Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Pensionare si valoare pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 12:15, said:

Le stiu si media din carte de munca e 70% din salariu mediu pe economie din luna respectiva (de fapt calculul e global pe toata perioada si rezulta 70%; de ce tot complicati inutil?).
Vreau confirmare, am scris initial cat consider eu
Vrei confirmare ? DA, este cum spui tu :)
Vrei ajutor real: asculta sfaturile. Calculul nu poate fi global, salariul mediu a avut vaalori foarte diferite.

#20
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 11:29, said:

- Data nasterii: aprilie 1965
Daca nu a lucrat in conditii deosebite, atunci poate iesi la pensie anticipat abia din aprilie 2025

Apoi, in aprilie 2025, in functie de cati ani a cotizat la pensie, se poate pensiona anticipat cu pensia intreaga (daca a contribuit 45 de ani) sau cu o penalizare (daca a contribuit 35 de ani) sau mai are de tras inca cinci ani.

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 11:29, said:

- Cu facultatea are 37 de ani vechime.
- Fara anii de la zi are 34 ani vechime.
Acesti ani nu se iau in calcul la pensionarea anticipata. Ei se vor lua in calcul doar cand atinge limita de varsta (65 de ani).

#21
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 11:29, said:

... daca iesea in vara asta si punctul de pensie ajunge 1000 lei cum se preconizeaza, pensia ei era 7000 lei, nu?)? ...

Nu 7000 ci 700 lei.

Penalizarea pentru pensie anticipata este 0.35% pentru fiecare luna de pensie anticipata, cu conditia ca stagiul de cotizare se fie complet si anticiparea sa nu depaseasca 5 ani.

Daca veniturile in medie au fost de 70% din SM pe economie si nu are lucrat  peste stagiul de cotizare, pensia va fi 70% din punctul mediu de pensie.

PMP = 1000lei rezulta 700 lei pensie.
La indeplinirea varstei pensia se recalculeaza adaugandu-se si perioadele asimilate: facultate la zi (parca era 0.25 puncte/an), armata pentru cei care au facut, etc. si dispare penalizarea.

Edited by bitiro, 26 June 2017 - 12:40.


#22
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Art. 62. - (1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Asadar, vezi in Anexa 5 care este varsta standard in functie de sexul amicului si data nasterii.
Apoi vezi tot acolo, in coloanele dedicate, daca are acel stagiu de cotizare.
Asta e simplu, nu cuantumul pensiei.

#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmisusumi, on 26 iunie 2017 - 12:21, said:

Vrei confirmare ? DA, este cum spui tu Posted Image
Vrei ajutor real: asculta sfaturile. Calculul nu poate fi global, salariul mediu a avut vaalori foarte diferite.
Asta stiu si eu, diferentele fiind insa nesemnificative in acest context nu are sens sa ne complicam si sa nu obtinem un raspuns concret si apropiat de realitatea valorii pensiei; deci,



persoana in cauza spera la o pensie ce ar fi atunci echivalentul pensiei actuale de 1300 lei, intelegi socul de atunci daca va lua echivalentul pensiei actuale de700 lei?

Edited by altnume, 26 June 2017 - 12:51.


#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Cu cel mult 5 ani inainte de varsta normala de pensionare (63 ani femei, 65 ani barbati, la care se scad eventualele grupe "grele" muncite)
  • In general, maxim 60% din valoarea pensiei, dar vei afla la momentul respectiv (nu se iau in calcul la pensia anticipata: studiile superioare de zi, armata obligatorie, concediile medicale, somajul. Ele se vor cumula la momentul implinirii varstei biologice minime necesare (vezi la punctul 1))
  • Cand implineste varsta normala de pensionare la limita normala (63 femei, 65 barbati, din care se scad din varsta biologica anii munciti in grupe "grele", armata, studii superioare, etc)
  • 100% punctele de pensie x cat o sa fie punctul de pensie
  • Ba da, dar fix 1 punct de pensie e (aproape) imposibil de facut intrucat, pe fiecare an muncit, in functie de salariu, sporturi, bonusuri, etc, se calculeaza un anumit punctaj.
  • Pentru a iesi la pensie la limita normala, sunt necesari 35 de ani de munca, dar nu mai devreme de varsta biologica necesara pensionarii (vezi mai sus).


#25
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postbitiro, on 26 iunie 2017 - 12:25, said:

Nu 7000 ci 700 lei.
Penalizarea pentru pensie anticipata este 0.35% pentru fiecare luna lipsa.
Corect.

#26
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 12:31, said:

Asta stiu si eu, diferentele fiind insa nesemnificative in acest context nu are sens sa ne complicam
Ti-am trimis fisierul pe e-mail. Ai sa vezi cat de simplu este :)

#27
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdd13, on 26 iunie 2017 - 12:24, said:

Daca nu a lucrat in conditii deosebite, atunci poate iesi la pensie anticipat abia din aprilie 2025

Apoi, in aprilie 2025, in functie de cati ani a cotizat la pensie, se poate pensiona anticipat cu pensia intreaga (daca a contribuit 45 de ani) sau cu o penalizare (daca a contribuit 35 de ani) sau mai are de tras inca cinci ani.


Acesti ani nu se iau in calcul la pensionarea anticipata. Ei se vor lua in calcul doar cand atinge limita de varsta (65 de ani).
Adica si mai tarziu de 2023 si 10 luni cum (cred) zicea cineva referitor la cei 32 ani lucrati efectiv pana acum (afara de cei doi de facultate la seral)!?Posted Image
In 2025 o sa aiba, daca mai lucreaza, 40 de ani fara facultate.

#28
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostPololica, on 26 iunie 2017 - 12:31, said:

  • Pentru a iesi la pensie la limita normala, sunt necesari 35 de ani de munca, dar nu mai devreme de varsta biologica necesara pensionarii (vezi mai sus).

Cand se atinge limita de varsta, sunt necesari doar 15 ani de contributii pentru a putea primi pensie. Desigur punctajul adunat in acei 15 ani se imparte tot la 35, deci pensia va fi minuscula daca in respectivii 15 ani muncitorul n-a avut un salariu consistent.

#29
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmisusumi, on 26 iunie 2017 - 12:29, said:

Art. 62. - (1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Asadar, vezi in Anexa 5 care este varsta standard in functie de sexul amicului si data nasterii.
Apoi vezi tot acolo, in coloanele dedicate, daca are acel stagiu de cotizare.
Asta e simplu, nu cuantumul pensiei.
Nu pot acuma, fac si altele, o sa le studiez cand am timp si sunt linistit.
Multumesc foarte mult.

View Postbitiro, on 26 iunie 2017 - 12:25, said:

Penalizarea pentru pensie anticipata este 0.35% pentru fiecare luna de pensie anticipata, cu conditia ca stagiul de cotizare se fie complet si anticiparea sa nu depaseasca 5 ani.

Daca veniturile in medie au fost de 70% din SM pe economie si nu are lucrat  peste stagiul de cotizare, pensia va fi 70% din punctul mediu de pensie.

PMP = 1000lei rezulta 700 lei pensie.

La indeplinirea varstei pensia se recalculeaza adaugandu-se si perioadele asimilate: facultate la zi (parca era 0.25 puncte/an), armata pentru cei care au facut, etc. si dispare penalizarea.
Multumesc
Ref. ceea e am bold-at/uit; asa stiu si eu (din nefericire), dar nu ma crede nimeni!

#30
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 12:39, said:

Adica si mai tarziu de 2023 si 10 luni cum (cred) zicea cineva referitor la cei 32 ani lucrati efectiv pana acum (afara de cei doi de facultate la seral)!?Posted Image
Anii de facultate se iau in considerare doar dupa ce ai atins limita de varsta. Deci pana nu implineste 65 de ani, persoana de fata poate ignora anii de facultate si stagiul militar, ca si cum n-ar fi fost. Conteaza doar cat a lucrat.

Pensia anticipata se da doar cu maxim 5 ani inainte de atingerea limitei de varsta. Deci dumnealui se poate pensiona anticipat doar dupa ce implineste 60 de ani si are cel putin 35 de ani de munca (fara facultate, stagiu militar, ...) Faptul ca ar aduna 40 de ani de munca pana in acel moment ii va fi de ajutor datorita penalizarii mai mici.

https://www.cnpp.ro/...cipata-partiala

Edited by dd13, 26 June 2017 - 12:52.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdd13, on 26 iunie 2017 - 12:39, said:


Cand se atinge limita de varsta, sunt necesari doar 15 ani de contributii pentru a putea primi pensie. Desigur punctajul adunat in acei 15 ani se imparte tot la 35, deci pensia va fi minuscula daca in respectivii 15 ani muncitorul n-a avut un salariu consistent.


Da, ai dreptate. Eu am luat in considerare ca muncesti pana la pensie toata perioada (dupa terminarea scolii pana la implinirea celor 35 ade ani de munca). Si daca ar fi avut salariu mare 15<35 de aproximativ 2.3 ori. Cat salariu sa ai sa obtii o pensie similara?...

#32
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPololica, on 26 iunie 2017 - 12:31, said:

  • Ba da, dar fix 1 punct de pensie e (aproape) imposibil de facut intrucat, pe fiecare an muncit, in functie de salariu, sporturi, bonusuri, etc, se calculeaza un anumit punctaj.

  • Pentru a iesi la pensie la limita normala, sunt necesari 35 de ani de munca, dar nu mai devreme de varsta biologica necesara pensionarii (vezi mai sus).

Asta da, dar ce conteaza e principiul intrucat, persoana in cauza nu a avut nimic altceva dovedibil decat salariul din carte de munca, dar spera la o pensie echvalemnta cu actuala pensie de 1300 lei ori, la o contributie de 70% iese cu echivalentul unei pensii actuale de 700 lei, o contributie de 100% ar fi echivalentul unei pensii actuale de 1000 lei.
Din ce sa iasa echivalentul a 1300?

View Postdd13, on 26 iunie 2017 - 12:39, said:

Cand se atinge limita de varsta, sunt necesari doar 15 ani de contributii pentru a putea primi pensie. Desigur punctajul adunat in acei 15 ani se imparte tot la 35, deci pensia va fi minuscula daca in respectivii 15 ani muncitorul n-a avut un salariu consistent.
Ai dreptate dar nu la asta ma refer, la contributia minim necesara, daca am scris undeva asta am gresit.
___________________________________________________________________________________________


Nu am scris? Imi cer scuze!



Este o doamna, nu un domn.

Edited by altnume, 26 June 2017 - 13:11.


#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
M-ai pierdut in ceata:
  • pensie actuala 1.300 lei
  • cotizatie 70% (presupun din timpul vietii "de munca" necesar contributiilor)
  • 100% contributie-1.000 lei
Ce reprezinta cifrele? Daca a contribuit 70% din viata activa (in loc de 35 de ani, doar 25 de ani), punctajul se va inmulti cu valoarea punctului din momentul depunerii dosarului. Nu avansez cifre, intrucat valoarea puntul de pensie se modifica anual si uneori se mai inampla o pomana electorala sau o modificare a calculului sau a bazei de calcul.

#34
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postaltnume, on 26 iunie 2017 - 13:04, said:

Este o doamna, nu un domn.
Conform legii, femeile nascute in aprilie 1965, ies la pensie  in februarie 2028, la varsta de 62 ani si 10 luni, cu stagiu complet de cotizare de 34 de ani si 1 luni, stagiu minim de cotizare de 15 ani.

Anticipat poate iesi in februarie 2023 (cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare), dar trebuie sa aiba stagiu de cotizare de peste 42 de ani si o luna (cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege).
Anticipat partial e cam la fel, acelasi an 2023, dar stagiu de cotizare intre 34/1 si 42/1 (au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani).
Intrebarea este cat stagiu de cotizare face pana in 2023 ?
Succes.

#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPololica, on 26 iunie 2017 - 13:08, said:

M-ai pierdut in ceata:
  • pensie actuala 1.300 lei
  • cotizatie 70% (presupun din timpul vietii "de munca" necesar contributiilor)
  • 100% contributie-1.000 lei
Ce reprezinta cifrele? Daca a contribuit 70% din viata activa (in loc de 35 de ani, doar 25 de ani), punctajul se va inmulti cu valoarea punctului din momentul depunerii dosarului. Nu avansez cifre, intrucat valoarea puntul de pensie se modifica anual si uneori se mai inampla o pomana electorala sau o modificare a calculului sau a bazei de calcul.

Nu rezulta?Posted Image
Incerc o reformulare.
Doamna, indusa in eroare de diversi, crede ca atunci cand va iesi la pensie (la 63 de ani sau la cat vor iesi atunci femeile in mod normal, nu anticipat), va beneficia de o pensie al carui echivalent actual (al cuiva care acuma e pensionar si a avut aceleasi criterii dupa care a fost pensionat), este 1300 lei.
Ori, daca ea a contribuit la casa de pensii toata perioada stagiului de cotizare (35 de ani sau cat a-ti zis voi) cu contributia aferenta unui salariu echivalent cu 70% din salariul mediu brut pe economie, iese cu echivalentul unei pensii actuale a cuiva care a avut acelasi salariu/venit, ani lucrati,... ca si ea, adica echivalentul 700 lei.
...

Edited by altnume, 26 June 2017 - 13:47.


#36
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmisusumi, on 26 iunie 2017 - 13:18, said:

Conform legii, femeile nascute in aprilie 1965, ies la pensie  in februarie 2028, la varsta de 62 ani si 10 luni, cu stagiu complet de cotizare de 34 de ani si 1 luni, stagiu minim de cotizare de 15 ani.

Anticipat poate iesi in februarie 2023 (cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare), dar trebuie sa aiba stagiu de cotizare de peste 42 de ani si o luna (cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege).
Anticipat partial e cam la fel, acelasi an 2023, dar stagiu de cotizare intre 34/1 si 42/1 (au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani).
Intrebarea este cat stagiu de cotizare face pana in 2023 ?
Succes.
Asta n-am observat pana acum; 42 de ani?
Daca zici ceea ce inteleg eu, inseamna ca trebuie sa ii spun ca nu am avut succes pe forum, nu s-a implicat nimeni sau ca nu a rezultat nimic clar.
Asta intrucat ar fi o mare dezamagire sa afle ca nu se poate pensiona anticipat  intrucat , daca lucreaza, face 42 de ani de stagiu (fara facultate) peste 10 ani, in 2027.

Edited by altnume, 26 June 2017 - 14:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate