Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Aer conditionat portabil. Pareri ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu-ti recomand Vortex, indiferent ca vorbim de cel mobil (care nu e chiar asa de mobil) sau fix (de perete).
Sunt proaste.

#20
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017
Nu merită. Fac foarte mult zgomot și nu fac față căldurii.

#21
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Eu ma gandeam sa il iau pe asta.
Nu are nevoie de scurgere, etc.
Mai poate fi folosit si ca dezumidificator si incalzitor.
https://www.emag.ro/...d/pd/DPB4D2BBM/

Edited by ionut_blue, 30 June 2017 - 16:39.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 30 iunie 2017 - 15:10, said:

Si mi-e lene sa iau unul "normal".

Mie nu mi-e lene, mi-e GROAZA. Din cauza ca instalarea trebuie facuta de gigei. Si aici cum ti-e norocul. Poate sa vina un gigel de treaba, sau un porc de ultima speta, care sa-ti monteze aparatul unde vrea el, stramb, cu matele pe unde da Dumnezeu, pe dinafara nu mai vorbesc, cu furtunele spanzurand si cu o teava de 1 metru pe care picura apa (dar nici pe dinauntru nu mi-e rusine), o gauroaie cat toate zilele cu spart tencuiala juma de metru diametru in jurul gaurii si, ce-i mai rau, umplut prea putin cu agent de racire. Si atunci degeaba e bun aparatul daca gheorghe de-a dracului nu pune cat trebuie agent de racire. Tu o tii pe a ta, el pe a lui, in final te baga undeva si pleaca. Si tu ramai cu molozul, aparatul instalat ca dracu si cu o instalatie semifunctionala. De asta mi-e groaza, pentru ca sint un om ghinionist de felul meu. Ca eficienta, sigur ca sint mai bune astea dublu split, mai ales cele cu inverter la consum, dar sa fie montate bine. Corect si frumos. Mai greu cu mesterii de la noi. Iar vara e si mai rau.

Aparatele portabile sint grele ca dracu, sint mari, fac zgomot, e nasol de scos aerul cald (nu e adevarat ca nu poti scoate pe geam, poti, si cu ocazia asta iti intra si aer curat, doar ca scade randamentul), randament mai slab, dar nu trebuie gaurit nimic, spart nimic, nu trebuie gigei, il pui unde vrei, cand vrei. Nu te lua dupa cei care spun ca nu dau aer rece. Dau. Dau si cu geamul larg deschis. Doar ca eficienta e scazuta. Ceva ceva tot scade temperatura.

Avantaje si dezavantaje.

View Postdanzi23, on 30 iunie 2017 - 15:25, said:

Daca iti place sa mesteresti, poti sa faci tu unul din asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tds3s6aEnFY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si iti creste umiditatea, n-ai rezolvat nimic. Plus ca nu toata lumea suporta umiditate ridicata.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 June 2017 - 17:02.


#23
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Toate astea portabile sunt aproape identice in interior, difera carcasa ( dixit un meserias). Am eu o ragalie de asta  si e mai bine decat ma asteptam dar asa se intampla cand am exigente mici, sunt multumit de rezultat final. NU a fost prima alegere, l-am pus de nevoie (fatada sticla imposibil de agatat unitate exterioara si gaurit ptr conducte) dar am avut noroc de  o tereasa nefolosita unde am putut sa scot burlanul si furtunul de condens. Nu am avut aprobarea sa pun unitatea exterioara direct acolo ca rezolvam frumos. Confirm zgomotul, e mai mare decat trebuie dar trebuie sa recunosc ca e eficient, ori ca e camera mica ( 25mp) ori ca sunt aproape de el dar nu a mers niciodata mai mult de 15 min incontinuu ca nu e nevoie, raceste imediat. Mi se pare mai eficient decat cele split si pe undeva e corect sa fie asa ptr ca aerul cald este direct aruncat afara nu recirculat prin unitatea extrerna, deci se elimina o sectiune unde se mai pierdea eficienta. Probabil nu pare eficient altora ca are putere mica de doar 8000 fata de 12000 uzual. Cele mai eficiente sunt cele americane care se pun deasupra usii, costa si consuma ...ca la americani dar nu poti sta langa ele. Eu l-am luat la oferta (perioada Pastelui) la 599 acum e 899 dar la 1000-1100 lei gasesti si azi split cu inverter 12000 btu cu kit inclus dar trebuie sa astepti o gramada instalarea, vara sunt suprasolicitati firmele de frigotehnisti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AVn47FvVtBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanzi23, on 30 iunie 2017 - 15:25, said:

Daca iti place sa mesteresti, poti sa faci tu unul din asta
Nu merita.

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am si eu un aparat din asta si nu recomand dpdv al zgomotului. in legatura cu eficienta, trebuie sa cauti un model cu doua conducte. cel cu o singura conducata nu e bun.
ceva de genul asta:

https://assets.sylva...onditioners.png

#26
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Am cumandat unul care are suprafata de acoperire 40m : https://www.emag.ro/...r/pd/DM7W0DBBM/
Credeti ca e mai bun acesta ? https://www.emag.ro/...s/pd/DF450DBBM/
Inca mai pot anula comanda..
Edit :  Totusi parca nu imi vine sa dau 1200 lei, as prefera ~900 lei, am o parere de rau..Credeti ca acesta face fata la ~24m patrati ? : https://www.emag.ro/...e/pd/DQ0JTDBBM/

Edited by diegodanny, 30 June 2017 - 21:56.


#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Ia unul cu doua burlane sau nu lua deloc. Cele cu un burlan trag aer din camera, care face sa aspire aer pe unde se poate (aer care in final tot de afara vine), deci n-ai facut nimic. Eventual te alegi si cu miros de canalizare bonus, daca cel mai favorabil traseu de aspiratie e prin vreo ghena de coloane.

#28
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View Postdiegodanny, on 30 iunie 2017 - 21:49, said:

, am o parere de rau..
Trebuie sa intelegi ca altora le e foarte usor sa dea sfaturi pe banii tai, tu trebuie sa stii ce mai bine ptr tine... dar daca ti s-a recomandat de mai multe ori solutia clasica cu 2 unitati si nu esti nevoit ca mine sa alegi "portabil" insemna ca-s mai bune alea, eu insumi nici nu m-as fi gandit vreodata la altceva...gandeste-te ca e mai usor de dat o gaura ptr 3 conducte fiecare cat degetul decat una ptr un burlan de 12cm. Ia-l pe care vrei, il testezi si-l retur daca nu-ti place, ii faci serviciu de discount celui care o sa-l ia la resigilate. Posted Image
Acum vad ca-s si cu 2 tevi, cine ar fi crezut?

View Postsebulbus, on 30 iunie 2017 - 22:18, said:

. Cele cu un burlan trag aer din camera, care face sa aspire aer pe unde se poate (
Deci se confirma acest fenomen, am observat ca baga mai ceva putin aer rece decat arunca afara cald, probabil "pierderi tehnologice" ... nu mult cred ca maxim 10% diferenta. Nu am zis nimic ptr ca nu stiam sigur daca e de la aparat sau de la tirajul natural destul de insemnat la mine pe hol, din fericire nu am probleme cu mirosul ci doar un mic disconfort auditiv cand inchid usa ca vibreaza pe la incheieturi...aparatul asta face vid in camera, cum de l-au aprobat la vanzare?

Edited by cristian_sen, 30 June 2017 - 23:13.


#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postsebulbus, on 30 iunie 2017 - 22:18, said:

Ia unul cu doua burlane sau nu lua deloc. Cele cu un burlan trag aer din camera, care face sa aspire aer pe unde se poate (aer care in final tot de afara vine), deci n-ai facut nimic. Eventual te alegi si cu miros de canalizare bonus, daca cel mai favorabil traseu de aspiratie e prin vreo ghena de coloane.
din pacate, oamenii nu inteleg principiul de functionare al ac-ului. poti sa explici cat vrei. asa este, solutia cu doua burlane e buna si corecta, cele cu un burlan sunt niste prostii, probabil ca sunt concepute pentru spatii deschise ca sa iti faca local o mica racoare si unde nu conteaza curentul electric, in nici un caz pentru domeniul rezidential.

Edited by rich1974, 01 July 2017 - 05:46.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcristian_sen, on 30 iunie 2017 - 23:00, said:

aparatul asta face vid in camera, cum de l-au aprobat la vanzare?

Nu ar putea sa faca vid decit daca ai avea camera etansa (caz in care intrebarea mai buna e cum si in ce scop a fost facuta acea incapere in care mori daca stai peste noapte de exemplu).
Oricum si daca aveai camera etansa asta e o scula cu ventilator, care privit ca o pompa muta mult aer dar nu poate opera la diferente de presiuni cit de cit semnificative. Pariez ca n-ar putea sa scoata nici 0.1% din aerul din camera chiar daca ai avea-o etansa.

View Postcristian_sen, on 30 iunie 2017 - 23:00, said:

Deci se confirma acest fenomen, am observat ca baga mai ceva putin aer rece decat arunca afara cald, probabil "pierderi tehnologice" ... nu mult cred ca maxim 10% diferenta.

Nu e nici o "pierdere tehnologica", ce spui tu nu e ca intra pe o parte si iese pe alta parte si din aia ies niste pierderi. Aerul e luat din casa si e impartit in doua - o parte iese afara cald o parte intra inauntru rece. In functie de modelul concret si de setarile pe care il pui (si posibil si de temperaturi in caz ca e cit de cit destept) o sa imparta aerul ala in diferite proportii, care pot sa fie FOARTE diferite de 50/50.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Aparatul are doua fluxuri distincte. Unul in care ia aer din camera si il intoarce in camera racit, si unul in care ia aer de *undeva* si il scoate afara fierbinte. Daca e vorba de doua burlane, il ia tot de afara, daca e vorba de unul singur, il ia din camera din spatele unitatii.

Si, daca privesti treaba ca pe o problema de fizica, vei realiza ca de ce scoate mai putin fierbinte aerul de "esapament", sa-i zicem, de-aia are nevoie de un volum mai mare ca sa echilibreze depresiunea. Cum n-ai o fabrica de aer in casa, tot de afara provine, in cele din urma aerul de compensare vine tot de afara, cu tot cu temperatura si umiditatea aferenta, diluand functia de racire, daca vrei.

#32
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Ca inginer (nepracticant) am pus intrebarea doar in scop teatral si dramatic...dar multumesc pentru explicatii, unora le va prinde bine. Posted Image Sa nu uitam principalul, un aer conditionat prost e mai bun decat nici un aer conditionat, acum depinde de fiecare daca merita acest compromis numit "ACportabil"...adevarul e ca-i mai portabil decat cel obisnuit dar nu chiar atat portabil desi are role iar daca are conditii ideale de montaj cum din fericire e cazul meu, isi face treaba foarte bine cu el...mai zgomots dar mai racoros.

Edited by cristian_sen, 01 July 2017 - 08:57.


#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrich1974, on 30 iunie 2017 - 17:30, said:

am si eu un aparat din asta si nu recomand dpdv al zgomotului. in legatura cu eficienta, trebuie sa cauti un model cu doua conducte. cel cu o singura conducata nu e bun.
ceva de genul asta:

https://assets.sylva...onditioners.png

Exact. Cel cu o conducta iti va scoate din casa fix aerul rece pe care tocmai l-a "preparat", aer care va fi inlocuit cu aer cald de afara.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrich1974, on 01 iulie 2017 - 05:46, said:

din pacate, oamenii nu inteleg principiul de functionare al ac-ului. poti sa explici cat vrei. asa este, solutia cu doua burlane e buna si corecta, cele cu un burlan sunt niste prostii, probabil ca sunt concepute pentru spatii deschise ca sa iti faca local o mica racoare si unde nu conteaza curentul electric, in nici un caz pentru domeniul rezidential.

Ce face al doilea burlan ? De ce nu e bine sa traga aerul din camera ? De unde sa-l traga, de afara ? Afara e cald, la fel. Si de unde sa vina mirosul de canalizare ? Din camera ? Ai coloane de canalizare in camera ? Eu nu pricep.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ioane, pune- ti unul normal si nu te mai juca.

#36
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View Postunderb, on 01 iulie 2017 - 09:25, said:

Exact. Cel cu o conducta iti va scoate din casa fix aerul rece pe care tocmai l-a "preparat", aer care va fi inlocuit cu aer cald de afara.
Nu neaparat, daca e corect montat nu se intampla asa ceva. Priveste materialul de la mine, e montajul ideal ptr acest tip, trage din spate il arunca in fata si afara ar trebui ca temperatura sa fie identica in fata si spatele aparatului sau mai rece in spatele lui sa se intample ce zici tu iar asta nu se va intampla vreodata....ceva eficient 100% nu exista, totul e un compromis mai mare sau mai mic depinde de fiecare cum considera. Eu am pus un scaun de birou cu spatarul in fata fantelor  ca ma enerveaza curentul ,e taman bine acum...sunt 39 grade la umbra in CT acum si fara asta cam la fel era si in interior, dupa cum ziceam imi fac treaba cu el. Ca se putea si mai bine e alta poveste.

Edited by cristian_sen, 01 July 2017 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate