Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Placa de sunet SH, buget ≈ 100 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Weekend-ul asta am primit cadou o pereche de casti Audio Technica SR5, pentru (cum zicea cel care mi le-a dat) audiofilul din mine. Castile nu sunt noi (cred ca au circa 1 an de cand au fost cumparate), dar prietenul de la care le-am primit si-a luat ceva mult mai bun (Sennheiser Urbanite XL Wireless - pentru mobilitate in special).
Prin urmare, mi s-a pus pata sa achizitionez si o placa de sunet, preferabil SH, pentru a ma bucura cu adevarat potentialul acestor casti. De asemenea, aceasta placa de sunet vreau s-o folosesc si in anumite jocuri (gen CS GO), iimpreuna cu o pereche de casti HyperX Cloud Stinger. Mentionez ca am gasit pe un anumit site o placa de sunet Creative 7.1 X-Fi Platinum Fatal1ty, la 82 de lei.
E mult, e putin? Placa vine si cu panoul frontal.
Mai exista si alte optiuni decente in acest pret? Placa mea de baza are o "integrata" cu chipset Realtec ALC 887.

Edited by DeuxEx, 25 June 2017 - 22:37.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OFF Topic:
intrebare ! castile Audio Technica SR5 sunt HyperX Cloud Stinger ? si viceversa ?
Daca nu, ce casti ai pan' la urma ?!

ON Topic:
Mai bine iti cumperi o placa de baza cu sunet "integrat" Realtek ALC1220 cu AMP-UP™.
Daca nu ma insel, la brandul Gigabyte poti schimba chipset-ul [AMP-UP™] de sunet  Posted Image

#3
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Audio Technica (primite cadou) - le folosesc sa ascult  muzica in format flac
HyperX Cloud Stinger - le folosesc la jocuri.

Imi trebuie o placa de sunet care sa faca diferenta cu ambele, atat in momentele cand ascult muzica, cat si atunci cand joc diverse jocuri.

#4
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Ia-ti o placa Creative, ca-i Audigy SE, 2,3,4, X-Fi, s.a.m.d., e mai putin important decat este sa-ti iei o placa alta decat cea incorporata. Oricare placa ai alege de la Creative va fi mult peste ce ai acum. In primul rand sunt placi pe 24 de biti fata de 16 cat ai acum, decebeli mai multi (adica zbiara mai tare, mai cu putere), bas mai profund, s.a.m.d. E diferenta mare la calitatea audio intre o placa mai rasarita si cele incorporate. Placile incorporate sunt numai asa, ca minim necesar, numai sa zangane acolo ceva, iar odata ce pui o placa mai calumea nu te mai poti intoarce vreodata la cele incorporate, asta iti promit.

Edited by Real_NEO, 26 June 2017 - 01:16.


#5
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Asus Xonar DG sau DGX daca preferi PCI-X. La Creative sint probleme cu driverele si nu sint peste Xonar. E brandul. O spune un fost posesor de Audigy 2 SE si actual posesor de Xonar DG. Am avut si Xonar D2 pe mana o perioada si acuma DG-ul mi se pare naspa...

Edited by Estel, 26 June 2017 - 05:17.


#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am avut pana acum vreun an o placa de sunet Asus Xonar DG.  Am vandut-o ca bonus odata cu vechea placa de baza, cand am facut upgrade PC-ului.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View Postsuper8, on 26 iunie 2017 - 00:11, said:


ON Topic:
Mai bine iti cumperi o placa de baza cu sunet "integrat" Realtek ALC1220 cu AMP-UP™.
Daca nu ma insel, la brandul Gigabyte poti schimba chipset-ul [AMP-UP™] de sunet  Posted Image


Am eu Gigabyte cu amp-up, dar nu poti schimba codecul Realtek, ci amplificatorul care e pus dupa el, ala e in soclu.  Daca tot il schimbi, il cumperi de la o firma de electronice, gen farnell, tme, nu de alta dar kitul lor oficial de inlocuire e de vreo 3 ori mai scump


Personal ma indoiesc sa fie vreo diverenta intre ALC887 si ce achizitionezi la 100 de lei, ba de fapt iti iei belea pe cap daca nu merg driverele cum trebuie.

#8
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Crezi ca acea Creative X-Fi e mai slaba decat acest codec Realtek? Ce probleme ar putea sa aiba driverele pe Windows 7 x64?  Stiu ca pe Asus foloseam niste drivere modate, cu care nu am avut nicio problema.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Placile Creative merg ptr jocuri, dar nu prea ptr muzica - sunt cam basoase si nu au foarte multe detalii pe inalte.

#10
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostDeuxEx, on 26 iunie 2017 - 08:58, said:

Crezi ca acea Creative X-Fi e mai slaba decat acest codec Realtek? Ce probleme ar putea sa aiba driverele pe Windows 7 x64?  Stiu ca pe Asus foloseam niste drivere modate, cu care nu am avut nicio problema.
Normal ca placile Creative sunt peste Realtek, in primul rand sunt pe 24 de biti, 96 KHz sampling rate si 104 db, pe cand cele Realtek au numai 16 biti, 48 KHz sampling rate si mai putini db utilizabili (desi pe site-ul producatorului se pretind lucruri marete, in realiteate nici vorba de asa ceva). Eu am placi de sunt Audigy SE pe toate sistemele si le folosesc cu Windows 8.1 64 biti si se aude clar o diferenta mare intre placile incorporate si acestea. Insa intr-adevar trebuiesc puse niste drivere modate, dar merg bine, niciodata nu mi-au facut probleme.

Merg bine si pentru muzica, stai linistit, casti bune sa ai sau sistem 5.1 de calitate, eu am un sistem Genius 5.1 de 150W RMS (wati reali) si nu-l pot tine decat la 15% (volumul sistemului din placa de sunet) si din acesti 15% numai 20-25% folositi (volumul din winamp), pentru ca "rage" atat de tare incat as avea probleme cu vecinii. Trebuie sa stii cum sa-ti setezi optiunile placii de sunet, pentru ca are o gramada de chestii, nu sa tii totul pe maxim, normal ca daca tii totul pe maxim muzica se poate auzi aiurea. Iar basul trebuie setat in functie de cum se aude pe sistem/casti, exista o optiune in drivere cu cutoff frequency, de acolo se trage a nu avea detalii sau daca este prea puternic. Repet, totul este o chestiune de a sti cum sa faci setarile potrivite.

Edited by Real_NEO, 26 June 2017 - 11:07.


#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Am gasit o placa Creative Sound Blaster X-Fi Titanium la 60 lei. Ce parere aveti?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

View PostReal_NEO, on 26 iunie 2017 - 10:41, said:

Normal ca placile Creative sunt peste Realtek, in primul rand sunt pe 24 de biti, 96 KHz sampling rate si 104 db, pe cand cele Realtek au numai 16 biti, 48 KHz sampling rate si mai putini db utilizabili (desi pe site-ul producatorului se pretind lucruri marete, in realiteate nici vorba de asa ceva). Eu am placi de sunt Audigy SE pe toate sistemele si le folosesc cu Windows 8.1 64 biti si se aude clar o diferenta mare intre placile incorporate si acestea. Insa intr-adevar trebuiesc puse niste drivere modate, dar merg bine, niciodata nu mi-au facut probleme.

Au. Ai nimerit-o :D Stii care e faza cu Audigy-urile care nu sunt pure - adica SE-urile si altele similare ? Au chipset... REALTEK. Doar softul e Creative.
La un moment dat puteai chiar moda unele modele de Realtek cu drivere Creative ( chiar si cei de la Creative au vandut drivere ptr asa ceva ).
Se aude diferit, ptr ca driverele respective pun CPU-ul la treaba in acelasi mod in care procesoarele Auddigy o faceau pe placile full - procesare si efecte la greu.

Cel mai tare chipset Realtek de-acum cativa ani a fost 889a - echipa si MAC-urile. Si nu doar ca avea suport ptr 32 biti 192kHz ba mai stia si DSD la nivel hardware. Plus ca decoda simultan un stream 5.1 si altul 2.0.

N-au mai scos de-atunci cu DSD, dar ultimele versiuni - 1150 sau 1220 sunt chiar tari.

Singura lor "problema' pe muzica ar fi DAC-ul integrat - nu e chiar exceptional. Dar exista placi de baza care la chispetul asta au pus DAC Audio de calitate.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDeuxEx, on 26 iunie 2017 - 11:57, said:

Am gasit o placa Creative Sound Blaster X-Fi Titanium la 60 lei. Ce parere aveti?
Ceva ASUS nu gasesti ?

#14
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Posteiffel, on 26 iunie 2017 - 12:06, said:

Au. Ai nimerit-o Posted Image Stii care e faza cu Audigy-urile care nu sunt pure - adica SE-urile si altele similare ? Au chipset... REALTEK. Doar softul e Creative.
Pe placile mele pe chipset scrie mare Creative. Nu se pomeneste nicaieri de Realtek.

Hai sa nu inducem lumea in eroare: https://en.wikipedia..._Blaster_Audigy

wikipedia said:

The Sound Blaster Audigy Fx (SB1570), released in September 2013, is a HDA card, it uses an ALC898 chip from Realtek...
Este singura placa de la Creative cu chipset produs de Realtek, restul sunt toate cu chipset-uri produse de Creative.

Edited by Real_NEO, 26 June 2017 - 12:41.


#15
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Posteiffel, on 26 iunie 2017 - 12:31, said:

Ceva ASUS nu gasesti ?
Am cautat, dar nu gasesc...
E chiar asa mare diferenta intre Asus DG si Creative X-Fi Titanium?

Edited by DeuxEx, 26 June 2017 - 13:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate