Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

ANCOM autorizeaza RCS&RDS sa aplice suprataxe de roaming de la prima unitate de consum

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
zici tu ca digi a fost scaparea noastra? dar cosmote cu ale sale 2000 de minute ce a mai fost?

#20
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
@jobist
Asa o fi, nu te contrazic, problema este cati aveau telefoane mobile acum 15 ani, mai ales dintre clientii digi, sa nu mai zic acum 20-22 ani cand ma costa 0,4  si 0,6 dolari, minutul  in retea respectiv in afara la Conex. Acum, cu o extraoptiune de 3 euro, am vorbit din Bulgaria acasa sute de minute in roaming. Am si abonament, dar am considerat mai sigur de pe cartela. La Vodafone.

Edited by shmecherul, 30 June 2017 - 15:43.


#21
darkkiss

darkkiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2004
Au zis ca este gratuit in limita a X mega, pentru ca nu aveau de ales , trebuiau sa se supuna reglementarilor UE incepand cu 15iun ( pana la primirea aprobarii de suprataxa de la ANCOM).
Si a fost gratuit ( 15iun-30iun) :)

Nu inteleg uimirea, se stia ca Digi a facut cerere pt. acea suprataxa ...era cineva care credea ca nu li se va aproba ?


Suprataxa va fi la toate serviciile, voce/sms/date.

#22
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postshmecherul, on 30 iunie 2017 - 15:40, said:

@jobist
Asa o fi, nu te contrazic, problema este cati aveau telefoane mobile acum 15 ani, mai ales dintre clientii digi, sa nu mai zic acum 20-22 ani cand ma costa 0,4  si 0,6 dolari, minutul  in retea respectiv in afara la Conex. Acum, cu o extraoptiune de 3 euro, am vorbit din Bulgaria acasa sute de minute in roaming. Am si abonament, dar am considerat mai sigur de pe cartela. La Vodafone.
Perfect! Ce spui dumneata susţine ce am zis eu. Digi.mobil a apărut cam prin 2007. Iar dacă nu ar fi apărut digi(nici cosmote) nu mai existau (extra)opţiuni avantajoase la "granji".

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMagicwisewolf, on 30 iunie 2017 - 14:11, said:

Prevad ca si ceilalti operatori vor veni in cateva luni cu aceeasi solicitare,
Nu cred. Retelele mari vor profita de nemultumitii de suprataxare a roamingului si vor castiga.
Probelma e la aia ieftini, si-au facut planuri pe frimituri si acuma s-au trezit ca planul e prost si intra pe pierdere... daca n-au lasat si ei buffer... au vrut ei sa fie cei mai ieftini... asta e Posted Image

Edited by andreic, 30 June 2017 - 16:02.


#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

View Postandreic, on 30 iunie 2017 - 16:01, said:

Nu cred. Retelele mari vor profita de nemultumitii de suprataxare a roamingului si vor castiga.
Probelma e la aia ieftini, si-au facut planuri pe frimituri si acuma s-au trezit ca planul e prost si intra pe pierdere... daca n-au lasat si ei buffer... au vrut ei sa fie cei mai ieftini... asta e Posted Image
Pai tocmai aici ar putea fi smecheria. La numarul mare de clienti pe care il au, vor avea un trafic mult mai mare decat cei mai mici precum Digi si vor invoca pierderi mari. Vor profita de acest lucru si vor cere taxare ca sa isi acopere pierderile.
Cat despre nemultumiti, nu cred ca vor fi prea multi in randul Digi. Sincer acum, ai alege sa te duci la VDF sau ORG sau Telekom la abonamente de 8-9 eur (vorbim de cele mai mici cu trafic in roaming inclus) x 12 / 24 de luni vs 3-4 eur pe luna si un cost de sub 10 eur pe an cand pleci in roaming pt 1-2 saptamani ? Eu nu as renunta la un abonament mic pe 12 luni + un cost suplimentar de cativa eur pe an in detrimentul unui abonament mare pe 11 luni + costuri zero in luna in care plec in concediu.
Matematic ar fi asa :
4 eur x 12 luni = 48 eur + 10 eur = 58 eur la Digi
8 eur x 12 luni = 96 eur + 0 eur = 96 eur la Vodafone / Orange sau Telekom.
Deci, tu ce ai alege 58 eur sau 96 eur ?

#25
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postandreic, on 30 iunie 2017 - 16:01, said:

Nu cred. Retelele mari vor profita de nemultumitii de suprataxare a roamingului si vor castiga.
Probelma e la aia ieftini, si-au facut planuri pe frimituri si acuma s-au trezit ca planul e prost si intra pe pierdere... daca n-au lasat si ei buffer... au vrut ei sa fie cei mai ieftini... asta e Posted Image

Da, sigur, o sa plece lumea sa plateasca abonamente/cartele de 7-8 euro/luna, in fiecare luna, ca sa beneficieze de roaming pentru cateva zile pe an...

Edited by Extinct, 30 June 2017 - 16:31.


#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

View PostExtinct, on 30 iunie 2017 - 16:30, said:

Da, sigur, o sa plece lumea sa plateasca abonamente/cartele de 7-8 euro/luna, in fiecare luna, ca sa beneficieze de roaming pentru cateva zile pe an...
Ai perceput ideea la fel ca mine :)

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Raspuns: nu mai deschid roamingul de la digi si cu asta basta ... de fapt in inchid acum... si folosesc cel de pe vdf de la munca si sa fie primit.

#28
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMagicwisewolf, on 30 iunie 2017 - 16:29, said:


Matematic ar fi asa :
4 eur x 12 luni = 48 eur + 10 eur = 58 eur la Digi
ia fii atent la asta: 1.92 x 12luni = 23.04 adica... :drumroll: de 4 ori mai ieftin.
8 eur x 12 luni = 96 eur + 0 eur = 96 eur la Vodafone / Orange sau Telekom.

Am scris in acelasi timp :D

#29
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Unde sunt susținătorii rds?


Acum putem sa râdem.
Daca am optiune de 7 euro la vodafone si stau 3 săptămâni in ue imi ajunge ce e acolo 2.5 gb nelimitat minute la primire 800 min sa sun oriunde etc .
Dacă as avea abonament rds aș plăti cat nu face
Intr un fel e nai bine. Mai scade puțin entuziasmul susținătorilor


View PostMagicwisewolf, on 30 iunie 2017 - 16:29, said:


Pai tocmai aici ar putea fi smecheria. La numarul mare de clienti pe care il au, vor avea un trafic mult mai mare decat cei mai mici precum Digi si vor invoca pierderi mari. Vor profita de acest lucru si vor cere taxare ca sa isi acopere pierderile.
Cat despre nemultumiti, nu cred ca vor fi prea multi in randul Digi. Sincer acum, ai alege sa te duci la VDF sau ORG sau Telekom la abonamente de 8-9 eur (vorbim de cele mai mici cu trafic in roaming inclus) x 12 / 24 de luni vs 3-4 eur pe luna si un cost de sub 10 eur pe an cand pleci in roaming pt 1-2 saptamani ? Eu nu as renunta la un abonament mic pe 12 luni + un cost suplimentar de cativa eur pe an in detrimentul unui abonament mare pe 11 luni + costuri zero in luna in care plec in concediu.
Matematic ar fi asa :
4 eur x 12 luni = 48 eur + 10 eur = 58 eur la Digi
8 eur x 12 luni = 96 eur + 0 eur = 96 eur la Vodafone / Orange sau Telekom.
Deci, tu ce ai alege 58 eur sau 96 eur ?
Matematica ta nu corespunde realității
De ex. optiunea de 7 euro e valabilă 35 de zile. Deci matematic ar fi aprox 30 de euro diferenta pe an cam 3 euro pe luna.
Dacă punem la socoteală beneficiile, reteaua inxcmparabil mai bună indiferent de xe ar spune haterii, gagautz ai legătura...suportul etc...

Edited by maiorukaki, 30 June 2017 - 17:13.


#30
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

De ex. optiunea de 7 euro e valabilă 35 de zile.

7 euro cu tot cu TVA? Se acumuleaza zilele? Daca mai am 5 zile din optiunie si eu reincarc azi, o sa imi fie valabila 40 de zile?
Daca nu, e o porcarie.  Sa urmaresc mereu cand imi expira optiunea si sa reincarc in acea zi

Edited by danzi23, 30 June 2017 - 17:24.


#31
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
E 7 euro fara tva, zilele se suprapun in caz ca reactivezi anticipat optiunea. Daca doar reincarci atunci optiunea se reactiveaza peste 5 zile, deci da poti considera ca ai 40 de zile valabilitate. Poti reincarca si odata pe an cu o suma suficienta, optiunea se reactiveaza automat cand expira folosind creditul existent.

Edited by LunaCrystal, 30 June 2017 - 17:25.


#32
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

E 7 euro fara tva

Oare de ce aveam astetari mai mari de la Vodafone...

Quote

zilele se suprapun in caz ca reactivezi anticipat optiunea

Atunci e o oferta proasta.

#33
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Pai de ce sa fie proasta? Ai optiune acolo la *100# daca vrei sa reactivezi anticipat sau nu, nu e ceva automat. Unele persoane ramanem fara beneficii inainte de expirarea optiunii asa ca vrem reactivare anticipata. Cine nu vrea incarca doar si reactivarea optiunii se face cand expira, nu pierde nici o zi.

#34
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Cine nu vrea incarca doar si reactivarea optiunii se face cand expira, nu pierde nici o zi.


Dar ai zis ca daca vreau sa reactivez cu cateva zile inainte o sa se suprapuna cu zilele alea ramase. Pana la urma cat costa in total, cu tot cu TVA optiunea asta? 8.4 euro? Trebuie sa platesc ceva in plus penteu ea? (cartela prepay sau abonament)

Edited by danzi23, 30 June 2017 - 17:33.


#35
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmaiorukaki, on 30 iunie 2017 - 17:12, said:

Daca am optiune de 7 euro la vodafone si stau 3 săptămâni in ue imi ajunge ce e acolo 2.5 gb nelimitat minute la primire 800 min sa sun oriunde etc .
Cat timp, bai clonel? 3 saptamani. Pai si dupa alea ce faci? Platesti in continuare ca "bogatii".

Dacă as avea abonament rds aș plăti cat nu face
Lasa, ca platesti la restul tot timpul anului fara sa beneficiezi in mod real de mare lucru.


View Postmaiorukaki, on 30 iunie 2017 - 17:12, said:

Dacă punem la socoteală beneficiile, reteaua inxcmparabil mai bună indiferent de xe ar spune haterii, gagautz ai legătura...suportul etc...

Mai adauga: facturi umflate, credit disparut, compresie de rahat pe 2G, GPRS sau convorbiri 2G acolo unde toata lumea are minim 3G, VoLTE performant de trei ani incoace, VoWiFi etc.


Sunt curios cu cate clone apari in urmatoarele ore :D

Edited by Extinct, 30 June 2017 - 17:42.


#36
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Rețeaua evoluează in bine. Au băgat taxe pentru ca sunt mai saraci decât corporațiile internaționale si nu ar fi sustenabil business-ul. Crezi ca lor le pica bine asta? Platim putin nu putrm avea pretenții de retea premium. E mai de mana a doua dar ne facem treaba. Vrei calitate dai mai mult si ai alternative. E ca la masini, digi e logan.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate