Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#199
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Orice ignifugare are garanție 2 ani, apoi trebuie refăcută.
La soluțiile care fac și ignifugare trebuie date în diluție mai mica, pentru a avea efect și asta. Altfel, la diluția normala, oferă doar protecție de gângănii.
Așa ca, părerea mea e că e important tratamentul contra gângăniilor.indiferent cu ce se face. Asta daca nu vă gândiți să tot ignifugati o data la 2 ani.

#200
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Din ce stiu ii 2 ani pentru ca atat dau hartii fimele care fac ignifugari. Daca il faci in "regie proprie" depinde de protectia lemnului tratat (lac, placi de rigips...)

#201
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, asa-i, atât țin hârtiile. Cat tine in realitate ... Habar nu am :D
Eu nu am dat cu diluția ceruta de ignifugare, doar cea ceruta de animăluțe.

#202
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ar trebui sa fie ok. Ii foarte greu sa gasesti lemn uscat si bun si repede si la pret bun pe zona asta a Clujului. Si dupa oricum interactionezi cu meseriasii, pe care parca ii lovesti in cap cand le spui ca nu vrei sa vezi pic de scoarta pe lemn... Posted Image

Edited by sebip_sebip, 20 June 2018 - 15:38.


#203
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Daca ploua in timp ce se realizeaza sarpanta si lemnul tratat e spalat de ploaie, cat este de grav? :)
Speranta ar fi sa nu ii prinda ploaia pe mesteri tocmai in aceasta etapa, dar daca se intampla, cat e de grav? Trebuie tratat din nou?

#204
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Depinde de cat de bine s-a facut tratamentul si cum a fost facut,daca lemnul a fost uscat sau verde la momentul tratamentului.
Da,dupa cateva zile de zvantare in cazul in care tratamentul a fost superficial de suprafata.
Depinde de timpul de expunere in cazul in care a fost  imersat.
Nu daca a fost autoclavat.

#205
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor, n-am mai scris demult :)

Lemnul l-am tratat manual, cu pensula. Am muncit la el patru oameni jumatate: doi bunici + noi doi si copilul :). A durat vreo doua saptamani. Ba ploua, ba eram obositi... am avut de curatat si coaja, si oua de insecte, si rumegus... Nu exagerat, dar au fost. Umiditatea lemnului a fost in jur de 18 %, cel mai uscat avea 14%, cel mai ud 22%.

Am protejat lemnul de ploaie pana a trecut sezonul ploios. S-a montat sarpanta pe casa acum 2-3 saptamani, iar saptamana trecuta s-a pus si o parte din tigla.
Cu tigla nu se poate continua deocamdata, pentru ca ne lipsesc coamele de inceput si cele de ramificatie. Inca nu sunt in fabrica, dar avem promisiune ca vor veni.

Sfaturi pentru cine vrea sa mai trateze lemnul inainte de a-l pune pe casa: calculati bine si verificati de doua ori sa aveti tot lemnul :). Apoi, stati langa mesteri si asigurati-va ca il folosesc in mod eficient.
Noi am avut suficient lemn, in afara de astereala: cosoroabe, capriori etc. DAR... mesterii le-au invartit si amestecat intr-un hal, incat 2 cosoroabe si vreo 4 capriori nu le-au gasit. Au comandat supliment si le-au pus pe casa fara sa le mai tratam. Acum cele tratate stau frumos langa perete in living :D. Cred ca facem vreo canapea din ele... :D
Astereala a fost foarte putina de la bun inceput, doar vreo 2 mc. Au mai comandat inca 4. Ne-am tinut de ei sa o curete de scoarta si asa au facut. Tratament insa a primit doar pe partea exterioara, dat cu rola. Din belsug. Pe interior vom da mai tarziu, avem acces prin pod si nu e graba.

Asteptam coamele ca sa putem finaliza acoperisul. Intre timp, ne facem planuri cu gardul, drenul si alte amenajari prin curte.

Pentru gard am sapat un sant de vreo 30 cm adancime, pe toata lungimea terenului (cca. 280 ml). Apoi, din 6 in 6 metri vrem sa facem niste gropi mai adanci, pana pe la 80-100 cm. Va fi un strat de beton mort, apoi beton armat, in final temelia gardului ridicandu-se cu vreo 25-30 cm de la sol. In betonul armat vom prinde si stalpii metalici pentru gard, pe care va veni apoi plasa.

Stie cineva cat ar ajunge costurile pentru o piscina de, sa zicem,  L 5m x l 3m x H 1-1.8m? :D

O pepiniera buna pentru pomi si arbusti fructiferi in zona Cluj si judetele invecinate recomanda cineva? :)

#206
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Care ar fi un pret onest, pe Cluj, pentru manopera la termosistem + tencuiala decorativa?

#207
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

View Postmariachi, on 22 august 2018 - 11:38, said:

Care ar fi un pret onest, pe Cluj, pentru manopera la termosistem + tencuiala decorativa?

Salut . Eu tocmai l-am terminat . Am platit 55 ron /mp , dar consider ca merita .Am avut oferte intre 35 - 65 ron /mp. Poti sa dai un "ochi" suntem vecini :P.

#208
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
Și cât a fost manopera la polistiren și cât la decorativa?
Unde se poate "da" un ochi ? Dacă se poate.

#209
idealsistem

idealsistem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.10.2014

View Postcristobob, on 22 august 2018 - 17:50, said:

Și cât a fost manopera la polistiren și cât la decorativa?
Unde se poate "da" un ochi ? Dacă se poate.

Pretul a fost polistiren + decorativa. Nu stiu cat ar fi fost separat. Popesti Cluj - pentru "ochi". Da-mi un pm cu un nr de telefon .

#210
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor,
N-am mai scris demult, pentru ca lucrurile fie s-au intamplat prea repede, fie parea ca nu se intampla nimic Posted Image.

A inceput montajul tamplariei (cu multumiri catre idealsistem Posted Image ).

Dar am ramas, cel mai probabil, fara echipa de termosistem Posted Image ... M-au anuntat azi dimineata ca a intervenit ”ceva” si nu mai pot sa preia si santierul nostru.. Am mai discutat cu ei, se mai gandesc, si pe vineri ma anunta clar, pot sau nu pot.
Intre timp, oare mai stiti pe cineva, vreo echipa libera in toamna asta? Desi cred ca cer imposibilul... Posted Image

De sfaturi am avea nevoie pentru GARD: avem acum tevile metalice infipte in beton, dar am vrea sa mai ”finisam” cumva acel beton, sa-l protejam pe cat posibil de infiltratii si inghet. Suprafata lui este destul de neregulata pe partea superioara si am vrea sa o finisam cumva, lateralele arata mai bine fiind cofrate...

1. Ce tip de mortar/tencuiala pot da pe fata superioara a temeliei de beton, care sa reziste la apa si inghet? La Ceresit am gasit de exemplu CT 65 si CT 166, care din descrierile de pe site-ul lor par sa se potriveasca, dar mai mult decat sa citesc descrierea nu ma pricep. Credeti ca or fi bune pentru ce vrem noi? Pe care din ele, sau poate altceva, recomandati?
2. Apoi, peste aceasta ”tencuiala” si pe lateralele gardului (pe laterale direct peste beton), vrem sa dau o vopsea de exterior rezistenta la inghet si UV. Ceva nepretentios, ca e totusi un gard, dar sa reziste vreo cativa ani... Ce recomandati ca si vopsea de exterior pentru temelia gardului? Sau poate alta solutie pentru protectia betonului?

Aviz amatorilor de acoperis Tondach in mai mult de 2 ape: interesati-va din timp daca sunt pe stoc coamele de inceput si cele de ramificatie. Am asteptat dupa ele o luna jumatate...

Attached Files



#211
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pt pomi, iti recomand Aiud, judetul Alba sau Ciumbrud de langa Aiud. Noi de la Ciumbrud am luat pomii si s-au prins toti :)

#212
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor Posted Image

Se pare ca acest jurnal e cam pe sarite, dar poate asta inseamna ca problemele sunt putine, deci pe total e de bine Posted Image.

Am terminat cu termosistemul, casa arata bine pe afara. Echipa pentru termosistem a fost foarte ok, doi baieti de treaba si foarte saritori, ne-au ajutat la diverse pe langa casa desi nu era de datoria lor.
Nu pot spune ca iesit totul perfect, dat fiind ca una din lateralele casei nu era tocmai in poloboc si au avut de jonglat cu o diferenta de vreo 5-6 cm, dar pe total a iesit chiar ok, dupa parerea noastra Posted Image.

La pazie si stablat am avut alta echipa, care dupa ce a facut trei laturi de casa a dat bir cu fugitii. A patra latura am facut-o in regim de urgenta cu o echipa de prin vecini. Nu au pus silicon la toate imbinarile jgheaburilor, au mai completat baietii de la termosistem pe unde au vazut lipsa, dar intr-un loc tot le-a scapat si curge, fix deasupra intrarii. Vom repara-o cumva, dar inca nu stim cum :).


Acum suntem cu lucrul la cabluri: electrice, comunicatii. Am avea nevoie de ceva pareri, va vedem ce am uitat :).
Am prevazut:
- obisnuitele prize si intrerupatoare, greu de descris fiecare pozitie, dar am incercat sa avem prize pe macar 3 pereti din 4 in fiecare camera. In bai avem priza langa lavoar, prize pentru masina de spalat si uscator, priza pentru un port-prosop electric. In bucatarie o multime de prize, cele dedicate pentru electrocasnice si inca vreo 8.
- iluminat. In bucatarie am prevazut o banda led sub corpurile suspendate.
- prize de curent, TV si internet in spatele TV-ului suspendat
- prize de internet si in partea de jos a camerei, langa cele de curent
- termostat si senzor de sapa in fiecare spatiu (incalzire prin pardoseala),
- sistem de alarma, cu senzori de miscare la parter
- interfon (legatura cu poarta), la parter si etaj

In mare, ce credeti ca mai lipseste?
Sau in detaliu, ce ati observat ca si functionalitate prin casele voastre ca ati fi facut altfel, sau de ce va bucurati ca ati facut intr-un anume mod si va felicitati pentru alegere? :)

Attached Files



#213
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmariachi, on 08 mai 2019 - 09:48, said:

Acum suntem cu lucrul la cabluri: electrice, comunicatii. Am avea nevoie de ceva pareri, va vedem ce am uitat Posted Image.
Am prevazut:
- obisnuitele prize si intrerupatoare, greu de descris fiecare pozitie, dar am incercat sa avem prize pe macar 3 pereti din 4 in fiecare camera. In bai avem priza langa lavoar, prize pentru masina de spalat si uscator, priza pentru un port-prosop electricPoate ar trebui prevazute  si ventilatoare,iarna nu stai sa deschizi inchizi geamul,un ventilator cu programare rezolva problema. In bucatarie o multime de prize, cele dedicate pentru electrocasnice si inca vreo 8.Ai grija sa ai si multe circuite pt acele prize,minim 6,si poate s iunul trifazat pt plita cu inductie,etc.
- iluminat. In bucatarie am prevazut o banda led sub corpurile suspendate.
- prize de curent, TV si internet in spatele TV-ului suspendat
- prize de internet si in partea de jos a camerei, langa cele de curent
- termostat si senzor de sapa in fiecare spatiu (incalzire prin pardoseala),
- sistem de alarma, cu senzori de miscare la parter
- interfon (legatura cu poarta), la parter si etaj

In mare, ce credeti ca mai lipseste?
Sau in detaliu, ce ati observat ca si functionalitate prin casele voastre ca ati fi facut altfel, sau de ce va bucurati ca ati facut intr-un anume mod si va felicitati pentru alegere? Posted Image
-Prevazute comenzi sa poti sa-ti stingi /aprinzi lumina din camera de langa pat,butoane si circuite pt rulouri,prize pt rack centrala alarmare,etc,senzori de inundatie in bai ,bucatarie,detectori de gaz incendiu,etc,tras cabluri pt camere supraveghere.


#214
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
- Alarma doar pe parter? excluzi din start posibilitatea ca cineva sa intre de pe un balcon ceva? Apoi tastatura la sistem trebuie si la etaj...daca incepe a suna alarma noaptea sa poti dezactiva repede...la fel cand cobori la frigider dupa o gustare...cum armezi/dezarmezi de la etaj? Poate ai sa zici tastatura prin Wi-Fi...maybe...nici nu stiu daca exista...dar cel putin langa usa de la intrare trebuie sa ai una obligatoriu cablata sa nu o poti lua de acolo altfel cand iti e lumea mai draga (adica ai intarziat deja) o sa cauti unde naiba o pus sotul/copilul tastatura mobila.
- Ceva prize exterioare nu ar strica... (eu am lasate 2 - una in fata casei si alta in spatele casei, deja am facut cu capul cand aveam de lucru pe afara cu un flex/circular etc si tot trebuia sa scot un prelungitor pe geam) eventual puse pe o siguranta separata astfel incat sa nu donezi curent la vecini cand pleci 2 saptamani in concediu...Nu cred ca e cazul, dar mai stii?
- un acces point pentru exterior?
-  in living poti sa tragi ceva cabluri audio pentru un sistem surround daca va ganditi la asa ceva,
- poate ceva priza pentru un (doua, trei) eventual aparat A/C...eu nu am simtit nevoia in Feleacu,,,dar nu stiu cum e la voi vara.

In principiu eu am facut cam asa:
- 3 circuite pe iluminat - 1 etaj, 1 parter, 1 exterior;
- la prize fiecare camera cu siguranta ei, minim 3 prize in camera (cum v-ati gandit si voi), doza de derivatie la fiecare camera pe hol, venit cu coloana din tablou pana in doza si din doza la fiecare priza separat (scriu asta pentru ca am avut "oferte" de la electricieni in care imi explicau ca vin din priza in priza cu cablu).
- tras priza in pod si iluminat vreo 3 becuri...
- la bucatarie ...fara numar ...vreo 7x2 + 2x1.....a da...coloana separat pentru cuptor cu cablu de 3x4mm cu siguranta proprie de 20 A si priza sus pentru hota.
- sigurante separate am mai tras la: masina de spalat rufe, uscator rufe, masina de spalat vase, cuptorul de mai sus, centrala termica pe gaz sa nu se inteleaga altceva (desi consumul electric la centrala este nesemnificativ de mic am pus siguranta separata pentru a preveni riscul de a ramane fara curent la centrala in cazul in care stiu eu intra in scurt o alta priza aflata pe acelasi circuit, la centrala am folosit o rama de 4 posturi si am pus o priza dubla de 2 posturi si 2 prize simple - inguste de cate 1 post; astfel am alimentarea de la centrala, senzorul de gaz si unitatea de la termostat intr-o priza legata separat in tablou).
- lasat 2 copexuri din "camera tehnica" (unde voi avea centrala antiefractie) pana in pod pentru un eventual sistem de supraveghere video, apoi din pod am sa cobor cu cablul pentru camere prin stablat  daca o fi cazul. Apropo de centrala antiefractie...ai nevoie de curent Posted Image si internet in locul unde vrei sa montezi centrala. Stiu ca sunt si centrale Wi-Fi...dar e mult mai ok clasic, pe cablu...deci trage o priza de net si la centrala antiefractie.
- alta chestie din seria TO DO: senzor de prezenta pentru iluminatul de pe casa scarii...pe mine personal ma enerveaza (din acest motiv am si alt bec pe intrerupator normal care sa lumineze casa scarii) dar e extrem de util la copii ...copii mai patruleaza noaptea prin casa si sa cobore scarile pe intuneric nu e prea misto (dormitorul nostru e la parter).

#215
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postanaki, on 08 mai 2019 - 10:12, said:

Prevazute comenzi sa poti sa-ti stingi /aprinzi lumina din camera de langa pat
Si ce te faci daca muti patul? eu am zis pas la treaba asta si am 2 variante: o lampa pe o noptiera langa pat sau varianta hi-tec pun un comutator WI-Fi pe o aplica ceva.

#216
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
E treaba ta,sunt foarte multi care pun in stanga si dreapta patului intr pt stingerea/aprinderea luminii de sus,a unei aplice locale pt citit,a unei prize,toate in cate o doza modulara care arata bine si nu deranjeaza cu nimic chiar in situatia in care muti patul,si asta face parte din confort de care iti dai seama cand locuiesti efectiv acolo.

Edited by anaki, 08 May 2019 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate