Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Simularile de bacalaureat si ministerul Educatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Simulările de bacalaureat sunt degeaba, pentru că nu simulează absolut nimic, nici nivelul de dificultate și nici procedura de examen. Cei din minister sunt la fel de dezinteresați ca si supraveghetorii care nu sunt plătiți și nici constrânși de nimic.

Procedura de examen la simulare e o minciună, te lasă cu apă de acasă, fără buletin, să mergi la baie în timpul probei, să copiezi și să vorbești deranjandu-i pe ceilalți, în timp ce la bac nu se întâmplă asta. Am văzut elevi care au rămas frapați când li s-a zis să își arunce apa și să meargă la baie înainte de începere, pentru că după nu vor mai putea. Elevi care au fost dezinformati in loc sa fie informati.

Nivelul de dificultate este mai mare la simulare decât la bac pentru a speria elevii și ai face să învețe. La mate Integralele de la simulare nu se compară cu cele de la bac, iar la română la simulare ni s-a impus un autor( la real ca la uman !) în timp ce la bacalaureat am avut posibilitatea să alegem dintre 2 autori. Nu știu ce o să fie la informatică dar pun pariu că nu o să se ajungă la finețuri teoretice ca în simulare. Niciodata nu s-a ajuns. Nici nu mai vorbesc de clasa a 11-a , functii cu ramuri ce se mai gasesc doar in admiterile la facultate...si la simularea de bacalaureat.

E o simulare, iar ministerul simuleaza si el ca investeste in ea. Bani pentru supraveghetori, corectori, transport lucrari in alte judete de unde ? Stiti cum era aia " calitate calitate, dar totul pana la bani!" ?

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,686
  • Înscris: 13.10.2003
Daca e mai greu la  simulare decat la examenul propriuzis este OK. Fiti pregatiti ptr. ce e mai rau si atunci examenul va parea usor.
Adaug faptul ca de nota obtinuta in final singurii responsabili sunt elevii.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Sărăcuții de ei, nu au voie la baie... Ar trebui ministerul sa le ofere si un pampers.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Azi am dat bacul la Istorie si dupa 5 minute de la venirea subiectelor am vrut sa merg la baie si mi s-a spus ca voi fi insotit. Am iesit din clasa m-am dus la baie si cand am terminat am vazut ca "insotitorul" meu era tot la clasa.
Geamul era deschis la baie, ar fi putut sa imi dea cineva un caiet la istorie daca tot stiam subiectele.
Asa ca pot confirma si eu dezinteresul cadrelor didactice.

Edited by MembruAnonim, 28 June 2017 - 20:41.


#5
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 radumiki, on 28 iunie 2017 - 20:31, said:

Daca e mai greu la  simulare decat la examenul propriuzis este OK. Fiti pregatiti ptr. ce e mai rau si atunci examenul va parea usor.
Adaug faptul ca de nota obtinuta in final singurii responsabili sunt elevii.

 slai, on 28 iunie 2017 - 20:35, said:

Sărăcuții de ei, nu au voie la baie... Ar trebui ministerul sa le ofere si un pampers.

Nu e vorba ca nu e voie sau ca  e mai greu, e vorba de diferenta dintre simulare si bacalaureat, desi simularea, conform MEN, trebuie sa simuleze examenul de bacalaureat. Totul pana la bani.

Edited by VladBtz, 28 June 2017 - 20:45.


#6
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 20:40, said:

Azi am dat bacul la Istorie si dupa 5 minute de la venirea subiectelor am vrut sa merg la baie si mi s-a spus ca voi fi insotit. Am iesit din clasa m-am dus la baie si cand am terminat am vazut ca "insotitorul" meu era tot la clasa.
Geamul era deschis la baie, ar fi putut sa imi dea cineva un caiet la istorie daca tot stiam subiectele.
Asa ca pot confirma si eu dezinteresul cadrelor didactice.

Si ce faceai, te apucai sa inveti lectia aia in buda?

Si pana la urma cum e, ai voie la baie in timpul examenului sau nu? Ca initiatorul zice ca nu. :lol:
Si daca te-a lasat la baie tot nu-i bine, mai bine nu te lasa, ca poate iti arunca careva un caiet pe geam?
Daca te insotea la baie ce crezi ca se intampla, intra cu tine in baie sa se uite la tine, ca sa nu iti dea careva un caiet pe geam cand iti faci treburile?

Edited by Mr_Who, 28 June 2017 - 20:51.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mr_Who, on 28 iunie 2017 - 20:47, said:

Si ce faceai, te apucai sa inveti lectia aia in buda?
Nu era vorba de invatat, dar tot puteai gasi repede 2-3 informatii daca aveai un caiet.

#8
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 20:51, said:

Nu era vorba de invatat, dar tot puteai gasi repede 2-3 informatii daca aveai un caiet.

Deci mai bine nu te lasa la baie, sau cum?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mr_Who, on 28 iunie 2017 - 20:52, said:


Deci mai bine nu te lasa la baie, sau cum?
Deci mai bine ar fi venit insotitorul dupa mine cum ar fi fost normal in loc sa stea la discutii pe hol langa clasa.

#10
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 VladBtz, on 28 iunie 2017 - 20:43, said:

Nu e vorba ca nu e voie sau ca  e mai greu, e vorba de diferenta dintre simulare si bacalaureat, desi simularea, conform MEN, trebuie sa simuleze examenul de bacalaureat. Totul pana la bani.

Cum adica "pana la bani"?
La simulare Ministerul nu cheltuie niciun ban pe supraveghere, corectare si restul. Si da, simularea e inutila, a fost introdusa, cica, sa se "obisnuiasca" elevii cu atmosfera de examen, ca se tot boceau parintii si elevii ca-i stresant in conditii de examen. Aiureli, inveti, mergi la examen si scrii, n-ai emotii daca esti pregatit. Simularea e o pierdere de vreme, ca nu dau elevii doi bani pe ea, mai ales ca notele nu ajung in catalog, deci miza este zero.

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 20:53, said:

Deci mai bine ar fi venit insotitorul dupa mine cum ar fi fost normal in loc sa stea la discutii pe hol langa clasa.

De ce?

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Singura chestie pe care n-o inteleg (si n-am mai auzit asa ceva pana acum) este de ce nu-i lasa pe elevi cu apa la ei, mai ales pe "frigul" asta. Ca doar nu se suie in avion (alta regula tampita, imho).

Cat despre mersul la toaleta, ar trebui sa mearga si un profesor asistent, dar m-as mira ca vreunul sa intre in buda dupa elev :P E destul sa stea pe hol, sa verifice ca elevul nu iese din scoala. Pentru ca oricum in scoala nu pot intra decat elevii si profii asistenti / membrii comisiei pe perioada examenului.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pufonel, on 28 iunie 2017 - 21:05, said:

Singura chestie pe care n-o inteleg (si n-am mai auzit asa ceva pana acum) este de ce nu-i lasa pe elevi cu apa la ei, mai ales pe "frigul" asta. Ca doar nu se suie in avion (alta regula tampita, imho).

Cat despre mersul la toaleta, ar trebui sa mearga si un profesor asistent, dar m-as mira ca vreunul sa intre in buda dupa elev :P E destul sa stea pe hol, sa verifice ca elevul nu iese din scoala. Pentru ca oricum in scoala nu pot intra decat elevii si profii asistenti / membrii comisiei pe perioada examenului.
Eu am văzut colegi care aveau și apa pe banca.

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Mr_Who, on 28 iunie 2017 - 20:57, said:


Cum adica "pana la bani"?
La simulare Ministerul nu cheltuie niciun ban pe supraveghere, corectare si restul. Si da, simularea e inutila, a fost introdusa, cica, sa se "obisnuiasca" elevii cu atmosfera de examen, ca se tot boceau parintii si elevii ca-i stresant in conditii de examen.
a dracu loaza..
cica o streseaza camera video.. da cand sta in bar/club/terasa nu il mai streseaza camera de supraveghere

Quote

De ce?
sa vada care o are mai mare :)

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 20:53, said:

Deci mai bine ar fi venit insotitorul dupa mine cum ar fi fost normal in loc sa stea la discutii pe hol langa clasa.
Aveai bani de spaga si camera spion ? Posted Image

#15
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014
Faptul ca nu te lasa cu apa pe masa e un caz particular. Eu am avut voie cu bidonul pe masa cand am dat bacul anul trecut, nu a trebuit decat sa rup eticheta de  pe el. Iar la baie, cum a mai spus cineva mai sus, ai voie supravegheat fiind de unul dintre profesorii supraveghetori pana intri inauntru. Si imposibil sa fie cineva care sa-ti sopteasca subiectele pe geam la baie, in incinta liceului, pe perioada desfasurarii bacului, nimeni nu intra si in plus exista un paznic sau mai multi care supravegheaza afara.

#16
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 20:40, said:

Azi am dat bacul la Istorie
Esti la seral?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 GreyBeard, on 28 iunie 2017 - 21:25, said:

Esti la seral?
Nu.

#18
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Adica la 11 ani aveai cont pe SP? Posted Image

Vreau si eu pe topicele pentru copii Posted Image

Sper sa se bage bacul ca la chinezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate