Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

22.000 de euro, din bani publici, pentru evenimentul in cadrul caruia Gabriela Firea si-a prezentat bilantul la un de mandat.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 24.01.2014
http://www.ziare.com...aign=Interpromo

Quote

Am calculat cat ne-a costat lauda de sine a Gabrielei Firea la un an de mandat. A cumparat inclusiv 800 de ghivece si 100 de baterii

Primaria Capitalei a cheltuit peste 22.000 de euro, din bani publici, pentru evenimentul in cadrul caruia Gabriela Firea si-a prezentat bilantul la un an de mandat.
Citeste si care a fost bilantul prezentat de Gabriela Firea, care s-a laudat cu proiecte incepute de ani de zile
Printre obiectele cumparate se numara, potrivit site-ului e-Licitatie, 680 de bucati de ghivece cu azalee roz si rosii, la pretul de cate 39 de lei.
Astfel, costul total pentru azalee este de 26.520 de lei, adica peste 265 de milioane de lei vechi sau 5.770 de euro.
"Elemente florale - azaleea roz si rosu - 680 buc. necesare in cadrul evenimentului RAPORT DE ACTIVITATE PRIMAR GENERAL 2017, dupa cum urmeaza:
- 120 buc scena
- 560 buc - 6 elemente turnuri decorative
termen livrar: 23.06.2017, in locatia Cinema Gloria, cu ocazia implinirii unui an de mandat la PMP a Primarului General", se arata in descrierea achizitiei.

   De remarcat ca autoritatea contractanta, deci cel care a efectuat plata, este Centrul de Proiecte Culturale al Municipiului Bucuresti - ARCUB. De altfel, ARCUB este autoritatea contractanta pentru toate achizitiile "necesare" la acest eveniment, iar 90% din bugetul institutiei e trecut la materiale si servicii nedefinite.

De asemenea, au fost cumparate 120 de ghivece cu hedera verde, la pretul de cate 25 de lei. In acest caz, este vorba despre 30 de bucati pentru scena si 90 pentru turnurile decorative.
Asadar, in total, primarul Firea a cheltuit pentru flori 29.520 de lei. Ofertantul a fost Tria's Amway SRL, adica Floraria Tria's, care are sediul central in Voluntari, oras al carui primar este sotul edilului Capitalei, Florentin Pandele.

Mai departe, au fost cumparate 100 de incarcatoare de aluminiu de 2.200 mAh, pentru incarcarea smartphone-urilor, personalizate, cu print digital cu UV si lac pentru protectie. Concret, baterii externe.
Ofertantul in acest caz este Bograve Advertising SRL, care nu este la prima tranzactie cu mediul politic. Digi 24 relata, in anul 2013, ca firma a avut diferite contracte:
- in 2009, pentru tricouri si pixuri pentru campania prezidentiala a fostului lider PSD Mircea Geoana. Atunci, firma nu si-a recuperat toti banii si a cerut falimentul PSD.
- in 2011, medalii de cristal in valoare de aproximativ 50.000 de lei, contractant fiind Camera Deputatilor.
- in 2013, 500 de insigne in valoare de 31.000 de lei, contractant fiind tot Camera Deputatilor.

  De asemenea, potrivit B1 TV, firma a mai avut si alte contracte, in 2014, cu Senatul, in valoare totala de 180.000 de lei, cu ocazia aniversarii a 150 de ani de la infiintare. Iar in 2015, Primaria Capitalei a cumparat 200 de medalii de la aceeasi firma, pentru 45.000 de lei.
  Bograve este totodata firma careia fostul manager al Spitalului Malaxa, Florin Secureanu, i-ar fi platit 30.000 de euro, potrivit lui Catalin Tolontan. Secureanu a fost arestat in luna decembrie, fiind acuzat de luare de mita si delapidare.

Revenind la bilantul primarului Gabriela Firea, tot de la Bograve s-au cumparat 1.000 de pungi personalizate pentru 9,2 lei bucata, dar si 500 de invitatii. Asta, in conditiile in care evenimentul a avut loc la Cinematograful Gloria, acolo unde capacitatea este de 406 locuri.

De asemenea, s-au mai cumparat 500 de brosuri, la un pret de cate 27,8 lei, deci un total de peste 3.000 de euro.

S-au mai platit 22.500 de lei pentru un serviciu de evenimente, adica intreaga organizare a evenimentului de pe scena, acolo unde Gabriela Firea a fost insotita de cei sase primari de sector ai PSD.

  Au mai fost cumparate patru panouri expozitionale de 6 metri patrati, la un pret de cate 1.146,8 lei, adica un total de aproape 4.600 de lei, dar si fasii spider print, la pretul de 880 de lei.

  Acestea sunt doar o parte dintre obiectele cumparate de ARCUB cu ocazia bilantului de un an de mandat al Gabrielei Firea, iar costurile totale se ridica, potrivit calculelor in urma documentelor consultate care au fost postate pe e-Licitatie, la peste 22.000 de euro.
  Toate astea in conditiile in care in Bucuresti este canicula, iar multe dintre autobuzele RATB, precum si toate troleibuzele si aproape toate tramvaiele circula fara aer conditionat.


Edited by Nick_85, 28 June 2017 - 16:57.


#2
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Uau, o groaza de bani :D

#3
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am sperat ca Gabriela Firea sa fie in om politic diferit ce ceilalti. Se pare ca m-am inselat si asta nu din cauza celor 22000 de euro irositi.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
22000 euroi ca sa ne spuna ''voi face ''
ba, am vrut firea primar, am vrut ca doar aia am votat
asa ca mucles

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View PostGaby_M, on 28 iunie 2017 - 16:46, said:

Am sperat ca Gabriela Firea sa fie in om politic diferit ce ceilalti. Se pare ca m-am inselat si asta nu din cauza celor 22000 de euro irositi.

Eu nu am reușit sã mã inșel nici de data asta :D
Crucea de la gît este în discordanțã cu expresia gurii, studiați asta ;)

Edited by crisstonne, 28 June 2017 - 16:56.


#6
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
nu v ati mai scandalizat cand Bechtel a luat 2 miliarde de $ pentru niciun cm de autostrada?

#7
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Numai terenul pe care se afla tot Bucurestiul valoreaza peste 100 de miliarde de Euro, si voua va pasa de un rahat de 22.000 de Euro?

#8
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003

View PostScubaskot, on 28 iunie 2017 - 16:58, said:

nu v ati mai scandalizat cand Bechtel a luat 2 miliarde de $ pentru niciun cm de autostrada?

Ba ne-am scandalizat in asa hal incat nici acum nu ne-am revenit dupa teapa aia a lui nastase.
De atunci suflam si in iaurt!

In fine, se discuta si pe topicul lui Firea asta. Toti primarii Bucurestiului au fost mana sparta pe prostii iar chestiile utile nu le-au facut sau daca le-au facut acestea au costat cel putin dublu decat era normal.

Edited by radumiki, 28 June 2017 - 17:18.


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Deci nu a spart 100k ca Ungureanu, nici nu a luat kobe si creme ?! Trebe pedepsita.

#10
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008
E primarul cu cele mai putine realizari dupa un an de mandat din intreaga istorie postdecembrista.

Echipa Dragnea rules.

#11
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

View PostMemeito, on 28 iunie 2017 - 17:00, said:

Numai terenul pe care se afla tot Bucurestiul valoreaza peste 100 de miliarde de Euro, si voua va pasa de un rahat de 22.000 de Euro?
Se vinde Balaceanca?

#12
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostScubaskot, on 28 iunie 2017 - 16:58, said:

nu v ati mai scandalizat cand Bechtel a luat 2 miliarde de $ pentru niciun cm de autostrada?
Si teapa aia de contract cine-a semnat-o? Ca sa vezi coincidenta, a fost tot un PSDist, Adrian Nastase.

#13
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
O nunta poate depasi fara probleme 22.000 euro.
Despre ce discutam aici ?

#14
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 24.01.2014
de pe site-ul celor de la ARCUB, institutia publica care a realizat achizitiile

Quote

Fondat în 1996 ca serviciu public de cultură, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti este singura instituție de profil din România care are rol de legătură între autoritatea locală şi societatea civilă.
Pentru că ARCUB se află sub autoritatea Consiliului General al Municipiului Bucureşti, proiectele culturale pe care le realizează au o importantă componență socio-educativă.
Misiunea sa ca centru cultural multidisciplinar al oraşului Bucureşti este să celebreze moştenirea culturală a oraşului, să ocrotească şi să promoveze identitățile creative ale metropolei contemporane şi să poziționeze Bucureştiul pe harta culturală a Europei.
ARCUB promovează cultura oraşului Bucureşti în toate formele sale de expresie artistică. De aceea căutăm să menținem un dialog constant între cultura instituționalizată şi cultura experimentală, între trecut şi prezent. ARCUB  păstrează o legătură constantă cu centrele şi organizațiile culturale ale oraşului Bucureşti, cu artiştii şi producătorii locali şi internaționali pentru a crea o platformă de susținere a artiştilor neincluşi în structuri instituționale tradiționale.
În calitate de instituție publică, ARCUB se implică în realizarea proiectelor culturale ca suport logistic şi financiar prin intermediul subvenției acordate de Consiliul General al Municipiului Bucureşti. ARCUB este co-organizator la cele mai importante spectacole şi festivaluri naționale şi internaționale.
În calitate de organizator de evenimente proprii, ARCUB propune programe, strategii şi proiecte din cele mai variate zone ale culturii: teatru, muzică, arte vizuale, dans, ateliere de creație,producție editorial etc.
ARCUB, ca Centru Cultural al Municipiului Bucureşti, are rolul a crea un mediu cultural receptiv tuturor formelor de artă şi accesibil unui public cât mai larg.

Activitate ARCUB
organizează programele culturale proprii ale Consiliului General al Municipiului Bucureşti, atât cele care sunt iniţiative ale acestuia, cât şi cele care decurg din derularea unor relaţii de colaborare locale, regionale, naţionale sau internaţionale
– iniţiază, menţine şi dezvoltă legaturi cu instituţii publice, asociaţii culturale şi alte structuri neguvernamentale, în scopul diversificării ofertei culturale locale, al promovării identităţii culturale a oraşului Bucureşti
– organizează, în regie proprie sau în colaborare cu alte instituţii publice şi organisme neguvernamentale, expoziţii, spectacole, concerte şi alte manifestări cu caracter cultural
– susţine iniţiative de cercetare şi experimentare a noi modalităţi de expresie artistică
– încurajează explorarea şi utilizarea unor spaţii neconvenţionale de exprimare cultural-artistică
promovează şi sprijină activităţi de studiu şi cercetare cu privire la istoria şi civilizaţia oraşului Bucureşti
produce, editează şi difuzează cărţi şi reviste, material audio-vizual, precum şi alte asemenea produse culturale
– organizează şi administrează ateliere de creaţie cultural-artistică

Eu inteleg ca aceasta institutie publica se ocupa de promovarea si organizarea de evenimente culturale, in nici un caz de promovarea personalitatii Gabrielei Firea. Ce caracter cultural a avut acel eveniment? A fost pt public? Nu, din moment ce au fost trimise invitatii pt toate cele 408 de locuri. Eu zic ca este abuz in serviciu.

#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
trepadusii pesedisti, iute cu niste whataboutism Posted Image

#16
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAstute, on 28 iunie 2017 - 17:22, said:

O nunta poate depasi fara probleme 22.000 euro.
Despre ce discutam aici ?

Hai sa-i iertam pe toti borfasii care fura sub 22.000 de euro. Stiu ca e pe placul pesedeului asta cu "pragul"...

Edited by Imperathor, 28 June 2017 - 17:50.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
i-o v-am spus sa nu o alegeti pe firea, ca asta ne va sparge banii de buget pe baterii

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGaby_M, on 28 iunie 2017 - 16:46, said:

Am sperat ca Gabriela Firea sa fie in om politic diferit ce ceilalti. Se pare ca m-am inselat si asta nu din cauza celor 22000 de euro irositi.

E o tzaranca moldoveanca proasta si avida de bani... la ce te asteptai?  Pensionarii Antena3 spun: "Lasa bah, ca n-o fi furat cat Oprescu...si a mai dat si la altii"

Edited by rosix, 28 June 2017 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate