Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Fondul Suveran de Dezvoltare si Investitii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#1
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Fiind un subiect destul de important (companiile statului) cred ca merita sa dedicam un topic pentru asta.

Parerea mea este ca urmeaza moartea acestor companii. Le vor capusa, dupa care le vor privatiza pe nimica. De autostrazi nici vorba. Oamenilor care au investit le vor spune ca "nu e vina noastra, asa e in tennis" si raman cu banii pierduti.

Dormi linistit! FSDI vegheaza.

http://www.digi24.ro...ndustrie-666978

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
O idee geniala ..... bagi tot intr-o oala, le parazitezi fierbi pana se fac terci si apoi le vinzi pe 3 lei bucata, sub girul BM si FMI.

#3
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Sunt curios daca au pus intamplator in articol poza cu hidrocentrala Guri din Venezuela

Imi place ideea, nu-mi place ca o implementeaza PSD, garantia dezastrului.

>psd
>investitii
>pick one

Pomeni tata, De aici se vor plati voturile alora fara dinti si carte, aia sunt de interes strategic. Singurii.

Edited by shefu_de_combinat, 09 February 2017 - 17:22.


#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
mi se pare o idee extraordinar de tampita.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
I idee foarte buna pentru Baronii PSD. Fiecare se va alege cu o ciosvarta din averea Romaniei .

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
mai degraba prioritatea era sa listeze pe bursa companiile de stat, bursa din bucuresti that is, ca sa creeze si la noi un oarecare ecostitem financiar. sa fie si romanii capitalisti de dreapta...

ce fac ei acolo este o laba trista. fondul suveran cu actionar unic statul si co administratie "administratorii vor fi aleşi în urma unei selecţii publice."
adica vor selecta public intre mai multi prieteni de partid...

#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Si uite asa va fi discreditata forever ideea de fond suveran, cum s-a intamplat si cu ideea de proiecte mari. In principiu tot ce propune pesedeaua iese un cacat atat de monumental ca dupa, si sa vrea cineva sa faca pe bune ideea aia, nu-l mai crede nimeni.

Edited by shefu_de_combinat, 09 February 2017 - 17:26.


#8
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
ideea in sine este foarte buna. Statul se poate imprumuta ieftin de la populatie, in folosul populatiei.

Cu banii astia pot face proiecte pe care probabil nu le pot justifica din bugetul de stat (combinate siderurgice, etc.).

Chestia e sa nu ne trezim si fwtuti si cu banii luati...

 shefu_de_combinat, on 09 februarie 2017 - 17:16, said:

Sunt curios daca au pus intamplator in articol poza cu hidrocentrala Guri din Venezuela

Mai, eu stiam ca tu esti cu hidrocentrale, combinate, trenuri, etc.., dar ma uimesti. Garantat mai sunt cateva zeci de hidrocentrale care arata fix ca aia..

 Pollux, on 09 februarie 2017 - 17:25, said:

mai degraba prioritatea era sa listeze pe bursa companiile de stat, bursa din bucuresti that is, ca sa creeze si la noi un oarecare ecostitem financiar. sa fie si romanii capitalisti de dreapta...

ce fac ei acolo este o laba trista. fondul suveran cu actionar unic statul si co administratie "administratorii vor fi aleşi în urma unei selecţii publice."
adica vor selecta public intre mai multi prieteni de partid...
Adevarat. Toate companiile trebuiesc listate pe bursa (iar statul sa ramana cu 50,1%).

#9
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Sper ca PSD nu va avea ocazia sa le indeplineasca fanteziile votantilor: sa avem iar domnule industrie si agricultura ca pe vremea lu' Ceasca.

Nu de alta, dar pe industrie suntem cam de 3 ori peste ce ne-a lasat Ceasca, iar ca agricultura pe la 150%.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 shefu_de_combinat, on 09 februarie 2017 - 17:25, said:

Si uite asa va fi discreditata forever ideea de fond suveran, cum s-a intamplat si cu ideea de proiecte mari. In principiu tot ce propune pesedeaua iese un cacat atat de monumental ca dupa, si sa vrea cineva sa faca pe bune ideea aia, nu-l mai crede nimeni.
Hai sa vedem ce a facut bine pentru tara  PSD-ul in 27 de ani :

1. ?

Eu nu stiu nimic, poate completati voi.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 Kersim, on 09 februarie 2017 - 17:28, said:

Chestia e sa nu ne trezim si fwtuti si cu banii luati...

pai de la lovilutie tot asa o tinem, nici acum nu suntem treji? monstrul ratiunii naste somni ..

#12
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 skandal, on 09 februarie 2017 - 17:29, said:

Sper ca PSD nu va avea ocazia sa le indeplineasca fanteziile votantilor: sa avem iar domnule industrie si agricultura ca pe vremea lu' Ceasca.

Nu de alta, dar pe industrie suntem cam de 3 ori peste ce ne-a lasat Ceasca, iar ca agricultura pe la 150%.
Totusi..

O flota la MN, vreo 50 de avioane la Tarom, autostrazi si cai ferate, un combinat siderurgic mititel, cateva hidrocentrale (macar vreo 2 pe Dunare), sistemul de distributie al energiei electrice modernizat complet tot ar merge..

#13
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Si irigatii. Stiu. Ce sa zic? Doamne-ajuta.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Kersim, on 09 februarie 2017 - 17:28, said:


Chestia e sa nu ne trezim si fwtuti si cu banii luati...

Se pare ca ne cam place.

#15
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 pasilla, on 09 februarie 2017 - 17:29, said:

Hai sa vedem ce a facut bine pentru tara  PSD-ul in 27 de ani :

1. ?

Eu nu stiu nimic, poate completati voi.
Sper sa nu-mi sara cineva in cap, dar..

[ http://natoassociation.ca/wp-content/uploads/2015/07/NATO-Logo-for-website-page.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Kersim, on 09 februarie 2017 - 17:28, said:

Mai, eu stiam ca tu esti cu hidrocentrale, combinate, trenuri, etc.., dar ma uimesti. Garantat mai sunt cateva zeci de hidrocentrale care arata fix ca aia..

[ http://s2.quickmeme.com/img/a3/a3334c8ba8d247da7dc231a62578074d50987a7d32a61dbe6387e010bf7e7cb9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Kersim, on 09 februarie 2017 - 17:31, said:

O flota la MN, vreo 50 de avioane la Tarom, autostrazi si cai ferate, un combinat siderurgic mititel

Pai zicea dragnea de 20, acuma in septembrie.
Cat despre combinat siderurgic... Posted Image stiu unde, stiu cum...reducere directa, fara furnale, better, cleaner...
Stiu cum si daca vrem mai mare, si mai mic, si mai mare in prima faza, si extins dupa... asta fac in timpu liber din 2005

Sa ne revenim totusi Posted Imagefac astia un cacat pansat.

Edited by shefu_de_combinat, 09 February 2017 - 17:38.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Kersim, on 09 februarie 2017 - 17:31, said:

Totusi..

O flota la MN, vreo 50 de avioane la Tarom, autostrazi si cai ferate, un combinat siderurgic mititel, cateva hidrocentrale (macar vreo 2 pe Dunare), sistemul de distributie al energiei electrice modernizat complet tot ar merge..
Sau macar un nou contract cu Bechtel, un nou Bancorex, ceva Sidex de stat. Ne e cam foame.

#18
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 pasilla, on 09 februarie 2017 - 17:36, said:

Sau macar un nou contract cu Bechtel, un nou Bancorex, ceva Sidex de stat. Ne e cam foame.

nunu, sidex as in capusam si dupa vindem pe mai putin decat facea la fier vechi, ca sa platim si despagubiri contractuale dupa. Practic dai o intreprindere vitala, strategica, si mai dai si bani cui a luat-o. Curat business tata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate