Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cafeneaua RTV DX

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3749 replies to this topic

#3529
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postnumerci, on 02 iulie 2022 - 07:56, said:

Scuze dar ce treaba are receptia DX cu Radio Vacanta? Este un topic separat referitor la Radio Vacanta unde se discuta ca au inceput programul anul acesta.

Are legatura.

A fost o vreme in care multi de pe aici faceau DX ( DX real pe unde medii,  ziua si vara - programul era transmis ziua cand conditiile de propagare pe MW sunt la minim) prin RO pe 1458khz pentru ca era o (sau singura) sansa de a mai asculta la radio si altceva decat propaganda sau emisiuni agricole...

Edited by superrazvan, 05 July 2022 - 11:03.


#3530
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Propagare din nou de la arabi. Pe o frecventa 91Mhz chiar cu RDS.

Rectificare: se pare ca era din Israel: 4418 Radio Lev HaMedina 91 Rishon LeZion

Attached Files


Edited by numerci, 06 July 2022 - 13:05.


#3531
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
In aceasta dimineata se pare ca avem propagare dinspre Italia. Radio Maria cu RDS

Attached Files


Edited by numerci, 07 July 2022 - 08:14.


#3532
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
S-a deplasat propagarea spre Spania acum.

Update: A revenit spre Italia propagarea. Pe fiecare Mhz este alt post.

Attached Files


Edited by numerci, 07 July 2022 - 08:49.


#3533
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Iar acum s-a mutat in Franta propagarea. Europe 1 cu RDS.

Attached Files



#3534
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Salut

A inceput dimineata cu propagare spre Franta si Israel. Apoi s-a mutat spre nordul Italiei, foarte putin Austria. Acum intra sporadic tot Franta. Succes la DX!

#3535
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
S-a mutat din nou propagarea spre Spania... Radio Ripoll si Los40 cu RDS

Attached Files


Edited by numerci, 07 July 2022 - 10:59.


#3536
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Eu am avut Italia , Spania , Franta , Tunisia , Libia si Arabia Saudita (chiar Double Hop) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZwl7_rq-z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3537
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
O noua zi de propagare. Se pare ca astazi avem arabi.

Attached Files



#3538
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Dupa arabi astazi au urmat rusii cu posturi atat in banda vest cat si est

Attached Files


Edited by numerci, 08 July 2022 - 15:34.


#3539
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Astazi a fost un pic de propagare din Olanda

Attached Files



#3540
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Iar acum au aparut arabi

Attached Files



#3541
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004

View PostSniperWolf_02, on 07 iulie 2022 - 23:24, said:

Eu am avut Italia , Spania , Franta , Tunisia , Libia si Arabia Saudita (chiar Double Hop) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FZwl7_rq-z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salut
Interesant cu double hop, nu ca nu ar fi posibil. Cum ai identificat postul? Pe filmare nu apare RDS.
Mi-a placut clipul, este editat super. Deasemenea apreciez momentul RTL 102.5, ai prins chiar reclama....mi-aduce aminte cind il urmaream pe televizor, hi! Felicitari!

...
M-am uitat pe logul pe care il face receptorul la scanare si pe 07.07 doar Italia si Franta am decodat intre 09 - 12.00 CFR si daca imi aduc bine aminte la prima ora, dimineta a fost spre Israel.
Anul acesta folosesc un dipol deschis la receptie, fara preamplificator, cablu coaxial, etc. Receptia este slaba dar are si un avantaj: am mai multe frecvente libere decit in cazul unei antene bune. Anul viitor ma bate gindul sa trec pe o quadrifilara helix, cit mai lunga pe verticala, completata cu un preamplificator. La receptor trebuie neaparat un squelch comandat de un pin de la Arduino si completat cu un buzzer, care sa ma anunte ca 'am mai prins ceva', hi.Pe asta deja il am dar trebuie trecut pe curat.
Din nefericire cind este propagare nu am timp sa fac DXFM. Scopul inainte de toate. Succes la DX!

Edited by ywar2, 09 July 2022 - 21:54.


#3542
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Acum 2 zile am avut Egipt (majoritatea posturilor , cu Masr 88.7 mai greu ca am local) , Cipru , Italia , Franta (doar Lyon) , Turcia , Iran si Rusia (din Moscova doar Like FM) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DC0zyPkFyIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postywar2, on 09 iulie 2022 - 21:43, said:

Salut
Interesant cu double hop, nu ca nu ar fi posibil. Cum ai identificat postul? Pe filmare nu apare RDS.
Mi-a placut clipul, este editat super. Deasemenea apreciez momentul RTL 102.5, ai prins chiar reclama....mi-aduce aminte cind il urmaream pe televizor, hi! Felicitari!
Multumesc pentru apreciere !
Si legat de double hop , poti observa ca acel 92,7 vine cu emisie mono , noroc ca am avut timp sa verific cu streamul acelui post , insa se putea lua si eliminatoriu de identificat : Egipt , Israel , Iordania , Siria etc. toate posturile de pe 92,7 din acele zone sunt STEREO si majoritatea cu RDS , pe cat acest 92,7 prins de mine difuza muzica quranica si MONO , si in plus m-a mai ajutat un DXer din Libia la identificat , daca vei folosi traducator video , pe 92,7 se discuta despre perioada de "Hajj" al musulmanilor , o perioada specifica in cea mai mare parte in Arabia Saudita.

Edited by SniperWolf_02, 10 July 2022 - 16:27.


#3543
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Merci de info! Interesanta abordarea in sens invers: frecventa - tara, la asta nu m-am gindit. Deasemenea schimbul de info cu pasionati din zona, este o idee super. Clipul mi-a placut, sincer.
Decind decodific RDS posturile de radio nu-mi mai par atit de straine si asta ma bucura. Tot ce am anticipat pentru anul acesta mi-am cam indeplinit. Mai ramine decodarea MS, dar din experienta trebuie antena cu cistig, directie si frecventa bine aleasa. Nu poti asculta oriunde asteptind minuni. Ramine de vazut. Succes la DX!

#3544
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

View Postywar2, on 10 iulie 2022 - 23:54, said:

Mai ramine decodarea MS, dar din experienta trebuie antena cu cistig, directie si frecventa bine aleasa. Nu poti asculta oriunde asteptind minuni.
Te referi la Meteor Scatter ?
Am avut si Meteor Scatter cu RDS :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BigEDW9GT14?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3545
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Salut, m-am uitat la videoclip si sint putin sceptic deoarece este sezonul ES. Dar nu este imposibil.
Asta iarna cind am construit scannerul l-am lasat la receptie pe frecventa unui emitator din Serbia, de putere mare, in speranta ca voi decoda ceva MS. Desi eram in sezon, nu am receptionat nimic. Am ales inclusiv o frecventa pe care tot mai auzeam ceva si nu am reusit. Trebuie antena directiva, cistig si frecventa bine aleasa.
Azi a fost ES spre Franta, Germania si Danemarca. Astea le-am receptionat eu aici. In 144 MHz radioamatorii din zona Banatului, au putut lucra dublu hop sau mai degraba ES + Tropoduct o statie din Azore. Cca 4000 Km. Am stat pe receptie continuu, la mine nu s-a receptionat nimic. Succes la DX!

#3546
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

View Postywar2, on 11 iulie 2022 - 22:35, said:

Salut, m-am uitat la videoclip si sint putin sceptic deoarece este sezonul ES. Dar nu este imposibil.
Am mai avut anul trecut un asemenea semnal , culmea tot pe 90.0 cand era Digi FM Magura Odobesti stins , si mai multi DXeri mi-au comentat la clip ca e MS si nu Es , avand in vedere ca semnalul urca si apoi dispare imediat , pe cat la sporadic tine zeci de secunde si apoi dispare.

Edited by SniperWolf_02, 11 July 2022 - 22:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate