Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum ați scăpat de umiditatea din pereții de cărămidă?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
O să răspund tot eu la întrebarea mea :)
    Drenajul va elimina o mare parte din apa provenită din precipitații iar cea rămasă în sol va prefera oricând drenul în locul peretelui din cauza rezistenței reduse.
    În continuare urmează să sap pentru drenaj și vreau să fac un strat suplimentar de hidroizolație peste ce am acum. Ultimul strat este extrudatul de 3 aplicat prin lipire cu silicon peste stratul de Mapei foundation. Ce soluții am pentru a putea lipi la cald un carton bituminos?

Edited by mirageboss, 24 July 2017 - 09:48.


#38
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmirageboss, on 24 iulie 2017 - 09:48, said:

O să răspund tot eu la întrebarea mea Posted Image
Drenajul va elimina o mare parte din apa provenită din precipitații iar cea rămasă în sol va prefera oricând drenul în locul peretelui din cauza rezistenței reduse.
În continuare urmează să sap pentru drenaj și vreau să fac un strat suplimentar de hidroizolație peste ce am acum. Ultimul strat este extrudatul de 3 aplicat prin lipire cu silicon peste stratul de Mapei foundation. Ce soluții am pentru a putea lipi la cald un carton bituminos?
La cald peste polistiren ???Posted Image
Cred ca glumesti ...

#39
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Tocmai asta am întrebat. Ce soluții am? Normal că nu merge direct lipit cu flăcăra direct pe extrudat.

#40
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Tot silicon .
Ai grija mai ales la imbinari .

Sau cauta o solutie pe baza de latex , eu personal nu am folosit dar intr-o vreme primeam spam-uri cu solutii minune de genul asta .

#41
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
O să îl dau jos și sper să îl pot recupera și să îl pot refolosi peste carton.
Mai am încă o nelămurire înainte de a mă apuca de treabă. Vecinul are un gard de policarbonat de jur împrejur mai puțin în dreptul peretelui meu. Dacă ar fi de acord mă gândesc să îl continui eu la o distanță de 20 cm și să fac și o protecție în partea de sus ca apa sau zăpada să nu mai ajungă lângă perete. E bine ce vreau să fac sau nu?

#42
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
20 de cm e putin , nu stiu cat ar fi de eficient .
Ca exemplu , trotuarele de protectie , care tin apa la distanta , au 60-80 cm .

Edited by motanul13, 26 July 2017 - 10:24.


#43
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Nu am cum să îi cer vecinului să continui gardul pe terenul lui la 60 cm de peretele meu. Maxim ar fi 15-20 cm și astfel aș proteja peretele de precipitații pe o înălțime de 2m. Ploaia nu ar mai bate pe perete și zăpadă viscolită nu s-ar mai așeza pe perete ci pe gard.
Eu cred că este bine ce vreau să fac.
Voi ce părere aveți?

#44
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Cât timp mă pot baza pe un sistem de hidroizolație cu membrană bituminoasă?

Cum se comportă membrana lipită și protejată cu polistiren extrudat?
Pot dormi liniștit 50 de ani de acum încolo sau peste 15-20 ani va trebui să sap din nou și să refac?

#45
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmirageboss, on 28 iulie 2017 - 17:41, said:

Cât timp mă pot baza pe un sistem de hidroizolație cu membrană bituminoasă?

Cum se comportă membrana lipită și protejată cu polistiren extrudat?
Pot dormi liniștit 50 de ani de acum încolo sau peste 15-20 ani va trebui să sap din nou și să refac?
Crezi ca stie cineva ?
Membranele actuale , lipite cu flacara , sunt folosite in Romania de 10-15 ani doar .
Ce pot sa iti zic sigur e ca , daca sunt expuse la ulltraviolete , mai mult de 10 ani nu o duc .
Ma gandesc ca in pamant fiind ( lipsa UV ) si protejate de polistiren ( temperatura aprox constanta , lipsa ciclurilor inghet / dezghet ) sa tina mai mult .
Cat ? Nu stiu .

#46
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Echipa cu care am vorbit m-a lăsat cu ochii în soare. Dacă știți pe cineva care știe să facă o lucrare de hidroizolație la demisol ca la carte și e disponibil de săptămâna viitoare mi-ați face un mare bine.
Aștept mesaj în privat deși sincer nu am prea mari speranțe că voi găsi intr-un timp așa scurt un om sau o echipă bună.

Edited by mirageboss, 29 July 2017 - 19:13.


#47
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Încerc să mă asigur că nu plec pe un drum greșit și vă rog să îmi spuneți ce este mai important:
1. Să cumpăr o membrană bituminoasă de calitate (și care ar fi aceea)
2. Să aplic 2 straturi de membrană
3. Să o protejez cu extrudat mai gros de genul 5 în loc de 3
4. Să mai aplic și o altă membrană cu crampoane ca strat de protecție peste extrudat
4. Să încerc să aplic și un alt strat de hidroizolare dintr-un mortar impermeabilizant pe tencuială.

Sau există altă variantă de hidroizolare ca să nu mai am probleme o perioadă mai lungă?

Edited by mirageboss, 31 July 2017 - 15:20.


#48
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Tocmai am avut o discuție cu un inginer proiectant care mi-a spus că îmi recomanda mortarul care impermeabilizeaza prin cristalizare în masă aplicat la exterior.
Acesta împreună cu un sistem de dren plus o membrană cu crampoane.
Ce părere aveți?
Este o soluție viabilă și mai durabilă decât cu membrană bituminoasă.
Dacă nu sunteți toți plecați în concediu :) aștept un răspuns.

#49
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
In principiu ar trebui sa fie o metoda buna .
Insa in privinta materialelor de acest gen , prea putini au o experienta practica .
Eu spre exemplu am facut doar doua injectari ale unor pereti din caramida , cu bune rezultate din fericire .
De tencuit cu mortar cu cristalizare nu am tencuit niciodata .
Asa ca e greu sa gasesti aici pareri profi .
Si ar mai fi si raportul pret / rezultat , in general materialele de acest gen sunt destul de scumpe .

#50
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Am început șantierul. Odată cu avântul de început au apărut și alte întrebări.
1. Pe fundația de beton de 80 cm și elevația de 30-40 cm după ce fac straturile de hidroizolare vreau să lipesc plăcile de extrudat cu latura cea mare de 1250 pe înălțime. Apoi voi veni cu membrana cu crampoane. Pot să merg cu ea și peste elevație și apoi să încerc să finisez cu ceva peste sau mă opresc cu ea la nivelul pământului?
Am citit că există un profil de închidere dar nu îl găsesc.
Pe latura aceasta din curtea vecinului nu am avut trotuar și nu știu dacă va fi de acord să torn unul la sfârșit.

#51
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Attached File  20170912_143711-1.jpg   102.43K   47 downloads

Cam așa arată peretele meu în zona soclului.
Deasupra soclului se vede finisat cu vopsea lavabilă de exterior un EPS de 5 cm acoperit cu plasă și masă de șpaclu.
Aș vrea să finisez astfel:
1. Aduc la același nivel și astup luftul cu XPS și adeziv
2. Curăț rosturile trotuarului și acopăr cu mastic bituminos
3. Montez un profil de soclu cu picurător de 10 cm păstrând un rost de 1 cm pe verticală față de trotuar
4. Lipesc și prind cu dibluri lungi care să ajungă în cărămida plină un EPS de 10 pe o înălțime de 100 cm momentan. Urmând ca ulterior să adaug pe tot peretele.

Este bine ce vreau să fac?

#52
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016
mirageboss, ai scapat de umiditatea din pereti? Intreb pentru ca am si eu o casa din caramida cruda si am umiditate in pivnita.

Edited by Johnny-Erasure, 13 May 2020 - 20:03.


#53
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
buna ziua tuturor,
am citit postarile pe forum pe acest subiect si ma regasesc si eu in aria acestor probleme f.dificile.
casa a fost construita in 1973 cu materiale f.bune la aceea vreme si bine realizata. langa casa a fost facut si un bazin de colectare a apei pluviale betonat si hidroizolat (ma gindesc!!)Socrul meu cel care a construit casa a murit de f.multi ani , soacra-mea nu stie ce si cum s-a facut casa, sotul meu , fiind atunci copil, nici atat.
Pina acum 4-5 ani nu am avut probleme . Dintr-o data dupa o primavara ploiasa a inceput sa se umezeasca peretii interiori ai casei . Si de atunci in fiecare an creste si se lungeste umezeala pe pereti. Pe exteriorul casei nu se vede nimic. Pe interior , da.
Imi miros si hainele in dulap fara a avea mucegai pe ele .
  Avem santuri si pe lungimea casei in spate situat la 1,5 m si in fata casei la drum situat cam la 3-4 m de casa.
Iarna nu prea facem foc noi locuind in alta casa si doar vara stam acolo. Peste vara se vede ca se mai usuca peretii si mai dispare mirosul . Las ferestrele deschise in permanenta . Casa nu e izolata si are ferestre clasice din lemn,
Poate sa fie infiltratii din bazinul de colectare a apei de ploaie?  Apa in bazin nu ingheata niciodata ca bazinul are deasupra o placa de beton groasa si de 20 de ani este in interiorul unei magazii ce am costruit-o ulterior casei.
Ar fi indicat sa golim bazinul si sa urmarim daca se trage umiditatea , sau acum acolo ramine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate