Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Lucru in mediul poluat si sportul

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Salut. La inceputul anului m-am angajat ca inginer intr-o fabrica ce produce piese de aluminiu. Aici dupa o luna de la praful din sectie adunat cu faptul ca fumez si stilul de viata total sedendar mi am dat seama ca apar niste probleme care inainte nu le aveam. De fiecare data cand vin de la serviciu pana  ma pun la somn am senzatie de nod in gat si imi vine mereu sa flegmez lucru care pana acum il faceam destul de rar fumator fiind. Au trecut cateva luni a venit vara am zis ca e timpul sa fac putin sport mai ales ca la 26 de ani am si putina burta. Am ales sa alerg in scopul sa imi curat si plamanii si sa fac si miscare. Desi ultima oara cand am iesit la alergat a fost acum 8 ani pana sa ma apuc de fumat astazi am reusit sa alerg de 3 ori in ritm usor cate un kilometru sau cel putin asa masura telefonul. Cand am terminat ma luat o febra ingrozitoare, dar simteam ca respir mult mai bine, nodul in gat a disparut si cu flegma. Dar maine cand ajung la munca cred ca o iau iar de la capat
Acum am o intrebare daca fac sport si lucrez in continuare in acest mediu posibil sa nu mai am probleme, sau daca plamanii devin mai eficienti pot sa ia si substante toxice mai multe si asta in timp sa faca mai mult rau decat bine. Stiu ca intrebarea poate parea stupida dar chiar am aceasta teama
Va multumesc

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Exista masti de protectie pentru tot ce-ti trece prin cap. Asta e solutia pentru problema ta.

LE: poti sa continui si cu sportul, dar daca nu elimini sursa...

Edited by Master_Yoda, 27 June 2017 - 23:41.


#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poți face cât sport vrei,nu va avea efectul pe care ți-l dorești.

Cred că o combinație mai bună ar fi sport + job mai puțin toxic.

Ce vrei tu se cheamă mutație genetică cu direcția adaptare a organismului la acel mediu.
Ceea ce nu se va realiza decât peste foarte multe generații,care vor fi trăit în mediul acela toxic.

Edited by ASCENDED, 27 June 2017 - 23:41.


#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Renunta la fumat si la joburi cu praf. Cauta un mediu de lucru curat.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mda, e amuzant cand un fumator vorbeste de sanatate. totusi, aia ar trebui sa filtreze aerul mai bine, o reclamatie poate?

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Sunt multe fabrici cu mediu toxic. Am intalnit si in Oradea, in Cluj, Dej, Timisoara etc. Legislatia este inca destul de permisiva si astfel de fabrici au aparut ca ciupercile. Trebuie sa faci ceva, poti ajunge la probleme urate, gen alergii, infectii repetate...
Vorbeste cu medicul de familie si cu date clare du-te la responsabilul de protectia muncii, poate sunt deja masti de protectie dar din economie sau lene nu s-au impartit la personal. Daca situatia persista, vezi la resurse umane, poate gasesti un post intr-o sectie cu mai putina poluare decat in turnatorie.
Sportul te ajuta in general, dar cu poluarea singura solutie este echipamentul de protectie. Hala respectiva ar trebui sa aiba exhaustare adecvata, dar costa bani si putini fac. De obicei este doar ventilare naturala, din pacate.

#7
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
A elimina sursa stiu ca asa este ideal. Masca de protectie mi am luat din aceasta https://www.dedeman....-em66/p/6017693 pe care o mai folosesc cand sunt singur in baraca, insa nu pot nici sa par ciudat sa ies cu ea prin sectie. Aici sunt oameni care au lucrat 20-30 ani direct in turnatorie si nu au folosit niciodata asa ceva. Inclusiv sefii sunt invatati desi birourile lor sunt oarecum mai ferite. Ma gandesc dupa ce imi expira contractul (6luni) asta ar fi in august sa ma retrag desi imi placea stabilitatea locului de munca de aici. Ce ma intereseaza sa stiu in situatia asta sportul ma ajuta sau mai rau ma epuizeaza.
Va multumesc

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Asta cu aluminiul e nasoala rau.
NU conteaza sportul cat mediul in care-l faci, sa fie aer curat. ozon, munte...

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostShahrukhkhan, on 28 iunie 2017 - 08:11, said:

A elimina sursa stiu ca asa este ideal. Masca de protectie mi am luat din aceasta https://www.dedeman....-em66/p/6017693 pe care o mai folosesc cand sunt singur in baraca, insa nu pot nici sa par ciudat sa ies cu ea prin sectie.

Cum adică să pari ciudat că folosești măsuri de protecția muncii??? Masca de protecție ar trebui să fie furnizată de angajator și purtarea ei obligatorie.

View PostShahrukhkhan, on 28 iunie 2017 - 08:11, said:

Aici sunt oameni care au lucrat 20-30 ani direct in turnatorie si nu au folosit niciodata asa ceva.

Dacă unii sunt proști sau, hai să fim îngăduitori și zicem că-s needucați, tu trebuie să fii la fel și să-ți periclitezi sănătatea?
Sfatul meu ar fi să porți masca de protecție (nu știu dacă aia e potrivită, caută una adecvată mediului tău) tot timpul cât stai în mediul ăla prăfuit. (asta pe lângă să te lași de fumat și să continui cu sportul)

Edited by DaculScoril0, 28 June 2017 - 09:56.


#10
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Am inteles, o sa ma tin de alergat si cel mai sigur pana imi expira contractul o sa caut si alt loc de munca. Cu masca de protectie desi mi-ati sugerat sa o folosesc cu tupeu si sa ma duc si la resurse umane, sincer oamenii mai mult ca sigur o sa se uite la mine urat si sigur nici cu aia nu ar fi mare diferenta. Am testat-o pe asta cand mai sunt singur si mai si transpir cu ea si mai fac si cosuri. Asta e cum a zis si ASCENDED probabil trebuie sa fii si facut pentru asta. Va multumesc mult pentru sfaturi!

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Aham, pai da, la Slatina e cu aluminiu.
Incearca Pirelli :)

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

Shahrukhkhan, on 28 iunie 2017 - 10:55, said:

.Cu masca de protectie desi mi-ati sugerat sa o folosesc cu tupeu si sa ma duc si la resurse umane, sincer oamenii mai mult ca sigur o sa se uite la mine urat si sigur nici cu aia nu ar fi mare diferenta.

Îmi pară rău să văd că cineva, tânăr mai ales, prețuiește mai mult părerea unor unii decât propia sănătate. Să știi că nu vorbesc din scaun din spatele tastaturii.
Cea mai mare parte din bănuții mei vine din fotografie de eveniment. Evenimente de toate felurile. Cu muzică, deseori tare. Dacă muzica este mai tare decât cred eu că trebuie să fie îmi pun dopuri de protecție în urechi. Dopuri care sunt destul de vizibile și nu-mi pasă dacă cineva din audiență care ar fi vrut să mă angajeze se răzgândește pentru că le vede. De fapt mă bucur pentru că aș fi vrut eu un așa client.

Cât despre faptul că nu vezi diferență cu/fără mască înseamnă că nu ai ales o mască de protecție potrivită. Sau nu ai ajustat-o pe aia pe care o ai cum trebuie. Chiar și cele mai ieftine măști de protecție au în zona nasului o inserție metalică pe care trebuie să o presezi să se muleze după fața ta.

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
oftopic, mi se pare simpatice chinezoaicele care umbla cu masca prin oras.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 27.10.2007
inteleg ca lucrezi intr-o turnatorie. acolo e plin de gaze si puberi, pe care ne prea ai cum sa le eviti.
evident masca te ajuta, dar pe termen lung, mai ales daca ai reactii adverse la gaze/puberi, nu stiu daca e o solutie.
faptul ca oamenii lucreaza acolo de 20 de ani nu inseamna ca nu e un pericol. ei sunt niste supravietuitori, in sens mai larg.  colegi ai lor au murit sau au plecat din sectie. selectia naturala ce sa - i faci .

#15
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009

View Postoverseas, on 28 iunie 2017 - 11:01, said:

Aham, pai da, la Slatina e cu aluminiu.
Incearca Pirelli Posted Image
Am incercat pana sa vin aici si nu ma bagat nimeni in seama probabil nici nu am vorbit cu cine trebuie Posted Image . Am inteles acolo ca operatori angajeaza mai mereu.
DaculScoril0 dumneavoastra poate va duceti odata la un eveniment intr-o locatie si a ti terminat cu oamenii respectivi, care mai  sunt pusi si pe distractie si nici nu cred ca ia prea mult seama ce aveti dumneavoastra in urechi eventual poate isi mai aduc aminte cand se uita la poze. Si la noi sunt oameni care taie metal si se aude un zgomot infernal, la fel si pe ei i-am mai vazut uneori nu mereu(probabil cand ii i-a durerea de urechi) sa isi puna dopuri dar cu masca pe fata nu am vazut pe nimeni decat sudorii si aia au de ochi. Eu ma invart zilnic printre aceeasi oameni cu concepte gen ,,cum vrei sa te calesti daca stai cu aia pe fata"
41ex Posted Image
strongsss c-am asa cred si eu. Ma gandesc la o relocare in Bucuresti mai am si niste rude unde pot sa stau pana imi gasesc chirie. Am terminat facultatea, am obtinut si o certificare in networking poate ma lipesc si eu de ceva pe acolo. Momentan sunt la varsta cand mai pot sa caut Posted Image

Edited by Shahrukhkhan, 28 June 2017 - 21:59.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostShahrukhkhan, on 28 iunie 2017 - 21:56, said:

Am incercat pana sa vin aici si nu ma bagat nimeni in seama probabil nici nu am vorbit cu cine trebuie Posted Image . Am inteles acolo ca operatori angajeaza mai mereu.
DaculScoril0 dumneavoastra poate va duceti odata la un eveniment intr-o locatie si a ti terminat cu oamenii respectivi, care mai  sunt pusi si pe distractie si nici nu cred ca ia prea mult seama ce aveti dumneavoastra in urechi eventual poate isi mai aduc aminte cand se uita la poze. Si la noi sunt oameni care taie metal si se aude un zgomot infernal, la fel si pe ei i-am mai vazut uneori nu mereu(probabil cand ii i-a durerea de urechi) sa isi puna dopuri dar cu masca pe fata nu am vazut pe nimeni decat sudorii si aia au de ochi. Eu ma invart zilnic printre aceeasi oameni cu concepte gen ,,cum vrei sa te calesti daca stai cu aia pe fata"
41ex Posted Image
strongsss c-am asa cred si eu. Ma gandesc la o relocare in Bucuresti mai am si niste rude unde pot sa stau pana imi gasesc chirie. Am terminat facultatea, am obtinut si o certificare in networking poate ma lipesc si eu de ceva pe acolo. Momentan sunt la varsta cand mai pot sa caut Posted Image

Eu am dat exemplul meu pentru că părerea celor care mă văd lucrând contează la buzunarul meu. Înțeleg perfect că trebuie să lucrezi cu niște omeni zi de zi, dar încă odată îți spun; părerea lor contează mult mai puțin ca sănătatea ta. Dacă ei sunt proști, de ce să îi lași să te tragă și pe tine în jos?
Chestiile astea cu praful și noxele au efect pe termen lung și se cumulează în timp. Bunică-miu a lucrat la o fabrică de cauciuc. Tot așa n-a purtat mască de protecție niciodată. A murit la 60 și un pic de ani. Tot timpul cât l-am cunoscut eu îi lua cinci minute să urce două etaje că nu putea să respire.
Așa vrei să te călești?

#17
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Stiu asa este, oricum nu planuiesc sa mai raman aici foarte mult timp. Dar cat mai stau trebuie sa ma integrez din pacate

#18
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostShahrukhkhan, on 28 iunie 2017 - 08:11, said:

...Ce ma intereseaza sa stiu in situatia asta sportul ma ajuta sau mai rau ma epuizeaza.
...
Inhalarea de substante cum ar fi, O2, Heliu, aurolac, aer sau ce ai mai vrea sau ai fi nevoit, duce substanta respectiva direct in sange, din cate stiu. Daca substanta e toxica presupun ca se numeste otravire. Decat sa faci sport otravit cred ca mai bine te'ai culca si apoi ai merge la un doctor... daca gasesti.

Edited by dan.me, 12 December 2017 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate