Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sfaturi cu cainele care a devenit "indizerabil"

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007
Acuma sta la mine in curte.. Attached File  20170630_115942.jpg   150.97K   98 downloadsAttached File  20170630_115935.jpg   145.25K   98 downloads
O sa-l mai tin o vreme, sper ca nu-mi face tot gazonu praf.. peste un timp poate il vrea mama inapoi.

Are acuma lant de vreo 5-6 m are la dispozitie o aleie , noaptea o sa-i dau drumul..Attached File  20170630_130939.jpg   93.34K   96 downloads

#20
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
la "curtea" aia i se mai spune si cărare prin alte parti

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
O sa incerc sa ii gasesc un stapan in Brasov. li luam eu dar am deja 4 . Cainele este OK , problema este lipsa de cultura canina a parintilor tai . Un astfel de caine doreste putina atentie , nu dar o oala cu apa si niste mancare. El vrea sa se joace , sa fie bagat in seama ca orice alt caine . Ai putina rabdare ca poate gasim ceva pentru el .

Edited by JurasikMan, 30 June 2017 - 12:35.


#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cainele nu e de vina, el isi urmeaza instinctul de caine adica in momentul cand seful de haita e slab, el tinde sa-i ia locul. Parintii tai nu au stiut sa se impuna de la bun inceput si din aceasta cauza are probleme de comportament. Cu un stapan echilibrat si familiarizat cu psihologia canina, cu suficienta miscare  va deveni un caine minunat. Nu stiu ce varsta are, dar sa stii ca labradorii se maturizeaza mental abia dupa varsta de 3ani.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007

 cataspo, on 30 iunie 2017 - 09:07, said:

Aha. Daca avea peste 40 de kile era bou?
Bine ca nu aČ›i primit un pui de tigru, si să-l si păstraČ›i.
Bune ca esti tu destept. Acum 3 ani mama era mult mai in putere si cainele mai mic. Acum e invers, poti intelege?   Un caine d'asta daca se izbeste de picioarele cuiva pe neasteptate il darama.  Si e vitel, pentru ca se rahateste in prostie, cainele meu actual nu caca intr-o saptamana cat caca asta intr-o zi..

 JurasikMan, on 30 iunie 2017 - 12:35, said:

O sa incerc sa ii gasesc un stapan in Brasov. li luam eu dar am deja 4 . Cainele este OK , problema este lipsa de cultura canina a parintilor tai . Un astfel de caine doreste putina atentie , nu dar o oala cu apa si niste mancare. El vrea sa se joace , sa fie bagat in seama ca orice alt caine . Ai putina rabdare ca poate gasim ceva pentru el .
Nu ma lua cu cultura canina, te rog. In casa mea a fost mereu caine , pentru ca chiar iubim animalele.Attached File  20170630_150608.jpg   123.74K   57 downloadsAttached File  20170630_150606.jpg   125.52K   56 downloads
Singura problema este ca mama nu ar putea sa-i tina piept cainelul in carje, cand o vede asta dupa 10 zile de absenta, o sa sara pe ea de bucurie, si fiind operata cu tije in picior,  fix asta-i lipseste.
In fiecare dimineata mama isi bea cafeaua cu cainele alaturi, dar acum nu mai e posibil.

Edited by tfmercedez, 30 June 2017 - 14:11.


#24
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 carbaSTAN, on 30 iunie 2017 - 11:14, said:

Am un prieten care a fost in aceeasi situatie in sensul ca s-a trezit cu un caine al unei matusi ce a murit.
Stiu ca a tot publicat anunturi timp de jumatate de an si nu l-a putut da nicicum.
Daca este labrador eu zic ca poate sa il dea fara probleme.

Eu am avut o catelusa alba care arata foarte bine chiar daca nu era de rasa(semana cu un ciobanesc german alb) si nu am avut nici o problema sa o dau.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tfmercedez, on 30 iunie 2017 - 08:36, said:

Ce sa fac cu el? Cui sa i-l dau? La mine , nici eu nu-l vreau, am catelu meu, pisica,  imi strica "feng suiu'" prin ograda..
Dau anunt pe olx?

Da. Fa niste poze si da un anunt de donatie pe Olx... E bine sa faceti o "amiabila" din care si cainele sa iasa in castig. E totusi caine. Asta e... data viitoare luati-va hamster.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007

 rosix, on 30 iunie 2017 - 17:09, said:


Da. Fa niste poze si da un anunt de donatie pe Olx... E bine sa faceti o "amiabila" din care si cainele sa iasa in castig. E totusi caine. Asta e... data viitoare luati-va hamster.
"Pliz" abtine-te..
Daca ai avea un caine ai sti despre ce.este vorba, mai ales in situatia in care e vorba de o persoana cu handicap locomotor, fie el si temporar.  Un caine exuberant nu pricepe ca stapanul nu se poate zbengui cu el de bucurie.


#27
ronka

ronka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.06.2017

 cataspo, on 30 iunie 2017 - 09:07, said:


Aha. Daca avea peste 40 de kile era bou?
Bine ca nu ați primit un pui de tigru, si să-l si păstrați.
��������������

 tfmercedez, on 30 iunie 2017 - 08:36, said:



Ce sa fac cu el? Cui sa i-l dau? La mine , nici eu nu-l vreau, am catelu meu, pisica,  imi strica "feng suiu'" prin ograda..
Dau anunt pe olx?

ce urat spus....
a fost cadou....de ce nu l-ati refuzat?ca era mic si dragalas.problema apare cand se fac mari
iubitori de animale?pai tatal dumneavoastra l-a batut de mic de ii stie de frica,la dumneavoastra in curte strica "feng suiu",mama nu il vrea ca a dat-o jos din picioare (nu stiu daca din joaca sau se saturase de bataie)
eu sper sa isi gaseasca niste stapani care sunt constienti ca adopta un suflet nu o carpa de aruncat

#28
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Un labrador e o gluma, daca era vre-o rasa periculoasa mai ziceam.
O sa scriu o chestie acum si vreau putina atentie : nu o aduc pe nevasta-mea in Germania (gen' sa ne stabilim fo'20 de ani prin zona ) deoarece am 2 FratiCiini pe care nu ii pot da in adoptie la toti dubiosii, mai bine o mai cardesc cu o prosteala frumoasa pe printesa mea (adica o mai duc cu vorba, in romana literara).
Ii mai iau un cadou, o mai injur, o scot eu la capat cumva 😆😆😆.

Edited by lil debul, 11 July 2017 - 20:33.


#29
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,955
  • Înscris: 24.01.2012

 lil debul, on 11 iulie 2017 - 20:33, said:

Un labrador e o gluma, daca era vre-o rasa periculoasa mai ziceam.
O sa scriu o chestie acum si vreau putina atentie : nu o aduc pe nevasta-mea in Germania (gen' sa ne stabilim fo'20 de ani prin zona ) deoarece am 2 FratiCiini pe care nu ii pot da in adoptie la toti dubiosii, mai bine o mai cardesc cu o prosteala frumoasa pe printesa mea (adica o mai duc cu vorba, in romana literara).
Ii mai iau un cadou, o mai injur, o scot eu la capat cumva ������.
Lilule, ej' nebun, frate.
Daca de aia nu pleci in Germania, apai nu-i bai, poti lasa cainii la mine, in Franta, ca au loc.
Nu mai tre' sa bagi dume.
Everybody fericiti, no.

#30
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Sint in Germania, nevasta-mea e acasa si m-am gindit de multe ori sa o aduc dar cind ma gindesc la ciini...

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007
Intre timp si mama a venit acasa din spital, i-a lipsit cainele, si eu dupa o saptamana l-am dus bucuros inapoi, ca m-am saturat de cura de slabit: dimineata pe stomacul gol incepeam sa adun rahatul din curte.
Vad ca e deocamdata sub control situatia. Are si un gard pentru a delimita o zona  de "carantina" in caz de nevoie.. pentru cei ce nu stiu cum e sa te doboare un caine [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170720/97fc7f2d1a3b0f88f6584d6f05112f98.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiu cum e sa vina cainele vesel cu un bat in gura in full speed si sa se opreasca batul in glezna mea => 2saptanimi ghips

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007

 lil debul, on 12 iulie 2017 - 05:11, said:

Sint in Germania, nevasta-mea e acasa si m-am gindit de multe ori sa o aduc dar cind ma gindesc la ciini...
Cainii se gandesc la tine, au portretul tau agatat la intrarea in cusca, cum era raposatul in acoala?

Edited by tfmercedez, 20 July 2017 - 14:46.


#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 tfmercedez, on 20 iulie 2017 - 13:21, said:

Intre timp si mama a venit acasa din spital, i-a lipsit cainele, si eu dupa o saptamana l-am dus bucuros inapoi, ca m-am saturat de cura de slabit: dimineata pe stomacul gol incepeam sa adun rahatul din curte.
Vad ca e deocamdata sub control situatia. Are si un gard pentru a delimita o zona  de "carantina" in caz de nevoie.. pentru cei ce nu stiu cum e sa te doboare un caine [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170720/97fc7f2d1a3b0f88f6584d6f05112f98.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exact asa a doborat-o pe mama amstaff-ul pe care l-am avut. Noroc ca nu s-a ales cu nicio trauma, mama. Mai putin capra.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
F#*k feng-shui! Un suflet e mai important decât niște iarba prin curte. Nu e păcat sa îți bati joc de el?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate