Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Singuratate si nefericire

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Salut!
Daca vreti sa cititi bine, daca nu...asta e...raman in continuare asa cum sunt.

 Simt ca ma duc dracu (alta expresie nu am gasit)
Nu prea pot sa exprim ceea ce simt dar sper ca veti intelege.

Sa incep cu inceputul..
Sunt baiat si cred ca timp de 17 ani am trait degeaba, ca viata mea nu are niciun sens si ca mai bine nu existam.
Tatal meu e un derbedeu, cand sunt singur il injur de numai pot, pur si simplu nu il suport, imi vine sa ii dau una sa ramana lat si asta doar din cauza lui. M a facut numai sa sufar. De cand am fost mic  am vazut o pe mama cum suferea si pe fratii mei cum cadeau pe jos de atata plans din cauza lui . A inselat o pe mama cu o cațea din alt oras. Venea acasa cand avea chef si nu cred ca va puteti inchipui ce facea. Parca era posedat. Pur si simplu il auzeau toti vecinii si nu ii pasa de loc. Fugeam in dormitor si nu ma puteam oprii din tremurat .Mi au ramas cateva momente in minte (scene sa zic asa ) pe care nu le pot uita sub nicio forma.
Ganditi va putin..un copil de 6- 10 ani, nici nu stiu cati aveam, sa stea si sa asculte toate injuraturile  de pe lume ,  sa vada cum o strange de gat pe propria lui mama, sa zica ca o baga in mormat si asa mai departe , a vandut o padure ( mostenita de la bunicu, defap l a pacalit sa semneze ) doar pentru a cheltuii banii cu cateaua aia. Au fost multe multe multe chestii din astea pana pe la 13 ani. N aveti idee..
Dupa o vreme , normal , cateaua s a saturat de prost si i a dat papucii . Si a cam revenit dar tot se mai enerveaza si face ca trenul...dar acum sunt si eu mai mare si nu le prea bag in seama dar in atatia ani s au acumulat forte multe si stau undeva bine tiparite in memorie.
Stiu ca odata, tot pe la un scandal, i am zis sa se duca dracului cu riscul de a incasa un pumn dar atat de bine m am simtit...
Cel mai mult ma enerveaza faptul ca nu face nimic. E tata wai. E tata!  Ma uit la alti tati si ii vad cum muncesc sa aduca un ban in casa. Mama mi a fost si mama si tata si inca imi este. Tot ce a facut la casa asa (imbunatatiri) a facut ea cu mana ei si acum nu mai poate de durere, o dor toate oasele si inca mai lupta ( e drept, e mai invarsta caci m a nascut la 40 de ani dar nu pot s o vad asa)
Tata doar sta si mananca nesimtitu si zici ca i fantoma..e peste tot.. nu poti avea putin timp pt tine .. barfeste vecinii cu cine il mai asculta... e singur ..pur si simplu parca e un pusnic..nu are niciun prieten nimic.. dupa el ar putea traii si in beci sau in grajd...nu e deloc ingrijit... mi e rusine si mie...a avut o masina de 20 de ani...un trabant ce mai vb... dar si a luat alta care a ajuns mai rau...MI E RUSINEEE si el nu vede asta..deloc..

Mna..am cam terminat cu prima parte...AMINTIRI DIN COPILARIA DISTRUSA..sa trecem la a doua

Cum spuneam...am 17 ani
Sunt la un liceu bun la mate info si trec in clasa a 12 a.
 In generala invatam foarte bine..nu stiu cum reuseam.
Mama m a tinut stras "in lesa" si nu aveam curajul sa ies pe afara cu colegii de la scoala.
Am avut multi colegi care stateau la 10 minute de mine si eu habar nu aveam..omg
Stiam doar strada mea si ograda mea
Acum cand ma gandesc imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii dar exact asta se intampla si acum...la liceu...

Cand am intrat in clasa a 9 a...mna..ca in primul an de liceu...nu cunosteam pe nimeni...
Erau multi care se stiau intre ei pt ca au fost la aceasi scoala chiar si in aceasi clasa ( am plecat la un liceu din alt oras)
Si a venit timpul sa mi fac FACEBOOK
Doamne ce chin...sunt in clasa a 11 a , nu am poza pe fb si daca am 10 prieteni cu care nu am vb niciodata e bine... l am facut doar ca sa vad ce se posteaza pe grupul clasei..ceva legat de scoala..😔
La balul bobocilor nu am fost...
In fine ca m am saturat si eu de scris..sa va zic mai pe scurt. SUNT RUSINOS.adica nush...cine ma cunoste zice ca nu...ca vb mult si prost ("amici" de pe strada mea.." prieteni " daca le pot zice asa de.prin copilarie cu care ma mai plimb cu biciletele in weekend si vara) dar am o frica interioara..nu stiu cum sa va zic...as vrea sa am multi prieteni...sa ies prin oras, sa ma distrez si eu, ma uit pe fb la poze, la adolescenti in general care au poze misto pleaca peste tot si isi traies viata la maxim..poate ziceti ca aia sunt drogati vai de capu lor ca multi fumeaza bla bla bla...dar macar sunt fericiti.
As vrea si eu  sa am un prieten adevarat care sa ma inteleaga si cu care sa pot vb orice..
La scoala , am.impresia ca sunt prost, sunt multi care stiu f multe . Nu sunt repetent nici corigent dar nu invat f f bine asa cum as vrea.. sunt de mijloc sa zic .  Am mai trait clipe de cosmar si inca traiesc in ora de mate. Doamne....profa e nebuna.. ma sperie..daca ma scoate la tabla ma.blochez si tipa si ma fac de rusine in fata tuturor. Parca e diavolul asa de nervoasa si iritata e mereu. Stau in stres in fiecare zi la ora eu si ma rog sa nu ma bage in seama si sa treaca ora cat mai repede. La ora de.engleza e tot naspa. Stau doar cu capul in jos. Stiu doar ceva engleza din generala. Nu prea pot pricepe. Adica pot dar iar mi e rusine. Nuah cum.vb,  ce accent am, ce impresie dau celorlalti. Sunt multi ciudati pletosi rockeri tampiti..nu mai zic nimic de manelisti.. doamne da nu i suport...imi vine sa ma impusc si gata..
Scap si eu si ceilalti de mine.
Am incercat sa ma imprietenesc dar nu ma baga nimeni in seama oricat as incerca.
Fac toti niste glume de rahat si nu glumesc. Nu ii inteleg si gata!!
Din 30 mi se pare ca ar fi vreo 5 mai ok dar nu pot sa le atrag atentia cu ceva.
Pana intr a 10 a nici nu am avut frizura... din nou mi a fost rusine.. Mi e teama sa nu rada ai mei de mine ,fratii mei care sunt mistocari si am impresia ca mama ii iubeste mai mult pe ei...
Stau in banca si cu o fata pe care nu o suporta nimeni caci e ingamfata si laudaroasa  si m am saturat . Nu pot scapa de ea si gata. Daca as scapa tot nu as avea cu cine sa ma mut .
Am fost intr o excursie cu clasa ... doar una din 3  si am sunt invitat la majorate si ma duc dar degeaba...  Am.impresia ca nu stiu sa dansez... nimeni nu vrea sa danseze.cu mine... sa faca poza.cu mine..
Nu vreau sa fiu singur..

De iubita nu mai vorbesc.. vreau si eu pe cineva special in viata mea...  Stiu, stiu...nu tr sa astept ca nu cade nimeni din cer exact in bratele mele dar NU POT
Nu pot si gata.. mi e rusine. Fratii mei sunt casatoriti la casele lor si de abia asteapta sa rada de mine. Nu mai pot 😭😭


Acum e vara si astazi m am plictisit de am crezut ca mor.
Nu am fost in nicio vacanta niciodata nici macar o zi.
 Am stat mereu acasa. Vad doar padure camp tarani si oameni.prosti.. E o zona faina dar eu m am saturat. Lumea merge la piscina la mare la munte. Eu/noi stam acasa ca pusnicii ..asta doar din vina lui tata care nu stie ce e aia civilizatie..
Doamne da mi rabdare ca nu mai pot
Simt ca o iau razna.
Am impresia ca sunt prost, ca nimeni nu ma vrea.

In clasa sunt si aproape cel mai mic. Aproape toti au dat sau dau de permis si merg oriumde vor... eu nu..
 Mai am un an si habar n am la ce facultate sa ma duc. Nu stiu ce o sa fac cu viitorul meu. Romania e de cacat si sincer ma doare asta... In strainatate nu vreau sa dau la lopata si sa fiu sclavul altei natii.

Ajutati ma cu orice va rog. Am ajuns la capat. Mi a  ajuns totul. Sunt un distrus. Nu vreau sa fiu ca tata.
Mai bine nu existam.

Edited by Radupoleuca23, 26 June 2017 - 01:03.


#2
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Esti inca fraged,totul tine de tine.Daca fratii tai chiar rad de tine,si nu e doar impresia ta..sunt niste idioti.
Socializeaza mai mult,fara frica de a fi subiectul amuzamentului,prin esecuri capeti experienta.La capitolul gagici..profita la maxim de faptul ca au o COLEGA si nu un coleg ;)
De facultate..nu e bai,eu am ales-o dupa ce am dat bac-ul.
Excursii ai timp toata viata sa faci,rostul ti-l faci singur in viata

#3
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
Inca o dovada care demonstreaza cat de mult le pasa politrucilor PSD ,  mainstream mediei  si autoritatilor locale de  situatia unor copii  din Romania.


Ne laudam ca avem institutii de tip Bravernet, ca avem invatamant modern,  ca avem armate de psihologi absolventi de Spiru Haret  si cu toate astea, copii nu pot face nimic sa iasa din situatia deprimanta in care se afla:  fie pentru ca sunt privati de educatie corespunzatoare , fie de frica si neputinta, nu pot apela la autoritati.  Ori pentru ca institutiile statului care ar trebui sa se ocupe de astfel de situatii nu-si fac treaba ca si cum ar fi inexistente.  




Ce sa zic,  sa dormi linistit copile ca vegheaza Madame Firea si Daddy Dragnea pentru tine, sau sa-ti iei viata in maini,  sa pleci de acasa, sa te duci la cea mai apropiata sectie de politie si sa apelezi la vreun psiholog care  poate oferi sedinte gratuite pentru minori.

Naiba, unii o cam meritati pentru ca stati si indurati si nu faceti nimic sa iesiti din rahat....ca tot romanu'  care stie sa se planga, dar nici sa actioneze. Daca ai stat pana la 17 ani sa suferi, e din vina ta.  Stii bine ca poti si de la cea mai fragila varsta sa raportezi abuzurile din familie.

Eu in locul tau ma caram din mocirla aia, si daca vedeam ca nimeni nu ma ajuta, emigram dracu intr-o tara unde mi-ar fi de zeci de ori mai bine.

Edited by fireplane, 26 June 2017 - 01:42.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRadupoleuca23, on 26 iunie 2017 - 01:03, said:

ca nimeni nu ma vrea.
Daca tu nu te vrei in primul rand... altcineva cine ?

#5
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

View PostRadupoleuca23, on 26 iunie 2017 - 01:03, said:

... In strainatate nu vreau sa dau la lopata si sa fiu sclavul altei natii.


NU, STAI AICI IN ROMANICA, sa fii sclav lopatar sau caraus de marfa   la vreun patronache roman bisnitar  care iti da salariul cu intarziere si te exploateaza, punandu-te la ore suplimentare neplatite.....
Ca vorba e  "mai bine  sclav  sarac si cinstit pe pamanturile stramosesti decat sclav ce s-ar putea imbogati dupa ani de munca   pe pamanturile straine".



Dar in rest, cum ziceam, iti meriti soarta.  

Te plangi si iar te plangi, dar nu faci nimic, nu depui un efort ca sa meriti vreun ajutor , sa arati si tu ca "domne, asta face ceva cu viata lui,  incearca macar sa iasa din rahat".



Avand in vedere copilaria si cu ce te-ai ales in urma ei,   facultatea facuta in Romania nu te ajuta cu nimic.  De ce sa o faci de dragul de a o face?

Emigreaza, cauta-ti un loc de munca, iesi mai castigat asa.  

Pana la facultate, trebuie sa-ti pui ideile in ordine, sa stii pentru ce faci facultatea aia,  sa stii din start pentru ce o faci si ce vrei sa te angajezi. Ca daca o faci doar pentru diploma, o faci degeaba.  Majoritatea angajatorilor iti citesc experienta si specializarea din privire, nu CV-ul.  

Dar avand in vedere traumele copilariei tale, pana la job si facultate, ti-ar trebui un consult urgent la psihiatru.........ATENTIE, LA PSIHIATRU (daca se poate, sa nu fie  absolvent de la Spiru) , nu la preotul satului sau mama-omida, sau nu stiu ce smecher de cartier care doar da din gura care te umple cu sfaturi inutile , chiar distructive , gen sa te incurajeze sa furi sau sa dai tepe,........ ci doar la PSIHIATRU!

Ca in stadiul in care esti, nu te angajeaza nici dracu.  Nicio firma sau intreprindere decenta nu angajeaza oameni deprimanti si  instabili psihic, oameni cu afectiuni psihice si traume vizibile, incapabili sa-si indeplineasca sarcinile.

La job e si mai rau, acolo trebuie sa fii atent si concentrat , 100 % focusat  pe sarcini, ori daca tu stai cu gandul la trecut si nu faci nimic, nu te tin prea mult,  ca nimanui nu-i pasa de ce afectiuni suferi.


Ca sa te angajezi in ziua de azi, trebuie sa fii in totalitate sanatos fizic si psihic ca sa fii apt pentru munca avand in vedere ca patronii de azi sunt in goana dupa profit cat mai mare decat erau cei din generatiile anterioare (aia mai aveau o farama de umanitate, dar pentru  astia de azi, cu   automatizarea care bat la usa ....esti doar o CIFRA   care poate fi usor inlocuita)

Edited by fireplane, 26 June 2017 - 02:01.


#6
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Mai intai vezi cum faci sa termini liceul...apoi mergi afara si te bagi ca bodyguard. La 182 te incadrezi numai bine. Sa vezi atunci prieteni, femei, distractie si ce mai vrei.
Pana atunci iti recomand sa te apuci de baut/ fumat. Fara astea nu prea vad sa prinzi curaj sa te bagi in seama cu lumea, si problemele pe care le ai cam de acolo se trag. Nu de la belelele din copilarie, esti totusi un om independent, nu te tine  nimeni legat de situatiile alea. Mai ales ca este vorba de trecut.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Auzi si la asta! Fumat si baut si ce mai urmeaza, la un tanar zdruncinat deja de abuzuri mai vechi si neimpliniri diverse?

De unde apareti...?Posted Image

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Parerea mea este ca din cauza traiului de acasa, esti un om complexat, timid. Nu-i o rusine dar stiu ca multi dintre noi (in special copiii, tinerii) ii rejecteaza pe cei care nu sunt ca ei. De exemplu, desi eram impotriva folosirii telefonului mobil de catre copii, in clasa a 7-a copilul meu a primit un telefon (cumparat de bunici dupa indelungi discutii cu noi, parintii) De ce am fost de acord? Copilul meu deja incepuse sa fie usor marginalizat de ceilalti. Ramasesera doar 2 copii in clasa fara mobil. Am cantarit consecintele si am hotarat ca e mai bine sa aiba telefon decat sa fie rejectat de "societate". Am scris povestea de mai sus ca sa confirm ceea ce zici tu, ca esti oarecum "pe dinafara". Mama ta, cinste ei pentru eforturile facute, de frica sa nu o iei pe un drum gresit, te-a tinut din scurt. Ca parinte cred ca a ales varianta mai sigura, mai buna. La varsta ta, personalitatea isi cere drepturile, vrea sa se afirme. E foarte greu daca nu ai un sfatuitor, din pacate pentru tine tatal iese din ecuatie. E bine ca iti pui intrebari, toti ne-am pus la varsta ta. Ai o viata intreaga inainte, mai poti face o multime. Nu dispera, nu toti au tupeu, unii incearca sa se afirme vocal, altii prin fapte (bune). Cred ca tu ai sanse la a 2-a varianta. Incearca sa vezi partea plina a paharului, sa vezi ca exista! Ai vara inainte, incearca sa faci sport, chiar daca nu ai posibilitatea sa faci decat flotari sau trageri in brate. Daca ai ocazia, aseaza-te in baie in fata oglinzii si rosteste diferite fraze, din cele pe care ai dori sa le spui in public. Fa-o in mai multe variante, alege ceea ce ti se pare mai reusit. Am inteles ca e o metoda care se recomanda si actorilor. Vei prinde curaj.
Dupa cum te-ai descris, inclin sa cred ca cel mai bine te-ai afirma prin studiu, aici poti avea realizari. Daca esti in vacanta, incearca sa faci exercitii de dictie in engleza, poti gasi destule modele cu ajutorul internetului. La voi nu exista cerc de matematica? Ai incercat sa te duci acolo?
Sau ceva de lucru in vacanta? Ai face rost si de ceva bani.
Si eu am avut o situatie mai grea cand eram scolar dar sa-ti spun ce am facut: deoarece eram cam neastamparat la scoala, de ex aveam la mate si nota 9 dar si nota 2, mama mi-a platit cu greu niste meditatii pentru admitere la liceu, 3 luni. Am dat admiterea, am intrat cu o medie acceptabila (am avut 8,25 iar cea mai mare medie a fost 9,25). Vazand ca am reusit, am ales o noua provocare. Imediat m-am dus la coltul strazii unde locuiam, era acolo un ICRAL, ii stiam pentru ca schimbasera instalatia electrica in locuinta cu 2 ani inainte (pe intelesul celor de azi ICRAL era o firma de stat care se ocupa cu constructii si reparatii pentru locuintele din fondul de stat). Am discutat cu ei ( e adevarat ca m-a insotit maica-mea) si m-au angajat cu 1/2 norma, adica 4 ore pe durata vacantei. Am avut si aici destule piedici, legea spunea sa am 15 ani impliniti, eu mai aveam 1 luna si jumatate pana atunci, declaratie notariala data de parinti ca sunt de acord, le-am facut pe toate si am inceput sa lucrez pe langa un electrician. Eram muncitor necalificat, spargeam cu dalta peretii pentru traseele circuitelor electrice in locuinte. Noroc ca era aproape de casa, faceam cam 15 minute de mers pe jos. Incepeam la 8 si terminam pe la 16-16.30, programul de 4 ore era doar pe hartie. M-am pacalit si la bani, m-au pontat doar 4 ore, in unele zile mai putin, cand le-am cerut socoteala au spus ca s-a gresit la financiar, etc. Dupa o zi aveam numai rani pe maini, dadeam cu ciocanul pe langa dalta. Nu existau sculele de acum, nu erau manusi de protectie. A 2-a zi am venit cu mana bandajata preventiv dar nu am lasat munca. Am muncit 2 luni, am luat mai putini bani fata decat ar fi fost normal (pentru 4 ore) dar am castigat! Consider castig faptul ca am vazut cum se castiga cinstit banii, am invatat si ceva meserie (mai tarziu mi-am rezolvat singur problemele de natura electrica din casa) si am insistat sa-mi cumpar uniforma de elev completa, geanta noua din castigul meu. Poate unii vor rade dar eu eram foarte mandru de asta, imi ajutasem si material familia (putin, e adevarat dar o facusem).
Cam lunga nuvela mea, sper sa reusesti sa o citesti.
Morala: accepta provocari, chiar propuneti-le singur, cauta metode de a le rezolva. Moralul tau va avea de castigat.
Cred ca e inutil dar ma simt dator sa adaug ca provocarile trebuie sa tinda catre niste realizari, ceva pozitiv. Faptul (de exemplu) ca imi propun sa injur sau sa scuip pe cineva pe strada sau sa sparg un geam si sa fug, nu te ajuta.

Edited by altuser09, 26 June 2017 - 07:09.


#9
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
nici nu am citit proza ta,te astept sa fim prieteni si sa vezi ce inseamna viata la tara.omule te astept sa udam gradina sa dam la gaini boabe la purcel sa dam huruiala.te astept e cea mai mare aventura a ta

#10
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Citește lecturi relaxante, care să-ți inducă o stare de bine. Spre exemplu " Pisica in cizme ".

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostRadupoleuca23, on 26 iunie 2017 - 01:03, said:



Mna..am cam terminat cu prima parte...AMINTIRI DIN COPILARIA DISTRUSA..sa trecem la a doua

Cum spuneam...am 17 ani
Sunt la un liceu bun la mate info si trec in clasa a 12 a.
In generala invatam foarte bine..nu stiu cum reuseam.
Mama m a tinut stras "in lesa" si nu aveam curajul sa ies pe afara cu colegii de la scoala.
Am avut multi colegi care stateau la 10 minute de mine si eu habar nu aveam..omg
Stiam doar strada mea si ograda mea

Mama ta te-a iubit si te-a ajutat, asa ca singura ta salvare psihica e sa-ti iubesti mama implinindu-i asteptarile ei , adica sa fii un om care isi vede de treaba, invata mai departe, urmeaza daca poti si o facultate, propune-ti un scop in viata, sa-ti faci fericita mama si sa nu "mostenesti" naravurile lui tac-tu.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
IOn scoala ta e vreun cerc de teatru, ceva karate, chiar dansuri? Incearca sa te bagi acolo. Asa, vrand-nevrand, o sa socializezi cu altii si mai ales cu altele :D In plus daca iti gasesti un hobby o sa-ti tii mintea ocupata, sa nu te gandesti tot timpul la situatia ta.

Si, cu riscul de a fi putin dur: cred ca o (mica) parte din vina o are mama ta. Daca a indurat atatea de la tata, de la violente pana la adulter, de ce nu s-a despartit de el? Mai ales ca, din cate ai scris tu, ea aduce in casa banii pe care tatal ii bea. Cred ca era mult mai bine pentru tine sa cresti fara tata decat cu asa un tata. Incearca s-o convingi sa se desparta si sa va mutati undeva amandoi, eventual angajeaza-te in vacanta sa mai aduci si tu un ban in casa.

#13
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
Citește Cioran. Te va ajuta să ai o altă viziune asupra lumii.

#14
mamaiafan

mamaiafan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2017
tine-te de invatat, de toceala, trage tare sa faci o facultate buna ca sa iesi la un salar.

#15
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Cand citesc pe aria asta ma apuca un dor te trolleala.... nu-l poate suspenda nimeni pe initiator vreo 2 saptamani ca sa aiba timp sa isi faca analizele (la cap si pe unde o mai fi nevoie....)

I-am citit contentul.... troll maxim.

#16
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Da. N-am avut rabdare sa citesc tot. Cu cine spunea ca voteaza la 18 ani? Ca mama sau ca tata...
Hai ca ai un tel acum

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate