Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#8155
cata23

cata23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.08.2005
Buna dimineata! Urmeaza sa plec in concediu, in afara tarii. O sa am wi-fi acolo, intrebearea este daca o sa pot trimite si SMS-uri folosind VoWIFI? La voce banuiesc ca o sa platesc ca si cum as fi in tara...

#8156
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,646
  • Înscris: 06.03.2004
Nu poți trimite sms-uri pe Vowifi.

#8157
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcata23, on 19 iulie 2018 - 07:21, said:

Buna dimineata! Urmeaza sa plec in concediu, in afara tarii. O sa am wi-fi acolo, intrebearea este daca o sa pot trimite si SMS-uri folosind VoWIFI? La voce banuiesc ca o sa platesc ca si cum as fi in tara...
Verifica de acum sa iti mearga VoWiFi in mod avion cu WiFi ON, daca nu merge fa sesizare la Digi. SMS urile nu merg prin VoWiFi ... inca ... nu stiu daca Digi are in plan asa ceva ptr viitor, teoretic se poate. Da, platesti ca si cum ai fi in tara.

#8158
cata23

cata23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.08.2005
Multumesc SethNY, am verificat. De altfel chiar nu mergea in mod avion, am intrebat aici de ce nu merge si urmand sfaturile voastre am depus sesizare online. In 20 de minute s-a rezolvat. Vorbisem cu helperul inainte dar ..

Edited by cata23, 19 July 2018 - 09:37.


#8159
RealZOD

RealZOD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 03.12.2013

View Postcosmin_lucian, on 16 iulie 2018 - 08:33, said:


Ai CSC ROM?

Cred că știu unde este problema. Telefonul este luat de la Vodafone.

#8160
booci

booci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.02.2005

View Postlaviniu_c, on 18 iulie 2018 - 12:20, said:

updateaza-ti si basebandul https://github.com/X...irmware-updater (dar tot 7.0 e ultima versiune)

dar pana nu primesti un baseband builduit pentru android 7.1.2 sau mai nou lipseste ceva... - nu accepta ipv4 only ims... (aceasi poveste e si alte xiaomi). mi 5s s-ar putea sa primeasca oreo update in miui si implicit un firmware de oreo (keep your fingers crosses). ai noroc, mi5s e same cpu ca si mi note 2, probabil va primi oreo miui 10 si atunci o sa-ti mearga.

daca ai deja custom rom trebuie doar sa activezi volte (*# 86583 e doar pt miui)
pt customs, cel mai simplu e cu un magisk module de volte/vowifi enable daca ai deja oricum magisk

daca reusesti pe 7.0 (deocamdata, desi ai lineage 15.1 care e android 8.1, basebandul/firmware-ul e tot de 7.0...) share please how-to (o sa incerc si eu nebunia cu qpst de uk de pe one plus poate poate)


Nu numai ca trebuie sa fie 7.1.2 sau mai nou, dar trebuie sa fie si varianta stable global.
Concret: am un xiaomi mi5 (nu s) , am lineageos, iar la firmware, la mi5 exista asa: avem 8.0 developer global - nu merge, avem 8.0 stable china - nu merge. ultimul stable global este 7.0
de aici trag concluzia ca trebuie sa fie 7.1.2 sau 8.0 stable global ca sa functioneze.
Mentionez ca am activat volte in alt telefon si imi apare in digicare...

#8161
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

View Postbooci, on 19 iulie 2018 - 10:43, said:

Nu numai ca trebuie sa fie 7.1.2 sau mai nou, dar trebuie sa fie si varianta stable global.
Concret: am un xiaomi mi5 (nu s) , am lineageos, iar la firmware, la mi5 exista asa: avem 8.0 developer global - nu merge, avem 8.0 stable china - nu merge. ultimul stable global este 7.0
de aici trag concluzia ca trebuie sa fie 7.1.2 sau 8.0 stable global ca sa functioneze.
Mentionez ca am activat volte in alt telefon si imi apare in digicare...

hmm cu 8.0 ar trebui sa mearga. m-as mira sa faca diferentieri intre dev-stable roms. ai incercat cu miui full sau doar baseband update? daca miui full, trbee acel *#*#86583#*#* (pe lineage nu exista asa ceva evident, e doar in miui)

daca doar baseband, incearca si sa iti pui magisk si modulul de enable volte. (switchul din meniu la lineage e degeaba)

sau daca nu vrei magisk, adauga/editeaza astea in build.prop (trebe root si griji ca or sa se reseteze la fiecare update)
https://forum.xda-de...nabler-t3649613

p.s. (off topic) ultimul magisk beta 16.7 stie xiaomi style treble - in caz ca asa e implementat 15.1 si pe gemini. hurray!

p.s.2 daca tot nu merge... inseamna ca nu e de baseband / android version problema la xiaomi ci de nvram values. care vin cu tel si asa raman... speram ca nu-i cazu... incearca si smecheria de la oneplus daca te simti norocos, aia cu schimbat de pe overseas pe uk efs-ul. doar ... backup musai inainte la efs ca se poate lasa cu hardbricks / blank imei, etc

Edited by laviniu_c, 19 July 2018 - 12:22.


#8162
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postmikeciprian, on 19 iulie 2018 - 01:19, said:

Profil busit in core. Fa sesizare la ei si spune-le sa-ti reseteze profilul IMS. Ajuta-te de DIGI_Helper Posted Image

Le-am scris si m-au balarit ca de fapt se face numai de volte si nu de vowifi etc si ca se sterge si ca nu are nicio relevanta.
Cum spuneam pe VoWIFI merge pe mate 10 pro . o sa vad in tara

#8163
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Mie mi-a mers WoWifi perfect in Turcia, zero cost suplimentar, mate 10pro

#8164
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

View PostPORTOCAL, on 17 iulie 2018 - 22:02, said:

eu dau start si nu face nimic...

start nu da nici un semn ca merge, da. dar merge Posted Image asteapta cateva secunde, inchide app si restart telefonu

incercat acu pe un redmi note 4x. no go... n-are telefonica uk in lista, nici overseas defaultul ala, incercat si cateva care sunau promitator. dar nope... stie cineva cumva cum se adauga in lista?

eventual daca ne da cineva willing to help mbn-ul pt digi Posted Image

p.s. cum zice si tutorialul, fara backup de efs/qcn nu va apucati...
p.s.2 la xiaomi semnalmentele sunt: dupa ce activezi noul pdc trece pe "pending" dar la restart redevine active cel default row_default_3gpp (chiar daca-l stergi)

Edited by laviniu_c, 19 July 2018 - 20:29.


#8165
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Nu am făcut back up. Oricum fișierul e șters după update. Dar nu-mi merge Vowifi. Mă gândeam să mai încerc și alți operatori pe acolo. Nu sunt in tara insa mi-a activat pentru operatorii francezi.

Edited by PORTOCAL, 19 July 2018 - 21:31.


#8166
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006
that's it for me. i give up... daca afla cineva efs archives pt digi probabil aia ar fi solutia si pt tel mai vechi la care nu aflam pdc
https://android-hubo...No=1#post201433

p.s. sau poate vreo minune, ni le da digi?

Edited by laviniu_c, 19 July 2018 - 22:14.


#8167
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cum sa ti le dea Digi ?  Vorbeste cu neamtul ala Jamal, poate le genereaza el ca vad ca a facut asta ptr vreo 4 operatori.

#8168
neutrin

neutrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.05.2005
OnePlus 3, OOS 5.0.3, Android 8.0.0, Digi Mobil

Am reușit să activez VoLTE urmând instrucțiunile însă a trebuit să experimentez cu lista MCFG_PDC.
Le-am încercat pe toate. Cele care mi-au activat VoLTE sunt:

Volte_OpenMkt-Commercial-CMCC
Commercial-Reliance
Commercial-Airtel
Commercial-VDF

Am lăsat-o activă pe prima.
Nu mi-a mers VoWifi cu niciuna.
Am încercat profilul IMS și cu IPv4 și cu IPv6. Se pare că pe digi merge cu oricare.

Am putut să încerc fiecare linie fără să restartez/deconectez telefonul sau aplicația.
Linia implicit activată se numea OEM_Overseas-NoCDMA-Commercial și într-adevăr trebuie ștearsă înainte să restartezi telefonul, altfel redevine linia implicită și pierzi VoLTE.

Așadar faceți-vă curaj și experimentați!

Succes!

Edited by neutrin, 19 July 2018 - 23:34.


#8169
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Merge cu VoWiFi cu profilul de Vodafone india

Merge cu VoWiFi cu profilul de Vodafone india insa apare doar iconul și atât. Vad că în cele din urma a mers. Merge și conference call. Nu merge sa sun in Vowifi daca sunt in mod avion dar pot sa primesc.

Edited by PORTOCAL, 20 July 2018 - 00:28.


#8170
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postneutrin, on 19 iulie 2018 - 23:31, said:

OnePlus 3, OOS 5.0.3, Android 8.0.0, Digi Mobil

Am reușit să activez VoLTE urmând instrucțiunile însă a trebuit să experimentez cu lista MCFG_PDC.

Succes!

Super, vad ca au updatat procedura si nu mai trebuie sa ai zip. urile predefinite.

Luat de altundeva, doar pentru lista MCFG_PDC:
"To Activate VoLTE, download QuickShortcutMaker app from play store. Open the app and locate MBN test > click on the dropdown menu > click Try > Tick Volte_OpenMkt-Commercial-CMCC > and last click Activate."

De curiozitate, ai MBN test in telefon? poti schimba asa modurile?

Edited by SethNY, 20 July 2018 - 06:49.


#8171
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Dar vedeți că pentru OP 6 acum se instalează alta versiune a programului de la Qualcomm. Mi se pare un pic mai simpla decât prima. Deci, cel puțin pentru Vowifi, profilul cu Vdf India este cel care merge (OP 6). Încă nu am incercat VoLTE dar bănuiesc că merge.

#8172
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Ceea ce am mai observat la OP6 este ca daca te deconectezi de la Wifi, la reconectare nu mai merge VoWIFI automat ci trebuie sa dai restart la telefon (sau trecut in mod avion si inapoi). Nu stiu daca are treaba cu profilul sau cu altceva. De asemenea (am mai mentionat) daca esti pe modul avion si vrei sa initiezi apeluri prin VoWIFI ti se spune ca nu de poate si sa dezactivezi modul avion. De primit, poti primi in mod avion.
Btw, nu am pus niciun IMS, merge fara.

Edited by PORTOCAL, 20 July 2018 - 11:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate