Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Gazpacho

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
BucatariaIuliei

BucatariaIuliei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.06.2017
[ https://scontent.fmad3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/19275236_1911506305761019_48457283347056936_n.jpg?oh=268d3bf790820f1448182635a56c7805&oe=59DB3789 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
”Gazpacho” este o băutură sau o supă rece, depinde cum o să se servească,  tipică din Spania, de vară, făcută numai cu ingrediente proaspete și crude.
Eu o folosesc ca băutură și vă las aici rețeta mea.
Ingrediente:
• Roșii – 1 kg
• Ardei gras verde – 80 gr
• Castraveți – 150 gr
• Ceapă proaspătă – 1/2unit
• Usturoi – 1-2 dinți
• Ulei – 100-125 ml
• Apă rece – 150 -200ml
• Oțet – după gust
• Sare – după gust
Cantitatea apei folosită o să depindă de calitatea roșiilor.
Din acestă cantitate de ingrediente o să iasă 1,3-1,5 l de „gazpacho” (gaspacio, cam așa s-ar citi în română).
Pregătirea:
1.Spălăm bine toate legumele, ceapa și usturoil curățite de coajă. Tăiem în bucăți mari și le punem într-o cratiță sau un vas cu mărginile mai înalte pentru a fi comod să le strivim cu blenderul. Punem un pic de sare, un pic de oțet și puțină apă. Mai apoi o să adăugăm, dacă o să fie nevoie. Strivim totul bine. Înainte de a termina adăugăm în șuviță subțire uleiul. În acest mod o să emulsionăm masa pregătită.
2. Trecem această masă printr-o strecurătoare, amestecând mereu cu o lungură mare de lemn sau un polonic, făcând, în același timp, un pic de forță. În așa mod, separăm pielea legumelor de suc.
3. După ce am făcut acest pas, controlăm textura. Dacă o vedem consistentă, punem încă puțină apă. Textura „gazpacho” – lui trebuie să fie ca a unui nectar de fructe. Gustăm de sare și oțet. Rectificăm. Punem „gazpaco”-ul într-un ulcior și dăm la rece pe o oră cel puțin.
Cin-cin, să fiți sănătoși!!!!!!

O rețetă perfectă pentru aceste călduri mari.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Să nu mai spui niciodată, dar niciodată, ,,unit " si ,,dinți ".

#3
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
E bun rece din frigider, ajuta la eliminare usoara.

#4
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Dinti de usturoi? Pielea legumelor? Posted Image

Numai pofta nu-mi face reteta asta... Posted Image

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrisstonne, on 26 iunie 2017 - 22:17, said:

Să nu mai spui niciodată, dar niciodată, ,,unit " si ,,dinți ".

View PostBucatariaIuliei, on 26 iunie 2017 - 22:10, said:

făcând, în același timp, un pic de forță. În așa mod, separăm pielea legumelor de suc.
O fi de vina google ?

Edited by pasilla, 26 June 2017 - 22:26.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View Postcrisstonne, on 26 iunie 2017 - 22:17, said:

Să nu mai spui niciodată, dar niciodată, ,,unit " si ,,dinți ".
Păi există român să nu știe de unit? Imposibil.

Edited by red46, 26 June 2017 - 22:26.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postred46, on 26 iunie 2017 - 22:25, said:

Păi există român să nu știe de unit? Imposibil.
Mai ales in piata, ceapa se vinde la "unit" si usturoiul la "dinti".

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postpasilla, on 26 iunie 2017 - 22:23, said:

O fi de vina google ?

Ori Republica Moldova?

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlbastruIndigo, on 26 iunie 2017 - 22:22, said:

Dinti de usturoi? Pielea legumelor? Posted Image

Numai pofta nu-mi face reteta asta... Posted Image

Care va să zică, se da pielea înapoi, la leguma :roflmao:

#10
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,356
  • Înscris: 21.04.2014

View Postpasilla, on 26 iunie 2017 - 22:28, said:

Mai ales in piata, ceapa se vinde la "unit" si usturoiul la "dinti".

"Lungura mare de lemn", tot in piata o gasesc ?
Si cite flotari trebuie sa execut cu aceasta, ca sa fac, in acelasi timp, si un pic de forta ?  Posted Image

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Pare delicioasa cu o suta de vodca.

#12
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004
Gazpacho este preferatul meu pe timp de vara. Rece cu lipii arabesti este un deliciu.
Fata de reteta de mai sus eu nu pun apa, folosesc otet balsamic si ulei de masline iar in plus pun lamaie, chimion, sos worcestershire, oregano, busuioc verde, piper si ardei iute.
Iar consistenta ar trebui sa fie mai grosiera. Rosiile se oparesc pentru a fi curatate apoi sa da totul prin robot vreo 30 de secunde.

Edited by destrug, 27 June 2017 - 10:05.


#13
BucatariaIuliei

BucatariaIuliei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.06.2017

View Postdestrug, on 27 iunie 2017 - 10:03, said:

Gazpacho este preferatul meu pe timp de vara. Rece cu lipii arabesti este un deliciu.
Fata de reteta de mai sus eu nu pun apa, folosesc otet balsamic si ulei de masline iar in plus pun lamaie, chimion, sos worcestershire, oregano, busuioc verde, piper si ardei iute.
Iar consistenta ar trebui sa fie mai grosiera. Rosiile se oparesc pentru a fi curatate apoi sa da totul prin robot vreo 30 de secunde.

Această variantă de gazpacho ce faci tu, nu este originalul din Spania. Textura depinde de cel ce vrea să-l servească. Mie îmi place să fie ca un suc de legume. Dacă tu îl dorești cu altă textură, este dreptul tău. Legumele, origunal, sunt crude. Spălate bine, clar.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
iulia, inainte sa mai publici si alte retete, roaga pe cineva care cunoaste mai bine limba romana, sa-ti verifice si corecteze textul, deocamdata nu faci altceva decat sa devii tinta ironiilor, prin modul oarecum ciudat si sucit de a te exprima.
ok, nu esti din romania, limba romana nu e limba ta materna, poate traduci retetele din alta limba - sunt lucruri de inteles, dar fii un pic mai ambitioasa si formuleaza corect retetele, sa nu mai aiba altii motiv sa rada de tine.

”Gazpacho” este o băutură sau o supă rece, depinde cum o să se servească,  tipică din Spania, de vară, făcută numai cu ingrediente proaspete și crude. - nu e formulata chiar cum ar trebui, dar treaca-mearga
Eu o folosesc ca băutură și vă las aici rețeta mea.
Ingrediente: (parerea mea, in loc de grame, mai bine folosesti bucati - 6 rosii,2 ardei, 4 castraveti si precizezi marimea - mici, potrivite/medii sau mari; ca nu toata lumea sta sa cantareasca ingredientele)
• Roșii – 1 kg
• Ardei gras verde – 80 gr
• Castraveți – 150 gr
• Ceapă proaspătă – 1/2unit - corect este "o jumatate"
• Usturoi – 1-2 dinți - corect este "caței"
• Ulei – 100-125 ML
• Apă rece – 150 -200ml
• Oțet – după gust
• Sare – după gust
Cantitatea apei  - de apa folosită o să depindă de calitatea roșiilor.
Din acestă cantitate de ingrediente o să iasă 1,3-1,5 l de „gazpacho” (gaspacio, cam așa s-ar citi în română).
Pregătirea:
1.Spălăm bine toate legumele, ceapa și usturoil - usturoiul curățite - curățate de coajă. Tăiem în bucăți mari și le punem într-o cratiță sau un vas cu mărginile - marginile mai înalte - sau se putea spune mai simplu un vas mai adanc- pentru a fi comod să le strivim cu blenderul (si aici e usor sucita formularea, dar merge, se intelege ce ai vrut sa spui)
Punem un pic de sare, un pic de oțet și puțină apă. Mai apoi o să adăugăm, dacă o să fie nevoie. Strivim totul bine. Înainte de a termina adăugăm - turnam în șuviță - mai corect ar fi jet sau fir - subțire uleiul. În acest mod o să emulsionăm masa pregătită.
2. Trecem această masă printr-o strecurătoare, amestecând mereu cu o lungură - lingura mare de lemn sau un polonic - aici trebuia sa precizezi, cu dosul unui polonic -, făcând, în același timp, un pic de forță - mai clar si corect ar fi "apasand in timp ce amestecam". În așa mod, separăm pielea - coaja/pielita legumelor de suc.
3. După ce am făcut acest pas, controlăm - verificam textura. Dacă o vedem - este consistentă, punem încă puțină apă. Textura „gazpacho” – lui trebuie să fie ca a unui nectar de fructe. Gustăm de sare și oțet. Rectificăm - acesta este un termen mai degraba tehnic, intalnit foarte des in prelucrarea metalelor, de exemplu. Mai corect ar fi - corectam gustul sau mai adaugam sare/otet daca este nevoie. Punem „gazpaco”-ul într-un ulcior - nu cunosc pe nimeni care sa mai aiba ulcior, in mileniul 3 :-) - și dăm la rece pe o oră cel puțin - timp de minim o ora.
Cin-cin, să fiți sănătoși!!!!!!

#15
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004

View PostBucatariaIuliei, on 27 iunie 2017 - 10:09, said:


Această variantă de gazpacho ce faci tu, nu este originalul din Spania. Textura depinde de cel ce vrea să-l servească. Mie îmi place să fie ca un suc de legume. Dacă tu îl dorești cu altă textură, este dreptul tău. Legumele, origunal, sunt crude. Spălate bine, clar.
Daca zici tu.....

#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostBucatariaIuliei, on 27 iunie 2017 - 10:09, said:



Această variantă de gazpacho ce faci tu, nu este originalul din Spania. Textura depinde de cel ce vrea să-l servească. Mie Ă®mi place să fie ca un suc de legume. Dacă tu Ă®l dorești cu altă textură, este dreptul tău. Legumele, origunal, sunt crude. Spălate bine, clar.

E dreptul tau sa o pocesti cum vrei, dar reteta originala cere doar suc de rosii, sare, piper, tabasco, 'orcesta're sos si vodca.

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Adevarul e ca dinte de usturoi si pielea legumelor suna ca drac dar totusi sa ramanem in topic. Poate e chiar interesanta reteta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate