Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hepatocarcinom multicentric

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sorinbi

sorinbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Buna ziua,

tatal meu in varsta de 68 de ani a fost diagnosticat cu hepatocarcinom, a fost internat si i s-a facut ablatie cu radiofrecventa.

Pe scrisoarea medicala este notat:
Hepatocarcinom multicentric segmentele VII/VIII - Ablatie percutana cu radiofrecventa
Hepatocarcinom multicentric segmentele V/VI - Ablatie percutana cu radiofrecventa
Hepatita acuta reactiva
Ciroza hepatica virala C si etanolica clasa Child Plug A (5 puncte) scor MELD (11 puncte)
Hernie hiatala axiala
Diabet zaharat tip II echilibrat prin dieta
Adenom de prostata
Anemie normocitara usoara
Hiposideremie

Ca si tratament a primit:
- Lagosa 2x1 cpr/zi timp de 20 de zile pe luna apoi Essentiale 3x1 cpr/zi 10 zile pe luna
- Augmentin 1g 2x1 cpr/zi timp de 5 zile
- Ferrogradumet 1x1 cpr/zi, timp de 2 luni
Apoi revine la control peste 6 saptamani pentru efectuarea CEUS.

Dupa 6 saptamani a fost la control cu substanta de contrast si doctotul i-a spus ca e totul in regula.

Sunt sanse mari de recidiva in combinatiile cu bolile pe care le mai are? Faptul ca este multicentric cat de grav este? Ca si simptome are doar durere de cap, insomnie si este foarte nervos in ultima vreme, La ficat zice ca il mai inteapa din cand in cand.

Multumesc din suflet!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 sorinbi, on 28 iunie 2017 - 08:54, said:

...
Situatia nu-i deloc grozava, faptul ca-i multicentric denota un stadiu mai avansat. Asteapta pana la efectuarea CEUS si vezi opinia medicului.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Imi pare rau ca te dezamagesc dar raspunsul la intrebarea ta il poate da doar un medic oncolog/hepatolog. M-ar mira ca un doctor de genul asta sa iti raspunda aici.

#4
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017
Buna!

Iti recomand sa te adresezi unui medic oncolog. Este necesar sa ii comunici exact tratamentul recomandat de catre medicul pacientului ca sa afli o informatie sigura. Sau sa vorbesti chiar cu medicul ce i-a prescris. Pe forum nu vei primi un sfat avizat si poti fi indus in eroare. :)

#5
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
http://www.coachingi...udiul-China.pdf

#6
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Tatal tau bea? Fumeaza?

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lasati omul in pace! Sorine , vad cum avem liber programul si il programam la o interventie chirurgicala aici pe Softpedia ca noi asa rezolvam imediat problemele colegilor nostri . Eu voi face parte din echipa de chirurgi si sunt sigur ca macar trei colegi ma vor asista .Eu ma inteleg bine cu Gingishan ( desi el este dermatolog dar mai da la mana o pensa , o chestie ) , cu overseas ( el este cardiolog ...nu ne trebuie, dar sa fie acolo ) . O sa o rog pe d-na anestezist Althea daca isi elibereaza programul  ...si mai avem nevoie ...sa ma gandesc ....de Memeito sigur nu ( el este cu cele sfinte dar noua ne reusesc toate operatiile , nu ai de ce sa iti faci griji  . As mai chema unul sau doi moderatori ( Admin nu chemam ca este o operate usoara si nu are sens sa deranjam profesori universitari pentru orice - stiu ca preda zilele acestea  niste cursuri la facultatea de medicina si sigur nu are timp ).
Ramane stabilit ?


Du-te omule la doctor ...lasa-l dreaq de forum .

Edited by JurasikMan, 28 June 2017 - 10:51.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Pai a fost deja la doctor. A pus si el cateva intrebari aici...

#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
In primul rand trebuie multa credinta!

#10
sorinbi

sorinbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Va multumesc tututor de raspunsuri.

JurasikMan, vineri o sa ma duc sa vorbesc cu doctorul care i-a facut ablatia si i-a facut ecografia cu substanta de contrast. La tata i-a spus ca e totul ok. Tata nu stie ca e cancer, el stie ca are ciroza.

Memeito, tatal meu nu bea momentan. Zic momentan pentru ca el bea de 2-3 ori pe an cate o saptamana, doua intruna cat il tine ficatul. Pana i se face rau, vomita sau chemam salvarea. Urmeaza apoi o perioada in care este foarte slabit si nervos pana isi revine. Ultima data a baut in luna aprilie, de atunci nimic. Ablatia i-a fost facuta in 5 mai. Fumeaza doar cand bea.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Bogotta, on 28 iunie 2017 - 10:58, said:

Pai a fost deja la doctor. A pus si el cateva intrebari aici...

 Memeito, on 28 iunie 2017 - 11:01, said:

In primul rand trebuie multa credinta!

Raspunsul este pentru ambele posturi : " si la ce ajuta ? "

#12
sorinbi

sorinbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Imi pare rau, poate ar fi trebuit sa spun asta de la inceput: tatal meu a devenit foarte nervos in ultima vreme (eu pun asta pe seama bolii pe care o are), din cauza ca s-a certat cu socrii meu nu mai vrea sa vorbesca cu mine deloc. La medic a fost doar el cu mama si din cauza asta caut cat mai multe informatii pe net. Am reusit sa-mi fac o programare la doctorul care i-a facut ablatia si atunci o sa vorbesc cu el.

Ce nu intelegeam foarte clar este ce inseamna multicentric. Am inteles ca este cu mai multe puncte de plecare si ca este o stare mai avansata a bolii, dar cat de repede evolueaza?

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 sorinbi, on 28 iunie 2017 - 12:38, said:

dar cat de repede evolueaza?
Are invazie pe vasele hepatice sau pe ductul biliar? Aia ar insemna supravietuire sub 1 an. Daca nu are, o duce mai mult (cativa ani) depinde de la pacient la pacient.

#14
sorinbi

sorinbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Multumesc Karhu, o sa-i adresez intrebarea aceasta domnului doctor.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 sorinbi, on 28 iunie 2017 - 15:03, said:

...

Am recitit mai cu atentie si vad ca de fapt a precizat ca nu are :

 sorinbi, on 28 iunie 2017 - 08:54, said:

a fost la control cu substanta de contrast si doctotul i-a spus ca e totul in regula.


#16
sorinbi

sorinbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Am fost astăzi la doctorul care l-a tratat pe tata si zicea ca nu e asa de grav precum pare. O poate duce linistit cativa ani, doar sa meargă la control la 4-6 luni si in caz ca boala recidiva sa o trateze din timp si totul o sa fie in regula. Cancerul este la inceput, iar cele 2 tumori au fost distruse in totalitate, ciroza in faza incipienta. Tumorile nu au fost aproape de vasele hepatice.

Tare greu imi vine a crede dupa cate articole am citit pe net in ultima vreme despre cancerul la ficat, in majoritatea durata maxima de supravietuire este in jur de 20-30 de luni din momentul diagnosticului indiferent de stadiul bolii.

Se poate sa se fi eliminat toate celulele canceroase prin albatie? Sau majoritatea ... ? In caz de recidiva viteza de creștere a tumorilor cu cat este mai mare decât in mod normal?


#17
sorinbi

sorinbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Saptamana aceasta tatalui meu i s-a mai facut o data ablatie. Pe fisa lui, inainte de ablatie este notat: "Ecografia abdominala confirma prezenta nodulilor hepatici in segmentele V si VII cel din segmentul VII fiind hipercaptant in faza arteriala spaland substanta de contrast. Nodulul hepatic de la nivelul segmentului V masoara 26/23/23 mm, volum cca 7,5 cmc, nodulul din segmentul VII/VIII masoara 17/16/15 mm volum de cca 2,2 cmc. Nodulul din segmentul V este necaptant in toate fazele examinarii".

Ce inseamna ca este hipercaptant in faza arteriala? Este grav tare daca de la prima ablatie au trecut 4 luni si deja i-au mai aparut 2 noduli?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate