Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cum ați scăpat de umiditatea din pereții de cărămidă?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Bună ziua,
Sunt proprietarul unei case construite în 1938 din cărămidă plină fără fundație dar cu demisol înalt. Nu există nici un strat de rupere a capilaritații și din această cauză peretele la demisol dinspre spatele casei se umezește. Duminica trecută după ploaia torențială de sâmbătă umiditatea urcase la colțuri până la nivelul pământului (1,5m).
Am citit despre metodele de rezolvare a acestei probleme dar aș vrea să aflu de la cei care s-au confruntat cu aceeași situație cum au reușit sau cum au dat greș.
Eu am făcut deja o greșeală și o să o împărtășesc cu voi. Acum 8 ani am făcut o hidroizolare și o termoizolare pe exterior. Am săpat pe înălțimea demisolului și am dat cu o soluție hidroizolantă de la Mapei apoi am venit cu tencuială armată cu plasă de Buzău și apoi cu polistiren extrudat. Greșeala a fost ca nu am crezut că apa poate urca prin cărămidă și să caut să rup capilaritatea. Situația este mai bună dar vreau să scap complet de umezeala din perete și din aer.

Edited by mirageboss, 25 June 2017 - 18:51.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cauta sa mentii terenul din jurul casei cat mai uscat. aici poti adopta mai multe strategii.  platforma betonata in jurul casei combinat cu niste copaci ca sa consume apa. acuma, depinde si de configuratia topografica a terenului, panza freatica, etc.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sa nu se considere reclama,nu ii cunosc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AlfM7F4RhDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OuHQYpExGN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daniMMM, 25 June 2017 - 19:08.


#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014

 rich1974, on 25 iunie 2017 - 18:59, said:

cauta sa mentii terenul din jurul casei cat mai uscat. aici poti adopta mai multe strategii.  platforma betonata in jurul casei combinat cu niste copaci ca sa consume apa. acuma, depinde si de configuratia topografica a terenului, panza freatica, etc.
corect....
De asemenea , inainte de a alege vreo varianta de hidroizolatie, pana torni platforma aia betonata, capteaza apa pluviala de pe casa si du-o in canalizare.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Trebuie facut la fel ca in imaginile de mai jos.........Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 25 June 2017 - 19:12.


#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cum au zis și colegii mai sus, cu stratul de drenare cum stai?
Fără el nivelul apei creste și urca și urca....

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
poti sa citesti topicul acesta: Apartament umed la demisol sau sa ii scrii direct mesaj colegei alecsa2

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Pana termina de citit acel jurnal... I se prăbușește casa.

Edited by cristobob, 25 June 2017 - 20:43.


#9
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Pune si tu ceva poze.

#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Mirosu' de igrasie din bani cum il scoti?

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Ii dai (banii) altcuiva. Pun pariu ca acel altcineva nu va simti nici un miros.

#12
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Din păcate terenul din spatele casei este al vecinilor și acolo nu am decât un trotuar de 50 cm urmat de vreo 2m de gazon apoi trotuarul lor.  A fost la momentul intervenției de acum 8 ani o discuție legată de turnarea unei alei betonate între casele noastre dar nu s-a concretizat. O să încerc să vorbesc cu ei din nou dar nu știu ce e mai bine pentru mine:o alee betonată pe toată lungimea casei sau un sistem de drenaj bine realizat. Aleea cred că este mai simplu de făcut dar mă gândesc că pământul de sub alee va absorbi apa de mai sus și astfel umiditatea va ajunge din nou în peretele meu.

Despre metoda cu izolația cu tablă zic pas din start. O consider o metoda nepotrivită care afectează casa.



În prima poză se vede umezeală până aproape de întrerupător care este cam la nivelul pământului.
Poza 3 este din holul dintre camere care nu a fost încălzit corespunzător și din această cauză umezeala și - a făcut de cap de - a lungul timpului și a trebuit să intervin cu soluții anti mucegai.

Attached Files



#13
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Ok, am rezumat.

Am de adaugat asa: la demisolul meu, din cate zic vecinii si din cata incredere am in arhitect (mare arhitect a fost!) nu a existat umezeala cata vreme a fost piatra cubica pe strada. Apa care ajunge pe sol trebuie sa se evapore tot pe unde intra, ca sa n-o ia prin zid. Cand au asfaltat strada, apa a continuat sa patrunda sub asfalt, dar n-a mai avut pe unde iesi si a luat-o prin ziduri.

Acuma: am trei ziduri la asfaltul trotuarului (public) care au fost ude si un zid la curtea mea cu dale (care au spatii intre ele si pe alocuri s-au si mai ciobit) care era suspect de uscat. Nu stiu ce sa zic. Nu-s de specialitate. "Decat" constat.

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si concluzia? tot sunt zidurile ude? asa te-ai mutat?

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mie explicatia aia imi pare barbologie...


#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
asa fac psihologii :lol:

#17
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
La mine este exact invers. Pereții dinspre curtea mea care sunt protejați de o alee betonată peste care am pus și pavele din beton sunt uscați iar peretele din spatele casei care este protejat de un trotuar de 50 cm se umezește când sunt precipitații abundente. Teoria cu apa care trebuie să aibă pe unde să se evapore nu este valabilă în cazul meu pentru că după acel trotuar sunt 2 metri de pământ.

#18
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 mirageboss, on 26 iunie 2017 - 17:40, said:

Din păcate terenul din spatele casei este al vecinilor și acolo nu am decât un trotuar de 50 cm urmat de vreo 2m de gazon apoi trotuarul lor.  A fost la momentul intervenției de acum 8 ani o discuție legată de turnarea unei alei betonate între casele noastre dar nu s-a concretizat. O să încerc să vorbesc cu ei din nou dar nu știu ce e mai bine pentru mine:o alee betonată pe toată lungimea casei sau un sistem de drenaj bine realizat. Aleea cred că este mai simplu de făcut dar mă gândesc că pământul de sub alee va absorbi apa de mai sus și astfel umiditatea va ajunge din nou în peretele meu.


Exact. Eu as sparge si ce alee are vecinul si as inlocui cu pavele. Apa de intrat, tot intra, asa ca mai bine m-as concentra pe cum iese de acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate