Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Amenzi auto

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Citesti pe ea daca are nr de omologare. Tot asa si cu triunghiurile reflectorizante si stingatoarele.
In OUG nu se precizeaza nicaieri "termen de valabilitate". Doar de "omologare".

Quote

ART. 8*)
    Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate.
Acum or sa vina atot-stiutorii si or sa ma combata ca ei au citit pe undeva pe FB ca trebuie si vesta si carte de salvare si .... altele.
Si ca toate trebuie sa fie sigilate si cu bonul dupa ele. Doar zvoneri si răspândaci.
Doar OMOLOGATE sa fie. Crezi ca pipa Guedel sau foarfeca din trusa medicala expira? Sau garoul?

#20
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdorin_2k, on 29 iunie 2017 - 07:33, said:

Citesti pe ea daca are nr de omologare. Tot asa si cu triunghiurile reflectorizante si stingatoarele.
In OUG nu se precizeaza nicaieri "termen de valabilitate". Doar de "omologare".

Acum or sa vina atot-stiutorii si or sa ma combata ca ei au citit pe undeva pe FB ca trebuie si vesta si carte de salvare si .... altele.
Si ca toate trebuie sa fie sigilate si cu bonul dupa ele. Doar zvoneri si răspândaci.
Doar OMOLOGATE sa fie. Crezi ca pipa Guedel sau foarfeca din trusa medicala expira? Sau garoul?


colegule eu am cumparat o trusa medicala auto de la un magazin de piese auto,am dat pe ea 43 de lei sigilata tot,am deschis-o...parerea mea este ca nu e completa,nu am gasit dispozitiv pentru respiratie,ace de siguranta,revanol,atele , cum dracu omologata daca nu este completa? se sanctioneaza pentru asa ceva? ms!

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai eticheta si un nr de omologare e OK
Attached File  rar.png   3.35K   1 downloads

View Postpitbululrosu, on 29 iunie 2017 - 10:48, said:

cum dracu omologata daca nu este completa?
Tu nu intelegi cuvantul "omologata".
Doar nu vrei sa faci si operatii pe creier cu ceea ce contine o trusa de prim ajutor.

La fel si la triunghiuri: "omologate" (sa aiba anumite dimensiuni si caracteristici)

Edited by dorin_2k, 29 June 2017 - 11:14.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
POLITAIU' VREA SA VADA cutia si data de pe ea. putin il intereseaza ca ai in ea bandaje sau stocul tau secret de stalinskaya.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca il interesează data. Il interesează sa fie omologata. Nu poate scrie in PV ca ai trusa expirata, pt ca OUG nu prevede decât sa fie omologata. Ca si triunghiurile. Ele NU expira.

#24
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,075
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpitbululrosu, on 27 iunie 2017 - 15:17, said:

salut,deschid o discutie in legatura cu amenzilile de circulatie.de fapt eu conduc masina vecinului,care nu prea corespunde tehnic,probleme cu unghiul la directie,frana de mana si cea de serviciu,videzometru nu functioneaza,indicatorul la combustibil, carburator nereglat corespunzator.
intrebare; in caz de control in trafic si se ajunge la amenda,cine plateste...eu ca sofer sau vecinul ca proprietar?pentru lipsa cauciucurile de iarna, lipsa trusa medicala,lipsa asigurare,rovineta,depasire itp.alte probleme tehice cine suporta amenda,eu ca sofer sau vecinul ca proprietar al masinii?in afara de incalcarea regulelor de circulatie,care sunt sanctiunile suportate de un sofer in situatia prezenta?adica soferul nu este proprietar al autoturismului in cauza?multumesc frumos la colegii soferii care doresc sa intervina cu informatii.
Tu esti sanctionat pentru ca te afli la volanul unei masini care nu corespunde tehnic si pe langa asta iti va fi ridicat talonul pe care va trebui sa-l recupereze proprietarul ,dupa ce isi repara caruta.

#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Aveti idee ce se 8ntampla cu splicatia auto.ro? Pe acolo imi plateam amenzile auto dar acum pare golita de continut, nu mai are ceva functional in ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate