Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Șanț canalizare între gard și stâlp electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
În primul rând, îmi cer scuze dacă nu am postat unde trebuie, dar am căutat un caz similar și nu am găsit. Nu știu dacă ține de electrice sau de autorizații administrație locală, așa că cine știe este rugat să spună și să mute topicul la locul potrivit.
Cazul este de Kafka în opinia mea.
În satul natal am un teren (grădină) în care cu niște ani în urmă tatăl meu a tras rețea electrică. Adică, de la stâlpul din fața grădinii sunt fire trase la un stâlp pus chiar lângă puțul făcut pentru irigare. Totul legal, cu autorizațiile de rigoare șamd.
De curând a apărut o problemă. Un vecin aflat la două case în amonte (sic!) a hotărât să-și facă un șanț. E treaba lui, nu am intrat în amănunte dacă a făcut-o legal șamd. Dar, după asta s-a trezit că atunci când plouă i se umple șanțul cu apă. Prima dată i-a zis vecinului (aflat între el și grădina mea) să-și facă și el șanț. Inițial, acesta i-a dat cu flit, dar inițiatorul a vorbit la primărie și aceasta a trimis polițiștii locali să-i transmită să facă șanț în continuare. Și omul s-a executat.
Acum de curând, aceiași polițiști i-au transmis același mesaj de la primărie și mamei mele. Eu i-am spus să le dea cu flit, dar mi-au povestit faza de mai sus. Problema este că, așa cum a fost făcut șanțul de către cei doi vecini el duce ... exact către stâlpul electric din fața grădini de care vă spuneam!!! Kafka, nu?
Astăzi am stat de vorbă cu ei și le-am cerut baza legală a solicitării lor (că, de vorbe, sunt sătul). Mi-au arătat ei o hotărâre de consiliu local, dar le-am cerut să mi-o trimită scris s-o am și eu. Normal, vreau să văd în ce bază primarul mă obligă să fac acel șanț. Eu le-am spus că nu este suficient acest lucru și le-am cerut să-mi spună ce condiții trebuie să îndeplinească acel șanț (lațime, adâncime, distanță față de gard șamd). Dacă-i bal, bal să fie! De asemenea, i-am întrebat cum ar trebui poziționat acel șanț față de stâlpul în cauză. Adică, fac șanțul între gardul meu și stâlp sau la o anumită distanță de stâlp, dar spre stradă.
De ce am pus problema pe acest topic? Pentru că mă gândesc că șanțul ar trebui să fie la o anumită distanță față de stâlp astfel încât să nu cadă stâlpul dacă plouă vreodată torențial. Numai în ultimele două săptămâni a plouat de două ori și știu cum e.
În consecință, aș următoarele întrebări:
- cunoaște cineva normele care stabilesc regulile de construcție a șanțurilor în apropierea stâlpilor electrici? Dacă da, care ar fi distanțele de siguranță?
- știe cineva în sarcina cui ar trebui să fie construcția șanțurilor? Care ar fi baza legală?
- ce caracteristici ar trebui să aibe șanțurile (lațime, adâncime, distanță față de gard șamd)?
Mulțumesc frumos de pe-acum celor care mă vor ajuta să rezolv această problemă.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mai da lung text...
nu e sant de canalizare, e vorba de un sant pentru ape pluviale la marginea drumului.
il face primaria nu tu.
daca e pe terenul tau pas trebuie sa vina cu decizie judecatoareasca, daca e pe domeniul public fac ce vor.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca are legatura cu administratia si nu cu electricele. Oricum, orice lucrare edilitara trebuie facuta cu tot felul de autorizatii proiect, plan de situatie din teren, schita, etc. Practic nu te poate obliga nimeni sa sapi un sant, ca e hotarare de la consiliul local in fata portii :) . Daca ea exista este un abuz si e ilegala, ca nu sapi sant de scurgere de capul tau. Vecinul are si el niste cunostinte la primarie si aia si-au trimis catetii in speta Politia locala ca alt rol nu prea au mai ales la sate. Concluzie, ce fac aia e un abuz si astea merg in general la oamenii care nu au habar de legi si li se inmoaie picioarele cand aud de politie, dar legal nu te pot pune sa sapi un sant de scurgere :)

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu oricum nu am inteles situatia din teren, poate o schita ajuta.

#5
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 arg, on 28 iunie 2017 - 16:17, said:

mai da lung text...
nu e sant de canalizare, e vorba de un sant pentru ape pluviale la marginea drumului.
il face primaria nu tu.
daca e pe terenul tau pas trebuie sa vina cu decizie judecatoareasca, daca e pe domeniul public fac ce vor.
Am încercat să redau situația cât mai fidel. Din acest motiv textul e cam lung.
OK, deci e vorba de șanț pentru ape pluviale. Îl face primăria... Care ar fi baza legală ca să le dau cu ea în cap (la figurat, evident)?

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
In dreptul stalpului se poate betona, pentru a se asigura oarecare "fundatie" si stabilitate stalpului.
Ceva in genul asta (vezi foto).

Attached Files



#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ti-am mai zis daca e pe domoeniul public nu ai ce sa le faci decat pe bucatica pe unde ai accesul la propietate...

#8
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 filipxxx, on 28 iunie 2017 - 16:20, said:

Cred ca are legatura cu administratia si nu cu electricele. Oricum, orice lucrare edilitara trebuie facuta cu tot felul de autorizatii proiect, plan de situatie din teren, schita, etc. Practic nu te poate obliga nimeni sa sapi un sant, ca e hotarare de la consiliul local in fata portii Posted Image . Daca ea exista este un abuz si e ilegala, ca nu sapi sant de scurgere de capul tau. Vecinul are si el niste cunostinte la primarie si aia si-au trimis catetii in speta Politia locala ca alt rol nu prea au mai ales la sate. Concluzie, ce fac aia e un abuz si astea merg in general la oamenii care nu au habar de legi si li se inmoaie picioarele cand aud de politie, dar legal nu te pot pune sa sapi un sant de scurgere Posted Image
Intuiam și eu că ar trebui să fie vorba de niște autorizații, că ĂŽntr-o țară normală nu face nimeni ce-l taie capul. Dar, nu știu baza legală. Ideea este că nu mi-au trimis niciodată ceva scris, ci au trimis cățeii polițiștii locali la ĂŽnaintare. Dar, mâine vreau să mă duc peste ei la primărie și vreau să fiu pregătit din punct de vedere juridic.
O să fac și ceva fotografii un pic mai încolo.

 colombo2003, on 28 iunie 2017 - 16:38, said:

In dreptul stalpului se poate betona, pentru a se asigura oarecare "fundatie" si stabilitate stalpului.
Ceva in genul asta (vezi foto).
Chiar de-ar fi numai atâta lucru și cred că ar trebui ceva autorizație. Dar, în cazul de față este vorba de un șanț mult mai mare și, lucru important, trebuie văzut cum se rezolvă problema cu DIRECȚIA șanțului. Cum vă spuneam, așa cum a fost făcut de către vecinii mei, șanțul vine EXACT pe direcția stâlpului.

Edited by Otineu, 28 June 2017 - 16:44.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
santul pentru primarie e ca si cum ai da tu cu lavabila in bucatarie...
teoretic ar trebui in fiecare an sa le sape si intretina....

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu zic sa studiezi art 604 din CC , eventual cu avocat , daca vrei sa faci ceva tare !
Art. 604
Regulile privind curgerea firească a apelor
(1) Proprietarul fondului inferior nu poate împiedica în niciun fel curgerea firească a apelor provenite de pe fondul superior.
(2) Dacă această curgere cauzează prejudicii fondului inferior, proprietarul acestuia poate cere autorizarea justiţiei spre a face pe fondul său lucrările necesare schimbării direcţiei apelor, suportând toate cheltuielile ocazionate.
(3) La rândul său, proprietarul fondului superior este obligat să nu efectueze nicio lucrare de natură să agraveze situaţia fondului inferior.

Edited by 86-APP, 28 June 2017 - 16:53.


#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@arg: corect.

Si, daca e sa ne luam dupa logica evenimentelor, presupunand ca si tu il vei face pana la urma, apa va stationa la tine, neavand sant mai departe unde sa se duca. Si tu vei fi in situatia de a te ruga de vecinu' sa-si faca si el sant si tot asa...

Cu alte cuvinte, un fel de mod brutal, fortat, de a face voi ce ar fi trebuit sa faca de fapt Primaria.

Primul vecin, pun pariu ca a avut ceva probleme cu apa (inundatii, teren mlastinos, poate nu putea intra cu masina etc), si s-a gandit si tot gandit si a zis ca daca isi face sant poate ii va fi mai bine. Si nu i-a fost (pentru ca se tot umplea cu apa, ca nu avea unde sa se duca) pana cand nu si-a facut si vecinul. Si acum apa stationeaza la el (ca nu are unde sa se duca) si te forteaza acum pe tine sa faci. Tu vei face, poate, dar apa se va aduna acum la tine, pana cand vecinul de langa tine nu-si face si el. Si apoi problema se va muta la vecinu' si  tot asa. Telefonu' fara fir sau "domino rural".

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
atunci e mai simplu, reclamatie la primarie si locala ca trebuie sa vina si sa faca santul pe tot drumu.

#13
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 arg, on 28 iunie 2017 - 16:38, said:

ti-am mai zis daca e pe domoeniul public nu ai ce sa le faci decat pe bucatica pe unde ai accesul la propietate...
Nici pe domeniu public un faci ce vrei Daca se pune in pericol viata persoanelor,incomodeaza intrarea in curtea ta  etc etc .Un e chiar asa domeniu public Dorel face ce vrea.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
corect, in mod normal trebuiau ca aiba proiect si sa se ocupe de ingrijirea santului....

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Io tot n-am inteles unde e shantzul cu pricina. In interiorul gospodariei, intre proprietati sau in exteriorul gardului, la strada? Ca, daca e la strada, nu inteleg de niciun fel cerinta Primariei. De cand da ordin Primaria ca oamenii sa-si faca singuri santz la strada?

Daca totusi cele doua segmente de santz sunt mai la deal si amenajarea lor a facut ca debitul de apa sa creasca catre gradina ta si, prin urmare, sa o ia stalpul la vale... tre sa-ti iei avocat si sa-i dai in judecata solicitand despagubirea eventualelor pagube. Daca totusi, stii bine ca omul ala din deal avea problema cu apele care veneau din deal si se adunau in curte la el (situatie obiectiva), atunci e bine sa faci si tu un segment de santz, astfel incat apa aia sa aiba totusi pe unde sa o ia.

Ca apa, daca n-are pe unde sa o ia, o ia pe unde vrea ea.

Edited by rosix, 28 June 2017 - 18:05.


#16
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 86-APP, on 28 iunie 2017 - 16:52, said:

Eu zic sa studiezi art 604 din CC , eventual cu avocat , daca vrei sa faci ceva tare !
Art. 604
Regulile privind curgerea firească a apelor
(1) Proprietarul fondului inferior nu poate împiedica în niciun fel curgerea firească a apelor provenite de pe fondul superior.
(2) Dacă această curgere cauzează prejudicii fondului inferior, proprietarul acestuia poate cere autorizarea justiţiei spre a face pe fondul său lucrările necesare schimbării direcţiei apelor, suportând toate cheltuielile ocazionate.
(3) La rândul său, proprietarul fondului superior este obligat să nu efectueze nicio lucrare de natură să agraveze situaţia fondului inferior.
Asta e. Mulțumesc frumos!

 colombo2003, on 28 iunie 2017 - 16:56, said:

@arg: corect.

Si, daca e sa ne luam dupa logica evenimentelor, presupunand ca si tu il vei face pana la urma, apa va stationa la tine, neavand sant mai departe unde sa se duca. Si tu vei fi in situatia de a te ruga de vecinu' sa-si faca si el sant si tot asa...

Cu alte cuvinte, un fel de mod brutal, fortat, de a face voi ce ar fi trebuit sa faca de fapt Primaria.

Primul vecin, pun pariu ca a avut ceva probleme cu apa (inundatii, teren mlastinos, poate nu putea intra cu masina etc), si s-a gandit si tot gandit si a zis ca daca isi face sant poate ii va fi mai bine. Si nu i-a fost (pentru ca se tot umplea cu apa, ca nu avea unde sa se duca) pana cand nu si-a facut si vecinul. Si acum apa stationeaza la el (ca nu are unde sa se duca) si te forteaza acum pe tine sa faci. Tu vei face, poate, dar apa se va aduna acum la tine, pana cand vecinul de langa tine nu-si face si el. Si apoi problema se va muta la vecinu' si  tot asa. Telefonu' fara fir sau "domino rural".
Cred că nu se mai pune problema să fac. E clar un abuz, dar nu aveam argumentele. Acum le am.

 arg, on 28 iunie 2017 - 17:12, said:

corect, in mod normal trebuiau ca aiba proiect si sa se ocupe de ingrijirea santului....
Exact asta am susținut și eu. Trebuie să fie un proiect, o autorizație, ceva... Nu face fiecare după cum îl taie capul.

 rosix, on 28 iunie 2017 - 17:52, said:

Io tot n-am inteles unde e shantzul cu pricina. In interiorul gospodariei, intre proprietati sau in exteriorul gardului, la strada? Ca, daca e la strada, nu inteleg de niciun fel cerinta Primariei. De cand da ordin Primaria ca oamenii sa-si faca singuri santz la strada?
Am atașat niște fotografii sugestive, zic eu. Da, e la stradă.

Attached Files


Edited by Otineu, 28 June 2017 - 21:37.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Execelent, dai cu o petie la primarie cum ca vrei sant.
Din cate stiu eu te pot amenda daca faci lucrari de capul tau pe domeniul public.

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cum am spus si prima data cand am intuit speta in cauza, nu exista hotarare locala care sa te puna sa sapi un sant in strada :lol: Ca sa nu te mai deranjeze Politia locala cu caietelele lor pe la poarta, mergi la primarie si pune cerere cu numar de inregistrare ca vrei si tu sant cum au facut la vecinul. Bineinteles ca nu iti vor raspunde in termenul legal de 30 de zile, ca nu au nici un act pentru vecinul care si-a facut intrarea in curte pe banii lui, dar cand te mai deranjeaza cineva referitor la sant le arati cererea cu numar de inregistrare si le transmiti ca ii astepti oricand sa extinda lucrarea pana la tine in fata portii, pentru ca este ilegal ca tu sa faci orice lucrare pe spatiul public.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate