Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Dilema cutie portbagaj, One vs Neumman

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Vreau sa imi cumpar o cutie portbagaj pana in 500 lei si m-am oprit la astea doua: One 240l (L=130, l=72, h=37), Neumman Adventure 130 300l (L=134, l=72, h=37). Din specificatii ambele au dimensiunile aprope identice, dilema este la volum, One are 240l iar Neumman 300l, cine minte?
Evident daca aveti si alte recomandari sant binevenite.

#2
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Dimensiunile sunt de gabarit (cote maxime) si nu spun nimic despre forma. Un paralelipiped cu cotele date are un volum, un elipsoid turtit cu aceleasi cote de gabarit are un volum mult mai mic.

#3
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Arunca un ochi pe G3 Hydra. O am de vreo 2 ani si este foarte ok. Pretul este bun si este mai aerodinamica decat cele la care te uiti tu (judecand dupa pozele lor). Are o forma alungita, "fluida" si arata si bine pe masina spre deosebire de multe alte cutii care arata ca niste dulapuri.

https://www.emag.ro/...9/pd/D7681BBBM/

Edited by epuru, 27 June 2017 - 20:12.


#4
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postkesarion111, on 27 iunie 2017 - 20:02, said:

... Un paralelipiped cu cotele date are un volum, un elipsoid turtit cu aceleasi cote de gabarit are un volum mult mai mic.
Chiar crezi ca nu mi-am dat seama de lucrul asta? Iar daca faceai calculul ai fi aflat ca volumul rezultat depaseste 300l.la ambele cutii.

View Postepuru, on 27 iunie 2017 - 20:09, said:

Arunca un ochi pe G3 Hydra. O am de vreo 2 ani si este foarte ok. Pretul este bun si este mai aerodinamica decat cele la care te uiti tu (judecand dupa pozele lor). Are o forma alungita, "fluida" si arata si bine pe masina spre deosebire de multe alte cutii care arata ca niste dulapuri.

https://www.emag.ro/...9/pd/D7681BBBM/

Este o recomandare buna, multumesc.

#5
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Nu ti-ai dat seama si cred ca ai inteles ...nimic...

#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Parerea ta. Nu stiu daca ti-ai dat seama inca, dar traim intr-o lume a consumului iar vanzatori/producatoriii mint  ca sa isi vanda produsele, chestia asta se numeste marketing. Pe mine ma intereseaza un singur lucru, daca volumul din specificatii este real sau nu. Deci care dintre noi nu a priceput nimic?
P.S. Da stiu, nu se incepe propozitia cu deci.

Edited by pufarin, 27 June 2017 - 21:54.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postpufarin, on 27 iunie 2017 - 20:23, said:

Chiar crezi ca nu mi-am dat seama de lucrul asta? Iar daca faceai calculul ai fi aflat ca volumul rezultat depaseste 300l.la ambele cutii.

View Postpufarin, on 27 iunie 2017 - 21:47, said:

Pe mine ma intereseaza un singur lucru, daca volumul din specificatii este real sau nu. Deci care dintre noi nu a priceput nimic?
P.S. Da stiu, nu se incepe propozitia cu deci.

Pufarin, de data asta te inflamezi geaba, pentru ca gresesti.
Volumul ar fi asa cum spui tu daca, repet DACA, formele ar drepte asemeni unei lazi de munitii.
Dar sigur o cutie din asta este tesita mai mult decat cealalta, de aici diferenta de volum.
Daca un are tesitura pe o lungime de 60-70cm, cealalta o are pe o lungime de 80-100cm. Inaltimea maxima de 37cm este doar in partea din spate, pentru restul lungimii.

Si nici la intrebarea ta finala nu ai gresit incepand cu "deci", pentru ca era vorba de o concluzie.

Deci :D , tu esti in eroare. De data asta. De doua ori. :)

#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am comandat G3 Hydra, multumesc pentru ajutor.

#9
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Sa o folosesti cu placere!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate