Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vernee Apollo

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zZ-A

zZ-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2015
Aș dori să aflu, dacă pe acest forum mai sunt și alți utilizatori de telefoane mobile marca Vernee. Experiențe de utilizare, eventuale probleme privind aceste terminale chinezești, brand nu demult apărut pe piața smartphone - urilor.
Eu dețin un Apollo cu CPU Helio X 25, decacore, display 5,5 ' din ianuarie ac.
Probleme am cu camera foto (21MP f/2.2).
Pozele ies cam întunecate și "zgomotoase" una - două din trei - patru încercări, indiferent de setări. Am încercat mai multe aplicații de gen, dar toate cu același rezultat. O fi problemă de soft?
Și nu găsesc încărcător original de rezervă (să am la servici d. ex.). Poate știe cineva de unde aș putea comanda :Attached File  2017-1-30%209-17-13.jpg   45.11K   30 downloadsAttached File  2017-2-7%2014-17-48.jpg   46.89K   30 downloads

#2
Simi1

Simi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 11.12.2011
Nu ai nevoie de incarcator original. Poti lua orice incarcator sa folosesti ca nu se intampla nimic. E interesant telefonul si din cate stiu si ieftin. Nu te poti astepta la poze de iphone 7 insa cred ca se misca bine cu acel x25.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune si tu cateva poze facute de tine aici.

Citat de pe TechAdvisor.com

"In a nice change from the countless Chinese phones with 13Mp cameras that pass through PC Advisor's doors, the Vernee Apollo is fitted with a 21Mp, 1/2.4in Sony IMX230. Specs include a dual-tone LED flash, 0.1s phase-detection autofocus, f/2.2 aperture and 4K video recording with videos saved in H.265 format.
We were incredibly impressed with the quality of our test shots from the Apollo, shot by default in a 21Mp widescreen format. Although viewed at full-size they show some softness at the extreme edges and are a bit grainy, overall the images are amazingly sharp. And the HDR mode is probably the best we've seen on a phone at this price. It's incredible to think the below two images were shot at the same time, the first in Auto and the second HDR. "

Uite si doua poze facute cu el de ei:

Attached Files



#4
zZ-A

zZ-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2015

View PostSimi1, on 28 iunie 2017 - 15:42, said:

Nu ai nevoie de incarcator original. Poti lua orice incarcator sa folosesti ca nu se intampla nimic. E interesant telefonul si din cate stiu si ieftin. Nu te poti astepta la poze de iphone 7 insa cred ca se misca bine cu acel x25.
Mulțumesc pentru răspuns. De altfel sunt foarte mulțumit de telefon. Chiar se mișcă foarte bine, fără lag - uri. Rulează la 2,5 GHz, are 4GB RAM, 64GB ROM extensibil până la 128GB. GPU Mali T880. Display cu rezoluție 2560 x 1440 redă mai mult decât ok. (HD pe bune) Are și "gură", sunet destul de bun, fără distorsiuni cu volum la maxim (bass mai puțin, într-adevăr). USB tip C, citește /scrie de pe /pe stick. Bateria de 3180 mAh cam slăbuț, o încarc și de două ori pe zi, dar adevărul este, că și butonez foarte mult la ea. Folosesc două SIM - uri în Dual Stand-by, care papă și ea. Dar se încarcă de la 15 la 100% cam în 1 h 15 min. De aceea țin la încărcătorul original. Am încercat și altele,tip "Fast charger" de 2.0 A, dar se încarcă mai încet. Dealtfel, telefonul ma costat 250$,1060 RON comandat de pe GearBest în 16. decembrie, mi-a venit cam într-o lună.

#5
zZ-A

zZ-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2015

View Postexceswater, on 28 iunie 2017 - 16:09, said:

Pune si tu cateva poze facute de tine aici.

Citat de pe TechAdvisor.com

"In a nice change from the countless Chinese phones with 13Mp cameras that pass through PC Advisor's doors, the Vernee Apollo is fitted with a 21Mp, 1/2.4in Sony IMX230. Specs include a dual-tone LED flash, 0.1s phase-detection autofocus, f/2.2 aperture and 4K video recording with videos saved in H.265 format.
We were incredibly impressed with the quality of our test shots from the Apollo, shot by default in a 21Mp widescreen format. Although viewed at full-size they show some softness at the extreme edges and are a bit grainy, overall the images are amazingly sharp. And the HDR mode is probably the best we've seen on a phone at this price. It's incredible to think the below two images were shot at the same time, the first in Auto and the second HDR. "

Uite si doua poze facute cu el de ei:
Din păcate am șters pozele "cu problemă". În următoarele zile o să fac altele și o să le postez. Să nu fiu greșit înțeles, telefonul face și capturi foarte bune, dar și din alea "întunecate și zgomotoase" în acelaș timp cu aceași temă, iluminat și setări. În mod HDR n-am încercat. De aceea am vrut să știu, dacă și alți utilizatori Vernee Apollo au întâlnit această problemă, sau numai telefonul meu are o "hibă".

#6
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Eu cred ca hiba este la utilizator și nu la telefon.
Învață sa-l folosești, mai mult ca sigur focalizezi pe zone iluminate și de aceea iți ies pozele întunecate, sau ceva de genul.

#7
zZ-A

zZ-A

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2015

View Postkiario, on 28 iunie 2017 - 17:46, said:

Eu cred ca hiba este la utilizator și nu la telefon.
Învață sa-l folosești, mai mult ca sigur focalizezi pe zone iluminate și de aceea iți ies pozele întunecate, sau ceva de genul.
Nana. Am exclus-o și pe asta. Am dat telefonul și pe mâna unor prieteni mai "învățați" , care lucrează și cu aparate de fotografiat digitalice,  Canon și din astea, mi-am dat și eu seama, că au mai mult habar cu "focalizările",lumini, timpi de expunere, ISO, etc., ce mai are în setări. Acelaș rezultat : una bună, două rele... două bune, una rea... Ei erau de părere, că softul de "prelucrare " al imaginii n-ar fi la înălțimea senzorului camerei. O fi, n-o fi? Ce credeți?

#8
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Pana nu pui exemple nu pot sa-mi dau seama ce si cum, deci astept poze.

#9
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,
Am avut și eu un telefon identic.
Camera mi s a părut foarte slaba pentru cei 21 de mpx, focaliza greu sau in unele cazuri deloc, ieșea poza in ceață, pe lumină slabă poze foarte proaste de asemenea.
Pot spune in comparație cu redmi note 4x actual că Xiaomi e clar peste și are camera pe hârtie mult mai slabă.
Oricum nu sunt un fan al camerei, eu l am vândut datorită altor probleme, cum ar fi :

Baterie slabă
Pierderea semnalului și a datelor mobile cam de 2 ori pe zi(dădeam restart sau mod avion sa și revină)
GPS chiar enervant de prost(poate are legătură cu pierderea semnalului și a datelor mobile)
Sunet submediocru in căști
Procesor destul de slab față de ce era pe hartie

In rest un telefon foarte frumos,amprenta rapida, încărcare rapidă și un display cu culori foarte naturale, luminozitate bună

Poate cu un update la android N se rezolva o mare parte din probleme, dar întârzie foarte mult văd

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate