Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare vopsea pentru aluminiu/plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare,
As vrea sa aplic pe niste rame de rulou, vopsea gri RAL 7016. Am gasit pe piata cel putin doua variante de spray (Spray vopsea Gri Antracit Ral 7016 HappyColor Acrilic, 400ml sau Spray vopsea Profesional CHAMPION RAL 7016 Gri antracit 400ml). Se preteaza, merita incercarea sau pe exterior nu tine si nu isi are rostul vs. varianta in care as cumpara ramele gata vopsite din fabrica cu 30-50% mai sus ca pret?
multumesc.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Nu-i neaparat vorba ca nu tine. Mai conteaza si cat de priceput e cel care aplica vopseaua (in fabrica se folosesc de obicei masini si rezultatul e aproape perfect), cat de gros e stratul de vopsea, mediul in care-l aplici (trebuie o incapere inchisa, ca sa nu vopsesti peste praf), si daca nu ma insel trebuie dat pe urma cu lac daca vrei sa tina vopseaua mai mult timp.

Parerea mea de neazivat e ca nu merita chinul, cand dai un ban in plus si ai un produs facut profi.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E prea complicat si mai mult ca sigur nu va tine decat cel mult cateva luni Si daca nici nu te pricepi iese si urat..

Aluminiul in general se vopseste in camp electrostatic, cu pulbere, nu cu vopsea pe baza de solventi.

Se poate si cu vopsea dar suprafata aia ar trebui sablata inainte.

La plastic - unele materiale plastice se pot vopsi - cu vopseluri speciale, altele nu - trebuie sa stii exact ce tip de plastic e, sa ai vopseaua speciala ptr el si sa tratezi suprafata corect inainte de vopsire.

Sfatul meu ? Ia-le gata vopsite.

#4
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
E clar, din motivul asta am zis sa intreb; am sa fac in studiu de piata sa gasesc un pret cat de cat decent pe povestea asta si sa iau vopsite din fabrica.
multumesc

Edited by idneo, 27 June 2017 - 15:01.


#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Vopseaua la spray e o mare pacaleala . E f subtire . Coeficientul de dilatare la temperatura si elasticitatea sunt excelente ca in cateva cicluri de zi noapte sa crape ca fata unei babe zbarcite .
   Sunt pe baza de cei mai prosti solventi , orice revopsire te obliga sa dai jos tot sprayul pana la tabla , altfel se va exfolia/branzi toata la 5 minute dupa ce aplici altceva peste ea .

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postidneo, on 27 iunie 2017 - 14:29, said:

Salutare,
As vrea sa aplic pe niste rame de rulou, vopsea gri RAL 7016. Am gasit pe piata cel putin doua variante de spray (Spray vopsea Gri Antracit Ral 7016 HappyColor Acrilic, 400ml sau Spray vopsea Profesional CHAMPION RAL 7016 Gri antracit 400ml). Se preteaza, merita incercarea sau pe exterior nu tine si nu isi are rostul vs. varianta in care as cumpara ramele gata vopsite din fabrica cu 30-50% mai sus ca pret?
multumesc.

ia-le gata vopsite. Spreiurile de vopsea sunt făcute să scrii măscări pe garduri și cam atât.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate