Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mutare in Bucuresti - Cumparare Apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
lasa-l, nu-i da idei, pe noi cine ne mai trateaza daca pleaca din tara toti medicii si asistentii medicali ? :-))))
glumesc, desigur.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 27 iunie 2017 - 14:55, said:

pe noi cine ne mai trateaza daca pleaca din tara toti medicii si asistentii medicali ?
Pai, plecati si voi :OK:

#21
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Pana la urma, cu toată bătaia de joc din politica nu cred ca e mai e foarte mult și o sa plecam toti.Se pare ca asta e singura soluție împotriva baronilor.

Deocamdată se pare ca preturile la imobiliare sunt în crestere (iraționala din punctul meu de vedere, dar asta e alt subiect de discuție) și nu as vrea sa rămânem cu banii in banca unde primim dobânda 0, în timp ce plătim chirie un mare procent din salariu.  

În caz ca plecam o sa vindem și adio.

Edited by nclsam310, 27 June 2017 - 15:18.


#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbobalex18, on 27 iunie 2017 - 13:50, said:

te sfatuiesc sa stai cu chirie in diferite zone si sa vezi avantaje si dezavantaje.
Nu e nevoie să stea în mai multe zone. E suficient una singură.
Dar nu prea departe de zona în care lucrează.


nclsam310, zonele recomandate mai sus care sunt mai apropiate de spital sunt relativ mai scumpe și mai ales... foarte aglomerate.
Zone mai ieftine dar suficient de apropiate de spitalul colentina sunt Pantelimon (aici ai tramvai și metrou - Costin Georgian) și Titan/Balta Albă/Ozana (autobuz, tramvai, metrou - mai multe stații.)
Avantajul zonei Titan este că are o mai mare zonă verde accesibilă rapid, e destul de aerisit (bulevarde mai largi - chiar și 3 benzi) și prețurile sunt ceva mai acceptabile, inclusiv la locuințele noi.
Apartamentele vechi nu sunt musai spațioase (fiind considerat un cartier muncitoresc), dar sunt bine făcute (solide), majoritatea blocurilor sunt renovate (anvelopate) și se vând repede când sunt scoase la mezat.

#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postnclsam310, on 27 iunie 2017 - 14:37, said:

Luasem și in considerare unul dintre cartierele nou construite Cosmopolis sau Greenfield, însă nu știu cat merita având în vedere distanta de oras și preturile mari la apartamente.
De la Greenfield sa-ti iei gandul.

Edited by Michidoo, 27 June 2017 - 16:51.


#24
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postnclsam310, on 27 iunie 2017 - 14:37, said:

Dispunem de maxim 90.000 euro și am vrea ceva cu 3 sau 4 camere.
Apartament in bloc nou gasesti de obicei pe la marginea orasului, iar unde mai e cate un bloc nou prin oras este foarte scump, si nu mereu blocurile noi sunt facute mai bine decat cele vechi.
La 90.000 ar trebui sa gasesti lejer un apartament cu 3/4 camere, bineinteles nu in buricul capitalei. Dar nu cheltui toti banii pe apartament, cand cauti apartament sa nu te uiti ca ala e nezugravit sau ca ala are parchet ieftin sau chiar linoleum...ba chiar dupa alea sa te uiti care arata mai prost pentru ca poti negocia mai mult. Tu oricum trebuie sa o iei aproape de la 0 cu apartamentul, adica sa i schimbi instalatie electrica, sanitara, indreptat pereti, si cel mai probabil usi, faianta gresie de care vreti voi, parchet de care vreti voi.
Nu o sa faca nimeni schimbarile astea si de buna calitate apoi sa puna la vanzare apartamentul, multi dau cu un var pe pereti, pun un parchet ieftin si iti scot ochii ca domnule e apartament ca nou renovat totul...si de fapt te trezesti ca o priza nu ti mai merge, mai picura ceva pe la baie, parchetu se umfla...

Eu zic ca si la 70.000 ar trebui sa ti gasesti un apartament decent, nu la ultimul etaj si nici la parter, iar de restul banilor sa l faci cum trebuie de la 0 ca sa nu mai ai treaba cu el ani buni de acum inainte. Iar blocul de preferat dupa 80.
Ai grija si la "agentii imobiliari" care nu fac altceva decat sa pacaleasca lumea pe bani exagerat de multi. Cand mergi la o vizionare si apartamentul este prin "agent" mergi cu un prieten si il pui pe el ca cumparator, si daca iti place apartamentul faci tu cumva sa iei legatura dupa cu proprietarul, asta daca nu vrei sa dai peste 2000 euro unuia care nu face nimic decat sa ti zica ca apartamentul este la adresa X.

Edited by alin62, 27 June 2017 - 18:17.


#25
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014

View PostMichidoo, on 27 iunie 2017 - 16:51, said:

De la Greenfield sa-ti iei gandul.

M-am linistit. Multumesc!

Alin, multumesc pentru sfaturi.

Intr-adevar, stiu ca cea mai buna varianta ar fi sa iau apartamentul de la 0 si sa schimb tot in el, dar nu cunosc pe nimeni de incredere in bucuresti care sa se ocupe cu renovari, iar eu sunt aproape "afon" in ceea ce priveste constructiile deci nu as putea sa iau decizii informate. Speram sa gasesc un apartament decent renovat in ultimii 5 ani si sa ne ocupam doar de mobilat.

Nu apelez la agentii in niciun caz. E un fix de-al meu...

#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postnclsam310, on 27 iunie 2017 - 18:34, said:

Speram sa gasesc un apartament decent renovat in ultimii 5 ani si sa ne ocupam doar de mobilat.

Nu apelez la agentii in niciun caz. E un fix de-al meu...
Pai ia ti gandul, nu o sa faca nimeni cu simt de raspundere un apartament de la 0 ca apoi sa l vanda, cei care schimba tot in el si o fac de calitate il tin pentru ei.
"renovat" o sa gasesti cu un var dat, un parchet modest, gresie si faianta modesta si probabil niste usi din dedeman de 3 lei.

Pe langa faptul ca poate ai si tu anumite gusturi si vrei un parchet de genul X, usi de genul Y, gresie faianta de genul Z, in timp o sa te trezesti ba ca ai un scurt la nu stiu ce intrerupator, ba ca trebuie sa mai schimbi niste tevi, ba un robinet, ba de refacut niste pereti care nu au fost facuti cum trebuie si au crapat...si toate astea cu tine locuind acolo si cu mobila noua. Adica nu cred ca vrei sa te apui sa spargi pereti, sa schimbi tevi, fire, dat glet...cu mobila noua in casa si cu tine si familia ta locuind acolo.

Asta e dezavantajul unui apartament in bloc vechi, ca trebuie sa l faci tu cum trebuie de la 0.
Mai bine sa te zbati putin la inceput sa te interesezi de ceva firme sau prin cunostinte pentru a renova apartamentul, decat sa incepi dupa ca de fapt trebuie sa i faci aia aia aia... Repet, sa l gasesti renovat in adevaratul sens cam slabe sanse.

Cat despre agenti, vezi ca e plin net ul de ei, vezi ca un anunt poate sa fie chiar si de 3 ori, de doua ori pus de doua agentii diferite, iar o data pus chiar de proprietar, asa a fost cazul meu :D

#27
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
La 90k se poate uita si la Dna Ghica Plaza, nu e departe, 4 km, 3 camere pe la 90k

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postleventebest, on 27 iunie 2017 - 19:18, said:

La 90k se poate uita si la Dna Ghica Plaza, nu e departe, 4 km, 3 camere pe la 90k

90k???  Is placate cu aur pe interior sau ce?

@initiator, cu 90.000 de euro iti gasesti sigur apartament bun de 3-4 camere, in blocurile lu Ceasca, in zona semicentrala. Cred ca iti ajung si de renovat.

Edited by rosix, 27 June 2017 - 21:26.


#29
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Intrebare idioata, din moment ce traiesti in Bucuresti. Da i tu complex nou sub pretul ala si sa nu fie la autostrada. De la 90-100 mp utili, intre 85-90k euro

Edited by leventebest, 27 June 2017 - 21:30.


#30
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
90k euro e o suma modesta pentru zonele bune ale capitalei.

Din acestia, vreo 2k vor fi platiti la notariat, si 150 - 200E/mp pe renovari (daca va fi bloc vechi).

#31
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalex1vasile, on 28 iunie 2017 - 05:47, said:

90k euro e o suma modesta pentru zonele bune ale capitalei.

Din acestia, vreo 2k vor fi platiti la notariat, si 150 - 200E/mp pe renovari (daca va fi bloc vechi).

200 euro pe mp sa il zugraveasca?  cu banii astia iti faci o casa la rosu, o placheaza cu aur verde sau cu ce ? eu daca as avea 90 de mii nu m-as muta in Bucuresti, o sa-i iasa pe nas in 2-3 luni, si o sa isi doreasca sa fuga, dar cel mai bine sa lasam omul sa traiasca experienta

P.S.Nu e prost cine cere, este prost cine da spune un proverb, si Doamna Ghica Plaza, de ce sa se mute intr-un complex care are costuri mari, este jumatate gol, si are si preturi nesimtite de parca nu a fost niciodata criza imobiliara?

Edited by Platon, 28 June 2017 - 06:25.


#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
nclsam310, la 90.000 euro găsești apartament cu 3 camere în Pallady Towers. Fix lângă metrou (1 Decembrie 1918) și cu acces rapid spre spital și centru.
E posibil să găsești și în Vitan Residence 1 sau 2 (lângă stația de metrou Mihai Bravu) doar că zona e ceva mai aglomerată, deși ceva semicentral.

#33
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Pallady nu e chiar aproape de Colentina.
Mai este la Delfinului Citta residence, 3 camere, 67mp la 86k
In rest, in blocuri vechi gasesti intr adevar pe la 70k, cred. Plus renovarile

Edited by leventebest, 28 June 2017 - 08:39.


#34
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View Postleventebest, on 28 iunie 2017 - 08:36, said:

Pallady nu e chiar aproape de Colentina.
Mai este la Delfinului Citta residence, 3 camere, 67mp la 86k
3 camere 67 mp? și ăia calculați cu tot cu pereți? :))))

#35
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostPlaton, on 28 iunie 2017 - 06:24, said:

200 euro pe mp sa il zugraveasca?  cu banii astia iti faci o casa la rosu, o placheaza cu aur verde sau cu ce ? eu daca as avea 90 de mii nu m-as muta in Bucuresti, o sa-i iasa pe nas in 2-3 luni, si o sa isi doreasca sa fuga, dar cel mai bine sa lasam omul sa traiasca experienta
200E/mp pt renovare (schimbare instalatie electrica, incalzire, apa, usi, parchet, tencuiala, glet, var, gresie, faianta, etc).

#36
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postleventebest, on 28 iunie 2017 - 08:36, said:

Pallady nu e chiar aproape de Colentina.
Eu fac cam 25 de minute din zona aia până la spitalul Colentina. Cu mașina.
Nu cred că e mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate