Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

graul cultivat in gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
de ce nu vad pe nicaieri asa ceva ? Omul mai pune in gradina porumb, cartof, insa grau nu am vazut pe nicaieri in vreo curte.

#2
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Pai cum sa bagi combina in gradina?Posted Image

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Prima intrebare este : In ce scop?
Si intreb asta pentru ca tatal meu intotdeuna are o portiune de teren pe care pune grau, care nu apuca sa faca boabe. acea portiune de teren , ingradita , o foloseste atunci cand elibereaza puii ce si-au format penele. Acela este tarcul lor , se simt extrem de bine in graul verde....Au umbra, de ciugulit, de scarmanat, etc....

Edited by keta, 30 June 2017 - 00:52.


#4
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View Postketa, on 30 iunie 2017 - 00:52, said:

Prima intrebare este : In ce scop?
Si intreb asta pentru ca tatal meu intotdeuna are o portiune de teren pe care pune grau, care nu apuca sa faca boabe. acea portiune de teren , ingradita , o foloseste atunci cand elibereaza puii ce si-au format penele. Acela este tarcul lor , se simt extrem de bine in graul verde....Au umbra, de ciugulit, de scarmanat, etc....
Mai ai de citit  si invatat...

View Postgeorge90, on 30 iunie 2017 - 00:10, said:

de ce nu vad pe nicaieri asa ceva ? Omul mai pune in gradina porumb, cartof, insa grau nu am vazut pe nicaieri in vreo curte.
De bolnava ce e lumea....

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeorge90, on 30 iunie 2017 - 00:10, said:

de ce nu vad pe nicaieri asa ceva ? Omul mai pune in gradina porumb, cartof, insa grau nu am vazut pe nicaieri in vreo curte.

E greu de cules si prelucrat manual, lumea nu mai are secera manuala, batoza, ca pe timpul lu Moromete. Totusi, daca cineva ar avea tehnologia necesara intr-o gospodarie mica, ar merita cultivata o suprafata de grau, in mod ecologic, facutaa faina cu o moara proprie, de mica capacitate si, in final, paine de casa, de cea mai buna calitate.

#6
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postrosix, on 30 iunie 2017 - 06:27, said:


E greu de cules si prelucrat manual, lumea nu mai are secera manuala, batoza, ca pe timpul lu Moromete. Totusi, daca cineva ar avea tehnologia necesara intr-o gospodarie mica, ar merita cultivata o suprafata de grau, in mod ecologic, facutaa faina cu o moara proprie, de mica capacitate si, in final, paine de casa, de cea mai buna calitate.
Si poate își deschide si un lanț de patiserii, si vinde faina si peste hotare. Totul cu o investiție mica, pe un teren de 2x2 si o râșniță de grau.

#7
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View Postrosix, on 30 iunie 2017 - 06:27, said:

E greu de cules si prelucrat manual, lumea nu mai are secera manuala, batoza, ca pe timpul lu Moromete. Totusi, daca cineva ar avea tehnologia necesara intr-o gospodarie mica, ar merita cultivata o suprafata de grau, in mod ecologic, facutaa faina cu o moara proprie, de mica capacitate si, in final, paine de casa, de cea mai buna calitate.

View Postcataspo, on 30 iunie 2017 - 06:31, said:

Si poate își deschide si un lanț de patiserii, si vinde faina si peste hotare. Totul cu o investiție mica, pe un teren de 2x2 si o râșniță de grau.
E nefericita alegerea de a face faina din grau....

Edited by leul_nostru, 30 June 2017 - 06:51.


#8
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postleul_nostru, on 30 iunie 2017 - 01:35, said:

Mai ai de citit  si invatat...


De bolnava ce e lumea....

Poate ne explici si tu despre ce vorbesti !

View Postleul_nostru, on 30 iunie 2017 - 06:50, said:

E nefericita alegerea de a face faina din grau....

Si aici te rugam, suntem numai ochi si urechi ! Pe bune. :)

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Voi ati mancat vreodata paine facuta din grau macinat acasa? Sau vorbiti din carti?  Va spun eu ca am mancat. Poti sa bagi jumate de kg de drojdie ca tot nu creste. Iese o chestie indesata care se intareste in cateva ore. E greu de mancat, doar atunci calda si inca vreo ora doua, pe urma nu prea mai merge. Daca amesteci 50/50 cu faina alba deja e comestibila dar nu mai e 100% ecologica Posted Image
  Astia care o tot dati inainte cu painea integrala ca e sanatoasa, tin sa va anunt ca aia care o luati din comert e departe de a fi integrala. Am macinat grau la moara cu pietre, am cernut faina si am facut paine. Aia da integrala doar ca iese cum am descris, o chetie tare si indesata.

  Pe langa asta e greu de recoltat graul chiar si cu o combina, pe suprafata de 2-300 mp imprejmuita cu garduri.....

Edited by PoeOvidiu, 30 June 2017 - 08:15.


#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si cultivarea purumbului in gradini este o prostie. culmea, vad culturi de porumb pe la munte, chiar ca nu isi au rostul acolo.

#11
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Alegerea fericita e sa faci painea din nisip cu apa, daca pui deasupra putin praf de caramida nici nu mai trebuie coapta

On
Si pe la mine se practica semanatul in curte pt pui dar in general orz
Am asistat acum vreo 40 de ani la recoltarea graului dintr-o gradina. Ar fi interesant sa si filmezi tot, sa faci un documentar, cu seceratul, legatul , snopi carati la drum si astepti sa treaca o combina ca 'vapor' nu mai gasesti

#12
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
E frumos sa cultivi grau in gradina de legume si de zarzavat. Iese un tablou superb.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrhdghdhs, on 30 iunie 2017 - 00:27, said:

Pai cum sa bagi combina in gradina?Posted Image

Iniantea combinelor era secera,de exemplu.
Si era vorba de gradina,a carei dimensiuni se masoara in arii,nu in hectare.Tot de exemplu.Posted Image

View Postrich1974, on 30 iunie 2017 - 08:10, said:

si cultivarea purumbului in gradini este o prostie. culmea, vad culturi de porumb pe la munte, chiar ca nu isi au rostul acolo.

Inseamna ca n-ai idee despre puterea calorica a stiuletelui,respectiv a cocenilor.

#14
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postadisz, on 30 iunie 2017 - 09:59, said:


Inseamna ca n-ai idee despre puterea calorica a stiuletelui,respectiv a cocenilor.
Nu avem idee. Ia dezvolta despre puterea calorica a stiuletelui.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcataspo, on 30 iunie 2017 - 10:08, said:

Nu avem idee. Ia dezvolta despre puterea calorica a stiuletelui.

Capitalismu' zice ca time is money.
Cum te vad mai habarnist,tie iti fac reducere.Ora de consultatie,pentru tine doar,costa 100 $.Primesti si factura + chitanta.

Te bagi?

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Adică,arde chiar foarte bine.
Bunica punea câțiva din ăștia sub pirostrii și imediat se fierbea apa din tuci(de dimensiuni destul de mari).

Referitor la întrebarea de ce preferă oamenii să pună în grădină porumb și nu grâu:

Nu sunt 100% sigur,dar bănuiesc că datorită faptului că porcul are mai multă carne și mai gustoasă decât o pasăre.
Adică porumbul e hrană pentru porc,grâul pentru păsări.

#17
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postadisz, on 30 iunie 2017 - 10:26, said:



Capitalismu' zice ca time is money.
Cum te vad mai habarnist,tie iti fac reducere.Ora de consultatie,pentru tine doar,costa 100 $.Primesti si factura + chitanta.

Te bagi?
Uite si marele afacerist cu stiuletele. Trump al stiuletilor.


View PostASCENDED, on 30 iunie 2017 - 10:26, said:

Adică,arde chiar foarte bine.
Bunica punea câțiva din ăștia sub pirostrii și imediat se fierbea apa din tuci(de dimensiuni destul de mari).

Referitor la ĂŽntrebarea de ce preferă oamenii să pună ĂŽn grădină porumb și nu grâu:

Nu sunt 100% sigur,dar bănuiesc că datorită faptului că porcul are mai multă carne și mai gustoasă decât o pasăre.
Adică porumbul e hrană pentru porc,grâul pentru păsări.

De acord cu tine ca folosea la focul de gatit. Totusi lumea pentru sobe, pentru incalzit casa prefera lemnul, nu stiuletii.
Oricum nu cred ca se mergea la moara cu graul sau cu porumbul din curtea casei. Era pus acolo doar pentru oratanii.

Edited by cataspo, 30 June 2017 - 10:40.


#18
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postcataspo, on 30 iunie 2017 - 10:46, said:

De acord cu tine ca folosea la focul de gatit. Totusi lumea pentru sobe, pentru incalzit casa prefera lemnul, nu stiuletii.
Oricum nu cred ca se mergea la moara cu graul sau cu porumbul din curtea casei. Era pus acolo doar pentru oratanii.
Se folosea pentru gătit că ardea foarte repede.Imediat făcea flacără mare(comparativ cu lemnul) cu care se încălzea apa.
În sobe(la încălzit) se folosește lemnul,pentru că lemnul arde în timp.
Dar se foloseau cocenii(ce rămâne după ce este curățat de boabe) la aprins focul în sobă.
Hai să zicem că este tăia cu secera.
Dar cine-l bătea(grâul)?
La câmp intră combina în lanul de grâu,taie spicul,iar pe burlanul ăla al ei,iese grâul.

Mai era pus pentru un motiv(porumbul în grădină).
Pentru consum.
Vara o mămăligă cu lapte bătut,cu ouă fierte,cu smântână,cu brânză,cu pește proaspăt(prăjit în tigaie),mănânci "de-ți sar capacele"Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate