Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nedumerire formatare HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Buna ziua la toata lumea!

Pana nu demult am avut instalat in sistem un HDD de 1 TB care il aveam partitionat in urmatorul fel:

Part 1: Primary - 130 GB

Part 2: Extended

Part 2a: Logical - 400 GB
Part 2b: Logical - 400 GB

De ceva vreme mi-am achizitionat un SSD si l-am instalat in paralel fara sa formatez partitia primara de pe HDD, pentru a o avea ca si back-up in caz in care SSD-ul decedeaza subit in primele zile, saptamani sau luni de utilizare.

In felul asta, daca SSD-ul elibera fantoma, puteam sa revin la setup-ul anterior fara alte modificari, reinstalari SO, etc....

A trecut timpul, SSD-ul nu da nici un semn de moarte prematura si acum am nevoie de ceva spatiu suplimentar pe HDD. Asa ca am formatat partitia primara pe care era SO-ul instalat anterior si as vrea sa o sterg si sa redimensionez o partitie din celelalte 2 Logical.

Nelamurirea mea este daca este ok sa las HDD-ul partitionat doar sub forma de extended si logical, fara nici o partitie primara sau daca este macar posibil acest lucru? Nu as vrea sa modific in vreun alt fel partitiile curente pentru ca am date destul de importante pe ele.

#2
gigijorj

gigijorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.05.2009
Musai partitie primara, apoi logica!

#3
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Chiar daca nu mai am SO pe el si nu mai trebuie sa bootez de pe el?

#4
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 12.05.2005
Nu trebuie partitie primara, trebuie sa extinzi partitia extended pe tot discul, dupa care poti mari partitia logica. Daca ai date importante, obligatoriu sa ai backup.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Citeste primul post din topicul asta - gasesti ce softuri pot sa faca si in ce conditii. ( citeste ce scrie ca Important )
https://forum.softpe...rtitionare-hdd/
Poate fi doar partitie extended daca nu se mai doreste bootare de pe acel hdd.

Deci de principiu poti cu um soft gen EASEUS sa stergi partitia primara si apoi sa tragi de partitia extended in locul ei, redimensionand si partitiile logice corespunzator.

Edited by eiffel, 25 June 2017 - 17:03.


#6
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Multumesc de raspunsuri la toata lumea!

Banuiam ca e posibil dar am zis sa intreb totusi.

@eiffel - Am citit, bagat la cap, dar o sa folosesc Gparted pe un live USB cu calculatorul conectat la un UPS.

Tot ce imi mai ramane de facut e sa stau sa fac back-up.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate