Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Politrucii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Politrucii sunt baietii impinsi de partide in functii bine platite fara a se tine cont daca au sau nu competenta necesara ptr. a detine acea functie. De obicei nu o detin, asta este una dintre cauzele care trage Romania in jos de atatia ani. Atuurile lor: pile, relatii, cumetrii, rubedenii, spagi, etc

O sa dau un exemplu concret care efectiv m-a socat vizionand video insa sunt sigur ca putem aduce pe acest topic mii si mii de politruci care ne sfideaza impreuna cu politicienii - protectorii lor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TdwkgPeF7sQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


,,Am avut o singură întrebare pentru domnul Wlassopol, care, conform CV-ului, lucrează la ASF de mulți ani. O întrebare tehnică pentru cineva care nu a avut tangență cu domeniul asigurărilor, dar la care ar trebui să răspundă ușor cineva care s-a ocupat de asta în ultimii ani. Vă las să urmăriți răspunsul pe care l-am primit și să judecați singuri pe ce criterii a fost numit în poziția de vicepreședinte ASF, poziție din care va încasa un salariu net de ~13,800 de euro pe lună.''
Claudiu Nasui

Edited by radumiki, 28 June 2017 - 11:51.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Da de unde domnule? Nu stiai ca la noi absolut toti oamenii din aparatul bugetar sunt numiti pe criterii de performanta si pe cat sunt de profesionisti? Probabil nu stiai nici ca Mos Craciun exista si porcii zboara.

#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postradumiki, on 28 iunie 2017 - 11:50, said:

Politrucii sunt baietii impinsi de partide in functii bine platite fara a se tine cont daca au sau nu competenta necesara ptr. a detine acea functie. De obicei nu o detin, asta este una dintre cauzele care trage Romania in jos de atatia ani. Atuurile lor: pile, relatii, cumetrii, rubedenii, spagi, etc

Si zici tu ca asta e numai la politruci ?
Nope . E valabil la INTREGUL SISTEM BUGETAR .
Incepand de la portarul primariei si terminand cu oricare ministru .

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmotanul13, on 28 iunie 2017 - 12:03, said:

Si zici tu ca asta e numai la politruci ?
Nope . E valabil la INTREGUL SISTEM BUGETAR .
Incepand de la portarul primariei si terminand cu oricare ministru .

Si asta ar trebui sa ne linisteasca?

Partea buna/urata (depinde cum priviti) e ca o parte din salariul ala se intoarce in partid, ca doar nu te pune nimeni acolo, pamant de flori fiind, doar pentru ca-i place de tine. Trebuie sa oferi ceva in schimb.

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Mai sunt si exceptii.
Unii care chiar duc greul administratiei si fara de care tara asta chiar ar da de dracu,  la propiu.
Problema este ca acestia sunt putini si nu se prea vad de personaje in genul exemplului dat de initiator.

Cunosc persoanal astfel de oameni.

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postfigo1988, on 28 iunie 2017 - 12:04, said:


Si asta ar trebui sa ne linisteasca?

Partea buna/urata (depinde cum priviti) e ca o parte din salariul ala se intoarce in partid, ca doar nu te pune nimeni acolo, pamant de flori fiind, doar pentru ca-i place de tine. Trebuie sa oferi ceva in schimb.
Sa ne ingrozeasca , nu sa ne linisteasca .
Iar in privinta salariului , stai linistit , ramane la politrucul / functionarul respectiv .
La partid se intorc parti din spagi sau contracte cu dedicatie .

View Posttomaso, on 28 iunie 2017 - 12:07, said:

Mai sunt si exceptii.
Unii care chiar duc greul administratiei si fara de care tara asta chiar ar da de dracu,  la propiu.
Problema este ca acestia sunt putini si nu se prea vad de personaje in genul exemplului dat de initiator.

Cunosc persoanal astfel de oameni.
Or fi si exceptii .
Da` stii tu , exceptiile intaresc regula .

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postfigo1988, on 28 iunie 2017 - 12:04, said:

Partea buna/urata (depinde cum priviti) e ca o parte din salariul ala se intoarce in partid.
Este o cutuma veche.
Partidele extrag resurse prin astfel de smecherii.
Si parlamentarii cotizeaza, inclusiv europarlamentarii.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Postradumiki, on 28 iunie 2017 - 11:50, said:

Politrucii sunt baietii impinsi de partide in functii bine platite fara a se tine cont daca au sau nu competenta necesara ptr. a detine acea functie.


Ehe ... Se pot face mai multe calcule in cazul prezentat de tine Posted Image

Situatia se prezinta asa :  Persoana influenta politic, recte Olguta, intervine "subtil" pentru ca fostul ei sot ( cu care are un copil ) sa prinda o functie banoasa. Cazul de fata.

Consecinte :  Domnul in cauza plateste o alocatie, stabilita procentual de catre tribunal, din venitul lui lunar. Daca e 30% (sa zicem) calculati cati banuti vor intra in contul Olgutei, pentru cresterea progeniturii Posted Image

On topic, sistemul este mixt, politruco - sinecurist. Sistemul asta spoliaza bugetul de sume greu de calculat, daca este sa consideram ca normal ar fi sa se plateasca profesionalismul si competenta celui ce ocupa un post bine platit de la buget.

Exempla ar fi cu miile, sotiile, copiii, rudele de toate gradele angajate pe cu totul si cu totul alte criterii decat competenta. priviti doar la  cine sunt angajatii din MAE, nu ambasadorii sau consulii, trepadusii.

daca ridicam putin capacul ... ar fi JALE ! Posted Image

Edited by argonaut, 28 June 2017 - 12:18.


#9
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De cind e lumea si pamintul oamenii destepti, intelectuali si profesionisti nu au avut sanse in politica romaneasca. Au deservit doar oligarhia din ministere.
De aceea nu s-a putut dezvolta o cultura politica europeana si nici cultura literara sau de arte de valoare, care sa poata trece si de granite.
De aceea singurul care a fost mai profesionist si nu a vrut sa faca parte din grupurile de oligarhi a fost Ciolos, care cum era si de asteptat nu a rezistat mult timp.

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postmotanul13, on 28 iunie 2017 - 12:09, said:

Or fi si exceptii .
Da` stii tu , exceptiile intaresc regula .

Partea nasoala este ca noi vorbim la modul general, iar ei, atunci cand aud discursul cu "toti sunt ..."   fac cu capul, pentru ca ei se stiu ok si dispera la gandul ca se zbat degeaba.   Stiu ca eu sunt un critic acerb, ca am spus de nenumarate ori ca bugetarii sunt rai si bla bla bla, dar si cand ma gandesc la aia ok, parca mi se pune un nod in gat si am remuscari.   Pana mea,  suflet de vioara,  ce sa fac ?!

Edited by tomaso, 28 June 2017 - 13:20.
corectat erori de tastare


#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttomaso, on 28 iunie 2017 - 12:16, said:

... cand ma gandesc la aia ok, parca mi se pune un nod in gat si am remuscari.   Pana mea,  suflet de vioara,  ce sa fac ?!

pai ai si de ce. De regula aia competenti duc in spate totul iar labele astea triste incaseaza salarii mai mari decat ei :D

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
lasa ca nici cu Olguta nu mi-e rusine  :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OzEgtAlMuZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by STARTREK1, 28 June 2017 - 12:25.


#13
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostWestPoint, on 28 iunie 2017 - 12:15, said:

De cind e lumea si pamintul oamenii destepti, intelectuali si profesionisti nu au avut sanse in politica romaneasca. Au deservit doar oligarhia din ministere.
Asta pt ca sunt mult mai prosti decat oligarhii.

#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postlightpoint, on 28 iunie 2017 - 12:37, said:

Asta pt ca sunt mult mai prosti decat oligarhii.

Cred ca faci confuzie intre un om destept si un om hot / profitor. Faptul ca unul fura si profita de orice numai sa poata pastra functia si sa fure in continuare nu inseamna ca persoana respectiva este mai desteapta decat unul care nu face acest lucru.

Edited by StickyFingaz, 28 June 2017 - 12:43.


#15
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Competenti ~ 5%, restul sunt cu "in" in fata si/sau membrii de partid.
This Is ROMANIA.

#16
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Olguta castiga pe toate partile. Cand a fost desemnat premieru cu fata de alcolist, tanti Lia era intr-un platou de televiziune si la aflarea vestii a inceput sa zambeasca. Stie fata ca isi recupereaza locu in minister.
Atata o duce capu' sa traiasca pe picior mare cu fapte mici si neinsemnate

Edited by Claudiu998, 28 June 2017 - 12:51.


#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004


View PostSTARTREK1, on 28 iunie 2017 - 12:23, said:

lasa ca nici cu Olguta nu mi-e rusine  :D

Faptul ca Olguta nu isi da seama ca nu are ce cauta in functie de ministru fara sa cunoasca macar limba engleza, demonstreaza ca e o politruca.

#18
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Una din legile lui Murphy spune ca oamenii sint promovati pina la functia pentru care sint incapabili. In consecinta, toate functiile vor ajunge sa fie ocupate de oameni incapabili.

Edited by Gaby_M, 28 June 2017 - 12:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate