai burlanul, care dupa ce-l instalezi numai portabil nu mai e!! :))) Nu mai vorbim de zgomot!

#99
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018
Pana la urma am dat comanda de Electrolux EXP26U558CW

La noi poate fi gasit la pretul de 1800 lei.

Principalele caracteristici:
  • Coeficient de eficienta energetica la racire (EERW): 3.1
  • Nivel de zgomot la interior db(A): 48/47/46
  • agent frigorific: R290
Specificatii asemanatoare, eficienta, nivel zgomot, puteti gasi la modelul DeLonghi PAC AN112 Silent, dar e peste 2500 lei.

O sa il folosesc zilele care urmeaza si voi face un review detaliat.

#100
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 newadvice, on 05 iunie 2018 - 14:03, said:

agent frigorific: R290
Adica PROPAN (gazul inflamabil). Posted Image
http://www.linde-gas...pane/index.html

#101
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018

 kolfleading, on 09 iunie 2018 - 08:52, said:


Adica PROPAN (gazul inflamabil). Posted Image
http://www.linde-gas...pane/index.html

Da, e gazul inflamabil, dar nu cred sa fie vreun risc. Totuși are doar 190 g de gaz.

Atașez câteva poze. Diseară îl voi pune în funcțiune.

Attached Files



#102
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018
Salutare, aseară am reușit sa pun device-ul în funcțiune.

Va și zgomot e decent sa zicem. Ca sa pot auzi la TV în timp de funcționează compresorul, trebuie dat sunetul la TV la 15% volum.

Puncte forte :

- răcește rapid: în 30 min de la 27 grade la 23,5 grade, dat pe cool 16 grade, ventilator low level.

-design plăcut

Mai atașez jos.

Attached Files



#103
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Solutie pe genunchi cu burlanul ala pe geam...
In cate  camere il folosesti ca sa merite osteneala?

#104
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018

 diZy, on 12 iunie 2018 - 14:41, said:

Solutie pe genunchi cu burlanul ala pe geam...
In cate  camere il folosesti ca sa merite osteneala?

Da, e pe genunghi momentan, pentru ca nu am apucat sa montez sistemul airlock 100.

Doar 1 cameră și uneori și în hol. Camera e foarte mică, undeva la 10 mp.

Attached Files



#105
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sistemul airlock cum functioneaza ? Si se poate monta doar pe geamuri ternopan ?

#106
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fa-i o poza din spate sa vedem daca mai poti adapta al doilea furtun.
de asemenea, pentru zgomot, instaleaza pe telefon aplicatia "sound meter" si masoara cu telefonul la 1.50 m de el.

#107
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018
Salut, pozele din spate

 diZy, on 12 iunie 2018 - 14:41, said:

Solutie pe genunchi cu burlanul ala pe geam...
In cate  camere il folosesti ca sa merite osteneala?

 Ion_de_la_Raion, on 13 iunie 2018 - 00:48, said:

Sistemul airlock cum functioneaza ? Si se poate monta doar pe geamuri ternopan ?

Nu e obligatoriu sa fie geam cu rămâ pvc, ce e important e ca suprafața geamului sa fie una netedă, pt ca de ea vine prinsa de jur împrejur o banda adeziva.

 rich1974, on 13 iunie 2018 - 04:35, said:

fa-i o poza din spate sa vedem daca mai poti adapta al doilea furtun.
de asemenea, pentru zgomot, instaleaza pe telefon aplicatia "sound meter" si masoara cu telefonul la 1.50 m de el.

29 db la 1,5 m cu aplicația sound meter

Attached Files


Edited by newadvice, 13 June 2018 - 08:38.


#108
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bun, sa-l stapamesti sanatos.
ii mai poti adapta usor un furtun. pe grila de jos, faci o masca de extrudat si din masca aia scoti un furtun de 130.

Edited by rich1974, 13 June 2018 - 08:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate