Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Echivalent BP Diesel in Romania!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Salut! Pun aceasta intrebare deoarece detin un Ford C-max 2010 si producatorul recomanda BP Diesel. Din pacate in Romania nu exista acest tip de carburant.

Care credeti ca ar fi cel mai bun inlocuitor? Momentan alimentez cu Evo Diesel de la Mol.

#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Irelevant ce recomanda producatorul.
Testezi mai multe tipuri de carburant si vezi cu care iti place sa rulezi.
Poti incerca toate benzinariile din orasul tau.
Eu am card la Rompetrol care la plata in avans iti da 10 bani/litru reducere

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Really?
Mai nou masina nu merge pe motorina/benzina, ci merge pe BP Diesel?

#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Deci...masina e din 2010 si tu pui intrebarea in 2017 ----> ai cumparat-o sh. Crezi ca pana acum a vazut BP Diesel? De ce nu intrebi vechiul proprietar ce a bagat in ea?

#5
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

 Maryus89, on 28 iunie 2017 - 08:32, said:

Deci...masina e din 2010 si tu pui intrebarea in 2017 ----> ai cumparat-o sh. Crezi ca pana acum a vazut BP Diesel? De ce nu intrebi vechiul proprietar ce a bagat in ea?
Pentru că mașina a fost cumpărată de la Renault. A fost rulată doar în Franța deci "a vazut" BP Diesel.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Unii recomanda motorina de la MOL.Altii de la Petrom.O alta categorie alimenteaza numai de la Rompetrol.Toti afirma si se jura ca motorina pe care o alimenteaza ei este cea mai buna.Nu exista cea mai buna sau cea mai proasta.
Pana la urma tu decizi.Incearca toate tipurile.

#7
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Hai sa fim seriosi .
Am fost pe la OILTERMINAL  Constanta . Sunt diversi importatori si producatori care depoziteaza acolo marfa . Cand vine unul cu cisterna sa ridice marfa se comuta din vane catre rezervorul respectiv .
Intamplator conducta de transfer , cca 400 m este plina cu motorina de la xyz . Sa fiti sigur ca o golesc la canalizare si asteapta motorina Super . Dupa se pune aditiv in cantitati minuscule , soferul cisternei pune ceva frane si gata ; avem SUPER DIESEL ( pt fraieri ) . Sa mai continui ?

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Este important sa bagi motorina din surse de incredere nu de la basculanta sau tras cu furtunul din masina ratb. Altfel nu stiu daca MOL din Constanta de la tine nu ia motorina fix de la Rompetrol.
Sunt lanturi de "benzinarii" sau firme de lubrifianti care platesc producatorii ca sa "recomande" firma lor. De exemplu Castrol recomandat de Ford, BMW, Audi, VW. Sau Renault cu ELF, Peugeot cu Total..
Baga o motorina curata, din sursa sigura si uita de recomandari. Posted Image

Edited by dreaQ, 28 June 2017 - 13:32.


#9
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Uite cat de buna este motorina BP si asta aici in UK. Asa arata filtrul de motorina dupa 1 an de zile, alimentat doar la statie BP cu motorina BP

Attached Files



#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu in viata mea nu am vazut asa filtru murdar. Alimentez doar de la total. In Franta BP are reputatie buna. E si un pic mai scump.

#11
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Ba, dal dracu de filtru ,e ulei sau ce mama zmeilor e ala?Sau aia in UK baga pacura in motorina ca parca nu e posibil sa fie asa negru.

#12
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Da zici ca este pacura, de atunci am alimentat numai de la Shell si nici o problema.

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 i860, on 28 iunie 2017 - 14:14, said:

Uite cat de buna este motorina BP si asta aici in UK. Asa arata filtrul de motorina dupa 1 an de zile, alimentat doar la statie BP cu motorina BP

     De-asta se si pune filtru la motorina. Ca sa filtreze.
     Nu stiu daca stii, dar in functionarea normala a unui motor combustibili nefolosit este trimis inapoi in rezervor. Se pare ca la tine in rezervor au ajuns si ceva ulei sau gaze arse. Probabil si una si alta.
     Sigur nu e de la pompa.


 Bingo, on 28 iunie 2017 - 11:53, said:

Hai sa fim seriosi .
Am fost pe la OILTERMINAL  Constanta . Sunt diversi importatori si producatori care depoziteaza acolo marfa . Cand vine unul cu cisterna sa ridice marfa se comuta din vane catre rezervorul respectiv .
Intamplator conducta de transfer , cca 400 m este plina cu motorina de la xyz . Sa fiti sigur ca o golesc la canalizare si asteapta motorina Super . Dupa se pune aditiv in cantitati minuscule , soferul cisternei pune ceva frane si gata ; avem SUPER DIESEL ( pt fraieri ) . Sa mai continui ?

    Chiar! Hai sa fim seriosi!
    Am vazut cisterne care alimenteaza  cu combustibili. Nu ramane nimic pe furtun. Altfel ar umbla cu o dara de combustibil dupa ele.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate