Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Memory clock error placa video(Cred)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Crococ

Crococ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2017
Salutare. Acum 2 saptamani draga mea surioara a incercat sa filmeze ceva cu obs`u. Pana in acel moment jocurile rulau normal fara frame dropuri. Dupa ce a incercat chestia cu filmatul, in absolut toate jocurile am frame dropuri infernale. Jocuri gen cs 1.6 imi merg in 10-20 frameri constant. M`am uitat in setarile placii video si am observat ca memory clockul placii urca si scade de la 300 la 1750 constant. Supraincalzire nu e, pentru ca a fost aplicata acum 4 zile la service o pasta de racire noua si calculatorul a fost curatat de praf. http://imgur.com/4N5CHfH (link cu temperaturi in jocul world of warcraft) .
http://imgur.com/rUu7sEb print aici cu memory clockul placii video la 300 si aici la 1750  http://imgur.com/2Rh3pKI .
Build`ul = Amd fx 6300 3.5 ghx 6 cores
Amd xfx rx 460 4gb ddr5 128biti
as rock 960 gm-vgs3fx
memorie kingston hyper fury blue ddr3 1866 1x8gb
Sursa Deep cool de-530

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Una din doua:
a] cand sora ta a downloadat si instalat Open Broadcaster Software probabil a virusat si computerul
solutia ? scaneaza PC-ul de cateva ori cu diferiti antivirusi;

b] driverul placii video ATI Radeon are buguri
solutia ? instaleaza un driver mai vechi

#3
Crococ

Crococ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2017
Am incercat cu alte drivere(mai vechi si mai noi) , am reinstalat windwos`ul de vreo 6 ori, l`am dus in service sa il testeze cu un windows genuine, exact aceeasi problema. La fiecare reinstall windows formatez partitiile+defrag.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in primul rand cred ca ai omis ceva extrem de important - ce Windows folosesti. ?

Sa inteleg ca aceeasi problema a avut in service si ei nu i-au dat de cap ?

Oscilatiile la frecvente sunt normale - in functie de solicitari frecventa scade sau creste - economie de energie si racire mai buna.

E valabil si la placile video si la CPU.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@initiatorul foloseste windows 10.
A mai deschis doua topicuri cu aceasta problema insa unul a fost inchis ca a zis ca foloseste w 10 pirat si al doilea pt. spam.
===========================

Revenind la problema lui, nu cred ca problema e de natura Hardware daca a spus ca a reisntalat sistemul de operare de mai multe ori !
Mai degraba o combinatie intre placa video + drivere + compatibilitatea cu windows 1.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si din ce vad ai mai avut probleme pe sistemul asta - https://forum.softpe.../#entry20874415
Ai schimbat placa video nVidia cu alta AMD ( parere personala - mare greseala ), dar problemele continua.

Cred ca ai o alta problema pe-acolo.

#7
Crococ

Crococ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2017
Da, la service a fost testat sistemul cu alt hard disk cu instalare de windows genuine, exact aceleasi probleme. Am postat aici pentru ca nu stiu in ce alta parte sa postez, si nu vreau sa dau 300 lei pentru o copie genuine daca sistemul nu functioneaza cum trebuie cu ea.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
1. Pai si de ce nu au continuat depanarea - sa gaseasca buba ?
2. Inteleg ca nu ai windows original. Ai gresit forumul in cazul asta. Aici nu oferim suport ptr piraterie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate