Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Țeapă via Iabilet.ro la concertul Diego El Cigala din 09.05.2017

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Salut,

Mă întreb dacă nu sunt și alții pe aici care, ca și mine, au luat țeapă la concertul Diego El Cigala din 09.05.2017 de la Sala Palatului?

Eu unul am luat 3 bilete x 150 lei (= 450 lei) la acest concert via iabilet.ro. În ziua concertului iabilet.ro m-a informat pe email că concertul nu va mai avea loc. OK. Se întâmplă. Când am cerut banii înapoi mi s-a explicat că iabilet.ro a achitat deja sumele primite pe bilete organizatorului, care ar fi vreaubilet.ro, și că nu-mi poate returna contravaloarea biletelor. Am sunat să discut atât cu iabilet.rio cât și cui vreaubilet.ro - mă conversez cu un robot de care nu se poate trece.

În consecință am făcut o reclamație la ANPC. ANPC mi-a explicat că organizatorul ar fi un agent economic Kamadeva Hold s.r.l. care nu poate fi identificat. Astfel s-a deschis caz la Serviciul de Investigare a Infracționalității Economice sect. 5, în curs. În paralel sunt în discuții și cu ANPC deoarece mi se pare de neacceptat ca un sit precum iabilet.ro să nu fie sancționat sau închis pentru un astfel de comportament. La urma urmei orice escroc poate trage o țeapă de 500K - 1Mio lei cu complicitatea lor.

Scriu aici întrucât bănuiesc că nu sunt singurul care am luat țeapă. Mă gândesc că dacă de adunăm mai mulți poate ne putem impune mai în forță. Eu unul sunt decis să merg până la capăt, cu reclamație penală, cu scandal în media, cu tot ce e necesar. Dacă vom fi mai mulți vom avea un cuvânt mai greu.

Mersi.

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Data viitoare platesti cu cardul de credit, care e asigurat! Primesti banii inapoi, iar banca ii va cere inapoi de la cel la care s-a facut plata.
De obicei ai pana la 60 de zile sa iti ceri banii inapoi de la data tranzactiei sau de la data eliberarii extrasului...

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Deci aia de la sit ti-au spus ca ei sunt un intermediar pentru un intermediar si doar revindeau marfa altuia, la fel ti-au spus si ANPC, dar tu insisti ca fix situl ti-a tras teapa?

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Sau prin paypal. Cred ca a platit prin vodafone sau orange.

Edited by YourFan, 30 June 2017 - 09:13.


#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View Postbladhaund, on 30 iunie 2017 - 09:07, said:

Deci aia de la sit ti-au spus ca ei sunt un intermediar pentru un intermediar si doar revindeau marfa altuia, la fel ti-au spus si ANPC, dar tu insisti ca fix situl ti-a tras teapa?
Si nu e normal ca vina sa o poarte cel de la care s-a cumparat biletele?
iabilet.ro trebuia sa se asigure ca vinde un produs si in caz ca nu mai poate vinde acel produs sa restituie banii incasati...si mai departe sa-si recupereze banii de la cel care a cumparat si tot asa...

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Dar stii ca nu te certi cu cine trebuie, da?
Ei erau obligati doar sa iti livreze un bilet valabil si atat. Ia arunca-ti un ochi pe termenii si conditiile site-ului (sunt undeva in josul paginii principale).

De curiozitate, reclamatia penala cum o incadrezi?

#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View Postbladhaund, on 30 iunie 2017 - 09:07, said:

Deci aia de la sit ti-au spus ca ei sunt un intermediar pentru un intermediar si doar revindeau marfa altuia, la fel ti-au spus si ANPC, dar tu insisti ca fix situl ti-a tras teapa?

Hai sa o lasam asa cum l-au tepuit nu ?
Daca e revanzator, a facut profit pe spatele lui.

Nu mi se pare normal sa platesti un lucru pe care sa nu il folosesti pentru ca nu se poate. De ce il oferi ?

Tu daca ti-ai lua teapa ( 100ron/ 10000ron) ai accepta ca ti-au luat banii si nu e vina lor ?

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postcalexe, on 30 iunie 2017 - 08:51, said:

În consecință am făcut o reclamație la ANPC. ANPC mi-a explicat că organizatorul ar fi un agent economic Kamadeva Hold s.r.l. care nu poate fi identificat.
Adică în ce fel "nu poate fi identificat"?
Date Deținător (Registrant)
Nume Deținător:
SC KAMADEVA HOLD SRL

Tip Persoana:
Companie Comercială

Adresă#1:
Fat Frumos, Nr.5

Adresă#2:
Bl.P12, Sc.2, Ap.48

Adresă#3:
Sector 5

Oraș:
Bucuresti

Județ/Sector/Stat:
Bucureti/Sector5/Romania

Cod Poștal:

Țara:
ROMANIA

Telefon:
+40.314378134

Fax:
Email:
[email protected]


Nume firmă  KAMADEVA HOLD SRL
Cod Unic de Înregistrare  33030741
Nr. Înmatriculare  J40/4274/2014

View Postbladhaund, on 30 iunie 2017 - 09:07, said:

Deci aia de la sit ti-au spus ca ei sunt un intermediar pentru un intermediar si doar revindeau marfa altuia, la fel ti-au spus si ANPC, dar tu insisti ca fix situl ti-a tras teapa?
Țeapa e trasă de cei care au primit banii de la client.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ma ce o mai rasuciti? iabilet a incasat niste bani. Ok sunt intermediari dar daca eu va vand pielea ursului din padure si iau banii pe ea voi cautati padurea sau veniti la mine? iabilet e vinovat (ă, firma) ar trebui sa-si verifice "partenerii" si sa o lase mai usor cu "nu stium noi doar intermediem". Genul asta de a face profit indiferent e gretor in tara asta.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbladhaund, on 30 iunie 2017 - 09:07, said:

Deci aia de la sit ti-au spus ca ei sunt un intermediar pentru un intermediar si doar revindeau marfa altuia, la fel ti-au spus si ANPC, dar tu insisti ca fix situl ti-a tras teapa?

Ba ce minte aveti unii. Daca n-am mancat usturoi nici gura nu-mi miroase, nu-i asa?
Sunt direct raspunzatori, ei au vandut marfa utilizatorului final, ei raspund. Indiferent de la cine fac reselling.

#11
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009
Daca plata a fost facuta catre iabilet.ro atunci ei trebuie trasi la raspundere si sa innapoieze banii. E ca si cum ai face comert cu ridicata, iti asumi riscul de a vinde un produs.
Daca plata a fost facuta direct catre kamadeva, atunci iabilet.ro a facut doar publicitate/promovare.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostYourFan, on 30 iunie 2017 - 09:12, said:

Sau prin paypal.

Atentie mare ca la protectie paypal trebuie sa fie bunuri fizice gen telefoane, incarcatoare, etc nu bilete, cupoane, licente si asa mai departe.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
.https://www.iabilet.ro/terms/

[...]B. În eventualitatea anulării unui eveniment, vă rugăm să trimiteţi solicitarea dvs. în acest sens pe adresa [email protected]. Mai departe Ia Bilet S.R.L. va colabora cu organizatorul evenimentului în cauză în vederea rambursării sumelor achitate cu titlu de preţ pentru biletele achiziţionate de dvs. În funcţie de momentul la care este formulată solicitarea, sumele vor fi rambursate fie de organizatorul de spectacole, fie de Ia Bilet S.R.L., în termen de maxim 15 zile lucrătoare, doar prin transfer bancar sau mandat poştal. Pentru a înlătura orice îndoială, Ia Bilet S.R.L. şi organizatorul evenimentului precizează că nu va fi returnat decât preţul biletului (fără alte taxe, tarife, costuri, cheltuieli suportate de cumpărător cu ocazia cumpărării acestuia, inclusiv, dar fără a se limita la tarif curier, taxă de rezervare, dacă e cazul etc).[...]

De aici reiese ca e responsabilitatea lor.

Edited by unknown_35, 30 June 2017 - 09:51.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mersi.
După mintea unora de mai sus ar merge foarte bine o "afacere" ca asta: Îmi fac o firmă de impresariat, anunț concert la Sala Palatului, 150 lei / bilet x 4000 locuri --> 600.000 lei, hai 500.000 lei că poate nu se vând toate (cca. 110K eur), încasez banii, închid firma și pa! Iar iabilet.ro nu e de vină pentru că doar scrie în T&C că ei nu sunt organizatorii evenimentului. Bună treabă... Adică eu te fac la buzunare în tramvai și dacă sari cu scandal scot o fițuică (termeni și condiții) cum că nu sunt eu de vină că dau banii la Boss. Haios, nu? Iar ANPC spune că n-are treabă cu sancționarea iabilet.ro? Asta s-o creadă ei.

View Posteasy90rider, on 30 iunie 2017 - 09:05, said:

Data viitoare platesti cu cardul de credit, care e asigurat! Primesti banii inapoi, iar banca ii va cere inapoi de la cel la care s-a facut plata.
De obicei ai pana la 60 de zile sa iti ceri banii inapoi de la data tranzactiei sau de la data eliberarii extrasului...
Mersi. Asta ar fi o idee bună. Nu știam de asta. Am plătit cu card de credit online. Din păcate am făcut plata pe 05.03 (concertul trebuia să aibă loc pe 09.05). Să văd dacă mai merge. Încă nu am 60 zile față de 09.05, dar am +60 de zile față de 05.03.
Indiferent de asta voi merge mai departe și contra ANPC și contra iabilet.ro.

Edited by calexe, 30 June 2017 - 10:14.


#15
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005

View Postf300, on 30 iunie 2017 - 09:49, said:


Atentie mare ca la protectie paypal trebuie sa fie bunuri fizice gen telefoane, incarcatoare, etc nu bilete, cupoane, licente si asa mai departe.

Mie Payapal mi-a returnat plata pentru o licenta soft.

#16
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
ANPC garantat face blat cu unele firme in unele cazuri se rezolva in altele o dau cotita ca is ocupati ca nu ii gasesc ca mai dureaza

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postunknown_35, on 30 iunie 2017 - 09:50, said:

.https://www.iabilet.ro/terms/

[...]B. În eventualitatea anulării unui eveniment, vă rugăm să trimiteţi solicitarea dvs. în acest sens pe adresa [email protected]. Mai departe Ia Bilet S.R.L. va colabora cu organizatorul evenimentului în cauză în vederea rambursării sumelor achitate cu titlu de preţ pentru biletele achiziţionate de dvs. În funcţie de momentul la care este formulată solicitarea, sumele vor fi rambursate fie de organizatorul de spectacole, fie de Ia Bilet S.R.L., în termen de maxim 15 zile lucrătoare, doar prin transfer bancar sau mandat poştal. Pentru a înlătura orice îndoială, Ia Bilet S.R.L. şi organizatorul evenimentului precizează că nu va fi returnat decât preţul biletului (fără alte taxe, tarife, costuri, cheltuieli suportate de cumpărător cu ocazia cumpărării acestuia, inclusiv, dar fără a se limita la tarif curier, taxă de rezervare, dacă e cazul etc).[...]

De aici reiese ca e responsabilitatea lor.

Initiatorul nu pare ca ar fi urmat pasii astia.
Mai scrie ceva acolo, si anume ca banii sunt returnati fie de iabilet, fie de organizator. Mai mult ca sigr ca iabilet are spatele asigurat in acest caz daca deja ANPC i-a spus ca trebuie sa isi primeasca banii de la organizator.
De vreme ce e deschisa actiune de investigare nu o sa mai faca nimeni nicio plata pana nu se finalizeaza actiunea.

#18
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
NICIODATA sa nu faci afaceri pe INTERNET. Regula de aur, una este sa vezi produsul/serviciul in realitate si altceva este sa vezi o poza cu o promisiune pe internet Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate