Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Concerta/Ritalin

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan601

bogdan601

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2016
A incercat cineva vreun agonist de dopamina precum metilfenidatul, pramipexolul, cabergolina? De unde se poate face rost fara reteta? Functioneaza in caz de depresie?

#2
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Concerta si ritalin numai pentru depresie nu sunt, daca vrei nootrope cauta ceva din familia racetamului la noi primele doua nu se gasesc.

#3
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Doamne fereste, io stiam ca ritalinul este pentru ADHD, ma rog copiilor hiperactivi li se administreaza asta, pentru depresie exista prozac, escitalopram (seroplex) etc. etc. dar in orice caz astfel de medicatie nu se obtine in nici un caz fara reteta, nici ritalin, nici anti-depresoare.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Hamdoulillah, on 29 iunie 2017 - 19:58, said:

...pentru depresie exista prozac...
Nasol! Eu ştiam că pentru depresie exista femeia (chiar si a altuia)...

#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 Hamdoulillah, on 29 iunie 2017 - 19:58, said:

Doamne fereste, io stiam ca ritalinul este pentru ADHD, ma rog copiilor hiperactivi li se administreaza asta, pentru depresie exista prozac, escitalopram (seroplex) etc. etc. dar in orice caz astfel de medicatie nu se obtine in nici un caz fara reteta, nici ritalin, nici anti-depresoare.
Da este, dar mai are si alte intrebuintari.

#6
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 AMAN_SER, on 02 iulie 2017 - 19:06, said:

Da este, dar mai are si alte intrebuintari.
Posibil, asa exista multe medicamente gen simpla codeina, pe care unii le folosesc in scop recreational (sau barbituricele sa nu zic la ce le foloseau unii), sau propofolul anestezic (asta a fost cauza mortii lui MJ).

#7
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
De familia racetamului am auzit cate ceva si nu ar da dependenta ca ritalin sau adderall dar mai greu cu obtinutul la noi.

#8
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Repet ceea ce am spus anterior: nu este deloc ok fara reteta, personal cred ca poate fi foarte grav (adica na un antibiotic sa zic mai poti convinge pe-un farmacist sa-ti dea, asa ceva nu cred sa fie posibil).

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Concerta e stupefiant, iti trebuie reteta TAB II, fara faci inchisoare si tu si farmacistul.

#10
luminita-

luminita-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.04.2010

 bogdan601, on 29 iunie 2017 - 17:43, said:

A incercat cineva vreun agonist de dopamina precum metilfenidatul, pramipexolul, cabergolina? De unde se poate face rost fara reteta? Functioneaza in caz de depresie?

Medicamentele astea pot fi extrem de periculoase si cu efecte negative pe termen lung. In plus, nici nu sunt pt depresie. Daca vrei antidepresive, le poti lua doar pe baza de reteta deci e nevoie sa mergi la un medic psihiatru.
Acum nu stiu cat de grava este depresia ta, daca este o forma usoara pot incerca medicamente naturiste sau diverse sfaturi care se gasesc pe net

#11
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Clar sunt alternative mult mai bune si mai sigure.

#12
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Peter Blood, on 29 iunie 2017 - 21:24, said:

Nasol! Eu ştiam că pentru depresie exista femeia (chiar si a altuia)...
asta poate sa genereze depresii in lant.

#13
the_adb

the_adb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.06.2010
Am luat eu Concerta legal pentru A-ADHD. Medicamentul e simptomatic, e foarte bun cât timp îl iei - după ce nu îl mai iei simptomele îți  revin. Nu rezolvă nimic. În plus are un potențal de abuz mare, are practic aceeasi farmacodinamică precum cocaina (și da, chiar dacă nu se poate scrie decât pentru adhd, crede-mă că la jumătate de oră de la administrare totul se îmbunătățește - se ameliorează depresia, crește atenția, concentrarea, etc) . Îți trebuie rețetă galbenă (tab.II) de-aia de care le tremură curu' farmacistilor când o văd ca să ridici. Daca 2-3 tablete de benzodiazepine mai poti convinge la unele farmacii sa-ti dea, chestiile din tab. II absolut nici o sansă. În plus, medicamentul e foarte scump și nu se compensează de loc la adulți (am dat în jur de 350 de lei / cutie în urmă cu vreo 4-5 ani cand am luat timp de 2 luni). A 2-a problemă e că vei găsi cu mare dificultate medic psihiatru dispus să-ți prescrie (eu am luat la rând psihiatrii din județul în care locuiesc și nu am reușit să conving nici unul și apoi pe cei din județul învecinat pînă să găsesc unul care să fie dispus să mă lase să încerc. A 3-a problemă de care m-amlovit a fost faptul că nu prea îl găsești în farmacii. O singură farmacie din orașul meu avea, dar altă concentrație, așa că am ajuns din nou în județul din care mi-a fost prescris ca să ridic medicamentul de la o farmacie. Complicat...și cu risc de a nu mai scăpa de el dacă ești predispus...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate