Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Masina noua, numere rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostMMMMM, on 27 iunie 2017 - 22:07, said:

Dealerul mi le-a dat gratis.
Dar asta acum 2 ani; poate s-au schimbat lucrurile.

Si problema nu este neaparat cei 100 ron; pare o metoda smechera de a mai stoarce ceva de la client dupa principiul: unde s-a dus mia nu mai conteaza suta.
Parerea mea

sunt genii care le considera "cheltuiele necesare - trebuia sa te astepti la asta", lasa-i, ca din cauza lor au si astia tupeul sa ceara, lasa-i sa dea :).

#20
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 12.12.2011
Ca sa obtii numere rosii, iti trebuie actele masinii. Cu acestea te prezinti la DRPCIV-ul de judet, acolo stai la rand, apoi astepti de la cateva ore pana la o zi pentru a primi numerele. In schimb, toata treaba asta o face dealer-ul. Eu asa stiu.

100 lei nu e mult, insa, chiar si asa, daca stiu ca exista alternative mai ieftine (ma refer aici la diverse situatii legate de masina), de ce sa ii dau? Pe banii munciti de NOI, NOI facem legea cu ei (banii adica), nu terte persoane/entitati.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexandrualexww2, on 27 iunie 2017 - 22:10, said:


sunt genii care le considera "cheltuiele necesare - trebuia sa te astepti la asta", lasa-i, ca din cauza lor au si astia tupeul sa ceara, lasa-i sa dea Posted Image.
Contractul este LEGE. Unde-i lege, nu-i tocmeala! Aaa, unde trebuia sa te tocmeasti (la achizitionare) ai tacut milc? Eu "am prins" o reducere de 2110 euro iar la semnarea contractului (cu 8 saptamini inainte sa-mi vina masina, cind am facut plata, am luat la cunostinta de taxa), am tacut ca prostu' si am acceptat aia 198 lei (43 euro).

#22
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Post_R_A_D_U, on 27 iunie 2017 - 22:22, said:

Contractul este LEGE. Unde-i lege, nu-i tocmeala! Aaa, unde trebuia sa te tocmeasti (la achizitionare) ai tacut milc? Eu "am prins" o reducere de 2110 euro iar la semnarea contractului (cu 8 saptamini inainte sa-mi vina masina, cind am facut plata, am luat la cunostinta de taxa), am tacut ca prostu' si am acceptat aia 198 lei (43 euro).


Bati campii, am scris si eu clar,daca e in contract e obligat. Nu a specificat nimic initiatorul. Sa-ti zic ceva, mie mi  s-a adus la cunostiinta de catre reprezentantii Renault ca s-a recalculat nustiu ce kkt si ca la data cand am cumparat masina era o eroare etc si ca aveam sa le platesc din urma sau sa integreze in rate suma de 198.65 euro. i-a ghici ce s-a intamplat :)) si ghici cam in cate minute au luat flit?acum sa se spele pe cap cu suma cel care mi-a vandut masina, e problema lui.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si cu ce bat cimpii?

#24
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Post_R_A_D_U, on 27 iunie 2017 - 22:28, said:

Pai si cu ce bat cimpii?
Contractul este LEGE. Unde-i lege, nu-i tocmeala! Aaa, unde trebuia sa te tocmeasti (la achizitionare) ai tacut milc?

#25
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
numerele rosii sunt cheltuiala pt dealer. Poate alege sa recupereze banii, sau poate alege sa ofere cadou contravaloarea.
Oricum, un angajat al dealerului face coada o data pe luna la ghiseu la politie cu valiza de acte... ca sa cumpere numerele rosii, deci nu mi se pare nesimtire sa puna un mic adaos...

Edited by andrei_221, 27 June 2017 - 23:39.


#26
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017

View Post_R_A_D_U, on 27 iunie 2017 - 21:59, said:

Vorbesti prostii!
Taxa se numeste "pregatire de livrare" si e OBLIGATORIE. Iti zice de ea la semnarea contractului cind platesti masina.
La Skoda e 198 lei.
Daca eu ma duc in showroom si imi comand S Class si vreau sa o ridic fara numere, sa o iau pe rampa atunci asa o ridic.

#27
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

View Postandrei_221, on 27 iunie 2017 - 23:39, said:

numerele rosii sunt cheltuiala pt dealer. Poate alege sa recupereze banii, sau poate alege sa ofere cadou contravaloarea.
Oricum, un angajat al dealerului face coada o data pe luna la ghiseu la politie cu valiza de acte... ca sa cumpere numerele rosii, deci nu mi se pare nesimtire sa puna un mic adaos...

Ba chiar este nesimtire. La ce adaos gras pun in carca clientului chiar ca 100 ron nu prea mai conteaza.
Mie mi se pare ca se scumpesc la tarate

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postamadeus79, on 27 iunie 2017 - 20:03, said:

Am cumparat o masina noua de la un dealer.
Mi-a cerut 100 ron pe numerele rosii.

Este corect ?
Unde scrie ca aceste numere costa 100 ron ? Recuperez banii pe numerele rosii ?
Da, este corect. Scrie in oferta pe care ti-au facut-o, vizavi de numerele de inmatriculare temporare.

Este un serviciu pe care ei il vand cu suma aia.
Daca nu vrei acest serviciu le poti spune si obtii singur tablele alea.

#29
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postsfantu.dracu, on 28 iunie 2017 - 10:23, said:

Da, este corect. Scrie in oferta pe care ti-au facut-o, vizavi de numerele de inmatriculare temporare.

Este un serviciu pe care ei il vand cu suma aia.
Daca nu vrei acest serviciu le poti spune si obtii singur tablele alea.

din pacate nu scrie nicaieri.
am urmatoarele documente:
- oferta, contine doar triunghi, stingator, covorase (ca si extra)
- bon de comanda
- conditii generale de vanzare-cumparare a automobilului nou (atasat la bon de comanda)

nu e vorba de 100 RON, e vorba de principiu

Edited by amadeus79, 28 June 2017 - 10:42.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postamadeus79, on 28 iunie 2017 - 10:39, said:

din pacate nu scrie nicaieri.
am urmatoarele documente:
- oferta, contine doar triunghi, stingator, covorase (ca si extra)
- bon de comanda
- conditii generale de vanzare-cumparare a automobilului nou (atasat la bon de comanda)

nu e vorba de 100 RON, e vorba de principiu
Atat timp cat te-au informat, fie si doar verbal, fix acolo "scrie".
Nu, nu-i apar, dar e un serviciu pe care ei il factureaza cu pretul asta.

#31
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Daca ai luat Dacie, ai facut o afacere. Ai dat 100 lei pe numere dar ai primit suportii  gratuit si totul pe factura.

Ele costa 40 de lei la politie. Pentru 60 de lei te-au scutit de un drum si-o coada la politie.

Vezi ca unii mai cer 50 de lei si la eliberarea cartii.

Edited by gabrieln2016, 28 June 2017 - 11:23.


#32
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postsfantu.dracu, on 28 iunie 2017 - 11:09, said:

Atat timp cat te-au informat, fie si doar verbal, fix acolo "scrie".
Nu, nu-i apar, dar e un serviciu pe care ei il factureaza cu pretul asta.

vorbesti ca sa nu taci.
nu se factureaza nimic

#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Initiator, tu crezi ca cineva sta pe la randuri gratis sa-ti scoata tie numere rosii??

Sau daca nu sta la rand...tu ce crezi? De ce nu sta la rand? Vrei factura pentru ciocolata lu' tanti de la ghiseu?

#34
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postmariovrs, on 28 iunie 2017 - 12:29, said:

Initiator, tu crezi ca cineva sta pe la randuri gratis sa-ti scoata tie numere rosii??

Sau daca nu sta la rand...tu ce crezi? De ce nu sta la rand? Vrei factura pentru ciocolata lu' tanti de la ghiseu?

ok, cred ca se poate inchide topicul.

#35
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postalexandrualexww2, on 27 iunie 2017 - 21:07, said:

Nu ai priceput nimic, ca atata se poate. Daca am 15.000 de euro buget, si vreau masina, in rate sau cu banii jos, si gasesc acelasi model cu dotari mai bune pt mine si confortul familiei mele,  la doar 15.500 la alt dealear sau la acelasi,, si am in casa 600 toti banii, o sa iau modelul la 15.500, apoi ma descurc eu o luna cu 100. Da,fac "foamea" cum zici tu smechere, dar imi iau ce vreau ,iuar o luna nu e foamete pe viata cum iti imaginezi tu, ca poate in mintea ta asa vezi lucrurile. Si dupa sute de taxe nesimtite pe toate magariile, imi permit sa zic "jet fmm dealer auto" ,cand vad ca ma cauta si in anus sa mai scoata ceva de pe urma mea.
Daca ai 15600 de euro toti banii atunci iti permiti masina de ~12000 de euro, nicidecum de 15500 de euro. Alt fel de gandire e dovada de iresponsabilitate/inconsitenta/prostie.

#36
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Totusi, trebuie sa se factureze.

Attached Files


Edited by gabrieln2016, 28 June 2017 - 13:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate