Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#6859
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

 spikje, on 16 martie 2018 - 15:24, said:


Daca pun custom rom bazat pe aosp oreo pe note 4, functioneaza?

pe nougat am incercat eu deja, nogo - problema nu e de la setari/rom ci de la modem firmware la mido. n-avem adaugata in firmware "minunea" (care incep sa cred ca e mbn-ul de tim volte si o linie in mbn-ul general care-i spune ca pt digi go and use that mbn) care face posibila conectarea la ims digi. cum verifici daca romul e setat bine? simplu, infigi o cartela de orange in el

la redmi 5 si mia1 le-au adaugat, (saumai bine zis erau de la inceput adaugate de fapt acuma le-au facut probabil sa se impace cu ipv4). sunt aproape sigur ca ghidul se poate simplifica pt cine are root/custom rom ar putea fi destul ims add si sa fie activ volte din setarile romului (dar noah, nu-s jucariile mele nu ma bag, daca dl skodaclubromania asa l-a facut si merge cine-s eu sa comentez ii multumim frumos si nu ne bucuram ca merge :D)

p.s. pe tel cu miui stock *#*#86583#*#* e tot ce-aveti nevoie (daca e sa mearga si basebandu are setarile de care digi are nevoie - de asta a mers mi6, mix2 etc modem de samsung s8 si xiaomi nu stiu ce-i aia restrictie) si bineintes sim cu volte in digicare.

ma mir ca e implementat si pe mi a1, nu era stock android one pe el?

 m3rishor, on 16 martie 2018 - 09:07, said:

am inteles cele de mai sus, dar interesant, nu mai da acel REJECT si incearca o conexiune VoLTE de data asta, nu ii iese totusi. ideea e ca as mai incerca, dar sustinut Posted Image
cat despre update software, e deja EOL Posted Image

nu-i eol. https://download.lineageos.org/kenzo :D ai chiar nougat, oreo probabil n-o sa vada

in locul tau as incerca latest miui beta global (de azi) *#*#86583#*#* (si verifica sa ai volte in digicare)

rejectul ala il da o singura data dupa care nu mai incearca pana dupa airplane mode, sau reregister in network.

#6860
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Ce am observat eu ca să meargă pe Xiaomi VoLTE Digi , versiunea de Android trebuie să fie minim 7.1.2 , de atunci au actualizat modemul.
Daca e 7.0 , modemul nu se descurcă cu alocarea pe ipv4 a IMS-ului Digi.
In concluzie ar trebui sa funcționeze pe orice Xiaomi cu Miui 9 și minim android 7.1.2 ...

#6861
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Daca cineva detine Note 8 , dupa ce va apare update-ul la Oreo sa ne spuneti daca va merge VoLTE / VoWIFI.

#6862
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017

 I_am_RunninG, on 17 martie 2018 - 00:00, said:

Digi nu are nici 4g real si voi vb de volte? :))
Pai dacă are, de ce sa nu vorbim despre asta?

Attached Files



#6863
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

 spavian, on 16 martie 2018 - 21:18, said:

Ce am observat eu ca să meargă pe Xiaomi VoLTE Digi , versiunea de Android trebuie să fie minim 7.1.2 , de atunci au actualizat modemul.
Daca e 7.0 , modemul nu se descurcă cu alocarea pe ipv4 a IMS-ului Digi.
In concluzie ar trebui sa funcționeze pe orice Xiaomi cu Miui 9 și minim android 7.1.2 ...
foarte posibil asta sa fie

 laviniu_c, on 16 martie 2018 - 21:00, said:

nu-i eol. https://download.lineageos.org/kenzo :D ai chiar nougat, oreo probabil n-o sa vada

in locul tau as incerca latest miui beta global (de azi) *#*#86583#*#* (si verifica sa ai volte in digicare)

rejectul ala il da o singura data dupa care nu mai incearca pana dupa airplane mode, sau reregister in network.
este EOL pt MIUI, custom ROM sunt bazate pe firmware modem de MIUI și asta e rămas la MM. și exact cum ai notat mai sus, și tu și colegul spavian, e clar, mă agit degeaba... anyway, în privința custom ROM, aia pe acolo nu prea sunt developeri, își ciordesc munca unul altuia și adaugă floricele. Cum reușește unul la 6 luni sa elimine un bug, pac! apar încă jdemii clone SO. Doar porteaza un rom dar și asta defectuos. Unul singur stabil nu am văzut! Nu se compara cu adevărații developeri care lucrează pe total alte telefoane.
Am sim-ul provizionat, folosesc S8, mulțumesc și aici încă o dată lui SethNY. Omule, ești genial! Mulțumită in primul rand ție (dar și celorlalți care au contribuit) putem folosi VoLTE pe o gama larga de telefoane. Nu lua în seamă cârcotașii, sunt balcanici/mentalitate balcanică.

Edited by m3rishor, 17 March 2018 - 05:45.


#6864
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

 spavian, on 16 martie 2018 - 21:18, said:

Ce am observat eu ca să meargă pe Xiaomi VoLTE Digi , versiunea de Android trebuie să fie minim 7.1.2 , de atunci au actualizat modemul.
Daca e 7.0 , modemul nu se descurcă cu alocarea pe ipv4 a IMS-ului Digi.
In concluzie ar trebui sa funcționeze pe orice Xiaomi cu Miui 9 și minim android 7.1.2 ...

era un domn cu mi5 poate ne confirma daca lui ii merge dupa *#*#86583#*#*

#6865
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.03.2004

 I_am_RunninG, on 17 martie 2018 - 00:00, said:

Digi nu are nici 4g real si voi vb de volte? :))
Chiar si de vowifi,lucruri SF pentru doi mari operatori de la noi.

#6866
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

 laviniu_c, on 17 martie 2018 - 10:14, said:

era un domn cu mi5 poate ne confirma daca lui ii merge dupa *#*#86583#*#*

 spavian, on 16 martie 2018 - 21:18, said:

Ce am observat eu ca să meargă pe Xiaomi VoLTE Digi , versiunea de Android trebuie să fie minim 7.1.2 , de atunci au actualizat modemul.
Daca e 7.0 , modemul nu se descurcă cu alocarea pe ipv4 a IMS-ului Digi.
In concluzie ar trebui sa funcționeze pe orice Xiaomi cu Miui 9 și minim android 7.1.2 ...

L.E. scuze, nu, mi5-ul e android 7.0

#6867
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 25.12.2004
Deci sa asteptam un miracol ca xiaomi sa vina direct cu oreo pe note3, note 4 si restul gloatei de telefoane.
Ma indoiesc ca vor face 7.1.x pe cele care sunt updatate relativ recent pe 7.x

Edited by spikje, 17 March 2018 - 12:56.


#6868
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Daca nu sar cel puțin la 7.1.2 nu o sa meargă VoLTE Digi ..
Modemurile care sunt pe 7.0 nu sunt compatibile cu ipv4 de la Digi.

#6869
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Am 2 Mi5. Unul cu ROM oficial China si unul cu ROM global. Amândouă au ultimele  updatări și Androidul e 7.0.
Mai asteptăm și mai sperăm.

#6870
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 25.12.2004
redmi 5 are 7.1.2, are cineva si poate testa? cu preactivare volte intr-un telefon suportat oficial?

#6871
bazilic

bazilic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.07.2013
Salut,
Pentru cei cu telefon Huawei Mate 9.
Am vazut azi pe forum.xda-developers.com ca s-ar putea face sa apara setarile de volte in telefon. Dar parca e prea simplu.
Pun linkul aici si cine are telefonul rootat poate sa incerce si sa ne zica si noua daca e OK
Link: https://forum.xda-de...etwork-t3764845

#6872
m00n88

m00n88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.12.2006

 Seiren, on 16 martie 2018 - 23:49, said:

Daca cineva detine Note 8 , dupa ce va apare update-ul la Oreo sa ne spuneti daca va merge VoLTE / VoWIFI.
VoLTE merge cu Oreo pe Note 8. A Aparut imediat dupa update.  SIMul fusese activat pe un S8 anul trecut.

#6873
lukos2010

lukos2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.02.2010

 bazilic, on 18 martie 2018 - 18:35, said:

Salut,
Pentru cei cu telefon Huawei Mate 9.
Am vazut azi pe forum.xda-developers.com ca s-ar putea face sa apara setarile de volte in telefon. Dar parca e prea simplu.
Pun linkul aici si cine are telefonul rootat poate sa incerce si sa ne zica si noua daca e OK
Link: https://forum.xda-de...etwork-t3764845
Se activează... în setări dar nu e funcțional în realitate. Din păcate. Am testat pe un mate 9 cu firmware de China.

#6874
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005

 spikje, on 18 martie 2018 - 13:59, said:

redmi 5 are 7.1.2, are cineva si poate testa? cu preactivare volte intr-un telefon suportat oficial?
Am eu Redmi 5 Plus și merge Digi VoLTE fără probleme.

#6875
hoffen

hoffen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.02.2007
salut
se poate activa volte-vowifi si in roaming?
am un j5 2017 si un xcover 4 la care apar apel wifi dar in contul digicare nu apare ca fiind activat.
Are rost sa sun la rel clienti?
mersi

#6876
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
J5 2017 este luat din Romania ? Ca trebuie sa mearga VoLTE , daca e luat din Romania si ai primit ultimul update , ultima solutie este sa-ti faci backup la telefon si dupa sa ii dai restart din fabrica

La xCover 4 , trebuie cu root.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate