Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Canada eTA pt cei cu viza SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

Aplic pentru parintii mei care au viza B1/B2. In formularul eTA pentru Canada trebuie sa raspunda la intrebarea Are you travelling to Canada by air? cu Yes, altfel nu pot trece mai departe.
Sa luam cazul in care vin cu avionul in Canada. Daca doresc sa faca o plimbare cu masina pana in State si inapoi, este posibil cu acel eTA, sau trebuie sa aplice pentru o viza de turist "full"?

La fel si in cazul celalalt, daca aterizeaza in State si vin cu masina in Canada, e ok cu eTA?

Mersi!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici ai citit ?

http://www.cic.gc.ca...ta-facts-ro.asp

Nu intrați în Canada pe calea aerului ?

Veți avea nevoie de viză in continuare

Chiar dacă sunteți eligibil pentru a depune o cerere pentru eTA pentru a călători cu avionul, veţi avea nevoie în continuare de viză dacă :
intraţi cu autoturismul din Statele Unite sau sosiţi cu autobuzul, trenul sau la bordul unei ambarcaţiuni, inclusiv al unui vas de croazieră (chiar dacă nu intenționați să părăsiţi vasul)

Ce se întâmplă dacă aterizez în Statele Unite şi apoi călătoresc în Canada pe cale terestră sau maritimă?

Aveți de asemenea nevoie de viză dacă intraţi cu autoturismul din SUA în Canada sau cu autobuzul, trenul sau la bordul unei ambarcaţiuni, inclusiv al unui vas de croazieră. O viză de rezidență temporară reprezintă o opţiune mai bună dacă intenţionaţi să călătoriţi frecvent între Canada şi Statele Unite ale Americii cu varii mijloace de transport. De exemplu, dacă planificați orice combinaţie între avion, tren, autobuz, vapor sau vas de croazieră.

Edited by MembruAnonim, 26 June 2017 - 14:34.


#3
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

Da, tocmai am aflat si eu.

Mersi!

#4
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Dar dacă am eta Canada și avionul are escală in USA, am probleme? Pot avea acces în aeroport dacă nu am viză USA?

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru tranzit in SUA ai nevoie de viza (sau ETA), indiferent de destinație

#6
hlli

hlli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.11.2012
Daca ai viza eTa poti sa intri si sa iesi din Canada de cate ori vrei in perioada de valabilitate a vizei ?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Da, dar ai o limita per an de periada de sedere in Canada.

Nu e fixa, depinde de ofiter. Dar de obicei daca nu scrie nimic e maxim 6 luni. Poate sa-ti scrie si mai putin sau chiar si mai mult.

#8
hlli

hlli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.11.2012
Multumesc pentru raspuns.
Intentionez sa merg in vacanta in Cuba sau Dominicana. Si ma gandeam daca mai pot intra in Canada. Doar 2 saptamani voi sta, 1 saptamana in Canada si 1 i cealalta tara.
Am inteles ca viza eTa se da pe 5 ani. Eu am pasaportul pe 10. Am vre-o sansa sa primesc pe 10 ani. Am primit in 2009, viza pe 10 ani cu intrari multiple.

Edited by hlli, 14 May 2019 - 08:54.


#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 hlli, on 14 mai 2019 - 08:52, said:

Multumesc pentru raspuns.
Intentionez sa merg in vacanta in Cuba sau Dominicana. Si ma gandeam daca mai pot intra in Canada. Doar 2 saptamani voi sta, 1 saptamana in Canada si 1 i cealalta tara.
Am inteles ca viza eTa se da pe 5 ani. Eu am pasaportul pe 10. Am vre-o sansa sa primesc pe 10 ani. Am primit in 2009, viza pe 10 ani cu intrari multiple.

eTA nu este viza. Este o autorizatie.
Dupa ce completezi cererea pe net o sa primesti un mail. Atat.
Care spune ce scrie mai jos. Valabilitatea eTA este de 5 ani sau cat e valabilitatea pasaportului. Eu am aplicat in 2018 si eTA este valabla pana in 2021 cand expira pasaportul.
"
Your application for an Electronic Travel Authorization (eTA) has been approved. You are now authorized to travel to Canada by air.
When you travel to Canada, you will need to bring the passport you used to apply for your eTA, as the eTA is electronically linked to it. Should you obtain a new passport, you will need to apply for a new eTA.
Airline check-in staff and the Canada Border Services Agency will have electronic access to your eTA status using your passport.
In the future, you can verify the status and expiration of your eTA by using the eTA Check Status Tool. To do this, you will need the eTA number noted above and details from the passport you used to apply for your eTA.
For information on what to see and do in Canada, visit www.Canada.travel. See you in Canada!"

 MembruAnonim, on 26 iunie 2017 - 14:33, said:


Ce se întâmplă dacă aterizez în Statele Unite şi apoi călătoresc în Canada pe cale terestră sau maritimă?

Aveți de asemenea nevoie de viză dacă intraţi cu autoturismul din SUA în Canada sau cu autobuzul, trenul sau la bordul unei ambarcaţiuni, inclusiv al unui vas de croazieră. O viză de rezidență temporară reprezintă o opţiune mai bună dacă intenţionaţi să călătoriţi frecvent între Canada şi Statele Unite ale Americii cu varii mijloace de transport. De exemplu, dacă planificați orice combinaţie între avion, tren, autobuz, vapor sau vas de croazieră.

Aceasta informatie nu mai este corecta. Daca intri pe cale terestra sau maritima nu mai ai nevoie de viza si nu ai nevoie nici macar de eTA.
http://www.cic.gc.ca...visit/visas.asp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate