Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

s8 vs iphone 7

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

wikkiz2

wikkiz2

Member

• Grup: Members
Salut!

Vreau sa imi cumpar un telefon si nu stiu ce sa aleg. Imi puteti da un sfat, multumesc!

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

• Grup: Senior Members
Mie imi place Android. iOS nu reprezinta o varianta pentru mine. Cand m-am dus in magazin si am zis ca vreau un telefon bun, tipa mi-a operit iPhone. M-am uitat la ea si m-a dus la cele cu Android.

Acum, eu o sa-ti spun ca nu vreau Apple pentru ca totul este super scump la ei. Adica, un cablu, costa cat 50 de cabluri si tot asa. Nu vrea Apple si pentru ca impun niste limitari deranjante. Vreau Android pentru ca nu prea cumpar aplicatii ;)

Daca te intereseaza sa vinzi un telefon dupa ceva timp de la utilizare, pentru bani cat mai multi, ia-ti iPhone. Sincer sa fiu, cand cineva alege intre Android sau iOS, acela este, de regula, un utilizator de iOS.

YourFan

YourFan

Senior Member

iPhone 7 are certificare IP67, dar stai sa vezi, garantia nu acopera daunele provocate de apa Posted Image n-are sens.....

Edited by YourFan, 27 June 2017 - 16:58.

red46

red46

Senior Member

Depinde de ce faci cu telefonul ăla. Eu aș merge pe S8 fără discuții.

View PostYourFan, on 27 iunie 2017 - 16:55, said:

iPhone 7 are certificare IP67, dar stai sa vezi, garantia nu acopera daunele provocate de apa Posted Image Deci n-are sens.....
Asta nu înseamnă că trebuie să înoți cu el. Certificarea aia îți oferă o siguranță că telefonul ăla nu crapă dacă l-ai scăpat în apă din greșeală, iar dacă timpul acela este depășit și dispozitivul se strică este foarte normal ca garanția să nu acopere defecte de genul.

Edited by red46, 27 June 2017 - 17:02.

corcodel10

corcodel10

Senior Member

Utilizatorii de android vor recomanda S8, cei de ios I7. Treaba e simpla: ia-ti ce crezi TU ca ti s-ar potrivi, butoneaza-le pe ambele in magazine si ia decizia.

dan78rom

dan78rom

in omnia paratus

Dar stai sa vezi, ca nici Samsung nu acopera.
Si bine fac, ca-s telefoane, nu camere subacvatice, ideea e sa reziste la ploaie, nu la scufundari in pacific.

La obiect:
Ia-ti ce-ti place, argumentele intre cele doua sint pur subiective, ambele sint mai mult decit ok pentru  marea masa de utilizatori.

Edit:
Un avantaj pe care il vad la apple este faptul ca terminalul este inlocuit in primul an de garantie fara obiectii, nu reparat. Am beneficiat de serviciul asta de doua ori, este placut sa primesti un terminal cu tiple pe el, fara nici o zgirietura, ca nou.

Edited by dan78rom, 27 June 2017 - 17:12.

Bahuru

Bahuru

Member

De unde l-ai cumparat?

f300

f300

30k si ma duc

iPhone 7 are certificare IP67, dar stai sa vezi, garantia nu acopera daunele provocate de apa Posted Image n-are sens.....

La Sony era si mai rau, marketingul face video-uri cu gagici pe fundul piscinei cu telefonul in mina si restul companiei ii dadea ca stati putin, ca de fapt nu am spus ca poate sa fie bagat in apa.

dan78rom

dan78rom

in omnia paratus

View PostBahuru, on 27 iunie 2017 - 17:21, said:

De unde l-ai cumparat?

Daca mie imi era adresata intrebarea, de la Noumax.

alin62

alin62

Guru Member

View Postdan78rom, on 27 iunie 2017 - 17:02, said:

Edit:
Un avantaj pe care il vad la apple este faptul ca terminalul este inlocuit in primul an de garantie fara obiectii, nu reparat. Am beneficiat de serviciul asta de doua ori, este placut sa primesti un terminal cu tiple pe el, fara nici o zgirietura, ca nou.
Si tu crezi ca telefonul tau pe care l ai predat defect, il arunca?
Ii schimba piesa defecta si daca arata bine fara urme, il dau mai departe cu tiple pe el la cei care aduc alte telefoane defecte in garantie.

Si samsung ti l repara intr o ora, si chiar nu vad un minus asta, pentru ca iti inlocuieste piesa cu una noua, apoi il ai inapoi ca nou pentru ca au service de calitate.

adrian919

adrian919

Member

daca ai bani multi ia un Iphone si schimba-l cu fiecare model nou, fiindca cei de la apple nu le fac sa tina mult.Daca ai bani foarte multi exista telefoane gen vertuu porche design si altii.Daca esti bogat îi pui pe altii sa sune pentru tine , gen secretara sau "asistent manager" cum e denumirea moderna.

dan78rom

dan78rom

in omnia paratus

@initiator
Sper ca te-ai lamurit. Fiecare isi sustine propria alegere, pina in pinzele albe.
Ambele terminale sint deja de un timp pe piata, cu bune si cu rele, si ambele au topic dedicat pe sectiunea aferenta. Asa ca iti poti face o idee citind pe acolo cine ce probleme are.

Alucard

Alucard

Steven Hyde

Compari mere cu pere :) ... cum ar fi un Mi 6, OnePlus 5, Cat s60? (la cat s60 e jmecherie camera termala)

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

De citit si rumegat.
Daca un telefon e vandut ca splash-proof sau water-proof nu inseamna ca poti face orice cu el, ca nu va intra apa in interior. Atat timp cat respecti conditiile clasificarii (in general IP67 sau chiar IP68) nu e nicio problema.
De asemenea protectia IP functioneaza doar in apa dulce. In apa sarata se schimba complet problema, fiindca e mult mai daunatoare decat apa calda.

View Postwikkiz2, on 27 iunie 2017 - 16:40, said:

Salut!
Vreau sa imi cumpar un telefon si nu stiu ce sa aleg. Imi puteti da un sfat, multumesc!
Cum au spus colegii, testeaza-le pe fiecare si vezi care ti se potriveste mai bine.

Edited by Hider141, 28 June 2017 - 08:32.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

S8, e mai nou si e mai bun, apoi apare iphone 8 si o sa fie mai bun, dupa care apare s9 si o sa fie mai bun si circuitul continua.

Extinct

Extinct

Senior Member

View Postalin62, on 27 iunie 2017 - 18:26, said:

Si tu crezi ca telefonul tau pe care l ai predat defect, il arunca?
Ii schimba piesa defecta si daca arata bine fara urme, il dau mai departe cu tiple pe el la cei care aduc alte telefoane defecte in garantie.

Si samsung ti l repara intr o ora, si chiar nu vad un minus asta, pentru ca iti inlocuieste piesa cu una noua, apoi il ai inapoi ca nou pentru ca au service de calitate.

Nu ii schimba nicio piesa, Se recupereaza piesele refolosibile, gen placa de baza, camere, senzori, ecrane, se testeaza, apoi se construieste un telefon pe un sasiu nou, cu carcasa noua, baterie noua si sicla noua.

Legat de ce face Samsung, da e OK, dar parca prefer, dupa un an de la achizitie, sa-mi inlocuiasca telefonul cu unul cu baterie noua si care ara impecabil.

Arata-ne tu un singur telefon cu certificare water-resistant care e acoperit de garantie in caz de "inundare". Multumesc.

alin62

alin62

Guru Member

View PostExtinct, on 28 iunie 2017 - 12:44, said:

Nu ii schimba nicio piesa, Se recupereaza piesele refolosibile, gen placa de baza, camere, senzori, ecrane, se testeaza, apoi se construieste un telefon pe un sasiu nou, cu carcasa noua, baterie noua si sicla noua.

Legat de ce face Samsung, da e OK, dar parca prefer, dupa un an de la achizitie, sa-mi inlocuiasca telefonul cu unul cu baterie noua si care ara impecabil.
Adica un telefon tot facut din alte piese de la alte telefoane, nu unul "tipla". Diferenta e ca la samsung iti inlocuieste piesa defecta, iar la iphone o sa ai piese de la un alt iphone stricat.
Cat despre sticla aia noua si carcasa aia noua, daca le ai "vechi" adica zgariate sau crapate in mod sigur nu o sa mai ai garantie, deci tu ca sa iei un alt telefon trebuie sa l dai in stare buna. Iar la samsung bateria ti o inlocuieste si dupa 1 an si 11 luni fara sa comenteze nimic.

Eu am avut o problema cu un display la S7 edge, mi au inlocuit display ul care este cu tot cu rama si baterie in 40 min, adica rama noua, ecran nou, baterie noua.

Deci nu e diferenta prea mare intre apple si samsung cand vine vorba de garantie, si unul si altul sunt foarte seriosi cand vine vorba de garantie.

Extinct

Extinct

Senior Member

View Postalin62, on 28 iunie 2017 - 18:43, said:

Adica un telefon tot facut din alte piese de la alte telefoane, nu unul "tipla". Diferenta e ca la samsung iti inlocuieste piesa defecta, iar la iphone o sa ai piese de la un alt iphone stricat.
Cat despre sticla aia noua si carcasa aia noua, daca le ai "vechi" adica zgariate sau crapate in mod sigur nu o sa mai ai garantie, deci tu ca sa iei un alt telefon trebuie sa l dai in stare buna.

Aici te inseli. M-am dus cu 4S-ul de doua ori la garantie, de fiecaredata avea zgarieturi si pe carcasa si pe sticla. De fiecare data am primit unul in tipla. Prima data s-a dus la un an si jumatate de la achizitie, asa ca mi-a prins bine o baterie noua, lasand la o parte celelalte componente. ca idee, la refurbishing, telefonul trece prin aceeasi baterie de teste de calitate. E drept, n-as mai cumpara acum un iPhone, dar la faza cu garantiile sunt, de departe, cei mai buni.

Edited by Extinct, 28 June 2017 - 20:52.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate