Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

ANCOM autorizeaza RCS&RDS sa aplice suprataxe de roaming de la prima unitate de consum

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#127
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

 LunaCrystal, on 04 iulie 2017 - 22:22, said:

Doar atat? Trebuie mai multe argumente, nu e suficient doar pretul un pic mai scazut. Daca ar costa 5 euro Digi si alt operator 25 de euro atunci da as intelege.

Eu nu sunt legat cu cordon ombilical de niciun provider asa ca te intreb:

am nevoie de 7/9 GB internet pe mobil 3g (nu am nevoie de 4g), uneori ma pot descurca si cu 6.
folosesc telefonul doar in oras si imprejurimi (am un lumia adica nu-mi pica semnalul), nu calatoresc deloc in alte tari sau localitati indepartate.
vorbesc foarte putin (30 minute pe luna) si nu am nevoie de sms.

Pot cheltui pana la 50 ron lunar pentru asta.
Daca-mi gasesti ceva oferta te rog sa ma anunti.

#128
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 bullterrorist, on 04 iulie 2017 - 23:31, said:


Eu nu sunt legat cu cordon ombilical de niciun provider asa ca te intreb:

am nevoie de 7/9 GB internet pe mobil 3g (nu am nevoie de 4g), uneori ma pot descurca si cu 6.
folosesc telefonul doar in oras si imprejurimi (am un lumia adica nu-mi pica semnalul), nu calatoresc deloc in alte tari sau localitati indepartate.
vorbesc foarte putin (30 minute pe luna) si nu am nevoie de sms.

Pot cheltui pana la 50 ron lunar pentru asta.
Daca-mi gasesti ceva oferta te rog sa ma anunti.

Cartela cu optiunea de 8 eur de la Vodafone :))
Primesti 9 GB

#129
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 07.01.2016
Nu este menționat în acel regulament că roamingul trebuie oferit la viteze 4G. Sunt rețele care nu au 4G în Europa (de exemplu, Nordictelecom în Cehia, Melita în Malta, Triatel în Letonia, Sweden și Telenor în Suedia, BT în Marea Britanie). În plus, acoperirea 4G nu este garantată prin licențele acordate, doar cea 3G. Restul e strategie de marketing. Ce te faci dacă în roaming Vodafone sau Orange nu stai doar pe 4G, le ceri despăgubiri?

#130
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 emacom, on 04 iulie 2017 - 23:47, said:

Nu este menționat în acel regulament că roamingul trebuie oferit la viteze 4G. Sunt rețele care nu au 4G în Europa (de exemplu, Nordictelecom în Cehia, Melita în Malta, Triatel în Letonia, Sweden și Telenor în Suedia, BT în Marea Britanie). În plus, acoperirea 4G nu este garantată prin licențele acordate, doar cea 3G. Restul e strategie de marketing. Ce te faci dacă în roaming Vodafone sau Orange nu stai doar pe 4G, le ceri despăgubiri?

Deja argumentele tale sunt aiurea. Acelasi rationament il poti aplica la reteaua digi...nu ai 4G, ce faci? Iti dau mai putin internet dar platesti la fel.
Si nu ai roaming cu o singura retea intr-o tara, pana la urma. Nu are reteaua, f bine, comuti pe alta.
Conteaza f mult sa ai access 4G mai ales in zonele urbane aglomerate.

Edited by PORTOCAL, 04 July 2017 - 23:51.


#131
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 PORTOCAL, on 04 iulie 2017 - 23:49, said:

Deja argumentele tale sunt aiurea. Acelasi rationament il poti aplica la reteaua digi...nu ai 4G, ce faci? Iti dau mai putin internet dar platesti la fel.

Contractul nu prevede obligativitatea furnizarii de servicii 4G. Nu prevede decat 3G. Priveste lucrurile altfe: traficul in 4G este bonus. Eu cand am semnat contractul nu exista nici macar ideea de servicii 4G la DiGi, asa ca nu pot considera ca platesc mai mult pentru mai putin. Mi se intampla foarte rar sa imi stea telefonul in 3G, asa ca dupa parerea mea, beneficiez de "bonus" din plin.

#132
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,483
  • Înscris: 20.10.2006

 bullterrorist, on 04 iulie 2017 - 23:31, said:

Eu nu sunt legat cu cordon ombilical de niciun provider asa ca te intreb:

am nevoie de 7/9 GB internet pe mobil 3g (nu am nevoie de 4g), uneori ma pot descurca si cu 6.
folosesc telefonul doar in oras si imprejurimi (am un lumia adica nu-mi pica semnalul), nu calatoresc deloc in alte tari sau localitati indepartate.
vorbesc foarte putin (30 minute pe luna) si nu am nevoie de sms.

Pot cheltui pana la 50 ron lunar pentru asta.
Daca-mi gasesti ceva oferta te rog sa ma anunti.
Pai variante pentru tine ar fi digi cartela, vodafone cu oferta 3 (costa 3 euro/luna si ai 61 GB folosibili si pe 2G si pe 3G). Defapt pentru sume pana la 50 lei/luna dar mai scump decat variantele astea 2 ar mai fi si Orange si Telekom cu optiunile de 5 euro, te incadrezi in buget. Iar cand ai nevoie de roaming, in luna aia activezi o optiune de 7 euro in loc de 5. Daca merita sau nu sa fi pe digi tu decizi in functie de cum merge reteaua la tine si daca esti multumit sau nu.

Edited by LunaCrystal, 05 July 2017 - 00:54.


#133
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Alo , daca cineva vrea sa vina la DIGI cu ofertele astea sa vina, daca nu sunt destui operatori, nu suntem noi obligati sa vedem ce oferte au ceilalti concurenti atata timp cat sunt ofertele afisate pe site.

Edited by Gotyc, 05 July 2017 - 12:45.


#134
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 14.02.2008
Au venit astia de la digi cu o taxare rusinoasa si aici se discuta de retele 3G sau 4G in care intram in roaming....

#135
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Dar vai, ce nesimtiti! Cum de nu dau si cate un Mercedes la un abonament de 2,88 Euro?

#136
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

 PORTOCAL, on 04 iulie 2017 - 23:44, said:

Cartela cu optiunea de 8 eur de la Vodafone Posted Image)
Primesti 9 GB
Nu stiu unde ai vazut tu abonamentul respectiv dar eu sub "ce vrei tu 6" care are 2 giga net nu am gasit. Iar acesta costa 8 euro, eu platesc 5 euro si am 10 gb.

 LunaCrystal, on 05 iulie 2017 - 00:53, said:

Pai variante pentru tine ar fi digi cartela, vodafone cu oferta 3 (costa 3 euro/luna si ai 61 GB folosibili si pe 2G si pe 3G). Defapt pentru sume pana la 50 lei/luna dar mai scump decat variantele astea 2 ar mai fi si Orange si Telekom cu optiunile de 5 euro, te incadrezi in buget. Iar cand ai nevoie de roaming, in luna aia activezi o optiune de 7 euro in loc de 5. Daca merita sau nu sa fi pe digi tu decizi in functie de cum merge reteaua la tine si daca esti multumit sau nu.

am digi abonament, nu mai am 20 ani ca sa ma gandesc la cartela connex.
la telekom nu vad decat  mobil 7 cu 1.5 gb (asta e banc nou cu bula)
la orange vad abonament orange me 8 cu 600mb net....adica banc cu mama lui bula.

PS eu am avut numarul pe vodafone si nu retin sa fi auzit interlocutorul mai bine decat pe digi.


Nu am nevoie de roming niciodata.

Edited by bullterrorist, 09 July 2017 - 21:27.


#137
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mie mi se pare depasita ideea cu cartela e pentru putoi si taximetristi, abonamentul este pentru oameni seriosi. Referitor la calitatea "audio", la voce, cred ca glumesti. La digi se aude de porc in comparatie cu orange sa zicem. Asta ca sa fim cinstiti.

Sunt curios ce se va intampla la anu cu decizia ANCOm, se va prelungi oare? Sa vezi atunci spume la gura final chapter :D

#138
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

 dreaQ, on 10 iulie 2017 - 11:30, said:

Mie mi se pare depasita ideea cu cartela e pentru putoi si taximetristi, abonamentul este pentru oameni seriosi. Referitor la calitatea "audio", la voce, cred ca glumesti. La digi se aude de porc in comparatie cu orange sa zicem. Asta ca sa fim cinstiti.

Sunt curios ce se va intampla la anu cu decizia ANCOm, se va prelungi oare? Sa vezi atunci spume la gura final chapter Posted Image
Treaba cu cartela nu e pentru putoi si taximetristi, cocalari, bisnitari, hoti, someri, copii, pensionari, sau alte categorii, e doar o preconceptie. E pentru cine vrea mai mult la pret mai mic. Scurt pe 2.
Hai sa fim cinstiti si realisti. Dintotdeauna la cartela au fost mai multe resurse incluse. NU ma refer doar la un operator, ci e valabil la toti.
Daca ei asa vor, asa va fi si in continuare. Daca nu sunt in stare sa ofere mai mult la abonamente in cei 7-8 eur, care e de obicei suma pe care o platesti la cartela, iar e problema operatorilor.

Edited by Magicwisewolf, 10 July 2017 - 11:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate