Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Semnatura falsa

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe scurt. Oficial am primit o recomandat cu confirmare de primire pentru care se pare ca am si "semnat de primire". Problema e ca nu am primit nimic. Am intrebat pe toata lumea din casa si nimeni nu a primit. Suspectez ca cineva de la posta a uitat sa o aduca si a semnat de primire in locul meu.  Avand in vedeere ca era tare importanta acea scrisoare vreau sa stiu daca acest caz intra sub incidenta art 290 cod penal. Daca cineva a semnat in locul meu nu are decat sa isi plateasca greseala, chiar daca asta presupune dosar penal.
Azi merg la posta sa imi arate semnatura, daca nu e a mea, imi pare rau pentru cel care a semnat.
  Daca se incadreaza ca fapta penala, unde anume trebuie sa depun plangerea pentru a se incepe o cercetare?

Plangerea nu o fac impotriva unei persoane deoarece e un oficiu postal mic si sunt doar 3 persoane la el iar eu nu stiu care din ele a semnat. Pot sa reclam doar fapta ca atare fara sa indic un posibil vinovat urmand ca in urma cercetarilor sa se stabileasca cine e vinovatul?

Edited by PoeOvidiu, 28 June 2017 - 07:10.


#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Cati ani ai de nu stii unde se depune o plangere penala?

Edited by Afrikaner76, 28 June 2017 - 07:13.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu conteaza anii. Conteaza experienta Posted Image  Din fericire nu am avut tangente cu justitia nici in calitate de reclamat nici de reclamant. Cred ca pe la parchet ar trebui depusa. Ideea e ca nu stiu daca fapta se incadreaza sau nu la penal.
  Si nu mai stiu daca pot sa sesizez doar fapta fara a indica un posibil vinovat. Adica eu nu stiu cine si cand a semnat, cineva a facut-o in locul meu.  Logic trebuie sa pot dar cum nu prea sunt in tema cu legile iar in Romania de multe ori legislatia sfideaza logica......

Edited by PoeOvidiu, 28 June 2017 - 07:19.


#4
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 18.03.2009
Bai frate, nu poti scrie nimic pe forumul asta fara sa fii luat la... intrebari. Toata lumea comenteaza numai pe langa. Ce conteaza ca prin maxim 5 cuvinte poti oferi un raspuns, cand poti scrie de 2 ori mai mult doar ca sa comentezi aiurea?
PoeOvidiu: mergi la sectia de politie de care apartii.

#5
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
nu e infractiune.
e o fapta care nu este atat de grava incat sa fie taxata ca infractiune.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai falsul (si eventual uzul de fals) ce este?

Mergi la sectia de politie de unde e oficiul postal, nu la sectia de care aparti cu domiciliul.

Da, poti reclama fapta si poti da ca posibil vinovat Oficiul Postal (ca institutie). Cercetarile vor stabili cine e vinovat.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
in primul rand cred ca poti face reclamatie/sesizare si la oficiul postal respectiv.
la posta n-ai cum sa vezi semnatura, deoarece confirmarea de primire, daca este sub forma unui tipizat, se intoarce la expeditor. daca nu s-a semnat de primire si pe borderoul postasului, nu vei gasi nimic, nici-o semnatura.
cel mult poti solicita la expeditor, sa-ti transmita o copie a confirmarii de primire.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Eu zic ca in primul; rand du-te si clarifica-ti situatia,sa vezi daca intr-adevar este o semnatura falsa pe aceea confirmare.
Daca reiese ca semnatura este falsa,discuta amical cu cei de la posta.Poate o scoateti la capat si fara alt tam-tam.
Iar in ultima instanta te adresezi justitiei.
Eu asa as proceda.
Succes.

ps.
Sa nu uiti sa ne anunti daca semnatura era falsa sau nu Posted Image

pps.
corinadaniela are dreptate cand zice ca exemplarul semnat se intoarce la expeditor.Ia legatura cu el.

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 Cojocel, on 28 iunie 2017 - 07:31, said:

Bai frate, nu poti scrie nimic pe forumul asta fara sa fii luat la... intrebari. Toata lumea comenteaza numai pe langa. Ce conteaza ca prin maxim 5 cuvinte poti oferi un raspuns, cand poti scrie de 2 ori mai mult doar ca sa comentezi aiurea?
PoeOvidiu: mergi la sectia de politie de care apartii.
Asa-i pe toate forumurile, nu doar pe asta...

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 adisz, on 28 iunie 2017 - 08:34, said:

Eu zic ca in primul; rand du-te si clarifica-ti situatia,sa vezi daca intr-adevar este o semnatura falsa pe aceea confirmare.
Daca reiese ca semnatura este falsa,discuta amical cu cei de la posta.Poate o scoateti la capat si fara alt tam-tam.
Iar in ultima instanta te adresezi justitiei.
Eu asa as proceda.
Succes.

ps.
Sa nu uiti sa ne anunti daca semnatura era falsa sau nu Posted Image

pps.
corinadaniela are dreptate cand zice ca exemplarul semnat se intoarce la expeditor.Ia legatura cu el.
Cu expeditorul am luat deja legatura Posted Image  Nu e semnatura mea. Nu am ce dreg la posta, cineva a semnat in locul meu si nu e din familia mea. Sesizarea la oficiul postal e fix pix. De ani de zile ma cert cu posta de aici, m-am cam saturat de reclamatii, asa ca nu are decat cel care a falsificat semantura sa se descurce, eu urmez calea legala. Poate asa se mai trezesc si ei la realitate.
   Adica cineva a facut ceva in numele meu si eu sa merg cu "sarutmana" la el? Nici vorba. Daca a comis o infractiune sa se descurce, nu i-am zis eu sa o comita.

Edited by PoeOvidiu, 28 June 2017 - 09:48.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 PoeOvidiu, on 28 iunie 2017 - 09:45, said:

De ani de zile ma cert cu posta de aici, m-am cam saturat de reclamatii, asa ca nu are decat cel care a falsificat semantura sa se descurce, eu urmez calea legala.
Fă reclamație aici:
https://www.posta-ro...ii-interne.html
și cere-le să-ți spună ce măsuri au luat. Spune-le și că vei face plângere penală, poate îi sensibilizează. Avem un coleg de forum care s-a folosit de formularul ăsta și a rezolvat o problemă la poștă (cred că era vorba de un colet, n-am timp să caut acum).
Poate altădată nu vor ma îndrăzni poștașii să falsifice semnături.

În penal nu prea cred că se va întâmpla ceva în urma plângerii.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai macar o sperietura tot trage :) Si poate o amenda penala, mai mult nu cred.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 PoeOvidiu, on 28 iunie 2017 - 10:13, said:

Pai macar o sperietura tot trage Posted Image  
Mie nu mi se pare penală chestia, nu prea cred că s-ar implica poliția dar tu fă-o dacă vrei. Când ți se va răspunde oficial să ne zici și nouă ce-ți spun.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 PoeOvidiu, on 28 iunie 2017 - 07:06, said:

Suspectez ca cineva de la posta a uitat sa o aduca si a semnat de primire in locul meu.
Nu exista asa ceva.

Mai intai du-te la posta si vezi care e treaba, pot fi multe cauze.
Daca e sa faci vreo plangere fa-o catre conducerea oficiului postal, apoi te duci la politie.

Edited by Friskey, 28 June 2017 - 10:32.


#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 althea, on 28 iunie 2017 - 10:19, said:

Mie nu mi se pare penală chestia, nu prea cred că s-ar implica poliția dar tu fă-o dacă vrei. Când ți se va răspunde oficial să ne zici și nouă ce-ți spun.
  Pai fix asta intrebam la inceput. Daca intra sub sfera penalului sau nu. Legal a facut un fals. Dar cum se interpreteaza asta? Adica acea confirmare de primire e un document oficial sau e doar o hartie fara valoare?
  Deocamdata am facut sesizare pe linkul indicat. Astept un raspuns de la ei in prima faza, la oficiul postal de aici fac degeaba reclamatie, ca deja cred ca au un dosar intreg cu reclamatii de prin tot satul pentru ca nu livreaza corespondenta, si de 5-6 ani nu s-a schimbat nimic.

Edited by PoeOvidiu, 28 June 2017 - 10:48.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
mergi direct la politie si fa acolo reclamatie.

Quote

Codul Penal
Art. 302
Violarea secretului corespondenţei
(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.


#17
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Poate fi chiar concurs de doua infractiuni: fals in inscrisuri sub semnatura privata, fapta in urma careia peroana care a semnat in locul tau a intrat fara drept in posesia corespondentei adresate tie (violarea secretului corepondentei).

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e un înscris oficial, ar trebui să fie emisă de o instituție publică sau autoritate a statului.  
Art. 178
Informaţii secrete de stat şi înscrisuri oficiale
...
(2)Înscris oficial este orice înscris care emană de la o persoană juridică dintre cele la care se referă art. 176 ori de la persoana prevăzută în art. 175 alin. (2) sau care aparţine unor asemenea persoane.
http://legeaz.net/no...d-penal/art-178

_Smiley_, nu au sustras-o și nici n-au reținut-o.

Sau am înțeles greșit că expeditorul a primit-o înapoi...? Scuze dacă așa e.  

 PoeOvidiu, on 28 iunie 2017 - 09:45, said:

Cu expeditorul am luat deja legatura   Nu e semnatura mea.
Da, am înțeles greșit. Posted Image
Oricum nu e fals și uz de fals ci ce a spus _Smiley_.

Edited by althea, 28 June 2017 - 10:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate