Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13261 replies to this topic

#2431
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Bine, acolo se discuta de rom-uri și coduri. Când ai o problema tehnica cauți pe xda. Cel puțin eu așa fac.
Nevermind, nu e relevant

Edited by PORTOCAL, 21 October 2017 - 23:47.


#2432
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Imi cer scuze ca am postat codurile alea, ca astfel nu ajungeati aici... haideti sa ne bucuram de S8 / S8+ si Mi6 cu VoLTE =d>

#2433
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostGotyc, on 21 octombrie 2017 - 23:48, said:

Imi cer scuze ca am postat codurile alea, ca astfel nu ajungeati aici... haideti sa ne bucuram de S8 / S8+ si Mi6 cu VoLTE =d>

Bucură-te tu, daca ai...
OP 5 nici pe H+ nu mai sta in timpul apelului. 3G curat

#2434
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Ma dau banii afara din casa.... am un S5 Neo de 2 ani ;) si inca mai merge :)

#2435
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostGotyc, on 21 octombrie 2017 - 23:50, said:

Ma dau banii afara din casa.... am un S5 Neo de 2 ani ;) si inca mai merge :)

Mda, nu e vorba de bani la mine ci pur și simplu îmi place OP5. Plus că am nevoie de dualsim.
Și nici VoLTE nu îmi trebuie daca ar merge netul bine pe 3G. Și nu umblu cu YouTube.
O să văd cu Mi Mix2 in Decembrie când mai vin sau poate OP5T daca apare până atunci....
Cat despre S8: cum vii tu ca rețea cu abonamente de 2.8 EUR sa lansezi un serviciu cu unul dintre cele mai scumpe telefoane de pe piata beats me.. că ARPU nu le creste că ai S8...
Cat despre MI6 e năucitor. Să nu fiu înțeles greșit, telefonul e misto chiar îmi place dar cum sa anunti un serviciu cu un telefon adus la negru  și fără suport in tara asta și dincolo ai cele mai scumpe (printre cele mai scumpe telefoane de pe piata)? Nu înțeleg..

Edited by PORTOCAL, 21 October 2017 - 23:56.


#2436
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Am găsit ceva interesant pentru s7 edge

https://forum.xda-de...7-edge-t3553066

Like I said before, of course it would. VoLTE does not depend on the modem or the bootloader.

ALL of the code enabling VoLTE is in the CSC file

Edited by porcusoru, 22 October 2017 - 00:08.


#2437
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Păi și dacă era în csc only, Huawei care are so ditamai sediul in București plus showroom nu găsea resurse să facă asta?
Adică asta arata angajament pentru piata româneasca.

Edited by PORTOCAL, 22 October 2017 - 00:01.


#2438
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
De precizat ca este pentru "S7 Edge"


EDIT:

Nu vad diferenta intre Orange si BTU

Quote

<?xml  version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<SamsungMobileFeauture>
  <Version>ED0001</Version>
  <Country>UNITED KINGDOM</Country>
  <CountryISO>GB</CountryISO>
  <SalesCode>BTU</SalesCode>
  <FeatureSet>
    <CscFeature_VoiceCall_EnableVmsNumberAsDefaultInCallForwarding>TRUE</CscFeature_VoiceCall_EnableVmsNumberAsDefaultInCallForwarding>
    <CscFeature_Web_EnableAutoSimHomeUrlInProfile>TRUE</CscFeature_Web_EnableAutoSimHomeUrlInProfile>
    <CscFeature_Wifi_UseDefaultSecurityAs>WPA2/PSK</CscFeature_Wifi_UseDefaultSecurityAs>
    <CscFeature_Message_UserAgent>SAMSUNG-ANDROID-MMS/uaprof</CscFeature_Message_UserAgent>
    <CscFeature_Message_UaProfUrl>http://wap.samsungmo...sage_UaProfUrl>
    <CscFeature_Web_ConfigSyncSource>TRUE</CscFeature_Web_ConfigSyncSource>
    <CscFeature_Message_ConfigFreeMessage>off</CscFeature_Message_ConfigFreeMessage>
    <CscFeature_Contact_ConfigImsOpStyle>BTU</CscFeature_Contact_ConfigImsOpStyle>
    <CscFeature_IMS_EnableIMS>TRUE</CscFeature_IMS_EnableIMS>
    <CscFeature_IMS_EnableRCSe>false</CscFeature_IMS_EnableRCSe>
    <CscFeature_IMS_EnableVoLTE>TRUE</CscFeature_IMS_EnableVoLTE>
    <CscFeature_IMS_EnableLTEVideoCall>TRUE</CscFeature_IMS_EnableLTEVideoCall>
    <CscFeature_IMS_EnableRCSPresence>false</CscFeature_IMS_EnableRCSPresence>
    <CscFeature_IMS_FrameworkVersion>6.0</CscFeature_IMS_FrameworkVersion>
    <CscFeature_RIL_SupportEpdg>true</CscFeature_RIL_SupportEpdg>
    <CscFeature_Setting_SupportWifiCall>TRUE</CscFeature_Setting_SupportWifiCall>
    <CscFeature_RIL_SupportEpdgOnAirplaneMode>true</CscFeature_RIL_SupportEpdgOnAirplaneMode>
    <CscFeature_Common_ConfigEmergencyModePackages>com.ipsec.service,
com.sec.android.providers.iwlansettings,com.sec.android.providers.mapcon</CscFeature_Common_ConfigEmergencyModePackages>
    <CscFeature_RIL_SupportImsService>TRUE</CscFeature_RIL_SupportImsService>
    <CscFeature_RIL_SupportVolte>TRUE</CscFeature_RIL_SupportVolte>
    <CscFeature_RIL_SupportSrvcc>TRUE</CscFeature_RIL_SupportSrvcc>
    <CscFeature_RIL_SrvccRel>10</CscFeature_RIL_SrvccRel>
    <CscFeature_RIL_BlockUssdDuringVolteCall>TRUE</CscFeature_RIL_BlockUssdDuringVolteCall>
    <CscFeature_RIL_UseMpsForImsSetting>TRUE</CscFeature_RIL_UseMpsForImsSetting>
    <CscFeature_RIL_E911RoutingPolicy>auto</CscFeature_RIL_E911RoutingPolicy>
    <CscFeature_RIL_ConfigEpdgE911RoutingPolicy>NoService</CscFeature_RIL_ConfigEpdgE911RoutingPolicy>
    <CscFeature_RIL_ConfigAlwaysOnApn>ims,IMS,xcap,XCAP</CscFeature_RIL_ConfigAlwaysOnApn>
    <CscFeature_RIL_ConfigSpecialPdpFlag>im_cn</CscFeature_RIL_ConfigSpecialPdpFlag>
    <CscFeature_Setting_HideApnList>3hotspot,ims,IMS,xcap,XCAP</CscFeature_Setting_HideApnList>
    <CscFeature_Common_ConfigSvcProviderForUnknownNumber>whitepages,whitepages,whitepages/234</CscFeature_Common_ConfigSvcProviderForUnknownNumber>
    <CscFeature_Setting_IncludeApn4SwUpdate>true</CscFeature_Setting_IncludeApn4SwUpdate>
    <CscFeature_RIL_ConfigEpdgExtraFunction>MobilePrefSim_23415;,ChangePrefValueEverySimChangeNoSimCheck,ERIS</CscFeature_RIL_ConfigEpdgExtraFunction>
  
    <CscFeature_VoiceCall_ConfigOpStyleForHdIcon>BTU_HD</CscFeature_VoiceCall_ConfigOpStyleForHdIcon>
    <CscFeature_VoiceCall_ConfigOpStyleForWfc>ProvisioningSim_23415;</CscFeature_VoiceCall_ConfigOpStyleForWfc>
    <CscFeature_Common_ConfigOnCircle>off</CscFeature_Common_ConfigOnCircle>
    <CscFeature_Contact_ConfigImsOpStyle>BTU</CscFeature_Contact_ConfigImsOpStyle>
    <CscFeature_RIL_ConfigNetworkNameForEpdg>EE</CscFeature_RIL_ConfigNetworkNameForEpdg>
  </FeatureSet>
</SamsungMobileFeauture>

Edited by Gotyc, 22 October 2017 - 00:08.


#2439
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Păi nu este singura data cand am citit ceea ce am postat..
Mai sunt cazuri in care un coleg de pe xda a activat volte in alta rețea in alta tara tot după ce a dat flash la un csc modificat..
Si huawei sau alta marcă de telefonie nu poate sa iti livreze tie csc pt volte daca operatorul nu îl lasa. Crezi ca face producatorul ce vrea de capul lui?
Uite xiaomi,  ei au dat drumu la volte pentru tot mapamondul sa zic asa  (ca si așa ei nu au treaba in europa) si uite ca setările făcute în telefon sau nimerit sa meargă si digi ..
Asa că..

@Gotyc, am edita..

Edited by porcusoru, 22 October 2017 - 00:13.


#2440
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postporcusoru, on 22 octombrie 2017 - 00:08, said:

Păi nu este singura data cand am citit ceea ce am postat..
Mai sunt cazuri in care un coleg de pe xda a activat volte in alta rețea in alta tara tot după ce a dat flash la un csc modificat..
Si huawei sau alta marcă de telefonie nu poate sa iti livreze tie csc pt volte daca operatorul nu îl lasa. Crezi ca face producatorul ce vrea de capul lui?
Uite xiaomi,  ei au dat drumu la volte pentru tot mapamondu sa zic asa si uite ca setările făcute în telefon sau nimerit sa meargă pe si digi ..
Asa că..

@Gotyc, am edita..

Asta cu nimeritul e weird ca Digi nu îți activează serviciul daca nu ai telefonul care trebuie. Adica cum a mers cu MI6 daca telefonul nu era recunoscut de rețea că fiind Samsung pentru a ii activa Volte? Că să fie un accident și să vadă cei de la Digi că merge era nevoie de mai mult. Asta cu MI6 e weird

#2441
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Portocala nu este..
Nu are cum, digi nu vinde xiaomi, digi nu are parteneriat cu xiaomi ..
Ce impresie ai tu? Ca sa apucat acus digi sa dea email la toti producători de telefone si sa zica: ba noi suntem digi (rețeaua aia din România de care nu ati auzit pana acum) dar noi vrei sa activam volte pe telefoanele voastre. Voi vreti? Si au răspuns decât xiaomi, da boss, noi deja stiam ca voi veți lansa volte si am facut deja treaba...
Pe bune?

Edited by porcusoru, 22 October 2017 - 00:19.


#2442
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postporcusoru, on 22 octombrie 2017 - 00:18, said:

Portocala nu este..
Nu are cum, digi nu vinde xiaomi, digi nu are parteneriat cu xiaomi ..
Ce impresie ai tu? Ca sa apucat acus digi sa dea email la toti producători de telefone si sa zica: ba noi suntem digi (rețeaua aia din România de care nu ati auzit pana acum) dar noi vrei sa activam volte pe telefoanele voastre. Voi vreti? Si au răspuns decât xiaomi, da boss, noi deja stiam ca voi veți lansa volte si am facut deja treaba...
Pe bune?
Păi și alte modele de la Xiaomi ?

#2443
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008
Poate alte modele nu au setările respective in soft! Poate sunt putin mai light..
Din cate stiu mi6 este un varf de gama al celor de la xiaomi...
Alta explicatie nu exista..
Poate digi a descoperit asta sau in timpul testelor a vazut* asta si a profitat de situație ..
Un terminal deja setat si pe care ei doar l-au primit in retea*
Nu uita că mi 6 nu a primit nici un update de soft, setările erau deja acolo de dinainte sa se lanseze volte la digi..
Deci...
Si situatia este asa..
Dacă telefonul nu are setările in soft operatorul poate sa stea si in cap ca nu merge volte pe terminalul respectiv, în schimb invers este mai lejer (din cate am inteles)

Edited by porcusoru, 22 October 2017 - 00:36.


#2444
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005

View Post-=CyberMix=-, on 21 octombrie 2017 - 20:46, said:

Serios? Mi6 , S8 si S8+ sunt mai multi? Nu uita ca Digi da pocnitorile alea de Allview si Lenovo, unele chiar mocca.
Asta e tare, Mi6, S8 si S8+ cele mai folosite in reteaua Digi.Mobil Posted Image C'mon!

Se pare ca in momentul de fata nu mai au Lenovo in oferta.

Offtopic: Orange se pare ca a actualizat recent lista de telefoane ce suportata VoLTE/VoWiFi: Samsung J3 / J5 / J7 (versiunile de 2017 dualsim). Interesant e ca varianta globala de J3 Duos suporta atat band 1 & band 38. Ar fi interesant de ar fi inclus si el pe viitor Posted Image

#2445
izyer

izyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2014
Eu am desfacut un ROM MI6 si nu am gasit nimic de VoLTE pentru Digi in el avea doar un operator din nush ce tara setari specifice (doar daca am omis eu ceva) , in schimb in ROM la Sony setari pe Volte pentru Digi nu exista in schimb exista pentru Orange RO.
Nici nu mai vad pe nimeni sa apara cu vreun model functionabil in VOLTE Posted Image


edit ://
"We're approaching a time when unlocked phones could fall much more under the influence of carriers. T-Mobile is just the first to dig in its heels because of the way it has deployed band 12. When VoLTE is needed for voice calls, small OEMs might find their business model threatened. It takes time and money to get a phone certified on carrier networks, and that might mean higher prices for you. That's why cheap phones like the Moto G and Honor 5X aren't getting band 12 -- it's not worth the expense.
So why not make it easier to get VoLTE working without all the extra services and proprietary components? Frankly, that's not what the carriers want. Like ISPs, the carriers want to be more than a dumb pipe you connect to with your unlocked phone. They want to be the one supplying you with the phone, maybe on a lucrative early upgrade payment plan. Building these systems gives OEMs a reason to continue working with the carriers.
Unlocked phones won't go away as advanced network technologies continue to expand, but some of the benefits of an unlocked device might be lessened. They could end up more expensive to compensate for the cost of network certification, and your updates won't be quite as speedy. "

Edited by izyer, 22 October 2017 - 03:42.


#2446
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Lansarea comerciala a unui serviciu premium în parteneriat cu producătorul numărul 1 de telefoane la nivel global, în speță Samsung, le da un plus de imagine și de atragerea de potențiali investitori care sa cumpere acțiuni la digi. Următorul pas și firesc ar fi lansarea Volte pe IPhone, o alta companie de prestigiu și impunătoare la nivel global. Apoi vor urma și producătorii mai mici, sau voi credeți ca RDS nu are nevoie de bani și vor da drumul la Volte la brand-ul necunoscute.

#2447
miniatus

miniatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.06.2007

View Postizyer, on 22 octombrie 2017 - 03:31, said:

Eu am desfacut un ROM MI6 si nu am gasit nimic de VoLTE pentru Digi in el avea doar un operator din nush ce tara setari specifice (doar daca am omis eu ceva) , in schimb in ROM la Sony setari pe Volte pentru Digi nu exista in schimb exista pentru Orange RO.
Nici nu mai vad pe nimeni sa apara cu vreun model functionabil in VOLTE Posted Image


edit ://
"We're approaching a time when unlocked phones could fall much more under the influence of carriers. T-Mobile is just the first to dig in its heels because of the way it has deployed band 12. When VoLTE is needed for voice calls, small OEMs might find their business model threatened. It takes time and money to get a phone certified on carrier networks, and that might mean higher prices for you. That's why cheap phones like the Moto G and Honor 5X aren't getting band 12 -- it's not worth the expense.
So why not make it easier to get VoLTE working without all the extra services and proprietary components? Frankly, that's not what the carriers want. Like ISPs, the carriers want to be more than a dumb pipe you connect to with your unlocked phone. They want to be the one supplying you with the phone, maybe on a lucrative early upgrade payment plan. Building these systems gives OEMs a reason to continue working with the carriers.
Unlocked phones won't go away as advanced network technologies continue to expand, but some of the benefits of an unlocked device might be lessened. They could end up more expensive to compensate for the cost of network certification, and your updates won't be quite as speedy. "
Mai degrabă au introdus un telefon de gamă dar fără suport pentru al testa, suntem foarte puținii care avem MI6 și suntem în Digi.mobil, nu crezi?

#2448
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006
Pe bune, nu ajuta pe absolut nimeni fisierul csc. Orice configurare de acolo este in fisierul in care  chiar cei cu telefoane root au acces. Plus ca ims este legat prin acel fisier. Ims nu este configurabil  de utilizator cum este cel de internet.  Se postează  mult si prost. Cei care  vor sa isi rooteze telefoanele fiti siguri ca vor intra pe xda...

Edited by Diabolik, 22 October 2017 - 06:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate