Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Idee reducere costuri multinationala

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
1ancaelena

1ancaelena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.06.2017

View Postarg, on 26 iunie 2017 - 11:01, said:

principala problema nu este pretul hartiei si al consumabilelro ci risipa.
multa hartie tocata aiurea... documente prea stufoase in prea multe exemplare si 1001revizii (printuri)
exista imprimante cu contor pentru fiecare utilizator.
Asa este. De aceea s-a propus ca activitati care presupun utilizarea excesiva a hartiei sa se faca electronic (inventare, etc)

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post1ancaelena, on 26 iunie 2017 - 10:24, said:

Idee reducere costuri multinationala
Să nu as mai folosească hârtie, ci digital. În direcția asta se duce industria în privința economiei la hârtie.

#21
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

View Post1ancaelena, on 26 iunie 2017 - 10:24, said:

Buna ziua,

Anul acesta, in compania in care lucrez, trebuie ca fiecare angajat sa vina cu o idee de reducere a costurilor respectiv savingul generat de idee/an. Intrucat am ramas codasa si cam tot ce mi-a trecut ulterior prin minte a fost deja luat de colegi

mai degraba as crede ca vor sa te dea afara si nu stiu cum sa ti-o spuna, decat cu idei de astea fixe si ieftine: masuri de reducere costuri&shits.

#22
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postspinname, on 26 iunie 2017 - 11:28, said:

Si eu lucrez intr-o multinationala, mai mica cei drept dar tot multinationala.. crezi ca eu fac tot ce-mi zic aia sa fac? Imediat ii scot contractele in fata si-i demonstrez cine are dreptate intr-o eventuala speta, asta e avantajul cand citesti ce semnezi si semnezi doar ce citesti. Si ma inteleg de minune cu directorii chiar daca mai avem conflicte de parere cateodata. Cand gresesc platesc, cand gresesc ei, se retrag.
Aia este, clar, acum am inteles.
Sa inteleg mai departe si faptul ca toti oamenii au ochii albastri, deoarece tu ai ochi albastri. (Hai sa nu comentam cu adevarata culoare, sa intelegem ideea).
Si au si 3 c*aie, deoarece tu ai 3 c*aie.
Si, bineinteles, toti au exact aceleasi conditii de viata si munca, exact ca si tine.
Deoarece toti si toate sint la fel.
Amin.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Post1ancaelena, on 26 iunie 2017 - 10:24, said:

Buna ziua,

Anul acesta, in compania in care lucrez, trebuie ca fiecare angajat sa vina cu o idee de reducere a costurilor respectiv savingul generat de idee/an. Intrucat am ramas codasa si cam tot ce mi-a trecut ulterior prin minte a fost deja luat de colegi, mi-a mai ramas reducerea costurilor hartiei pe care o folosim (A4 si A3) inlocuind hartia actuala cu una mai ieftina, de calitate inferioara pentru activitatile de zi cu zi. O cunostinta din Germania mi-a zis ca ei folosesc hartie reciclata de calitate inferioara cam in toate domeniile de activitate. Am tot cautat pe internet aceasta hartie care nu este alba ci un fel de gri si vizibil de calitate slaba insa nu am gasit asa ceva iar ceea ce am gasit, hartie reciclata dar tot alba, este mai scumpa (14.38 RON - A4 500 buc) decat ceea ce achizitioneaza acum firma in care lucrez (pana in 10 RON - A4 500 buc).

Aveti cunostinta de vreo firma din romania care sa produca acea hartie de slaba calitate, gri?

Multumesc.

Intr-o lume bazata pe informatie virtuala,internet,comunicatii de mare viteza,hartia este un produs desuet.
Propune-le sa eliminati total si definitiv consumul de hartie din companie.Cu exceptia celei igienice,bineinteles.Dar si asta sa fie d-aia cu un singur strat,economica,nu neaparat reciclata.

ps.
Ar mai fi o solutie,da' nu stiu cat de viabila este,pentru reducerea costurilor:eliminarea (demiterea) persoanelor care fac umbra degeaba in companie.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
dar cata hartie se consuma in firma aia?

#25
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Acum, serios, nu conteaza cata hartie se consuma.
Nu cred ca are nimeni pretentia ca TOATE acele masuri sa fie si aplicabile, fezabile.... cum vreti sa ziceti.
Dar din 10-100 de pareri, poate 1-2 chiar au rezultate.
Si de ce sa plateasca firma pe cineva specializat, cu bani grei, cind poate sa scoata asta de la proprii angajati, gratis.

Am mai vazut acum de curind o reclama / un articol la ceva "concurs" de design organizat de Orange (parca).
Premiul era vreo 10-15.000 euro....
Aaahhahhahaha, e si mai rau, 5000 de euro sau o tableta: https://www.orange.r...esign-challenge
Fleosc, la banii aia nici macar nu te baga in seama o firma serioasa de design.
Asa, se imbulzeste lumea, primeste Orange zeci/sute de idei, mai baga niste sume modice in adaptare idee si dezvoltare si pac scoate un produs de milioane de euro muuuuult mai ieftin decit prin "metoda clasica".
Asa este intotdeauna la chestiile alea, crowdsourcing mult mai ieftin decit ceva specializat.
N-am nici o problema cu cei care se inscriu, pentru ei 5000 de euro inseamna cu totul si cu totul altceva decit pentru Orange.

Edited by roxanaRabinowitz, 26 June 2017 - 12:20.


#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Work From Home pentru cei care sunt pe partea de suport.
In felul asta compania inchiriaza un spatiu mai mic si va avea un consum (mult) mai redus: electricitate, apa, hartie etc.

#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce lucrazi acolo? Atata timp cat nu esti manager nu e de datoria ta sa cauti solutii pentru reduceri costuri.
Eu as pleca din firma aia, sunt niste tampiti.

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Post1ancaelena, on 26 iunie 2017 - 10:24, said:

Idee reducere costuri multinationala:
La multinationala ta,  puteti folosi hartie maron de ambalaj + sa o scrieti pe ambele parti.
Dupa folosire, nu trimiteti hartia la reciclare, ci mai bine o vindeti cu profit oamenilor nevoiasi -  ei o vor utiliza eficient.

#29
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostQuantum, on 27 iunie 2017 - 04:25, said:

La multinationala ta,  puteti folosi hartie maron de ambalaj + sa o scrieti pe ambele parti.
Dupa folosire, nu trimiteti hartia la reciclare, ci mai bine o vindeti cu profit oamenilor nevoiasi -  ei o vor utiliza eficient.
O pot folosi si ei,...numai s-o taie fasii asa la vreo 10cm...Posted Image

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDIVX2006, on 27 iunie 2017 - 07:01, said:

O pot folosi si ei,...numai s-o taie fasii asa la vreo 10cm...Posted Image

hatia igienica are trei straturi: unul se foloseste, unul se arhiveaza si unul il iau baietii cu oschii albastrii

la fel si cartonul are trei straturi doua tari pe exterior pentru angajati si unul moale la mijloc pentru cadrele de conducere....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate