Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Masina noua, numere rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Am cumparat o masina noua de la un dealer.
Mi-a cerut 100 ron pe numerele rosii.

Este corect ?
Unde scrie ca aceste numere costa 100 ron ? Recuperez banii pe numerele rosii ?

Mersi!

#2
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Ai vrea tabla aia pe gratis?

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Scump dom'le. Era mai 'eftin cu bicicleta!
Daca 100 ron e mult pt. numerele de la masina atunci asteapta sa vezi cat o sa te coste asigurarea, impozitul, intretinerea, reviziile, etc.
Raportat la cat te costa sa ai o masina, 100 ron pt. numere e echivalent cu un bilet de tramvai.

#4
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Scutiti-l cu detaliile voastre inutile. Si eu mi-am luat masina noua acum cativa ani si stiu cum e sa nu ai bani de un suc, ca vrei cel mai bun model pt tine si familie, o sa dai si ultimul chior pe dotari, normal ca ti se strange matzu pt 100 de lei. cand din pretul masini de la tv, din reclama mai iti baga si TVA si alte 1000 de taxe ascunse mici si mari


Daca scrie in contract sau au tarif ca e 100, trebuie sa platesti, la Renault eu nu am platit nimic,dar era Renault, nu intermediari.Eu zic sa incerc sa-i stresezi, daca vezi ca nu pica, plateste....

#5
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Am platit 26 ron in 2007 la matiz. Aveau si suport de plastic :D

#6
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
nu le da nimic si du-te tu singur si scoate numere rosii ca te costa mai putin. Du-te la un birou de acte auto si iesi si mai ieftin

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Nu recuperezi nimic din numere rosii .
Suma se imparte cam asa : 40 lei numere rosii + 60 lei montaj care include si rama suport neagra , teapa , stiu, dar asta e .
Ale mele sunt pe o caruta pe post de aparatori de noroi  Posted Image
Cand erau cele cu steagul UE pe ele se recupera 25 lei din 150 , nu am avut asa ceva ca sa stiu clar ca asa a fost .
Dar acum sa fim seriosi , 100 lei nu e un capat de tara la o masina , mie mi-a venit fara presuri, am mai pus aripi noroi originale cu 300, cotiera 300 , benzina plinul ca vine cu 5-8 litri in rezervor , vreo 10 mil am lasat pe raza de 50 metri patrati dupa , acasa am mai spart ceva de masina noua . Obligatoriu mai trebuie si un set becuri sa-l ai la control . Masina e cam asa : 1. nu e vin , in sensul cu cat mai vechi cu atat mai bun si 2 : este un rau necesar care costa indiferent ca este folosita sau nu .

Edited by ldpe, 27 June 2017 - 21:04.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 alexandrualexww2, on 27 iunie 2017 - 20:21, said:

Sa inteleg ca pentru combustibil, nici nu se pune problema sa mai fie bani.

Stiu o singura categorie de oameni care dau pana la ultimul ban pe masini si apoi fac foamea. As spune ca pe aici nu voi gasi asa ceva.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai exact, ce ai primit pt banii aia? Doar tablele, sau si RCA? Pe vremuri, daca inapoiai tablele in timp util, recuperai niste banuti, s-a schimbat ceva? Puteai merge tu, sa stai o zi la coada pt numere, asa, a mers altul in locul tau, in timpul programului de lucru, trebuie platit, nu? Ca unii dealeri te taxeaza, altii nu, e alta poveste.

#10
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 YOUR_GOD, on 27 iunie 2017 - 20:57, said:

Sa inteleg ca pentru combustibil, nici nu se pune problema sa mai fie bani.

Stiu o singura categorie de oameni care dau pana la ultimul ban pe masini si apoi fac foamea. As spune ca pe aici nu voi gasi asa ceva.
Nu ai priceput nimic, ca atata se poate. Daca am 15.000 de euro buget, si vreau masina, in rate sau cu banii jos, si gasesc acelasi model cu dotari mai bune pt mine si confortul familiei mele,  la doar 15.500 la alt dealear sau la acelasi,, si am in casa 600 toti banii, o sa iau modelul la 15.500, apoi ma descurc eu o luna cu 100. Da,fac "foamea" cum zici tu smechere, dar imi iau ce vreau ,iuar o luna nu e foamete pe viata cum iti imaginezi tu, ca poate in mintea ta asa vezi lucrurile. Si dupa sute de taxe nesimtite pe toate magariile, imi permit sa zic "jet fmm dealer auto" ,cand vad ca ma cauta si in anus sa mai scoata ceva de pe urma mea.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
E OK amice. Te inteleg. Scuze. Nu am vrut să te supăr.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
La pretul de 15mii al unei masini mai urmeaza multe alte costuri si cheltuieli. Daca o cheltuiala suplimenrara de 100 ron e o problema atunci e cam nasol. In domeniul auto vorbim de cheltuieli de la 1000 ron in sus.
Eu numai pe un set de roti am dat 5000 ron, cam aici se invart costurile unei masini. 100 ron sunt bani de covrigi cand vorbim despre cheltuielile unei masini.
RCA, impozit, asigurare, ITP, revizii, amenzi, consumabile.
Erau calcule pe alta discutie ca in medie ajungi la cheltuieli de aproximativ la 500 ron pe luna si eu spuneam ca 300 ron pe luna si lumea spunea ca-s nebun.
Asa ca ia in calcul 400 ron pe luna, in fiecare luna pt. a avea o masina, mai conteaza 100 ron platiti o singura data? Eu zic ca la 400 ron pe luna, acei 100 ron platiti o singura data sunt pur si simplu neglijabili.

Edited by Kroghy, 27 June 2017 - 21:29.


#13
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017

 alexandrualexww2, on 27 iunie 2017 - 20:21, said:

Scutiti-l cu detaliile voastre inutile. Si eu mi-am luat masina noua acum cativa ani si stiu cum e sa nu ai bani de un suc, ca vrei cel mai bun model pt tine si familie, o sa dai si ultimul chior pe dotari, normal ca ti se strange matzu pt 100 de lei. cand din pretul masini de la tv, din reclama mai iti baga si TVA si alte 1000 de taxe ascunse mici si mari


Daca scrie in contract sau au tarif ca e 100, trebuie sa platesti, la Renault eu nu am platit nimic,dar era Renault, nu intermediari.Eu zic sa incerc sa-i stresezi, daca vezi ca nu pica, plateste....
Daca ramai fara bani pentru un suc nu iti iei masina noua!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 hadid, on 27 iunie 2017 - 20:56, said:

nu le da nimic si du-te tu singur si scoate numere rosii ca te costa mai putin. Du-te la un birou de acte auto si iesi si mai ieftin
Vorbesti prostii!
Taxa se numeste "pregatire de livrare" si e OBLIGATORIE. Iti zice de ea la semnarea contractului cind platesti masina.
La Skoda e 198 lei.

#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
pai daca nu conteaza, da-mi si mie 100 sa-ti spal masina din priviri si sa-ti montez la ea un bradulet parfumat, cam pentru asa ceva palteste si el 100. pt nimic, si un efort de 5 minute ,dar mai conteaza?  bani facuti din 1-2-3 zile de munca? cand e vorba de cheltuieli despre care lumea de pe net spune ca trebuie facute? daca zice lumea...asa e. eu si familia mea ne-am luat masini,le-am ingrijit calumea si nu ne-am spart cu cheltuielile minue date de unul si altul pe net...si masinile sunt ins tare excelenta, si iarna pronesc la -27 din sfert de cheie :)

 _R_A_D_U, on 27 iunie 2017 - 21:59, said:

Vorbesti prostii!
Taxa se numeste "pregatire de livrare" si e OBLIGATORIE. Iti zice de ea la semnarea contractului cind platesti masina.
La Skoda e 198 lei.


asta e, daca e in contract palteste, asta zic si eu.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Uteib, on 27 iunie 2017 - 21:57, said:

Daca ramai fara bani pentru un suc nu iti iei masina noua!
Mda, stiu, mergi cu bicla.

 alexandrualexww2, on 27 iunie 2017 - 22:00, said:

pai daca nu conteaza, da-mi si mie 100 sa-ti spal masina din priviri si sa-ti montez la ea un bradulet parfumat, cam pentru asa ceva palteste si el 100. pt nimic, si un efort de 5 minute ,dar mai conteaza?  bani facuti din 1-2-3 zile de munca? cand e vorba de cheltuieli despre care lumea de pe net spune ca trebuie facute? daca zice lumea...asa e. eu si familia mea ne-am luat masini,le-am ingrijit calumea si nu ne-am spart cu cheltuielile minue date de unul si altul pe net...si masinile sunt ins tare excelenta, si iarna pronesc la -27 din sfert de cheie Posted Image




asta e, daca e in contract palteste, asta zic si eu.
Stii de existenta ei CIND SEMNEZI CONTRACTUL. Daca nu-ti convine, iti cumperi bicicleta. Sa inteleg ca tu te opui si ecotaxei la pungi din supermarcheturi...
Apropo, in taxa aia intra tot ce inseamna pregatire livrare: dezlipire colant de pe caroserie, spalare, aplicare suporti numere si ... numerele rosii.

Edited by _R_A_D_U, 27 June 2017 - 22:03.


#17
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 Uteib, on 27 iunie 2017 - 21:57, said:

Daca ramai fara bani pentru un suc nu iti iei masina noua!
altul care face pe destpul, tu gandesti inainte sa scrii ? citeste ce am scris, daca am 15.000 pt masina, iar luna asta mai am pt cheltuielu 600, si gasesc masina la 15.500, o sa bag in masina, daca imi aduce beneficii pe termen lung, si da, am masina noua si mor de foame o luna, teoretic vorbind,care e problema?luna viitoare imi revin, si imi vad de treaba.

hai ca deviem de la topic

nu ma opun,dar oricum e nefolositoare, m-as opune,dar nu am cum sa refuz sa o platesc, ala e pretul pungii, banii aia ajung la buget, de acolo se fura, nu se face nimic din taxele alea pentru reciclare.

#18
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Dealerul mi le-a dat gratis.
Dar asta acum 2 ani; poate s-au schimbat lucrurile.

Si problema nu este neaparat cei 100 ron; pare o metoda smechera de a mai stoarce ceva de la client dupa principiul: unde s-a dus mia nu mai conteaza suta.
Parerea mea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate