Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Adaptor surub

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Se da o canapea cu gauri filetate pentru picioare de 8mm si alte picioare pe care as vrea sa le cumpar cu surub de 6mm diametru.
Cum as putea rezolva problema asta de lacatuserie fara prea mari batai de cap dp vostru de vedere? exista vreun adaptor gen piulita-cu-surub-de-8mm in care sa pot baga surubul picioarelor de 6mm? M-am uitat pe goagal dar poate nu stiu ce anume sa caut mai exact si nu raspunde la cautare...

[ https://i.imgur.com/c3CIDMM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
merci

Edited by Sara_28, 26 June 2017 - 18:48.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
prezon de 8, prelucrat si filetat la celalalt cap cu filet de 6, insa nu stiu unde mai gasesti un strungar sa-ti faca minunea asta, extrem de banala din punctul lui de vedere...

#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Un prezon cu doua capete filetate nu cred ca ma ajuta :) daca am inteles eu bine ...

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Rezolvi doar cum a spus omul , mai sus , cu strungar , sau daca nu , cu sudura . Ai nevoie de cineva care se pricepe la sudura .
Mi-a mai fatat mintea o idee . Bara filetata de 8 . O infiletezi in canapea , iar la picioare , scoti afara ce este acolo , metalic , si infiletezi fortat pe bara de 8 . In caz ca nu merge , largesti un pic gaurile cu un burghiu de 7.5 .

Edited by gladiatore, 26 June 2017 - 19:00.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Cat e de lung filetul de 6mm? Ia un surub de 8mm cu cap hexagonal, dai gaura de 4.8mm in capul hexagonal si filetezi cu un tarod de 6mm.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Se gasesc prezoane ...

Attached Files



#7
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
prezonu in forma asta cu filet de lemn pe o parte si de metal pe alta da, e cea mai eleganta varianta, merci, @86-APP am sa caut Posted Image

Edited by Sara_28, 26 June 2017 - 19:11.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai filetul initial e in lemn? Ca nu pricep. Practic cauti o solutie sa reduci un filet M8 la M6. Sau nu am inteles eu bine.
  Picioarele care le cumperi cum sunt? Nu le poti schimba surubul? Sau sunt de lemn?

Edited by PoeOvidiu, 26 June 2017 - 19:13.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
eu spun sa cauti picioare cum trebuie cu surub de M8, ca nu prea cred ca o sa-ti iasa o chestie solida cu adaptoare si o sa cada canapeaua in mijlocul partidei de sex.

View PostPoeOvidiu, on 26 iunie 2017 - 19:02, said:

Cat e de lung filetul de 6mm? Ia un surub de 8mm cu cap hexagonal, dai gaura de 4.8mm in capul hexagonal si filetezi cu un tarod de 6mm.
daca te-ai jucat cu un tarod ai sti ca el formeaza progresiv gangurile de la filet. daca intri cu el numai cateva ganguri filetul este neterminat. pt ce vrei tu existau pe vremuri in lacatuserie seturi tarozi care faceau treaba asta. adica introduceai tarodul 1 si doar incepea sa formeze filetul, apoi 2 si la urma 3 care-l definitiva.

Edited by Fane, 26 June 2017 - 19:20.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
M-am jucat destul cu tarozi Posted Image Si inca ma joc. Pai cine te pune sa dai gaura fix cat e capul surubului. Poti sa treci pana dincolo. Problema e ca daca si filetezi complet, nu doar capul, risti sa se taie ca e prea subtire.
  Eu de obicei folosesc  tarozii cu 3 treceri, aia cu o trecere nu prea imi plac  dar mai folosesc uneori.
Pune o poza sau un link cu picioarele noi ca poate ne mai vin idei.

View PostSara_28, on 26 iunie 2017 - 19:11, said:

prezonu in forma asta cu filet de lemn pe o parte si de metal pe alta da, e cea mai eleganta varianta, merci, @86-APP am sa caut Posted Image
  Daca piciorul e de lemn e tot prezon de 6mm in el. Il scoti, largesti putin gaura sa nu crape piciorul cand infiletezi prezonul mai mare si pe urma bagi prezonul nou.

Edited by PoeOvidiu, 26 June 2017 - 19:29.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSara_28, on 26 iunie 2017 - 19:11, said:

prezonu in forma asta cu filet de lemn pe o parte si de metal pe alta da, e cea mai eleganta varianta, merci, @86-APP am sa caut Posted Image

Ideea luim 86-APP e cea mai buna, dar parerea mea este sa te duci pe 10mm, 6mm nu-i vad viata lunga

Apropo, filetul de M6 NU e pentru lemn

#12
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Parca se vroia un adaptor cu filet exterior M8 la exterio8 la un capat, iar la celalat capat filet interior de M6...
Cel mai la indemana ar fi sa sudeze cateva piulite de M6 in capul unui surub de M8.
Cel mai elegant ar fi pe strung...de gasit la gata nu cred sau f. greu.'

#13
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Intre timp, am gasit picioare pe modelul dorit cu M8; ce e drept, online in Ikea la noi nu le vad, am sa pun o intrebare, sa vedem daca le pot aduce de pe undeva.
[ https://i.imgur.com/pjE5LOI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiu ca filetul M(etric) este pentru metal; inca nu am luat canapeaua, doar studiam sa vad daca ii pot inlocui picioarele Posted Image iar din pozele gasite sper sa nu fie infiletat direct in lemn desi la prima vedere asa pare ... sau probabil are piulita pe partea cealalta, nu-mi dau seama exact din instructiuni dar voi vedea ...
[ https://i.imgur.com/7Z728WT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sara_28, 26 June 2017 - 21:49.


#14
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Uff, la asa ceva trebe picior cu surubul pe masura...nu e loc de adaptari si nici fiabil, la o adica.

#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Adica ...ai azvarlit o chiatra in stioanla ..... asa se zice la mine , la Moldova . Si di chizdos bre . Da canapeaua inca trebuie de cumparat . Inca asta ii mai interesant . :(

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
daca esti din bucuresti, in zona halei traian este un magazin de feronerie pentru mobila. ia un piciorus si cere sfatul acolo, daca vrei musai sa intervii in "montajul in plic" ti-as sugera sa inlocuiest picioarele cu niste roti de genul celor de la scaunele de birou, mai zdravene decit alea, desigur si prevazute cu frina.
avantaje: in caz de redecorare, se muta infinit mai simplu, iar in caz de "izbitdezid", atenueaza miscarile pe orizontala Posted Image

ceva de genul asta ..
https://depozitul-de...ml#.WVIXqGglHRY

Edited by r_murphy, 27 June 2017 - 10:31.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Canapeaua aia are pe interior o piulita cu gheare in care se infileteaza piciorul. Cea mai eleganta solutie e sa iei o surubelnita sau sa infiletezi un surub in ea si sa ii dai una cu ciocanul sa mearga spre interior ca doar spre intreior merge, sa scoti piulita si sa o inlocuesti cu alta M6.
https://surubexpert....fixare-in-lemn/

Sau daca e alt model pui piulita acelasi model desi celelalte modele sunt mai greu de inlocuit din cauza diametrului exterior diferit dar muti piciorul 2-3 cm si dai alta gaura.
https://www.sea.ro/s...ertie/c/A1.5.13

Edited by PoeOvidiu, 27 June 2017 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate