Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce tipuri de Microsoft Visual C++ Redistributable imi trebuie?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
Salut, în pc am o grămadă de "Microsoft Visual C++ Redistributable"-uri și nu știu care îmi folosesc și care nu așa că apelez la voi.
http://imgur.com/a/lUpmM -> aici este lista cu acele programe.
Mulțumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa-le ca nu ocupa mult. Au fost instalate de diverse aplicatii, reprezinta suport pt. ele.

#3
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 neagu_laurentiu, on 30 iunie 2017 - 11:27, said:

Lasa-le ca nu ocupa mult. Au fost instalate de diverse aplicatii, reprezinta suport pt. ele.
Ok, mulțumesc !

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Fie care aplicatie pe care o instalezi isi instaleaza versiunea de care are nevoie.
Deci ai nevoie de toate.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ma bag si eu in discutie... ca vad ca sunt tot felul de versiuni.
Bun, ok, am inteles si e normal sa fie asa, ca fiecare aplicatie sa aibe nevoie de a anumita versiune, insa nedumerirea mea e alta: de ce ultima versiune nu e de ajuns? Teoretic ar trebuie sa le inglobeze pe toate celelalte mai vechi, la nivel de biblioteci si ce-o mai fi pe acolo. De ce e totusi nevoie de un carnat asa de mare?

Si de ce, cand instalezi o aplicatie care are nevoie de o anumita versiune, o instaleaza, dar daca deinstalezi aplicatia, versiunea de redist-ul ramane acolo?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Teoretic ai dreptate. In practica lucrurile n-au fost implementate asa. Fiecare versiune vine cu alta denumire a fisierului, aplicatiile se leaga de asa ceva (si nu numai, tot felul de semnaturi), poate mai schimba un parametru la o functie din .dll si iar nu se mai pupa etc.
Cei care au facut kitul de instalare pentru aplicatiile cu pricina, nu si-au batut capul prea mult sa dea jos si aditionalele. Au si un motiv la prima vedere, fiind un .dll, acesta poate fi folosit si de alte aplicatii pe care nu le cunoaste cea cu pricina (desi s-ar gasi si aici solutii).
In concluzie, teoria-i teorie, practica ne omoara Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2017 - 12:37.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011

 colombo2003, on 30 iunie 2017 - 12:29, said:


Si de ce, cand instalezi o aplicatie care are nevoie de o anumita versiune, o instaleaza, dar daca deinstalezi aplicatia, versiunea de redist-ul ramane acolo?


Pentru ca e posibil sa foloseasca si alte programe redist-ul ala, daca s-ar dezinstala automat si alte programe ar fi afectate.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nici teoretic nu e corect. La Microsoft nicio librarie noua nu include pe cele vechi. Nu doar ptr C++ e asa ci ptr tot.
Chiar si Direct X-ul e separat - chiar daca aici e un pic mai amestecat. De ex daca vrei sa joci jocuri mai vechi pe un PC cu Windwos 10 tot trebuie sa instalezi Redistributable-ul vechi - care contine fisiere de la Dx 6 pana la 10 inclusiv.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ba teoretic n-ar avea de ce nu. Functia printf() e aceeasi de generatii bune, si nu numai ea.
La DirectX e alta disctuie, din start avem alte semnaturi ( D3D11CreateDevice() / D3D12CreateDevice() ).

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si aici e alta denumire la librarii.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Da insa DirectX a fost proiectat din start asa. Dar uite la nucleul WinAPI, avem aceleasi .dll-uri de cand a aparut.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 09:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate